Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.08.2007, 02:54:02
Adrian27 Adrian27 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.08.2007
Mesaje: 1
Implicit

As fi vrut sa incep cu ceva de bine dar sunt prea suparat si mahnit pe ce mi-se intampla,am sa va povestesc cateceva despre mine si as vrea ca cineva daca se poate sa-mi si raspunda.Am 27 de ani si sunt din ploiesti am un apartament care mama mea mi-la cuparat dupa moartea bunicului sa facut un partaj in fine totul bine pana aici,am avut o relatie de concubinaj cu o fata care am stat 4 ani de zile dupa care nu mi-a mai convenit din cauza ca ea incepuse sa devina geloasa si incepuse sa minta foarte mult sa ne certam foarte des,recunosc ca nu am fost un om perfect,am facut chiar foarte multe cat am stat cu fata respectiva dar peste toate astea nu am batuto nu i-am venit niciodata beat acasa(eu chiar nu beau deloc nici berea aceea care se zice ca o bei cu prieteni).Acum dupa un an de zile decand nu mai sunt cu ea tot imi merge prost am fost si la biserica mai bine un pic dar eu tot cred ca fata aceasta mi-a facut farmece poate este doar parerea mea.As vrea ca cineva care stie sa-mi dea un raspuns cum sa fac sa ma lamuresc daca este adevarat daca am farmece facute.Ar fi fost bine daca problemele mele sar fi oprit aici dar ar mai fi o problema majora,mama mea tot ma dracuie tot ma da la diavol "luatear,gasitear sa te ia sa scap de tine etc"intr-un cuvant tot timpul ma injura,vreau sa stiu daca este adevarat si sa-mi raspunde-ti fara ezitare daca o mama tot zicandu-ti tot timpul asa inprimul rand ca este foarte pacat si a 2 a ca la judecata cea mare care va fi de catre Dumnezeu eu o sa am pacatul acesta si va fi foarte grav pentru mine, nu vreau sa par un nebun care va spune asemenea cuvinte dar asta pentru mine sunt foarte inportante.In acelasi timp va spun ca mama mea nu este vreo nebuna sau beata etc.este adevarat ca o supar dar nu asa rau incat sa imi zica asemenea cuvinte,eu unul m-am saturat de atata timp ea nu stie decat ce vam spus mai sus si ca te dau afara din casa mea,este adevarat ca si eu ai raspund ca am sa plec.Deaceea vin cu rugamintea la dumneavoastra sa ma ajutai pentru ca am ajuns la disperare putin spus disperare,foarte foarte grav.Am in cap sa plec din casa care stau data de mama mea sa ma duc sa ma mut cu chirie si sa-mi vad de viata mea de oameni care ma respecta.Am o varsta si cred ca nu mai merit una ca asta.Sau problema mea este cea asemanatoare cu cea a lui Iov cel din Biblie.Va multumesc anticipat si as dori un raspuns cat mai repede daca se poate.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.08.2007, 09:48:27
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Salut Adrian. Situatia ta este una dintre cele multe care inca colcaiesc in jurul nostru, situatii limita sau eventuale extreme asa cum este si la tine, situatii pe care bineinteles ca trebuie sa le facem fata prin niste decizii prompte si demne de luat in serios. Eu daca as fi in locul tau as incerca pe cat se poate sa ignor jignirile aduse de parintele meu aduse asupra mea si sa o las sa vorrbeasca, este posibil sa fie suparata doar o perioada de timp, dupa care va veni si linistirea, pentru ca dupa cum bine stii, omul este insistent, dar daca nu aude replici din partea ta, in curand se va plictisi sa iti mai repete aceleasi lucruri. Dar daca tu spui ca ea face asta de mult timp si nu se opreste mai deloc, ci mai mult se indarzeste in convingerile ei ca ai esuat in viata si multe altele, este bine sa pleci din acel apartament, din simplul motiv ca sa scapi de situaia asta stresanta, pentru ca nu este bine sa traiesti in presiune constanta si astfel nici mama ta nu va mai avea cu ce sa te santajeze ca te va da afara, daca tu te vei muta undeva in chirie, pentru ca ea nu va sti unde te vei fi mutat. Dar sa-ti aduci aminte, daca vei face pasul asta si vei reusi sa te muti, dupa un timp, sa te duci sa te impaci cu mama ta, pentru ca e pacat sa lasi situatia asa, pana la urma nu ai nimic de castigat daca o lasi sa creada ca faci asta din razbunare, trebuie sa-i spui ca ai facut pasul cu mutarea din pricina faptului ca trebuie sa se linisteasca situatia, astfel incat vei fi multumit si tu ca stai singur fara sa te mai tachineze nimeni, dar si mama ta va fi multumita pentru ca fiul ei nu va mai sta in casa ei! :)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.08.2007, 10:01:39
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrian27
