Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.03.2007, 11:36:38
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Dragii prieteni,

Cred ca se cuvine sa ne exprimam aici parerea vizavi de modul in care ne folosim de acest forum, despre efectele pe care el il are asupra gandurilor si inimilor noastre.

Pentru mine, forumul acesta mijloceste intalnirea cu diferite tipuri de gandire religioasa si mai putin religioasa. Este o sansa deosebita de a cunoaste moduri de gandire exprimate cat se poate de direct, fara rezerve. De asemenea, ma bucur foarte mult de colaborarea dintre noi. O particica din sufletul nostru este aici...e ca o casa in care ne intalnim atunci cand putem.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.03.2007, 01:36:38
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Imi cer iertare ca va deranjez cu un mesaj dar marturisirea lui Clausemi in seara aceasta m-a impresionat atat de mult ,ca am vrut sa spun cateva cuvinte . Daca considerati ca nu era necesar , puteti sa-l stergeti .

Dupa cum se vede un prim avantaj al acestui forum este rugaciunea . In ce sens :
Prin mesajele noastre facem o continua marturisire , nu stiu daca santeti de aceeasi parere . Nu cuvintele definesc ci mesajul care se desprinde .
Sant convinsa ca unii din cei cunoscatori isi mai arunca cate o pivire din cand in cand si ne vad patimile de care suferim : mandria , grija de multe ,clevetirea , lipsa de dragoste , iubire de stapanire , contrazicere etc.
Deci fara sa zicem , am facut asta si asta cum se spune la spovedanie , ne deschidem sufletele cu stiinta sau fara ,si asa ne vad parintii nostri de ce suferim .
Sant convinsa ca multi s-au rugat pentru noi in postul asta si nu numai . Si efectul este , indreptarea .

Al doilea ar fi ajungerea cu timpul in situatia de a zice
"am gresit ,imi pare rau" , si aceasta nu e posibil decat prin rugaciune
( a ta si a altora), cum spuneam mai sus. Mare bucurie mi-a facut marturisirea lui Clausemi , nici nu va dati seama ! Este scris ca cei care isi vad pacatele sant mai mari decat cei care fac minuni .
Multi am facut-o ( de cerut iertare vorbesc )altii n-au apucat inca , dar sant convinsa ca fiecare isi va cere odata iertare pentru ca stim cu totii ca nu e nimeni vrednic "sa ridice piatra ". Dar fiecare suflet are nevoie de timpul lui si in speranta si nadejdea asta , invatam ce e rabdarea .

Eu personal am invatat sau am ajuns la alt mod de a privi oamenii stapaniti de patimi (si sexuale ). Imi dau seama ca unii au anumite probleme pe care eu poate nu le cunosc si n-am nici un drept "sa ma uit urat sau sa-i desconsider" ,tot ce pot sa fac e sa ma rog pentru unul ca acesta , deci iar exersez rabdarea , pentru ca fara , nu se poate . In orice caz nu se rezolva nimic prin violenta ,asta e ultimul sfat care l-asi da cuiva .

De dezavantaje nu vreau sa vorbesc pentru ca daca vorbim de "crestere" e normal sa fie si piedici . Trag nadejde ca Dumnezeu le va netezi pana la urma , (iar rabdarea ).

Si un ultim punct multumesc tuturor care s-au rugat si pentru mine .
Mare bucurie imi face cel care se roaga fara sa-i cer eu .
Domnul sa va binecuvinteze !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.03.2007, 01:44:25
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

CITIREA TUTUROR TEMELOR SI INTERVENTIILOR NECESITA MULT TIMP SI DC MAI SI SCRIEM ATUNCI TREC SI ORE.DAR TOTI PUNETI PROBLEME SERIOASE IN DISCUTIE SI DC. TOTI TINERII DIN ROMANIA SR FI LA FEL ATUNCI FATA ROMANIEI IN CITIVA ANI AR FII MULT SCHIMBATA IN BINE.UNORA LE PLAC FILOZOFARILE SI OCUPA MULT SPATIU ADICA TIMP DE CITIT SI AR FI BINE DISCUTATE TEMATICILE MAI CONCIS CU CUVINTE PURINE DAR CU MIEZ MULT IN ELE PT CA CEI CARE SCRIU PAGINI INTREGI SI REPRODUC ARTICOLE RISCA SA NU FIE CITITE DIN LIPSA DE TIMP. EU NICI 1/4 DIN FORUM NU L-AM PARCURS!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.04.2007, 16:14:23
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

