Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.08.2007, 07:08:28
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonim
de ce tinerilor legionari nu le-a fost de ajuns ca sunt crestini-ortodocsi si au infiintat fratiile de Cruce (si cat au suferit apoi in temnitele comuniste!!!)?? De ce unor studenti nu le-a ajuns ca sunt crestini-ortodocsi si au infiintat ASCOR.
vezi, de-asta nu imi place mie lucrul amestecat, ca iese o varza.

cine vrea sa fie credincios sa tina de Biserica doar... "bisericutele" sunt pentru cei care se cred elite, in vreun fel sau altul.

Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.08.2007, 22:20:24
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma poate ajuta cineva sa descarc de pe net predici ale pr Visarion?

jenica
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.08.2007, 23:57:56
vicm vicm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.08.2007
Mesaje: 1
Implicit

lucrurile sunt foarte simple: urmaresti sau nu sa te mantuiesti ! Eu nu pot zice decat ca datorita acestui Parinte l-am cunoscut pe Dumnezeu si mai ales reusesc sa ma tin pe Calea asta de vre-o 15 ani tot cu "Paine si apa" de la Parintele Visarion. Poate stiti pilda cu Parintele din pustie care a acceptat sa fie numit ca pacatos cu toate pacatele din lume mai putin cu pacatul erziei nu; asa spun si eu: da ma recunoasc pacatos caci fac multe rele dar eretic nu sunt si credeti-ma ca stiu ce zic; unul din primele si cele mai importante lucruri la care indeamana Parintele Visaron este ascultare de Sf Biserica, Sf Traditie si de clerul cel bine credincios.
cat despre cei ce se cred mai altfel fiind in "lucrare" sau si mai rau facand rau : sa-i ierte Dumnezeu fie ei si cu ranguri mari.
sa ma iertati pentru indrazneala dar am simtit nevoia sa scriu acestea
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.09.2007, 16:35:26
alphred alphred is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2007
Mesaje: 4
Implicit

Marile convertiri sunt frumoase si spre Slava Lui Dumnezeu. Observ din ce in ce mai multe pe net multi "visarionisti" se convertesc si se fac ortodocsi. Acum sa stam stramb si sa judecam drept, cum o fi posibil? deci nu jucam la 6/49 sa vedem ce o iesi, aici esti ori ortodox, ori nimic. Eu pe ala care mi-ar spune ca afara de nu stiu ce (nu fac referire la Biserica Ortodoxa) nu exista mantuire l-as scuipa fix intre ochi, asa crestineste. Cunosc destul de bine subiectul la care se face referire si multe vorbe pot fi interpretate. ala nu e tot care iti zice ca afara de "lucrare" nu exista mantuire, dar ala care iti spune ai grija ca plecand din "lucrare" nu o sa mai ai o inclinare asa de mare spre ortodoxie si cunosc cazuri de oameni care au plecat aruncand cu noroi in urma in tot ce au trait 1,2 sau 3, altii chiar mai mult. s-au "desprins" din "erezie" si s-au infratit cu dracu. Biserica a devenit pentru ei un lucru invechit, merge la discoteca, baruri, femei, tigari. Vedeti ca Visarion e de vina acum. O astfel de "mancare" nu e pentru toata lumea. Nici unu din voi nu a zis ca erati indemnati la o spovedanie curata si cat mai deasa, ca erati indemnati la citirea psalmilor, acatistelor, ca frecventati Biserica la cat mai multe slujbe nu aruncati cu noroi intr-un om pe care multi nu l-ati vazut decat in poze. Nu poti judeca un om dupa actiunile unor asa zisi discipoli. Cat despe Becali situatia e altfel, ortodoxia nu are nevoie de sponsorizari, ca banutii vaduvei nu erau sponsorizare, erau jertfa ei. Adica el nu pentru banii lui e alaturi de parintele Visarion. Are destule ctitorii ortodoxe care apartin BOR si nu sunt proprietatea lui, el e doar ctitor pe ici pe colo.

Si vsovi aici ai dreptate si eu sunt unu din cei care fac distinctie intre mine si altii, ca vad pacatele lor dar nu stiu pocainta lor si aici ma disting de ei ca la mine stiu si pacatele ca sunt multe si pocainta ca nu prea e.

jenica intra pe http://www.ierodiaconvisarion.ro si gasesti predicile acolo

Parintele David Dumnezeu sa-l ierte discuta despre o treaba inceputa in anii comunismului in care Biserica era prigonita si totul se facea in "catacombe".

NU stiu daca visarionistii se numesc pe ei visarionisti sau altii ii numesc asa ca sa-i marginalizeze, cautati si la duhovnici cunoscuti ca si ucenicii lor erau numiti dupa numele "liderului"(parca zici lider de sindicat cam comunist termenul asta dar nu eu il folosesc).

Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.09.2007, 16:55:43
alphred alphred is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2007
Mesaje: 4
Implicit

cititi si voi ca eu deja ma cutremur. http://www.plasticsusa.com/ortho/spoved.html
un open-mind mai old sau cum sa-i spun. adica e taina dar parca e inventie luata de la catolici si daca omu simte ca e sfant nu are ce sa spovedeasca. aici gresim noi ca avem impresia ca inaintasii nostri erau asa si pe dincolo un pic cam inapoiati asa ca rastalmacim noi tot si o rezolvam.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.09.2007, 19:58:45
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

nu vreau sa supar pe nimeni dar cursurile lui Petre David sunt c-am expirate si prezinta mari lacune in unele privintze.