As fi vrut sa incep cu ceva de bine dar sunt prea suparat si mahnit pe ce mi-se intampla,am sa va povestesc cateceva despre mine si as vrea ca cineva daca se poate sa-mi si raspunda.Am 27 de ani si sunt din ploiesti am un apartament care mama mea mi-la cuparat dupa moartea bunicului sa facut un partaj in fine totul bine pana aici,am avut o relatie de concubinaj cu o fata care am stat 4 ani de zile dupa care nu mi-a mai convenit din cauza ca ea incepuse sa devina geloasa si incepuse sa minta foarte mult sa ne certam foarte des,recunosc ca nu am fost un om perfect,am facut chiar foarte multe cat am stat cu fata respectiva dar peste toate astea nu am batuto nu i-am venit niciodata beat acasa(eu chiar nu beau deloc nici berea aceea care se zice ca o bei cu prieteni).Acum dupa un an de zile decand nu mai sunt cu ea tot imi merge prost am fost si la biserica mai bine un pic dar eu tot cred ca fata aceasta mi-a facut farmece poate este doar parerea mea.As vrea ca cineva care stie sa-mi dea un raspuns cum sa fac sa ma lamuresc daca este adevarat daca am farmece facute.Ar fi fost bine daca problemele mele sar fi oprit aici dar ar mai fi o problema majora,mama mea tot ma dracuie tot ma da la diavol "luatear,gasitear sa te ia sa scap de tine etc"intr-un cuvant tot timpul ma injura,vreau sa stiu daca este adevarat si sa-mi raspunde-ti fara ezitare daca o mama tot zicandu-ti tot timpul asa inprimul rand ca este foarte pacat si a 2 a ca la judecata cea mare care va fi de catre Dumnezeu eu o sa am pacatul acesta si va fi foarte grav pentru mine, nu vreau sa par un nebun care va spune asemenea cuvinte dar asta pentru mine sunt foarte inportante.In acelasi timp va spun ca mama mea nu este vreo nebuna sau beata etc.este adevarat ca o supar dar nu asa rau incat sa imi zica asemenea cuvinte,eu unul m-am saturat de atata timp ea nu stie decat ce vam spus mai sus si ca te dau afara din casa mea,este adevarat ca si eu ai raspund ca am sa plec.Deaceea vin cu rugamintea la dumneavoastra sa ma ajutai pentru ca am ajuns la disperare putin spus disperare,foarte foarte grav.Am in cap sa plec din casa care stau data de mama mea sa ma duc sa ma mut cu chirie si sa-mi vad de viata mea de oameni care ma respecta.Am o varsta si cred ca nu mai merit una ca asta.Sau problema mea este cea asemanatoare cu cea a lui Iov cel din Biblie.Va multumesc anticipat si as dori un raspuns cat mai repede daca se poate.
adrian,
toti platim pentru greselile noastre. mai devreme sau mai tarziu. toti trecem prin drame. la anumite intensitati. important este ca tu sa crezi ca vei gasi ajutorul in sanul bisericii. sfatul meu este unul pe care, la randul meu, l-am privit circumspect. insa, mai tarziu, s-a dovedit a fi rezolvarea tuturor framantarilor mele. am fost si eu in situatia in care, nu neaparat sa ma aseman cu Iov, dar sa ma intreb de ce mi se intampla mie toate acele lucruri...
in consecinta, gaseste-ti un duhovnic bun, fa-ti o spovedanie din copilarie, sincera pana la lacrimi, in care sa spui absolut tot, absolut orice lucru de care iti este rusine (citeste inainte un indreptar de spovedanie pe care poti sa-l cumperi de la orice magazin bisericesc, si noteaza-ti pe o foaie ca nu cumva sa ajungi in fata duhovnicului si sa uiti vreun pacat). urmeaza canonul pe care ti-l va da duhovnicul si roaga-te pentru mama ta. ai sa vezi ca lucrurile se vor schimba. iti mai trebuie si rabdare. la inceput vei fi deznadajduit dar in timp vei vedea cu ochii tai harul duhovnicului si puterea rugaciunii. eu am trait asta pe pielea mea. crede-ma ca mergeam des la biserica. dar de abia dupa ce am avut duhovnic am inceput sa deschid ochii. practic m-am nascut a doua oara.
e adevarat ca blestemul de mama este puternic. insa cu atat mai mult trebuie sa fugi la un duhovnic si roaga-te pentru mama ta. are nevoie de rugaciunea ta la fel ca si tine. duhovnicul iti va da "medicamentul" si daca vei respecta instructiunile sale cu siguranta vei gasi si alinarea. nu te speria sau rusina de pacatele tale. inca nu s-a nascut pacat pe care un duhovnic sa nu-l fi auzit. asta e cea mai mare ispita - sa ti se faca rusine si sa amani gasirea unui duhovnic. daca vrei sa rezolvi problema atunci incepe de la baza. taie raul de la radacina.
asta e tot ce pot sa-ti spun. mai multe iti va spune duhovnicul si vei ramane mirat de cat de multe stie. vei pleca usor ca un fulg. iti va lua, rand pe rand, toate greutatile de pe umeri. intreaba pe la vreo manastire din zona sau printre cunoscuti de un duhovnic bun si alearga spre izbavire. Dumnezeu sa-ti dea putere si sa reusesti.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.08.2007, 10:06:28
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

