Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.05.2010, 14:04:41
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu nu stiu cum se impart ei acolo ca sa poata de toate: munca, rugaciune, n slujbe pe zi, oaspeti, odihna si grija persoanei lor. sanatos sa fii si putere sa ai.
Potentialul de care dispune omul este uluitor,doar ca noua,oamenilor obisnuiti, aceste lucruri ni se par prea mult pentru ca in general in societatea asta suntem storsi la propriu de energie.
Hrana si odihna principala sunt cele spirituale,iar daca pe acelea le avem putem muta muntii din loc.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.05.2010, 15:19:56
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Multumesc Dorina, dar la fel este chiar si daca stai doua saptamini?

Bun, insa sa zicem ca nu vrei sa muncesti intr-una si vrei sa mai mergi in drumetii prin apropierea minastirilor, pe la pesteri, grote ale pustnicilor, poze, baie in riu, lac, plaja, cules plante medicinale, radacini, mure, zmeura, afine,etc...si evident ca si participare la slujbe, atunci cum vine?, trebuie platit in schimbul libertatii de a face ce vrei? Poate nu am chef sa stau sa le curat saci intregi de cartofi si sa le separ nucile putrezite de cele proaspete cum am facut-o acum vre-o doi ani cu fi-miu( atunci mai mult pentru el am facut-o pentru a-l pune la treaba) :)))
na ca nu ti-a picat coroana nu iti place sa faci ascultare ce ar fi fost nici ucenicii sa nu fi ascultat de Invatatorul.vrei libertate ia cortul si iti faci de cap mincind mure numai sa fie daca nu prinzi muste ca sunt.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.05.2010, 15:34:05
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ella87ella Vezi mesajul
Multumesc pentru raspunsuri fratilor, da asa ma gandeam si eu sa ajut la treburi, am mai stat o perioada la manastire in copilarie, si atunci le am ajutat la treburi, curatit ceapa, ales orez, curatit cartofi, cules capsuni, curatenie in biserica, in chilii, pus masa, spalat vase, atunci construiau manastirea, iar iarna am avut si perioada de recreere sa ne dam cu sacul cu fan pe derdelush :D , am facut ce puteam pe atunci, ca eram mai mica, dar inca am ramas cu amintiri, cu povestile maicutelor pana seara tarziu, cu mesele servite impreuna, dar din pacate m-am indepartat de acele maicute si acum mi-ar fi rusine sa merg din nou sa stau la ele.
lasa rusinea la altii si reincepe si continua ce ai inceput cind-va ti-ai provoca si tie si la maicute o mare bucurie ,bucuria revederi a intilniri cu cineva drag care nu la-i mai vazut demult este un nou inceput.o noua speranta de mai bine si o sa ai multe binecuvintarii.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.05.2010, 15:35:36
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Stiu Ory, nu ai idee cit balegar am adunat de la vaci,lapte, galeti, cite lemne am taiat veri de-a rindul, citi busteni am carat in spinare din padure cu alti frati,...astfel incit lucrul la bucatarie parea o binecuvintare :)) plus slujbele.

Lasa sa se mai "trateze" si altii,... eu cind ma scol la minastire cu noaptea-n cap pentru a merge undeva prefer sa fie la pescuit( acolo da tratament in linistea apei unde doar bataia pestelui care ataca se aude, o adevarata intilnire minunata cu Dumnezeu!) sau la cules de plante medicinale in zorii zilei pina nu-si pierd puterile acumulate in timpul noptii, si alte "gesturi " de genul asta :))
cine rabda pina la urma va fi mintuit
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.05.2010, 17:50:44
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

@sophia
Nu e o obligatie sa muncesti ,dar bine ar fi sa o faci si pe asta,ca sa simti tot aerul manastirii.
Asta bineinteles daca stai vreo luna acolo,ca in 2 saptamani,chiar e doar un concediu.
Daca ai face asta,daca ai muncii,nu ai mai avea timp sa stai cu gandurile tale.Iar cand ar veni vremea slujbei sau a mesei(fratesti) le-ai da acestora si mai mult cuvenita atentie si respect.
Daca insa toata ziua stai,ce vei face? Vei avea suficienta putere sa te rogi non-stop?Mai ales ca perimetrul e restrans acolo,si te calci pe picioare cu altii...Sau o sa iti iei laptopul si o sa stai pe forum:)
Orcum ar fi,ajuta,ca vezi atmosfera de acolo,si te patrunzi de ea,dar eu ziceam ca e buna si participarea.
Cat despre smerenie,aceasta e o lectie grea,care putini o pot duce .Trebuie sa iti doresti aceasta,sa asculti pe mai marele tau ca pe Dumnezeu insusi.Nu ca te obliga cineva,ca in armata ,ci pentru ca ti-o doresti.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 31.05.2010, 08:32:04
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit "Ospitalitate"

Veți spune poate că nu au legătură cu subiectul cele pe care vi le voi relata în următoarele rânduri dar acei care caută un loc de relaxare fizică și spirituală în mediul mănăstiresc ar trebui să știe că nu este indicat să pleci așa,fără a anunța în prealabil că ai de gând să stai într-un anumit loc sau să faci greșeela de a merge fără recomandare mai ales într-o mănăstire de maici.

