Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 16.03.2007, 17:59:34
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ai dreptate 06dec,dar mai mult m-am referit la habotnicia cu care exprima anumite lucruri crestinesti,care par mai degraba desprinse din timpurile vechi decat din zilele noastre,ca sa nu mai spun ca raman de cele mai multe ori la nivelul de teorii,fara vre-o implicare a individului in adevaratele sensuri.Chiar nu vad nici un rau in a sta in fata calculatorului,ci a asocia acest lucru cu "habotnicia",care dupa spusele ei ar insemna sa ne inchidem undeva si sa traim numai cu paine,cu sare si cu Cuvantul Lui Dumnezeu,ceea ce este cam imposibil atata timp cat,se vede,ne adaptam destul de bine modernismului,de aceia nu-si mai au rostul anumite indemnuri exagerat de "crestinesti".
Reply With Quote
  #52  
Vechi 16.03.2007, 19:37:52
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Unii se nasc pentru a deveni calugari. Vezi exemplul Sf. Serafim de Sarov, care din tinerete a vrut sa se calugareasca. A uitat o scurta perioada, dar Maica Domnului i-a dat un vis in care acesta manca viermi si ii era o sila ingrozitoare. Atunci Maica Domului i S-a aratat spunandu-i: Tie iti e scarba de acesti viermi, dar si mie iŽmi e scarba de viata pe care o duci". Visul l-a trezit la realitate si a dus o viata exemplara in manastire, devenind unul dintre ocrotitorii Rusiei, dar si a acelora, care au nevoie de ajutorul lui.

Chiar daca acest sfant a trait de mai multa vreme, Iisus Hristos are nevoie de fiecare dintre noi. Nu toata lumea este pregatita pentru o viata de renuntari din tinerete incepand. Unii, trecand prin incercarile vietii, ajung sa isi doreasca o viata curata. Acestia sunt mai putin intelesi de tinerii, care sunt inca ancorati in viata de zi cu zi, cu bucuriile si supararile si luptele ei. Asta nu inseamna, ca acestia, trecand de anii tineretii nu pot deveni la fel de roditori ca si un calugar. Sa lasam timpul sa-si spuna cuvantul.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 18.03.2007, 23:25:03
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

pt.ORY:cei care pleaca din manastiri nu fac fata ispitelor pt ca nu au smerenie ,nu au rabdare si nu si-au evaluat inainte dc au intr-adevar aceasta chemare .Expresia pe care am folosit-o este di BIBLIE dar nu mai stiu exact citatul ci doar continutul lui.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 20.03.2007, 17:45:19
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
pt.ORY:cei care pleaca din manastiri nu fac fata ispitelor pt ca nu au smerenie ,nu au rabdare si nu si-au evaluat inainte dc au intr-adevar aceasta chemare .Expresia pe care am folosit-o este di BIBLIE dar nu mai stiu exact citatul ci doar continutul lui.
Tu vorbesti din experienta sau din imaginatie? ca despre asa zisa expresie despre care ai doar tu impresia ca ai spus-o e mai sigur ca ai luat-o din vreun Pateric sau mai corect ai citit ceva pe acolo si acum redai din aduceri aminte (sper)...ca-n Biblie cam slabe sperante sa existe ceva scris despre manastiri,monahi si monahism la modul concret.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 20.03.2007, 18:50:20
rellyv rellyv is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
pt.ORY:cei care pleaca din manastiri nu fac fata ispitelor pt ca nu au smerenie ,nu au rabdare si nu si-au evaluat inainte dc au intr-adevar aceasta chemare .Expresia pe care am folosit-o este di BIBLIE dar nu mai stiu exact citatul ci doar continutul lui.
Tu vorbesti din experienta sau din imaginatie? ca despre asa zisa expresie despre care ai doar tu impresia ca ai spus-o e mai sigur ca ai luat-o din vreun Pateric sau mai corect ai citit ceva pe acolo si acum redai din aduceri aminte (sper)...ca-n Biblie cam slabe sperante sa existe ceva scris despre manastiri,monahi si monahism la modul concret.
Clausemi,te rog sa-mi spui,in manastire erai maica,cu voturi depuse,sau numai sora de manastire?Eu stiu ca fratii din manastire,nu monahii,pot pleca lejer din manastire,daca nu au depus voturile
Reply With Quote
  #56  
Vechi 21.03.2007, 12:11:38
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rellyv
Clausemi,te rog sa-mi spui,in manastire erai maica,cu voturi depuse,sau numai sora de manastire?Eu stiu ca fratii din manastire,nu monahii,pot pleca lejer din manastire,daca nu au depus voturile
NU am depus voturile...am fost prea constienta de semnificatia acestui act si am considerat normal sa nu ma grabesc de vreme ce inca de la inceputuri nu mi-a mirosit a bine tot ce se intampla in jur...am stat toti acesti ani luptand cu gandul ca eu nu vad bine si nu percep cum trebuie viata pe care mi-am ales-o si am sperat tot timpul ca voi rezista si voi ajunge sa inteleg...totul pana intr-o zi cand am realizat ca,de fapt sunt intr-un cerc vicios care ma afunda in drumul meu...
Plecarea mea am comparat-o cu un innotator care,fortat de imprejurari a stat mult timp sub apa iar cand a reusit sa scape,innotand cu ultimile puteri a facut un salt spre suprafata cu atata putere ca si cum ar fi dorit sa cuprinda tot oxigenul in proprii lui plamani.
Acum GATA...S-A TERMINAT...pot in sfarsit respira.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 25.03.2007, 17:55:41
rellyv rellyv is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Mesaje: 36
Implicit

