Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.02.2009, 22:07:36
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Din minunata lume a necuvantatoarelor

Binecuvantarea Lui Dumnezeu roureaza asupra noastra asemeni unor picaturi de negraita slava.Tot cea ce ne inconjoara ne minuneaza intodeauna.Natura este universul ce ne inconjoara si da sufletelor noastre vigoare.Nu vom putea exprima niciodata in cuvinte cat de minunate sunt tainele Lui Dumnezeu.
Atunci cand eram copil si mergeam la bunici,cea mai mare bucurie a mea tin minte,era sa ma joc cu animale din curte,apoi sa cutreier pe campuri si prin paduri pentru a fi mai aproape de aceste minunate creaturi si a ma bucura de natura,mare bucurie mai era acest lucru in vacanta si nu numai.
Inaintand in varsta dragostea mea pentru necuvantatoare sa transformat treptat in pasiune,am urmat cursurile unui liceu cu profil veterinar,actualmente sunt de profesie tehnician veterinar si am bucuria de a si profesa de cate ori am ocazia.In acest mod reusesc sa fiu in preajma animalelor.Din lumea celor ce nu cuvanta putem invata multe si a castiga prieteni pe masura.
Iubim animalele si le consideram prietenii nostri,credem ca a aceste fiinte ne pot infrumuseta viata de zi cu zi?Are cineva amintiri legate de lumea necuvantoatoarelor?

Exista studii stiintifice care sustin ca prezenta animalelor de companie are efecte benefice pentru sanatate dar si pentru dezvoltarea armonioasa a copiiilor mici.

Pe de alta parte, exista persoane care nu ar putea avea animale in casa.

Care este animalul de casa perfect?

E nevoie de conditii speciale pentru a tine un animal de companie?

Putem cunoaste mai bine un om dupa felul in care trateaza animalele?
Attached Images
File Type: jpg thumb_178336.jpg (15,0 KB, 12 views)
File Type: jpg thumb_186367.jpg (21,3 KB, 12 views)
File Type: jpg thumb_162646.jpg (19,7 KB, 10 views)
File Type: jpg thumb_86416.jpg (24,3 KB, 7 views)
File Type: jpg thumb_185938.jpg (15,0 KB, 9 views)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.02.2009, 23:22:39
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

[IMG]file:///D:/Enterteinmant/fun/iepure/Imag004.jpg[/IMG]
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.02.2009, 08:59:07
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Buna ziua,Doamna Sia
Puteti sa trimiteti fotografia din nou.Multumesc.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.02.2009, 09:09:27
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green]Multi cred că doar câinii și pisicile înțeleg limbajul omenesc și pot fi prieteni ai omului. Realitatea însă, demonstrează că și florile au sentimente. Nu-ți trebuie neapărat studii de specialitate să le înțelegi, să le descifrezi mesajele. Citiți aici: [/COLOR]

[SIZE=3][COLOR=green]Daliile... [/COLOR][/SIZE]

[COLOR=green]Intamplarea s-a petrecut nu departe de oras, acolo unde fratele meu are o curte si o gradina bine ingrijita, mandria intregii familii. Era intr-o sambata de august si zi de sarbatoare. Cumnata mea mi-a intins un cutit si m-a rugat sa aduc din gradina cateva dalii. Le-am ales pe cele mai frumoase si le-am pus pe masa asezata sub bolta de vita-de-vie din fata casei. Urma sa vina in vizita niste prieteni, blocari ca si mine, si fiecare ne straduiam ca totul sa fie cat mai frumos, cat mai primitor... [/COLOR]
[COLOR=green]Si, cum ziua era deosebit de placuta, musafirii si-au facut aparitia mai curand decat ne asteptam. Nici n-am observat care din cei veniti i-a intins cumnatei mele un superb buchet de gladiole de un crem cald, calm, cu frunze - sabii lungi si grele de-atata verde - mandre si parca sfidatoare. [/COLOR]
[COLOR=green]In clipa in care cumnata s-a intors spre vaza de pe masa sa le puna langa florile culese de mine, am sarit de pe prispa si-am strigat: "Nu! Se supara daliile...". S-a facut o liniste totala. Toti ochii s-au intors spre mine - care mirati, care compatimitori, care... "N-am mai auzit una ca asta...", a spus unul din musafiri, intorcandu-mi spatele. Incremenisem. Mi-era rusine, voiam sa se deschida pamantul si, printr-un miracol, sa dispar. "Florile acestea tin macar o saptamana", a rupt tacerea cumnata, privind cu ochii stralucind de bucurie la vaza acum burdusita de dalii si gladiole. [/COLOR]
[COLOR=green]Am plecat cu capul in pamant, umilita, cu sufletul greu si cu regretul de a nu-mi fi tinut gura. Cu siguranta, toti au gandit, daca nu chiar au si spus, ca sunt "suie". Am luat o patura si, cu o carte sub brat, m-am dus departe, tocmai spre capatul gradinii, ca sa nu ma mai vada nimeni. N-am reusit sa citesc nici un rand. Ore intregi am stat cu ochii pe cer, mangaiata din cand in cand de adierile blande ale unui vant caldut, certandu-ma, in gand, pentru gafa facuta. [/COLOR]
[COLOR=green]Tarziu, m-am furisat in casa si, numai ce-am pus capul pe perna, am adormit strivind intre gene o lacrima amara, o lacrima care ma apasase greu intreaga zi... [/COLOR]
[COLOR=green]Cand mi-am dat seama ca nu e vis si ca intr-adevar cineva ma striga, am iesit pe prispa, fara sa inteleg ce se intampla. "Uite, uite...", si un deget imi arata vaza. "Uita-te pe masa, nu vezi nimic? Ai avut dreptate... De unde ai stiut?" Frecandu-mi ochii, am coborat incet scarile si m-am indreptat spre masa in jurul careia toti stateau in picioare si priveau ceva nedumeriti... [/COLOR]
[COLOR=green]M-am apropiat si eu si atunci am vazut cum florile culese de mine se sufocasera, murisera. Tulpina lor se inmuiase si toate daliile erau cazute peste buza vazei ca niste soldati secerati de la mijloc. "Florile nu se amesteca", am spus. "Au si ele orgolii. Noi, oamenii, stim cum sa ne ferim de un intrus, dar ele... Ele reactioneaza asa cum vedeti." Am luat daliile din vaza si le-am asezat la radacina nucului. La fel de maiestoase, pe masa ramasesera doar gladiolele. Invinsesera...[/COLOR]

