Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.04.2016, 14:36:00
Maria-Bianca Maria-Bianca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2016
Mesaje: 5
Implicit Ajutor pentru Alexandru

Doamne ajuta tuturor! Dragii mei, vin si eu catre viu cu o cerere umila pentru un tanar de 33 de ani pe nume Alexandru, crestin, insa intr-atat de sarac incat nu risca sa piarda locuinta sociala in care sta pentru neachitarea a 300 RON, o suma aparaent mica insa...

Tanarul vine constant la manastirea Radu Voda, locul unde ne-am si cunoscut dealtfel; traieste din mila Domnului, de angajat nu se poate angaja, este slab si bolnav, slabit din cauza nemancarii si a lipsurilor de tot felul.

Pana acum a reusit sa plateasca cei 300 RON pentru garsoniera sociala in care locuieste, insa acum a primit instiintare ca in 10 zile trebuie sa achite sau va fi evacuat.

Din pacate eu nu il pot ajuta, si la mine este o situatie financiara grea...de aceea fac apel la cei care pot si vor sa il ajute pe Alexandru.

Va multumesc mult si ne vom ruga amandoi pentru cei binevoitori.

Sanatate tuturor si Sarbatori fericite!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.04.2016, 15:08:34
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maria-Bianca Vezi mesajul
Doamne ajuta tuturor! Dragii mei, vin si eu catre viu cu o cerere umila pentru un tanar de 33 de ani pe nume Alexandru, crestin, insa intr-atat de sarac incat nu risca sa piarda locuinta sociala in care sta pentru neachitarea a 300 RON, o suma aparaent mica insa...

Tanarul vine constant la manastirea Radu Voda, locul unde ne-am si cunoscut dealtfel; traieste din mila Domnului, de angajat nu se poate angaja, este slab si bolnav, slabit din cauza nemancarii si a lipsurilor de tot felul.

Pana acum a reusit sa plateasca cei 300 RON pentru garsoniera sociala in care locuieste, insa acum a primit instiintare ca in 10 zile trebuie sa achite sau va fi evacuat.

Din pacate eu nu il pot ajuta, si la mine este o situatie financiara grea...de aceea fac apel la cei care pot si vor sa il ajute pe Alexandru.

Va multumesc mult si ne vom ruga amandoi pentru cei binevoitori.

Sanatate tuturor si Sarbatori fericite!
Si cum poti gasi un tanar pe nume Alexandru la Radu Voda ? Cum poti
sa identifici o persoana doar pe baza acestor detalii ? Da mai multe detalii.

A vorbit cu Timotei Prahoveanu ? I-a cerut ajutorul ? Dar cu staretul Nectarie a vorbit ?
Mi se pare scump 300 de lei chirie pe luna in conditiile in care intretinerea pt
un apartament cu 3 camere costa 360 de lei.
Nu poate manstirea sa-l gazduiasca ? Sau sa intre frate la manastire ?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.04.2016, 12:07:26
Maria-Bianca Maria-Bianca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2016
Mesaje: 5
Implicit

Doamne ajuta, Copacel!

Pe Alexandru l-am cunoscut in urma cu 3 ani la Sf Manastire - un tanar slabut, rau imbracat, neingrijit si trist, insa cu o mare credinta. M-a atentionat de ceva si asa am intrat in vorba...Stiu ca in urma cu ceva timp era mai binisor cu banii, nu s-a plans niciodata pana zilele acestea...

Staretul Nectarie nu poate ajuta pe toata lumea care ii cere ajutorul, nu stiu daca stie de situatia sa, insa sunt atatia amarati care au nevoie de bani, iar Manastirea are cheltuielile ei...

Am indraznit sa va scriu pentru el cu gandul ca am putea strange cate putin si sa ii mai acoperim din cheltuieli. Intr-adevar, 300 RON este mult pentru o garsoniera sociala, insa se pare ca atat are de achitat pentru a nu fi evacuate.

Cu iertare.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.04.2016, 13:01:58
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maria-Bianca Vezi mesajul
Doamne ajuta, Copacel!

Pe Alexandru l-am cunoscut in urma cu 3 ani la Sf Manastire - un tanar slabut, rau imbracat, neingrijit si trist, insa cu o mare credinta. M-a atentionat de ceva si asa am intrat in vorba...Stiu ca in urma cu ceva timp era mai binisor cu banii, nu s-a plans niciodata pana zilele acestea...

Staretul Nectarie nu poate ajuta pe toata lumea care ii cere ajutorul, nu stiu daca stie de situatia sa, insa sunt atatia amarati care au nevoie de bani, iar Manastirea are cheltuielile ei...

Am indraznit sa va scriu pentru el cu gandul ca am putea strange cate putin si sa ii mai acoperim din cheltuieli. Intr-adevar, 300 RON este mult pentru o garsoniera sociala, insa se pare ca atat are de achitat pentru a nu fi evacuate.

Cu iertare.
Intreb altfel: din 100 de oameni cum il gasesti pe Alexandru ?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.04.2016, 14:02:11
Maria-Bianca Maria-Bianca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2016
Mesaje: 5
Implicit

Pt cine doreste sa il ajute pe Alexandru, putem stabili o intalnire, cumva, fie la Manastire, fie in alta parte...nu stiu alta solutie cum sa facem...
Reply With Quote
Răspunde