voiam sa mai adaug ca rugaciunile duhovnicului te vor linisti pe toate planurile. la serviciu vei vedea ca o sa fii mai calm si o sa-ti faci treaba mai bine. daca nu ai serviciu atunci cu siguranta se va ivi unul si asta poate cu ajutorul duhovnicului care are multi fii duhovnicesti printre patroni. apoi, sa ma intorc la mama ta, daca te va vedea schimbat, rugandu-te, mergand la biserica, cu fruntea senina, atunci cu siguranta se va schimba si ea. cu atat mai mult cu cat te vei ruga impreuna cu duhovnicul pentru ea. oricat de deplasat ti s-ar parea ceea ce iti cer incearca. nu ai nimic de pierdut. asta e clar. sufletul tau isi va regasi linistea.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.08.2007, 10:28:11
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

adrian,vreau sa-ti spun ca blestemul de mama se prinde si parerea mea este ca din cauza asta ti se intampla toate astea.nu-i nevoie ca mama ta sa zica <te blestem>ci doar sa-ti zica <sa te ia dracului>si altele asemenea si poate de asta te simti asa si-ti merg toate prost.eu stiu ca blestemul de mama e f puternic,asemenea cel de vaduva si de copii orfani.chiar daca nu au dreptate ca sa blesteme totusi se prinde dar in schimb vor da socoteala la judecata de apoi.iar daca ai farmece e bine sa faci ascultare de duhovnic si nu ti se poate intampla nimic pt ca esti sub ascultare si dracul nu-ti poate face nimic.ascultarea e salvarea.mie mi s-au facut vraji puternice dar duhovnicul mi-a zis sa dau cu aghiazma si astfel se intoarce asupra caruia le face,in fine ascultarea conteaza si de aceea nu am patit nimic.ASCULTARE
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.08.2007, 12:46:50
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

nu vreau sa te sperii si eu dar iuda are dreptate in ceea ce priveste blestemul de mama. asa ca ar trebui sa urgentezi planul de bataie. gaseste-ti un duhovnic. cu cat o faci mai repede cu atat e mai bine. altfel esti expus si asteapta-ta si la alte ispite. poate mai mari. sa nu crezi ca le-ai vazut pe toate...
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.08.2007, 12:55:08
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Eu consider ca toate rautatile care ni se intampla sunt roade ale greselilor noastre si ale inaintasilor nostri, insa nimic nu se intampla daca nu ingaduie Dumnezeu. Eu nu cred ca vreun blestem se prinde fara voia Domnului ci numai atunci cand ingaduie El.
Adrian, urmeaza sfaturile Rebellului, mergi la spovedanie, cere canon pentru pacatele savarsite, roaga-te, posteste, ai nadejde in dragostea lui Dumnezeu, pentru ca El daruieste lumina, soare, ploaie, aer, apa si hrana tuturor, indiferent cat de pacatosi suntem. Daca Il cauti cu smerenie si pocainta El te va primi si te va linisti pe tine, caci "oasele cel smerite Dumnezeu nu le va urgisi". Numai la El este rezolvarea!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.08.2007, 15:23:04
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

citeste daca ai timp topicurile de la Sf.Maslu,Vrajitorie..si vei afla si de acolo raspunsuri,unii useri sunt f.bine informati,exista apoi cartile..stii asta.Spor!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.08.2007, 16:04:46
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Eu zic in primul rand sa te rogi sincer la Maica Domnului si la Dumnezeu, cum poti tu si sigur n-o sa fie in zadar...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.08.2007, 20:47:13
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

..eu cred ca blestemele unei mame pe care a mahnit-o fiul ei se prind,blestemele asupra unui copil nevinovat nu cred ca se prind,daca esti spovedit si impartasit cu Sf.Taine de asemenea nu se prind...blestemele se prind acolo unde exista o portita deschisa..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
La Multi Ani! admin-Adrian Marius22 Generalitati 50 26.02.2014 21:58:27
duhovnicul Adrian Fageteanu Mtcrysty17 Stiri, actualitati, anunturi 44 30.09.2012 18:13:06
Despre parintele Adrian Fageteanu antoniap Mari Duhovnici si predicile lor 27 22.11.2011 20:52:04
Adrian Fageteanu achimovjan Generalitati 33 15.10.2008 14:10:09