Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.12.2009, 10:46:55
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit A merge sau a nu merge cu Hristos.

Mi s-a reprosat ca sunt mai mult de partea unei tabere decat de cealalta. De aceea m-am hotarat sa deschid aceasta discutie. Poate ca am fost dura cu unii dintre voi, dar am facut asta pentru ca pe mine personal ma intereseaza mai mult ceea ce este in ograda mea, in tara pe care mi-a dat-o Domnul, Dumnezeu meu si via lui Hristos care sunt toti crestinii care cu adevarat il urmeaza pe El si ma doare foarte mult sa vad ca uneori uitati sa-l urmati pe Hristos si va pierdeti in detalii, crezand ca faceti bine. Privind detaliile, se uita esenta, iar esenta este Dumnezeu, centrul tuturor lucrurilor. Eu cred in Hristos, asa cum am mai spus, il iubesc si pe El vreau sa-l urmez, pe El care este Lumina lui Dumnezeu, Adevarul lui Dumnezeu, Dragostea lui Dumnezeu in om si nimic pe lumea asta nu mi-e mai drag. Sunt constienta ca mai am inca multe de invatat si de inteles, dar stiu ca pe El, cel Adevarat, vreau sa-l urmez.
Uitati ce a spus, atunci cand va luptati, si atacati in numele Domnului.
A spus asa: " Ferice va fi de voi cand din pricina mea oamenii va vor ocari, va vor prigoni si vor spune tot felul de lucruri rele si neadevarate despre voi.Bucurati-va si veseliti-va, caci rasplata voastra este mare in ceruri. Caci tot asa au prigonit pe proorocii care au fost inainte de voi." Nu stiu daca am spus exact acelesi cuvinte care sunt scrise in Biblie,le-am scris din minte, dar cred ca sunt pe-acolo.
El nu a spus: Ferice va fi de voi cand din pricina mea veti ocari, veti prigoni si veti spune tot felul de lucruri rele si neadevarate despre despre altii.Bucurati-va si veseliti-va, caci rasplata voastra este mare in ceruri. Caci tot asa au prigonit pe proorocii care au fost inainte de voi.
Tot El ne-a spus ca pasarea are cuibul ei, omul are casa lui, numai Fiul Omului nu are pe ce sa-si puna capul si toti cei ce vor sa-l urmeze, sa-si lase casa si sa merga dupa el, sa-si lase mortii sa-si ingroape mortii si sa-l urmeze pe El. Pe acest Hristos il iubesc si-l urmez, pe acest Hristos care ne-a invatat calea Dragostei, a milei, a modestiei, a adevarului lui Dumnezeu, al dreptatii fata de toti, de la mic la mare, a intelepciunii care vine din inima curata si minte corecta si neintinata de limite si judecati omenesti. Pe acest Hristos il port in inima mea si-l am cu mine. Nu stiti oare ca ne imbatam cu sangele lui Hristos si cu sangele sfintilor Lui de de fiecare data cand in numele Lui , cu El pe buze, acuzam pe altul, judecam pe altul nedrept, mintim, "ne furam caciula" etc? Toti sfintii lui Hristos vin din Dumnezeu si acolo se intorc, in Imparatia Cerurilor, care este Dumnezeu. Scopul lor este scopul lui Hristos: Imparatia lui Dumnezeu pe Pamant, imparatia lui Dumnezeu in sufletul omului, in acestea viata si in cea viitoare. Pacea, Dragostea, Adevarul, Dreptatea, este calea lui Hristos pe care el a asezat-o pentru noi toti si este viata, viata cea adevarata care nu cunoaste moartea. Cand iti acuzi aproapele, pe El il acuzi.

Eu cred ca toti sfintii vin din Dumnezeu si-n Dumnezeu se intorc si atunci cand il cinstesti pe Dumnezeu, cinstesti toti sfintii care-au fost si sunt. Cred ca ideea e aceiasi pentru toti: Sa-l Iubesti pe Dumnezeu cu tot cugetul tau, cu toata inima ta, cu toata fiinta ta si sa-ti iubesti apropele ca pe tine insuti, pentru ca iubindu-l pe aproapele tau il iubesti pe Hristos. Cel ce vrea sa fie mantuit si crede in ceea ce ne-a invatat Mantuitorul nostru, este mantuit. Draci sunt in fiecare om in parte, dar asta este o lucrare intre tine si Dumnezeu, ca sa-i scoti afara din tine si sa fii un templu curat al lui Dumnezeu, adica sa-l lasi pe Hristos sa fie in tine. Ne-mbatam cu sangele sfintilor de fiecare data cand pacatuim impotriva lui Dumnezeu care este Iubire( si nu numai) si impotriva semenilor nostii. Apocalipsa e in noi, si acolo trebuie invinsa fiara. Sa nu ne straduim din rasputeri s-o facem sa fie si in afara noastra. Credinta mea este aceea ca Dumnezeu e Unul pentru toti , indiferent de neam si tara si mantuirorul nostru este Hristos, care este in noi toti cei care-l urmam cu dragoste si credinta deplina. Sper sa purtam acesta discutie cu dragoste si respect unul fata de altul si sa nu uitam ca Hristos este cu noi, indiferent unde ne adunam in numele Sau, de aceea sper sa fie o discutie constructiva pentru noi toti, in care fiecare are ceva de invatat si inteles.
Acolo unde credeti ca gresesc, va rog sa-mi aratati. In fata lui Dumnezeu nu exista nimic de ascuns. Sa nu ne rusinam sa stam goi in fata Sa, pentru ca oricum le stie pe toate .
Sa ne amintim ceea ce a spus in predica de pe munte pentru ca asa il urmam pe El, Cel Adevarat, Domnul nostru. Sa le scriem in inima noastra, iar cele 10 porunci ale lui Dumnezeu sa le purtam in mintea noastra, pentru ca toate acestea sunt cu adevarat sfinte pentru toti oamenii.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.12.2009, 11:17:55
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
si ma doare foarte mult sa vad ca uneori uitati sa-l urmati pe Hristos si va pierdeti in detalii, crezand ca faceti bine.
spune-ne tu ce trebuie sa facem :)

Daca faci referire la topicul cu evreii in Moldova,regula cu ograda nu se aplica (ograda este insasi Moldova.)