Doamne ajuta!Am si eu un frate care a stat in manastire 9 luni dar din cauza ispitelor a venit inapoi in lume.A stat ca frate,cu tot ce implica aceasta:ascultare la trapeza,slujbe,etc.Parerea mea este ca n-ai gresit vrand sa cunosti adevarata ta cale spre mantuire si fiind sincera in cautarea ta,Dumnezeu te-a luminat .Si eu am avut ganduri de calugarie,dar parintele meu duhovnic nu mi-a dat voie.El ma cunoaste mai bine decat ma cunosc eu,si acum vad ca a avut dreptate.Mantuirea este si in lume.Dumnezeu sa ne ajute!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 25.03.2007, 19:16:04
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrurar
euftalia
Daca as fi in locul tau m-as duce la Manastirea Frasinei. Incearca sa ai un singur preot duhovnic si ai incredere in ceea ce spune, pentru ca prin el vorbeste Sfantul Duh.
Numai bine.
sa ai incredre intr-un preot casi cel filmat de camera ascunsa care dadea sfaturi deocheate. si vrobea duhul sfant. lol.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 26.03.2007, 01:15:14
andreea_teo andreea_teo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2007
Mesaje: 28
Implicit

romandragut, nu trebuie sa generalizam. sunt sigura ca si tu esti convins de acest lucru, ca nu toti preotii sunt ca cel prins in ofsaid.

uite... ti-as recomanda sfatul euftaliei: de a te spovedi la o manastire(nu neaparat Frasinei, la oricare alta). un calugar vede altfel lucrurile, "activitatea" de baza fiind rugaciunea, automat ca are o viziune mult mai limpede, mai clara.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 26.03.2007, 13:19:44
rellyv rellyv is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Mesaje: 36
Implicit

Sunt atatia preoti buni,mireni si calugari,dar totdeauna ne legam de cate unul care are scaderi.Nu ne gandim ca sunt si ei oameni,cu problemele lor,cu pacatele lor,dar si cu lupta lor grea.De ce nu ne place oare,sa recunoastem ca ei au mult mai multe ispite decat noi? Ar trebui sa ne rugam si noi mai mult pentru ei,decat sa-i judecam.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Destinatia posibila a celor ce parasesc ortodoxia e iadul spre_rasarit Generalitati 70 04.01.2012 16:13:17
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58