Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.07.2009, 19:20:33
BalaurulPBC BalaurulPBC is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Question Mormint de la sfrsit de sec. XIX; cum il trec in mostenire ca nu am acte pe el.

Buna ziua,
Mica mea problemă este urmatoarea:

Străbunii mei, oameni destul de avuți și pioși au contribuit în anii 1800 la ctitorirea unei biserici în satul lor natal (în care locuiau), fapt pentru care numele lor este menționat în anvonul bisericii; în plus au primit în acele vremuri un mormînt foarte bine amplasat lîngă biserică, aproape de aleea de intrare în biserica
Ultima înmormîntare s-a facut în anul 1927, pentru că, după anul 1947, odată cu venirea comuniștilor, nu s-a mai aprobat înmormîntari familiei (mele) de așa ziși chiaburi. Strabunicul meu și bunica mea au fost înmormîntați la o margine de cimintir.

Totuși, de-atunci (din 1800) și pînă în prezent, generație după generație, familia mea a îngrijit mormîntul strabunilor (ctititori ai bisericii comunale) fără a li se îngradi acest drept nici pe vremea comuniștilor (atît sătenii cît și autoritățile comunale știind cine sunt moștenitorii de drept a acestui mormînt – ce are o frumoasă cruce din marmura de Carrara-Italia, semnata de un celebru artist al sec. 18).

De acum 10-15 ani, odată cu venirea unui nou preot în comună, acesta a cautat diverse motive “să ma dezmoștenească” de respectivul mormînt (ba ca nu am acte pe el, ba ca nu l-am platit, ba-etc. pentru ca-l deranjeaza pe el amplasarea mormintului)

Intrebarea:
Ce demersuri trebuie să fac, cum să procedez “să am la mînă” și un document legal care să ateste că sunt proprietarul/deținătorul acestui mormînt ?
Cum îl trec într-un Certificat de Moștenitor de exemplu? Sau cum ...?!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.07.2009, 19:35:58
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb sfat

Nu stiu cum se procedeaza, dar imi permit sa va prezint situatia din punctul meu de vedere, daca as fi in locul dumneavoastra.

1. fotografii din amvon cu numele stramosilor dumneavoastra, ctitori de lacas
2. obtinerea oricarui document din arhiva Bisericii care poate dovedi cine a finantat construirea Bisericii
3. marturii ale tuturor localnicilor mai in varsta care stiu din tata in fiu cine este proprietarul acelui mormant
4. alte documente care pot dovedi ca sunteti descendentul celor care au ridicat Biserica...

... si cu toate acestea in fata vorbiti cu un avocat ...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.07.2009, 22:38:13
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Hmmm, daca nu mai ai actele care mentioneaza mormintul ca fiind in propietatea ta...offf, tareee greu o sa fie............. si din pacate se poate lasa cu smintire generala
Roaga-te mult pentru pace si intelegere cu preotul nou si luminarea mintii si desprinderea lui obsedanta de cele lumesti
Citi ani are, este tinar , batrin?( vezi ca printre cei batrini mai sunt inca foarte multi care inca mai sunt invidiosi pe chiaburi)
Sub ce forma a fost mutat la voi?
Incearca sa afli mai multe detalii despre el, daca se poate si mai vorbim.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.07.2009, 23:00:48
daniel_009 daniel_009 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2009
Mesaje: 18
Implicit E dificil..

In cazul justitiei noastre ..inexistente.. nu prea aveti sanse de reusita! ..Sincer!

Singurul mers ar fi sa coopatati Biserica Ortodoxa.. in acest caz. Ei ar trebui sa va ajute.Sunt multi sfinti parinti care au si pregatire juridica. Nu cred ca daca va adresati justitiei.. veti avea vre-o sansa! .. Va spun ca stiu cateva cazuri.. nu in legatura cu biserica, cazuri.. laice.. nu s-a rezolvat nimic!

Eu inca mai cred in judecata bisericii ortodoxe.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
act, mormint, proprietate, vechi

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Monahii - au venituri, asigurari, acte? sophia Calugarul 7 01.02.2013 23:02:50
De ce in Romania ortodocsii trec la babtisti? Hartford Vrajitoria 25 13.06.2011 10:58:44
Atentie! Fara acte cu cip! colaps Generalitati 86 14.08.2010 20:16:57
Anatemele ca acte ale iubirii patinina34 Despre Biserica Ortodoxa in general 0 28.12.2008 00:40:09