__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.02.2009, 09:35:18
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu pur si simplu ador pisicile, in detrimentul cainilor.

Cainii ar fi niste animale bune de tinut in casa, daca n-ar fi atat de solicitante. Trebuie scosi mereu afara, se impaca mai greu cu castrarea decat pisicile, sunt mai mari si mananca mai mult, trebuie imbaiati foarte des s.a.m.d. Comportamental, cainii se subordoneaza de bunavoie stapanului.

Pisicile, in schimb, au o personalitate puternica, se pun pe picior de egalitate cu stapanii sau chiar peste, fac numai ce vor ele, sunt lingusitoare si oportuniste, hoate, uosr de intretinut si stiu sa-si manipuleze stapanul pentru a obtine ce vor. Cum sa nu-ti placa un asemenea animal?

Am o pisica (Pisica) si un motan (Tanu). Iata o poza cu Tanu:

Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.02.2009, 09:42:11
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Eu pur si simplu ador pisicile, in detrimentul cainilor.

Cainii ar fi niste animale bune de tinut in casa, daca n-ar fi atat de solicitante. Trebuie scosi mereu afara, se impaca mai greu cu castrarea decat pisicile, sunt mai mari si mananca mai mult, trebuie imbaiati foarte des s.a.m.d. Comportamental, cainii se subordoneaza de bunavoie stapanului.

Pisicile, in schimb, au o personalitate puternica, se pun pe picior de egalitate cu stapanii sau chiar peste, fac numai ce vor ele, sunt lingusitoare si oportuniste, hoate, uosr de intretinut si stiu sa-si manipuleze stapanul pentru a obtine ce vor. Cum sa nu-ti placa un asemenea animal?

Am o pisica (Pisica) si un motan (Tanu). Iata o poza cu Tanu:


Frumos pisoi
Mie imi plac in general toate animalele. Am acasa 4 caini si 2 pisici.
Sunt o bucurie pentru mine si sotia mea. Aceste animale reusesc sa ne inveseleasca atunci cand suntem suparati.
Pe langa caini si pisici am avut si 2 papagali, dar au fugit din colivie (au reusit sa deschida singuri usa).
Pe viitor as vrea sa cumpar si doi iepurasi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.02.2009, 09:54:28
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Am o pisica (Pisica) si un motan (Tanu). Iata o poza cu Tanu:


[COLOR=green]Mie nu-mi plac pisicile. Și nici câinii. Poate în alte condiții, mă refer la casă cu curte, aș avea, dar... în casă cu mine- nu! [/COLOR]
[COLOR=green]Și totuși, iată că și o pisică e bună la casa omului...[/COLOR]

[COLOR=green]Pisica terapeut[/COLOR]

[COLOR=green]De curand, am citit despre Tom-motanul terapeut si cele citite in acel articol mi-au amintit de o intamplare petrecuta nu cu mult timp in urma.[/COLOR]
[COLOR=green]Eu am spondiloza si, la schimbare de vreme sau anotimp, ma doare dupa cap, la ceafa. In vreo cateva randuri, in astfel de momente, s-a intamplat sa merg in vizita la prietena mea, Emilia care avea, nu de mult timp, o pisica. [/COLOR]