P.S nu tzin parte nimanui

Reply With Quote
  #27  
Vechi 05.09.2007, 21:52:20
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alphred
cititi si voi ca eu deja ma cutremur. http://www.plasticsusa.com/ortho/spoved.html
un open-mind mai old sau cum sa-i spun. adica e taina dar parca e inventie luata de la catolici si daca omu simte ca e sfant nu are ce sa spovedeasca. aici gresim noi ca avem impresia ca inaintasii nostri erau asa si pe dincolo un pic cam inapoiati asa ca rastalmacim noi tot si o rezolvam.
:)Multumesc mult!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.09.2007, 00:11:43
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Citat:
În prealabil postat de seminaristul
nu vreau sa supar pe nimeni dar cursurile lui Petre David sunt c-am expirate si prezinta mari lacune in unele privintze.

P.S nu tzin parte nimanui
Nu am constatat nici lacune si nici chestiuni "expirate" in cursurile Parintelui David. Si am avut bucuria de a-l asculta la facultate deseori...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.09.2007, 07:44:38
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Marilena, eu..mai greu cu inteligenta..deci te rog lamureste-ma..acest parinte visarion este mai marele visarionistilor? Secta???
De aici si numele lor? Am citit pe site dar tot nu m-am lamurit, i-am citit bibliografia si am ramas impresionata.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.09.2007, 13:45:10
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Domnule, poate nu-i asha de rau sa stii ca apartzii de un duhovnic mai important, cam cum ai zice, eu apartzin de turma parintelui Visarion, sau eu de turma parintelui Cleopa, sau eu de turma parintelui Papacioc.... ar fi frumos sa fie asha daca intr-adevar ar avea realitate asha ceva, in sensul ca s-ar shti clar, te-ai inscris acolo ca intr-o manastire, shi te-ai dat cu totul spre ascultare acelui parinte.... Nu e rau, dar shi atunci cand spui asha parca se intzelege cu nu mai faci parte din Biserica ortodoxa a lui Hristos ci biserica in care Visarion este stapanul, deci nu mai este Crestinism ci Visarionism, si nu mai este Hristos cel de care ascultam cu totzii ci Visarion, shi astfel incet incet faci distinctzie intre restul oamenilor din Biserica shi ii consideri pe unii sau pe altzii mai ceva doar in virtutea faptului ca ishi spun ca apartzin de acel parinte, Visarion in cazul nostru, deci nu in virtutea faptelor de sfintzenie sau de smerenie curata in inima frianta shi blanda, deci se inlocuieshte pocaintza in fatza lui Dumnezeu cu bucuria apartenentzei la cate un sfant de al lui shi noi in loc sa ne vedem de treaba ne magulim cu o falsa prietenie cu sfantul, si o apartenentza... Deci aici e buba ca trebuie sa consideram chiar daca ai spune ca apartzii de parintele acela sa consideri ca peste tot, in toata biserica fiecare apartzine de cineva, de cate o familie shi de cate un sfant, dar cum in Biserica se spune doar ca suntem cu totzii ai lui Hristos, shi pentru a nu se crea motive suplimentare de separatzie shi scandal sau invidii shi discutzii nedorite, e bine sa o lasam asha cum este, ca suntem cu totzii ai lui Hristos, dar nu este rau sa fim grupatzi shi pe parintzi Duhovnici, dar niciodata in sensul de a forma o separatzie shi o secta interioara, adica un familiarism inutil pe baza de apartenentza la respectivul, ca respectivii asculta doar de acela ca shi cum ceilaltzi nu ar fi ai lui Dumnezeu, ceilaltzi duhovnici mari sau preotzi obijnuitzi...

In concluzie nu cred personal ca este rau sa consideri pe anumitzi oameni ca shi lideri duhovnici ai tai si sa zici ca apartzii de acela deci esti Visarionist cu conditzia ca prin asta sa nu se manifeste defapt slava de sine, a ta, promovata involuntar sau voluntar de catre acel mare duhovnic, shi nici tendintza de "bisericutze" interioare ortodoxiei ce cultiva ravna-invidioasa intre astfel de grupari shi mai ales sa nu-shi ia de la sine putere, dupa mintea lor sa modifice shi sa schimbe slujirea cum a fost lasata de la Apostoli shi cele 7 Sinoade Ecumenice si Biserica shi Parintzi transformand credintza creshtin-ortodoxa intr-una de grup privilegiat de tip fals shi minunat prooroc mincinos adica de tip sectara... adica avand totdeauna la Baza Cuvantul lui Hristos, mai mult decat al Parintelui Cleopa Ilie sau al lui Visarion, sau al Parintelui Papacioc, asha cum mereu au marturisit acestia ca ei sunt doar praf shi cenushe shi doar Domnul Hristos este cu adevarat Cel Sfant.......
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Visarion Iugulescu mihele_m Intrebari utilizatori 12 21.05.2014 12:12:17
Parintele Visarion MIHAELA095 Generalitati 15 12.05.2014 17:11:12
Ierodiacon Visarion Iugulescu geo.nektarios Generalitati 97 02.06.2012 16:26:27
Visarion Iugulescu vylyca84 Stiri, actualitati, anunturi 10 01.06.2012 15:56:59