desi ar trebui sa scrie toti la acest topic,observ ca nu scrie nimeni ,desi ar fi un bun prilej pt. moderatori de a imbunatati acest forum .Eu cred ca exista mai multe categorii de oameni care intra si banuiesc ca cei mai multi sint tineri,adica pina la 45 ani.Cei care se folosesc cel mai mult sint cei care citesc putine carti duhovnicesti si pun intrebari care necesita raspunsuri lamuritoare.Dar asta nu exclude o convorbire cu duhovnicul lor in leg. cu problema care ii framinta.
A doua categorie sint cei neortodocsi sau care sint in cautarea unei cai si vor sa mai afle una-alta,adica puncte de vedere.
Altii sint cei care nu stiu nimic ,dar nici nu ii intereseaza prea mult din ce se discuta ci scopul lor este sa PROVOACEtulburari ca de ....asa este si cel rau isi baga coada lui peste tot!
Altii citesc mult si stiu multe si vor sa fie de folos celor care au nelamuriri.CINSTE LOR.!
Altii [printre care ma numar si eu] au ajuns accidental pe forum a dintr-o greseala de clic si rasfoind forumul s-au gindit sa fie de folos atit cit stiu ei chiar cu riscul de a fi neplacuti cind se atrage atentia asupra unor pacate ca JUDECAREA APROAPELUI,care este un pacat foarte mare in ochii lui DUMNEZEU.pE UNII CA ACESTI AM CAUTAT SA II MAI CALMEZ PRI INTERVENTIILE MELE ,CHIAR CU RISCUL DE A-I SUPARA POATE. dAR E MAI IMPORTANT SA NU-L SUPARAM PE DUMNEZEU!
aLTII DISCUTA PREA MULT IN COTRADICTORIU ;daca ar citi prin situ-rile ortodoxe ar gasi raspuns la nelamuririle lor ,un raspuns mai competent ,de la personalitati religioase si nu s-ar mai ciondani[adica dicutie in contradictoriu]
In ce ma priveste eu tot ce-am scris se bazeaza pe citit din carti duhovnicesti si numai cind a fost cazul din propria experienta de crestina.eu am cumparat din 1990 carti duhovicesti pe teme care ma interesau, dar am mai primit dipa vreo 5 ani canon SA CITESC CIT MAI MULTE[pe linga rugaciuni] ,CA SA CUNOSC CIT MAI BINE [tot ce e in leg. cu ADEVARUL,adica cu DUMNEZEU.
IN LEG. CU DOMNIA TA iosif,AI INITIAT F. MULTE TOPICE ,INCIT CRED CA ESTI MODERATOR ACI IN FORUM,SAU DC. NU ESTI CEL PUTIN PE LINI A TEOLOGIEI ESTI.Faci parte dintr-o categorie mai rara ,adica tu nu pui problemele in topice pt ca ai nelamuriri ci pt a afla alte pareri si pt a ajuta unde vezi ca unii sint cam nelamuriti. Am citit cele 2 articole de pe site-ul indicat si mi le-am tras la imprimanta ca sa le citesc in liniste.ai scris f. frumos acolo. DUMNEZEU SA ITI AJUTE PE MAI DEPARTE IN TOT CE ITI DORESTI.
iN CE MA PRIVESTE EU NU VOI MAI INTRA [SPRE BUCURIA UNORA]pt. ca mai multe carti duhovnicesti de citit ,ritmul meu de cumparare fiind mai rapid decit cel de citire!
SUCCESE PE TOATE LINIILE CELOR CARE SCRIU IN ACEST FORUM ,CELOR CARE AU AGREAT CE AM SCRIS EU CIT SI CELOR CARE NU M-AU AGREAT SI S-AU SIMTIT POAYTE OFENSATI,IN MOD NEJUSTIFICAT.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.04.2007, 14:12:22
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

acest forum este oglinda sufletului meu pentru ca prin voi imi ved nerabdarea, patima, mandria, rautatea...multumim administratorilor ca ne-au oferit aceasta posibilitate!!! cu dragoste jenica
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.06.2007, 15:18:01
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Cateva cuvinte ,
pentru cei care au si un pic de humor .