Ieri am mers la o mănăstire la care acum câțiva ani în fiecare duminică mergeam, iar persoanele care mă luau și pe mine aveau grijă să fie mereu portbagajul plin pentru a le face o bucurie maicilor.
Încă de atunci am remarcat lipsa totală de ospitalitate.
Șoferul care ne-a dus acolo când a dus cele pe care din puținul nostru le-adusesem maicilor a fost invitat la masă .A insistat să mergem și noi.Când ne-au văzut maicile (eram cinici împreună cu șoferul) ne-au dat afară ca pe niște pui de pisici fără pic de regret.
Și atunci mă întreb; cum rămâne cu faptele milosteniei trupești despre care atât de frumos ni se vorbește ???

Așadar aveți grijă să nu vă prindă noaptea prin astfel de lăcașuri sfinte că s-ar putea să dormiți în mașină .

Asta nu înseamnă că peste tot e la fel! Să-i dea Dumnezeu zile multe părintelui Iustin Pârvu care a format stareți de mănăstiri în care găsești oricând și masă și cazare dar și de muncă dacă ai dragoste!
Îar dacă într-o astfel de mănăstire odată ai mers doar cu o pâine două a doua oară văzând ospitalitatea vei face tot posibilul să duci cât mai mult. Și uite așa se vor înmulți pâina și peștele și vor sătura mii de oameni!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 31.05.2010, 10:29:54
FioreBianco's Avatar
FioreBianco FioreBianco is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Locație: Targoviste
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ella87ella Vezi mesajul
Stiti cumva o manastire de maici din Ardeal sau Moldova unde as putea sta o perioada 1 - 2 sapt, daca maicile primesc oaspeti si sunt de acord? trec print-o perioada mai dificila si as vrea sa stau la o manastire sa ma reculeg..
Iti pot recomnda alte manastiri din alte zone. De pilda, Manastirea Techirghiol - este extraordinara, poti sta mult pe bani putini, eventual de loc, daca aduci ceva prinoase pt bucataria Manastirii. Eu m-am recules candva la Putna, in Moldova, la miezonoptica lg mormantul Sf.Stefan cel Mare, dar si la Tismana, Hurezi, Polovragi (aici am stat 5 zile - mi-am facut licenta despre istoricul acestei Manastiri, petrecand numai la biblioteca si rugaciune) apoi Dealu, Viforata, Namaesti, Sambata de Sus. Sunt manastiri extraordinare si pline de Sfintenie. Te intorci cu regret in cotidian, caci ti-ai fi dorit sa mai stai prin aceste locuri edenice. Doamne ajuta! si binecuvantari.
__________________
Prin acest semn vom invinge!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 31.05.2010, 14:09:14
ella87ella ella87ella is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.12.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

Multumesc, dar un numar de telefon, imi poti da pe privat, sa anunt pe maici in caz ca voi merge, as vrea sa merg intr-un loc unde sa nu incurc sa fiu primita cu bunavoie, sa fie loc de cazare, eu am nevoie si de rugaciune si de munca fizica, eu imi doresc sa ajut, si as avea si cativa banuti sa-mi platesc cazarea si drumul, depinde cat de scump este.
__________________
"Trebuie sa ne lepadam de omul cel vechi si sa ne imbracam cu cel nou!"
Reply With Quote
  #29  
Vechi 31.05.2010, 14:36:04
marta_lena's Avatar
marta_lena marta_lena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ella87ella Vezi mesajul
Stiti cumva o manastire de maici din Ardeal sau Moldova unde as putea sta o perioada 1 - 2 sapt, daca maicile primesc oaspeti si sunt de acord? trec print-o perioada mai dificila si as vrea sa stau la o manastire sa ma reculeg..

Doamne ajuta!


Poti sa mergi la Petru Voda la maici sau sus la parinti, oriunde vei fi primita cu caldura si cu mancare calda. Pe langa asta poate Dumnezeu te ajuta sa vorbesti si cu parintele Iustin Parvu.

Post cu folos si bucurii
Reply With Quote
  #30  
Vechi 31.05.2010, 14:39:45
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ella87ella Vezi mesajul
Multumesc, dar un numar de telefon, imi poti da pe privat, sa anunt pe maici in caz ca voi merge, as vrea sa merg intr-un loc unde sa nu incurc sa fiu primita cu bunavoie, sa fie loc de cazare, eu am nevoie si de rugaciune si de munca fizica, eu imi doresc sa ajut, si as avea si cativa banuti sa-mi platesc cazarea si drumul, depinde cat de scump este.
Pentru Manastirea Petru Voda nu iti trebuie telefon! Poti sa mergi oricand.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Caut o manastire unde se impletesc metanii din lana... -Alexandru- Generalitati 21 04.01.2014 18:48:31
Cunoasteti vreo manastire de maici cu moastele Sf Siluan ? teodoraianys Intrebari utilizatori 14 13.02.2012 09:21:18
Pana unde poate patrunde biserica in viata noastra privata? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 54 12.11.2009 13:54:22
Pelerinaj in Bucovina in sapt luminata, 23-26 aprilie 2009 io_conss Stiri, actualitati, anunturi 0 09.04.2009 10:58:05