Daca eu vin la tine acasa,iti dau jos tablourile de pe pereti si pun tablourile mele in loc?:)
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.12.2009, 11:22:49
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de truthtostone Vezi mesajul
spune-ne tu ce trebuie sa facem :)

Daca faci referire la topicul cu evreii in Moldova,regula cu ograda nu se aplica (ograda este insasi Moldova.)

Daca eu vin la tine acasa,iti dau jos tablourile de pe pereti si pun tablourile mele in loc?:)
Nu va spun eu ce sa faceti. A spus-o Hristos. Nimeni nu a dat jos nimic din ce-i al nostru, doar au pus un simbol al lor acolo, gest pe care eu l-am interpretat ca un semn de fraternitate. Eu asa am vazut lucrurile.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.12.2009, 11:28:47
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

De cate ori se pune in discutie vederea si urmarea lui Hristos, imi vine in minte povestirea lui Motovilov privind transfigurarea Sfantului Serafim din Sarov (+1833).

"Fata ta a devenit mai luminoasa decat soarele. Ma dor ochii...
Sfantul Serafim spuse: Nu-ti fie teama, prietene al lui Dumnezeu. Tu ai ajuns tot atat de luminos ca si mine. Acum, tu esti in plinatatea Duhului Sfant, altfel nu mai fi putut vedea".

Iata de ce unii nu-L urmeaza pe Hristos, pentru ca sunt in afara relatiei cu El. Nu au dialog cu El. In mintea lor nu este prezent si gandul la El.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.12.2009, 11:44:18
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Mi s-a reprosat ca sunt mai mult de partea unei tabere decat de cealalta.
ce tabere?.. ce detalii? ce esenta? ce discutie?
Am citit postul tau dar nu am inteles nimic.

Daca vrei sa zici ceva, sa comunici sau sa deschizi o discutie despre ceva concret, de ce pui un titlu de genul: a fi sau a nu fi?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.12.2009, 11:45:49
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Nu va spun eu ce sa faceti. A spus-o Hristos. Nimeni nu a dat jos nimic din ce-i al nostru, doar au pus un simbol al lor acolo, gest pe care eu l-am interpretat ca un semn de fraternitate. Eu asa am vazut lucrurile.
Atunci daca le lasam menorah acolo din spirit fratesc,de ce nu lasam si o zvastica uriasa si un buddha?Pana la urma si eu sunt fratii nostri,nu?

Acum serios,nu se face asa ceva....chiar denota o provocare.

Hristos ne cere sa fim intelepti si milostivi,nu orbi si delasatori.Daca ajungeau sa se bata pe acolo,atunci da era mai grav,dar asa...a fost doar o miscare defensiva a traitorilor ortodocsi din Moldova.Gandeste-te ca poate le parea rau de parintii lor care au murit prin frig si mizerie pentru a nu deveni "turci".

Nu uita ca fiecare ortodox simte ca Ortodoxia(la fel cum fiecare buddist simte ca religia lui este adevarata) este singura religie adevarata,iar plecand de la aceasta premisa nu se poate vorbi de o intelegere intre religii (pentru ca dam in ecumenism).

Asadar trebuie sa fim milostivi dar cu ochii-n patru ca nu cumva sa fim invinsi cu propriile arme!
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.12.2009, 12:44:53
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de truthtostone Vezi mesajul
spune-ne tu ce trebuie sa facem :)

Daca faci referire la topicul cu evreii in Moldova,regula cu ograda nu se aplica (ograda este insasi Moldova.)

Daca eu vin la tine acasa,iti dau jos tablourile de pe pereti si pun tablourile mele in loc?:)
Nu stiu cine a pus chestia aia cu 7 brate(nu i-am retinut denumire) acolo, dar am vazut intr-o poza ca era langa un drapel al UE. Daca ne gandim cine conduce politic si economic lumea si mai vedem si astfel de asocieri intr-un parc al lui Stefan cel Mare simbol al ortodoxiei, sigur ne punem niste intrebari. Sau trebuie sa fim 'impartiali'?
Cred ca oamenii de acolo au simtit ca le este atacata credinta si au raspuns in consecinta. Iar in legatura cu topicul acesta, maria-luisa ce anume sa discutam? eu nu am gasit in mesajul tau vreo intrebare adresata celor de pe forum...
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.12.2009, 15:48:21
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

aveti dreptate! nu e nimic de discutat, pentru ca toate discutiile sunt inutile.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cat de departe merge datoria fata de parinti? arthur_clennam Morala Crestina 35 20.01.2013 17:07:41
cine poate merge la Sf. Maslu?! Jamaica Maslul 32 17.05.2010 10:36:06
Merge si Dumnezeu la discoteca? windorin Generalitati 85 10.03.2010 16:17:47
ajutati o fata sa poata merge johnson22cta Umanitare 3 28.08.2008 23:12:19