Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.05.2008, 18:58:06
smaranta smaranta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2008
Mesaje: 14
Implicit

Hristos a inviat!
citesc frecvent carti luate de la biserica,ziditoare de suflet.Imi face tare bine acest lucru.Acum chiar citeam "1000 de intrebari si raspunsuri despre viata duhovniceasca". Foarte folositoare si tamaduitoare sufletului,ele fiind preluate din operele Sf.Parinti. Dar?!una dintre intrebari suna asa:"Ereticii-ca de exemplu:catolicii,luteranii si protestantii..."sincer m-a socat aceasta afirmatie.
Va intreb pe voi care cu siguranta stiti mai multe decat mine,ce parere aveti?eu ma abtin de la comentarii.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.05.2008, 19:07:39
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Papa este Antihrist.
Asa zice parintele Arsenie Papacioc.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.05.2008, 19:15:26
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Papa este Antihrist.
Asa zice parintele Arsenie Papacioc.
asa zic si adventistii:D, cred ca totusi e atitudine c-am exagerata sa-l numim antihrist pe Sfantul Parinte:D
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.05.2008, 19:27:22
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Catolici nu sunt eretici asemenea si totzi care sunt botezatzi in numele Sfintei Treimi si il marturisesc pe Domnul si Dumnezeul nostru Iisus Hristos drept Dumnezeu si Om sunt crestini.
Parintele Arsenie Papacioc zicea intr-un film de pe youtube ca:
un parinte ecumenist din BOR a invitat niste fratzi catolici printre care si un preot catolic sa vada cum slujea dansul Sfanta Liturghie.
Acel preot catolic s-a apucat si dansul sa faca Proscomodie si alte randuieli de acestea si pentru aceasta a fost marginalizat de superiori sai.
Deci vedetzi ca nu BOR ii considera eretici pe totzi ci papalitatea care considera pe totzi non-catolicii eretici si zice ca mantuirea se gaseste numai in BC.

Crestini ortodocsi sunt obligatzi sa spuna si celorlalti fratzi ai lor cum este cu Sfanta Lumina care se pogoara la Ierusalim in fiecare an si numai la slujirea patriarhului crestin-ortodox al Ierusalimului.

Pai ce talharul de pe cruce facea parte din BC ?
Si doar s-a mantuit.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.05.2008, 19:27:55
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Smaranta, eu am simtit binefacerea lui Dumnezeu in ortodoxie. Nu a fost nevoie sa alerg in stanga si in dreapta sa dau de aceasta binefacere. A fost de ajuns sa-mi doresc sa ii traiesc viata. Stiu ca suna indraznet, dar asta inseamna iubirea - sa-l traiesti pe celalalt. Nu stiu daca alte persoane din alte confesiuni s-au impartasit de acesta binefacere. Sunt in catolicism invataturi care nu se regasesc in ortodoxie. Potrivit Scripturii - cel ce s-a aratat calcator fata de o porunca, s-a aratat calcator fata de toata Legea, ne face sa spunem ca au pierdut deplinatatea Adevarului. Eu cred ca e mai important, mai ales in ziua de astazi, sa avem ochi pentru noi si nu doar pentru altii. Sa fim in postura de judecator cu noi si nu cu altii. Avem prea multe daruri in ortodoxie, ca sa ne oprim doar la o judecata de genul: ceilalti sunt eretici.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.05.2008, 19:36:38
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Eu ma intreb cum de nu a patzit nimic cardinalul Schönborn pentru ca slujeste Sfanta Liturghie de rit bizantin la catolici de rit oriental ca simplu preot.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.05.2008, 23:35:10
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

TOT PAR a.papacioc SPUNE CA DE LA DESPARTIREA DIN 1054 AU FOST ANATEMATIZATI de SFINTELE SOBOARE ECUMENICE!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.05.2008, 08:24:34
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si li s-a ridicat anatema de la 1054 de catre Patriarhul Ecumenic al Constantinopolului la 1965. Doamne ajuta.

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.05.2008, 01:17:16
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Papa pri dogma infailibilitatii se aseamana lui Lucifer.deci este in luciferism.asta inseamna,,super'eretic!!!!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.05.2008, 01:01:28
smaranta smaranta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2008
Mesaje: 14
Implicit

Ortodoxia este dreapta credinta dar de aici pana la a fi bun cresti ortodox e cale lunga...si pacatul cu atat mai mare cu cat stii mai multe si nu le pui in practica.Decat sa judecam pe altii mai bine ne-ar preocupa cum sa ne autocontrolam si sa ne perfectionam fiecare,ca defecte avem cu carul si legea fundamentala a crestinismului este IUBIREA!Asta ar trebui sa cultivam nu sa dam satisfactie celui necurat!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Masacrarea infailibila a unor eretici catari doctor_faustus Biserica Romano-Catolica 4 01.12.2010 13:09:30
o sa fim considerati teroristi? knight2u Generalitati 3 28.10.2009 12:52:42
De ce sunt considerati cei casatoriti pacatosi/murdari? sophia Nunta 101 02.06.2009 17:12:37