Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.10.2011, 15:35:10
dinel marian dinel marian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit Aducerea de pamint dupa mormintul celor dragi

Buna ziua,as dori sa stiu cum pot sa aduc pamint sau cum e bine sa fac ,vreau sa aduc pamint dupa mormintul mamei in casa unde a murit si sa pot mereu sa ii aprind o luminare si daca pot sa aduc si de la cei care sunt decedati si vreau sa ii unesc intr-o cutie la care sa fie mereu o luminare aprinsa,imi merge tot mai rau si sper ca aducerea aminte a celor plecati imi schimbe suferintele si necazurile
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.10.2011, 16:09:36
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Implicit

Nu cred ca este nevoie sa aduci pamant de la mormintele celor dragi,este destul sa aprinzi o candela si sa-i pomenesti,sa citesti o rugaciune speciala ptr.cei plecati*(sunt carti de rugaciuni).....iar de cite ori poti sa mergi sa ingrijesti cum se cuvine mormintele si acolo sa pui lumanarile,in amintirea lor..........
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.10.2011, 16:12:48
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dinel marian Vezi mesajul
Buna ziua,as dori sa stiu cum pot sa aduc pamint sau cum e bine sa fac ,vreau sa aduc pamint dupa mormintul mamei in casa unde a murit si sa pot mereu sa ii aprind o luminare si daca pot sa aduc si de la cei care sunt decedati si vreau sa ii unesc intr-o cutie la care sa fie mereu o luminare aprinsa,imi merge tot mai rau si sper ca aducerea aminte a celor plecati imi schimbe suferintele si necazurile
care este ideea aducerii de pamant?
de ce vre sa o faci?
eu nu am mai auzit de aceasta practica.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.10.2011, 16:44:50
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dinel marian Vezi mesajul
Buna ziua,as dori sa stiu cum pot sa aduc pamint sau cum e bine sa fac ,vreau sa aduc pamint dupa mormintul mamei in casa unde a murit si sa pot mereu sa ii aprind o luminare si daca pot sa aduc si de la cei care sunt decedati si vreau sa ii unesc intr-o cutie la care sa fie mereu o luminare aprinsa,imi merge tot mai rau si sper ca aducerea aminte a celor plecati imi schimbe suferintele si necazurile
Nu cred ca necazurile si suferintele iti vor fi schimbate prin aceasta practica..
De cele mai multe ori, suferintele ne vin ca urmare a pacatelor.Deci primul lucru care ar trebui facut ar fi sa mergi la un preot si sa faci o spovedanie sincera.Apoi sa tin canonul primit si sa inaintezi cu rugaciune.

Necazurile ne vin ca sa ne aduca aminte de Domnul.se pare ca inima noastra se impietreste la bine.Iar Domnul, ca un iubitor ne vrea aproape de El.
deci paseste cu incredere spre Biserica, spre un duhovnic bun si o sa vezi ca va iesi soarele si pe ulita ta.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.10.2011, 21:06:04
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Subscriu si eu la cele spuse de Lore86. Biserica, rugaciunea, spovedania, trairea
unei vieti crestinesti sunt cele trebuincioase.

Cei dragi care s-au dus ne pot ajuta in masura in care au prins un loc bun dincolo. E de datoria noastra sa ii ajutam, cu pomenirea lor la sarindar (40 de liturghii la manastire), parastase, rugaciune personala...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.10.2011, 11:05:59
dinel marian dinel marian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit

Va multumesc de sfaturi,Domnul sa fie cu voi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.05.2012, 19:17:08
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

Asa cum au spus si altii mai sus nu prea are rost aducerea de pe pamant de la mormnatul cuiva in casa, poti sa te rogi si in "lipsa", sa aprinzi candela, sa faci parastas.
De exemplu in Ucraina la Poceaev este Sf Amfilohie de pe al carui mormnat oamenii iau pamant din elavie si il folosesc pt al pune pe locurile bolnave- sfantul este cunoscut ca un vindecator al bolilor de oase si nu numai.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copilul trebuie sa participe la inmormantarea celor dragi costel Slujba inmormantarii 36 22.06.2012 17:36:59
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
aducerea moastelor Sf. Arh.Stefan vidoveczandrei Diverse Sarbatori 0 02.08.2010 10:57:36
De unde vin sufletele pe pamint? gavriil Generalitati 22 14.06.2010 09:01:57
ortodocsii baricadati sub pamint cozia Stiri, actualitati, anunturi 0 01.04.2008 22:11:31