Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 26.03.2009, 23:03:40
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Nu stiu,dar intotdeauna am primit sirop din muguri de brad de pe la maicute,de la manastire,din nordul tarii.Daca ai cunostinte pe la maicute,poti intreba acolo,majoritatea fac astfel de sirop...sau o sa intreb eu intr-o zi cand am sa sun pe cineva.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #122  
Vechi 27.03.2009, 13:09:04
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu prepar sirop din conuri de brad in luna mai in felul urmator. Spal conurile, apoi pun peste ele apa cat sa le acopere si le fierb pana devin albicioase. Apoi strecor si lichidul obtinut il pun din nou la fiert. La un litru de lichid de lichid adaug 1 kg de zahar. Mai adaug si zeama de lamaie. Fierb pana se leaga. Proba: picatura de sirop nu se imprastie imediat. Cred ca si cu mugurii se procedeaza la fel.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 27.03.2009, 13:16:36
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cineva mi-a spus ca a scapat de insomnii spunand rugaciunea inimii. Cand nu putea adormi, nu se supara, ci isi zicea: ,,Ce timp binecuvantat pentru rugaciune. Iar rugaciunile din timpul noptii sunt sunt foarte placute lui Dumnezeu." Si se apuca de rugaciune cu metanii mai intai, apoi fara ele. Si nici nu se mai gandea la somn. Si somnul il cuprindea pe pe nesimtite.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 27.03.2009, 13:20:46
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cineva mi-a spus ca a scapat de insomnii spunand rugaciunea inimii. Cand nu putea adormi, nu se supara, ci isi zicea: ,,Ce timp binecuvantat pentru rugaciune. Iar rugaciunile din timpul noptii sunt sunt foarte placute lui Dumnezeu." Si se apuca de rugaciune cu metanii mai intai, apoi fara ele. Si nici nu se mai gandea la somn. Si somnul il cuprindea pe pe nesimtite.
Ce frumos!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #125  
Vechi 27.03.2009, 15:14:51
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

De aproape 15 ani,deci,cam de pe la 20 de ani,a aparut o durere la sanul drept.La inceput foarte puternica,ajungea sa ma doara si prin simpla calcare a oiciorului in pamant.Nu m-a interesat,fiind,de altfel delasatoare in ceea ce priveste doctorii,insa durerea o simteam permanent,uneori mai usoara,alteori mai putenica.Pana la urma am fost la doctor pentru o ecografie,la doctorul meu ginecolog.Mi-a spus ca nu este vorba de vre-un nodul sau de cancer,nici eu nu simt existenta vre-unui nodul,ci doar durere.Doctorul mi-a dat tratament cu hormoni,precum si unguient,pe baza de progesteron.Cand am inceput sa iau tratamentul,am sesizat o crestere in greutate,aproape nejustificata plus o usoara accentuare a cresterii parului.Am intrerupt tratamentul,nu dupa mult timp,si chiar am sesizat si o ameliorare,aproape simultan cu perioada in care oricum nu mai luam tratamentul.Nu ma mai doare atat de tare,ca inainte,dar simt deseori ca niste fulgere in partea care era dureroasa,niste zvacniri urmate de usoare dureri,sau usturimi...nu stiu cum sa le numesc.La doctor am fost,de fapt acum vre-o 3 ani,si tot atunci am luat,respectiv am intrerupt tratamentul.
Va rog sa-mi spuneti,daca exista leacuri naturiste pentru inlocuirea tratamentului cu hormoni.Nu stiu ce as putea avea,de fapt la san,dar cu siguranta trebuie sa ajung din nou la doctor.M-as bucura daca as afla despre experiente similare si despre solutii mai naturale pentru acestea.
Ps.Se pare ca nasterea mi-a mai schimbat trasaturile acestei afectiuni,simtomele ei.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #126  
Vechi 27.03.2009, 15:33:14
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
De aproape 15 ani,deci,cam de pe la 20 de ani,a aparut o durere la sanul drept.La inceput foarte puternica,ajungea sa ma doara si prin simpla calcare a oiciorului in pamant.Nu m-a interesat,fiind,de altfel delasatoare in ceea ce priveste doctorii,insa durerea o simteam permanent,uneori mai usoara,alteori mai putenica.Pana la urma am fost la doctor pentru o ecografie,la doctorul meu ginecolog.Mi-a spus ca nu este vorba de vre-un nodul sau de cancer,nici eu nu simt existenta vre-unui nodul,ci doar durere.Doctorul mi-a dat tratament cu hormoni,precum si unguient,pe baza de progesteron.Cand am inceput sa iau tratamentul,am sesizat o crestere in greutate,aproape nejustificata plus o usoara accentuare a cresterii parului.Am intrerupt tratamentul,nu dupa mult timp,si chiar am sesizat si o ameliorare,aproape simultan cu perioada in care oricum nu mai luam tratamentul.Nu ma mai doare atat de tare,ca inainte,dar simt deseori ca niste fulgere in partea care era dureroasa,niste zvacniri urmate de usoare dureri,sau usturimi...nu stiu cum sa le numesc.La doctor am fost,de fapt acum vre-o 3 ani,si tot atunci am luat,respectiv am intrerupt tratamentul.
