Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.06.2011, 15:01:38
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit Iertare

Vreau sa-mi cer iertare tututror membrilor pe care i-am suparat. Iertati-ma
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.06.2011, 16:34:09
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Pe mine nu m-ai suparat. Dumnezeu sa te ierte!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.06.2011, 22:36:04
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bogdan N Vezi mesajul
Vreau sa-mi cer iertare tututror membrilor pe care i-am suparat. Iertati-ma
Pe mine nu m-ai suparat deloc. Dar vreau sa te intreb, de ce iti ceri iertare? Este un exercitiu de smerenie? Sau asa simti tu sa faci? Sau ti-a spus duhovnicul?

Intreb doar ca nu inteleg, dar nu trebuie sa-mi raspunzi daca te incomodeaza acest raspuns. E in regula:-)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.06.2011, 00:10:44
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit

Dumnezeu sa te ierte si sa te binecuvinteze.Doamne Ajuta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.06.2011, 14:54:16
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Pe mine nu m-ai suparat deloc. Dar vreau sa te intreb, de ce iti ceri iertare? Este un exercitiu de smerenie? Sau asa simti tu sa faci? Sau ti-a spus duhovnicul?

Intreb doar ca nu inteleg, dar nu trebuie sa-mi raspunzi daca te incomodeaza acest raspuns. E in regula:-)
Asa simt sa fac si este normal ca atunci cand superi pe cineva sa-ti ceri iertare. Si cred ca asa este bine, sa-ti ceri iertare ca nu se stie niciodata cu ce l-ai suparat pe cel de langa tine, si poate ii este oarecum greu sa-ti spuna "Stii m-ai suparat"........
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.06.2011, 15:12:47
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bogdan N Vezi mesajul
Asa simt sa fac si este normal ca atunci cand superi pe cineva sa-ti ceri iertare. Si cred ca asa este bine, sa-ti ceri iertare ca nu se stie niciodata cu ce l-ai suparat pe cel de langa tine, si poate ii este oarecum greu sa-ti spuna "Stii m-ai suparat"........
Ai dreptate, in fiecare minut ne facem vinovati de ceva fata de Dumnezeu si fata de aproapele, fie prin faptele noastre, fie prin aruncatul vorbelor netrecute prin filtrul ratiunii, fie prin gandurile rautacioase despre aproapele. Asa este, Bogdan, trebuie din cand in cand sa ne cerem iertare si de la semenii nostri chiar daca ei nu ne-au reprosat ceva.
Sa te ierte Dumnezeu si sa te binecuvinteze! Mie nu mi-ai gresit cu nimic dar te iert in avans:)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.06.2011, 15:23:23
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bogdan N Vezi mesajul
Asa simt sa fac si este normal ca atunci cand superi pe cineva sa-ti ceri iertare. Si cred ca asa este bine, sa-ti ceri iertare ca nu se stie niciodata cu ce l-ai suparat pe cel de langa tine, si poate ii este oarecum greu sa-ti spuna "Stii m-ai suparat"........
Inteleg ce spui dar mi se pare ciudat sa-ti ceri iertare cand habar nu ai daca si cum ai gresit. Acest gest mi se pare mimetic si ma convingi ca asa e, cand spui"si cred ca asa este bine".Eu imi cer iertare atunci cand stiu ca am gresit si stiu si cum am gresit. Si cerandu-mi iertare ,prezint si o garantie ca imi asum greseala si nu o mai repet. Ca degeaba imi cer eu iertare in plen si maine fac aceleasi greseli, pentru ca eu nu stiu exact cand si cum gresesc.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.06.2011, 15:36:04
CarareaImparatiei's Avatar
CarareaImparatiei CarareaImparatiei is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Eu imi cer iertare atunci cand stiu ca am gresit si stiu si cum am gresit.
Și dacă nu ai greșit cu nimic dar îi ceri iertare celui de lângă tine doar pentru a-i arăta dragostea pe care i-o porți? Doar pentru a-i arăta că ești dispus să fii tolerant doar pentru a păstra o relație bună ...Tu cauți nod în papură sau ce? Omul n-a făcut decât să-și ceară iertare...Când ceri cu insistență socoteală și argumente pentru asta, cred că e o dovadă de bășcălie...
__________________
"Nimic nu urăște Dumnezeu atât de mult ca mândria. De aceea de la început Dumnezeu a făcut totul, ca să dezrădăcineze din sufletul omului acest păcat. De aceea am ajuns muritori, înconjurați de scârbe si de dureri [...] Așa e mândria. Nu numai că nu adaugă nimic bun vieții noastre, dar ne ia și ceea ce avem. Smerenia, dimpotrivă: nu numai că nu ne ia și ceea ce avem, dar ne adaugă și ceea ce nu avem" (Sf. Ioan Gură de Aur)

Last edited by CarareaImparatiei; 09.06.2011 at 15:38:34.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.06.2011, 15:45:27
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Ai dreptate, in fiecare minut ne facem vinovati de ceva fata de Dumnezeu si fata de aproapele, fie prin faptele noastre, fie prin aruncatul vorbelor netrecute prin filtrul ratiunii, fie prin gandurile rautacioase despre aproapele. Asa este, Bogdan, trebuie din cand in cand sa ne cerem iertare si de la semenii nostri chiar daca ei nu ne-au reprosat ceva.
Sa te ierte Dumnezeu si sa te binecuvinteze! Mie nu mi-ai gresit cu nimic dar te iert in avans:)
Iti multumesc pentru iertarea ta in avans m-ai facut sa rad cand am vazut. Si multumesc si celorlalti care m-au iertat si eu inteles gestul meu. Cei care il inteleg stiu cu adevarat sa ierte si stiu ce inseamna dragostea fata de aproapele lui.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.06.2011, 15:48:45
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CarareaImparatiei Vezi mesajul
Și dacă nu ai greșit cu nimic dar îi ceri iertare celui de lângă tine doar pentru a-i arăta dragostea pe care i-o porți? Doar pentru a-i arăta că ești dispus să fii tolerant doar pentru a păstra o relație bună ...Tu cauți nod în papură sau ce? Omul n-a făcut decât să-și ceară iertare...Când ceri cu insistență socoteală și argumente pentru asta, cred că e o dovadă de bășcălie...
Multumesc.....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iertare Anna Pocainta 11 04.07.2011 02:20:32
Despre iertare dan73 Generalitati 28 14.03.2011 22:34:31
Iertare elena20 Generalitati 12 17.03.2010 14:33:30
O intrebare ( sa imi fie cu iertare) nicoleta34 Generalitati 13 23.08.2006 17:41:32