Unii au criticat si au plecat ,chiar eu m-am plans zilele trecute ca nu este pace .
Si totusi de ce mai revin pe acest Forum , m-am intrebat ?

Nu caut de fapt pacea cum a spus si Iisus , caut cuvantul(sabia).
Ma duc acolo unde se vorbeste de El .
Invat si eu sa ma port .Imi place diversitatea , imi place daca am un cuvant folositor pentru cineva .

De exemplu imi place (ordinea e cu totul intamplatoare), cand vine antiecumenism si nu ne iarta de loc , ne pune toate canoanele in fata , uneori ma ingrozesc si eu si ma gandesc , bine ca nu le-am stiut pe toate .

Apoi Grigore care e un pic mai indulgent mai scrie cate o fraza pentru toata lumea (printe altele categorice ).
De Elena sa nu mai vorbesc , foarte rar ma indoiesc de ce spune, de la ea am invatat o
gramada ,
Laurentiu e o bomba fara asemanare , vine "incarcat" si lasa tot indiferent ce crede X sau Y ,cea mai buna parte a lui e ca spune si face totul cu daruire .
Silviu e taios si categoric , D.C pare un pic mai bland ,

Il astept pe Iosif cu narabdare sa-mi demonstreze ca ne inchinam la acelasi Dumnezeu ....!

Multi dintre ceilalti ,nu le mai spun numele abia asteapta sa combata si bine fac asa mai vedem si noi cam cum stau lucrurile.
Mai sant unii care indiferent ce spui ,zici rau si vin cu mult argumente contra ,

Intr-un cuvant tot timpul invat cate ceva ,si mai ales invat sa ma stapanesc , sa nu scriu imediat ci sa-mi filtrez gandurile ,sa nu ma ingrozesc de unii care vor neaparat sa fie originali ....................etc,etc

Si pentru ca nu exista pace (nu pacea de care vorbeste Iisus) , pentru asta mai trec pe aici .

Iertare daca nu v-a placut , am zis cu duhul blandetii !

cu drag
maria

Ps: poate aveti si voi aprecierile voastre !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.06.2007, 15:40:53
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Intru pe acest forum din nevoia de a combate erezii si minciuni sau a da un sfat-doua,si din cauza ca aflu multe de la voi cei de aici si ma simt si eu om cand dialoghez cu cei care stiu din Scriptura si au ce sa ma invete.Cand citesc posturile celor credinciosi de aici si ma umplu de bucurie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.06.2007, 19:24:58
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Iosif,cred ca un exemplu SUNT EU...;)???.De la mine NU ATI INVATAT NIMIC...????Eu de aceea mi-am spus GRESELILE,ca sa invete si altii SA NU MAI FACA ASA,CA MINE...???.
Caci DIN GRESELI invata omul,cel mai bine...???.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.06.2007, 10:40:10
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Sylvie, din toate invatam daca voim, si din bune si din rele. Dumnezeu sa ne ajute sa fim asa cum se cuvine, cu inima deschisa pentru a invata. Acolo la inima trebuie sa ne ajunga toate.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.06.2007, 10:42:33
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Silviu
Intru pe acest forum din nevoia de a combate erezii si minciuni sau a da un sfat-doua,si din cauza ca aflu multe de la voi cei de aici si ma simt si eu om cand dialoghez cu cei care stiu din Scriptura si au ce sa ma invete.Cand citesc posturile celor credinciosi de aici si ma umplu de bucurie.
Silviu, nevoia ta de a combate erezii te pun intr-o postura cel putin periculoasa din punct de vedere duhovnicesc. Nu o voi detalia, insa tu o stii ca unul care iti asumi aceasta responsabilitate.

Ma bucur de bucuria ta, insa sa stii ca si cei necredinciosi sau cei mai slabi au nevoie de aceeasi bucuria a ta, bucuria de a-i ajuta cu rabdarea si blandetea si dragostea ta.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
apel important!

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
forum=comunitate? Veronica 18 Generalitati 4 28.07.2011 21:31:53
De pe un alt forum.. xanixade Generalitati 1 04.06.2011 16:30:51