[COLOR=green]Nici una, nici doua, cum ma asezam pe pat sau pe fotoliu, pisica se aseza la mine dupa ceafa si statea acolo ca hipnotizata, nici nu torcea, nici nu respira, nici nu se misca. Emilia stia ca mie nu-mi plac pisicile, dar nu spuneam nimic ca sa nu o supar. [/COLOR]

[COLOR=green]Asa se face ca intr-o atare situatie, prietena mea a facut o criza de gelozie: de ce pisica trage la mine, ce-i fac eu, cand ea este cea care-o hraneste, o ingrijeste, o iubeste?... [/COLOR]

[COLOR=green]Nici eu, nici Emilia nu stiam ca pisica, de fapt, imi facea terapie. Si-apoi, Emi nu avea spondiloza...[/COLOR]

[COLOR=green]Intamplarea am povestit-o, în mai multe rânduri, pentru ridicolul ei, sa strici o prietenie pentru o pisica, si mi s-a mai spus ca pisica simte/detectează locul afectat/bolnav si incerca sa amelioreze durerea. [/COLOR]

[COLOR=green]Acum, dupa ce am citit acest articol, cred ca si o pisica e buna pe langa casa omului...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.02.2009, 09:57:41
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Frumos pisoi
Mie imi plac in general toate animalele. Am acasa 4 caini si 2 pisici.
Sunt o bucurie pentru mine si sotia mea. Aceste animale reusesc sa ne inveseleasca atunci cand suntem suparati.
Pe langa caini si pisici am avut si 2 papagali, dar au fugit din colivie (au reusit sa deschida singuri usa).
Pe viitor as vrea sa cumpar si doi iepurasi.
Nu as tine niciodata papagali, pentru ca:

- sunt pasari, zborul pentru ele e ca aerul, o colivie este puscarie curata;
- papagalii nu se adapteaza bine climei de la noi si pot avea de suferit din cauza asta
- cumparand papagali contribuiti la traficul acestor pasari; dupa cum stiti, nu orice tara produce papagali, iar cei din Romania ajung aici dupa curse intercontinentale; in timpul unei astfel de curse un numar foarte mare de papagali moare, pentru fiecare doi papagali in viata moare unul; asta inseamna ca se recolteaza initial mai multi papagali decat se vand, iar pentru cei care mor pe drum la cursa urmatoare se vor lua si mai multi;

Ganditi-va, asadar, la ce pret este platit pentru extravaganta de a avea un papagal. Ganditi-va la cat rau faceti unei pasari (orice pasare) cand o tineti intr-o colivie sau chiar cand ii dati drumul sa zboare prin casa. Nimic nu poate inlocui cerul liber.

Frumosi sau vorbitori, papagalii trebuie lasati unde le e locul; nu sunt pasari domestice si nu au fost niciodata. Pisicile si cainii au in codul lor genetic dorinta de a-si petrece viata alaturi de oameni, papagalii nu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.02.2009, 10:03:16
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@silverstar: astea sunt prostii scoase de cei care se ataseaza prea mult de animalele lor de casa (sunt nenumarate motive pentru asta) si incep sa vada in ele abilitati umane, capacitate de ratiune, intuitie animala etc.

Eu tin la pisicile mele, imi pasa de ele, insa nu le-am privit niciodata mai mult decat ceea ce sunt: niste animale care se conduc dupa niste reflexe si instincte, incapabile de empatie sau ratiune. Atata timp cat nu uitati asta, va puteti bucura compania animalului asa cum trebuie.

Orice este peste masura in acest caz semnaleaza probleme in alta parte.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.02.2009, 10:11:52
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
@silverstar: astea sunt prostii scoase de cei care se ataseaza prea mult de animalele lor de casa (sunt nenumarate motive pentru asta) si incep sa vada in ele abilitati umane, capacitate de ratiune, intuitie animala etc.

Eu tin la pisicile mele, imi pasa de ele, insa nu le-am privit niciodata mai mult decat ceea ce sunt: niste animale care se conduc dupa niste reflexe si instincte, incapabile de empatie sau ratiune. Atata timp cat nu uitati asta, va puteti bucura compania animalului asa cum trebuie.

Orice este peste masura in acest caz semnaleaza probleme in alta parte.
[COLOR=green]Cine vorbește de "abilitati umane, capacitate de ratiune, intuitie animala etc."? De ce deturnezi discuția, de ce nu citești cu atenție ceea ce este scris, ideea care se desprinde: pisica are capacitatea de a detecta locul bolnav din organism... Asta este ideea, nimic altceva.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O primavara minunata! heaven Generalitati 21 08.03.2015 22:59:56
De la lume adunate, si-napoi la lume date... ucenic Generalitati 27 28.06.2012 22:50:26
O minune minunata! icamilin Intamplari adevarate 3 27.09.2010 11:23:12
Despre lume si lepadarea de lume buiacu gabriel Intrebari utilizatori 12 10.08.2010 11:27:11