Va rog sa-mi spuneti,daca exista leacuri naturiste pentru inlocuirea tratamentului cu hormoni.Nu stiu ce as putea avea,de fapt la san,dar cu siguranta trebuie sa ajung din nou la doctor.M-as bucura daca as afla despre experiente similare si despre solutii mai naturale pentru acestea.
Ps.Se pare ca nasterea mi-a mai schimbat trasaturile acestei afectiuni,simtomele ei.
Soia si mararul contin multi estrogeni.
nu cred ca e cazul sa iei hormoni pentru simptomele astea. doctorii le prescriu prea des (stiu, si eu am fost la medic si mi-a prescris contraceptive!!).
trebuie sa iti faci o mamografie neaparat-inteleg ca ai facut numai ecografie.
durerile de tip fulgurant, arsuri, par de tip nevralgic, poate e o nevralgie intercostala, nu neaparat de la san. trebuie sa iti faci un control riguros clinic (la alt medic) si mamografie.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 27.03.2009, 15:36:40
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu sunt de specialitate dar din experiența mea de viață durerile de sân au legătură cu organele genitale.Cred că ar fi bine să-ți faci un control ginecologic.Este posibilă o inflamație a unui ovar.Am avut mereu această problemă pe care o ai și o am și acum.Nu am făcut nici un tratament și nici nu-mi fac probleme.Durerile de sâni sunt și urmare a creșterii în greutate.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 27.03.2009, 16:42:39
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Multumesc,Dorina!
Am sa merg la alt medic pentru o mamografie,cu toate ca medicul meu este cotat printre cei mai buni din Galati.Nu imi fac foarte mari griji,dar referitor la durerile intercostale,nu cred ca este vorba de acestea,de vreme ce durerile sunt existente exact in acelasi loc,permanent,respectiv la sanul drept.Nu mai simt asa dureri mari,insa,dupa cum am spus,ceva cred ca este acolo,prin reactiile amintite.Este posibil sa fie si greutatea de vina,cu toate ca,tocmai de cand am crescut in greutate s-au mai ameliorat simtomele,cand ma durea destul de tare nu aveam mai mult de 52-54 de kg.Sunt convinsa ca acestea au loc si pe plan hormonal,sau cu siguranta pe plan hormonal,ce-i drept,la ginecolog am fost doar in timpul sarcinii,si o singura data in viata mea in afara de aceasta,nu am considerat absolut necesar(stiu ca este o mentalitate primitiva).
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #129  
Vechi 27.03.2009, 20:09:26
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ory,
O mamografie este absolut necesara, caci se poate a fi aparut niste noduli. Daca s-a intamplat asa, nu intra in panica. Cataplasmele cu argila de la Plafar fac minuni. ( Se pune inr-un vas de sticla sau de plastic o cantitate de argila, peste care se adauga apa, calculand in asa fel incat sa se obtina o pasta mai consistenta decat smantana. Argila nu trebuie sa intre in contact cu metalul. Se pune pasta obtinuta pe o folie de plastic , dupa care aceasta se aplica pe san de seara pana dimineata. Argila sub forma de granule daca este umectata pana devine mai putin rigida si daca apoi este unsa cu alifie de galbenele se poate utiliza pe post de supozitoare anale si vaginale. Efecte miraculoase in caz de hemoroizi si infectii ale aparatului genital.

Mai sunt si alte remedii pe care ti le voi scrie dupa ce vei primi rezultatul de la mamografie.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 28.03.2009, 12:10:30
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Eu prepar sirop din conuri de brad in luna mai in felul urmator. Spal conurile, apoi pun peste ele apa cat sa le acopere si le fierb pana devin albicioase. Apoi strecor si lichidul obtinut il pun din nou la fiert. La un litru de lichid de lichid adaug 1 kg de zahar. Mai adaug si zeama de lamaie. Fierb pana se leaga. Proba: picatura de sirop nu se imprastie imediat. Cred ca si cu mugurii se procedeaza la fel.
Siropul de conuri de brad se foloseste tot pentru tuse?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O sectiune de medicina naturista bmd Generalitati 27 08.08.2012 14:10:56
Medicina si Religie alexioana92 Morala Crestina 44 23.05.2012 00:04:11
Medicina holistica - interesant Fetita cu Codite Generalitati 19 05.02.2010 15:48:02
medicina si farmacia pacifistul Generalitati 22 26.07.2009 23:31:21
Medicina Perplexa Laurentiu Generalitati 0 04.04.2007 12:14:29