Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #581  
Vechi 11.10.2017, 21:08:15
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Atunci? De ce, dece? :)
Nu știu, nu știu. :)
Reply With Quote
  #582  
Vechi 11.10.2017, 21:30:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu se ajunge la consens si se prelungeste fara rost discutia doar ca tu te contrazici chiar cand vezi adevarul negru pe alb. Pe langa asta, ce mandrie poate fi mai mare sa spuna cineva ca Biserica este in eroare si el e mai presus in intelegere? Tu nu ai putut sa recunosti ca te-ai inselat nici cand ai afirmat iconoclasmul, sau poate il afirmi in continuare. Discutia ai initiat-o tu, cand l-ai contrazis pe Iorest si apoi ai afirmat ca toti afirma o prostie cand spun de sfintirea caselor (inclusiv preoti si ierarhi).
Sper ca grupul vostru nu o sa-i atace in continuare pe cei ce nu spun aceleasi lcururi pe care le sustineti voi (e vorba de voi trei).

Om de paie :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #583  
Vechi 11.10.2017, 23:40:12
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
E traditional, pe forumuri in general.. :)
Bine poate unele topicuri se preteaza la discutii mai departe de subiect,daca vrei pot enumera o parte,dar in cazul de fata era ceva concret.Domnisoara asta vroia sa cunoasca pe cineva. Cei doi Simpllu si Catalin2 nu au realizat, ca de fapt au aratat o lipsa de respect fata de persoana respectiva, vorbind despre "cai verzi pe pereti" la topicul asta.

Asta e ca si acele persoane, care vorbesti cu ele,si ele isi mai verifica telefonul intre timp, si nici macar nu au habar ca nu e politicos.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #584  
Vechi 11.10.2017, 23:48:16
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
si tu crezi ca un partener de viata il poti gasi pe un forum...fie si el crestin ortodox?
Habar n-am ,dar imi aduc aminte debancul ala cu evreul ala care se tot ruga la Dumnezeu:"Doamne ajuta-ma sa castig la Loto!" Se roaga omul un an doi,te miri cat trece si la un moment dat si Dumnezeu si-a pierdut rabdarea. Da pare curios dar si el are o rabdare! :-) Si de sus se aude la un moment dat:"Dar joaca omule odata ,ca sa poti castiga!" Deci omul trebuie sa incerce ,sa comunice ,ca daca sta bleg si nu face nimic sansele sunt mai mici.

Asa si aici, nu am mare incredere in relatiile astea pe Internet, dar eu cred ca daca Dumnezeu vrea sa "lege " doi oameni poate si prin Net sa o faca.Chiar stiu o cunostinta care avea si o fetita si avea mai bine de 40 de ani si a gasit pe cineva la mai bine de 500 de km.Deci se poate.Depinde de oameni .
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #585  
Vechi 12.10.2017, 09:14:12
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Habar n-am ,dar imi aduc aminte debancul ala cu evreul ala care se tot ruga la Dumnezeu:"Doamne ajuta-ma sa castig la Loto!" Se roaga omul un an doi,te miri cat trece si la un moment dat si Dumnezeu si-a pierdut rabdarea. Da pare curios dar si el are o rabdare! :-) Si de sus se aude la un moment dat:"Dar joaca omule odata ,ca sa poti castiga!" Deci omul trebuie sa incerce ,sa comunice ,ca daca sta bleg si nu face nimic sansele sunt mai mici.

Asa si aici, nu am mare incredere in relatiile astea pe Internet, dar eu cred ca daca Dumnezeu vrea sa "lege " doi oameni poate si prin Net sa o faca.Chiar stiu o cunostinta care avea si o fetita si avea mai bine de 40 de ani si a gasit pe cineva la mai bine de 500 de km.Deci se poate.Depinde de oameni .
Biblia spune: "dacă cineva nu vrea să lucreze, acela nici să nu mănânce". Daca cineva crede ca isi poate castiga existenta, jucand la Loto, e problema lui! Alege cea mai "usoara cale" si cu minim de efort. Doar incearca si el nu? La fel si cu incercarea de ati gasi partenerul de viata pe internet. Nu e mai bine sa iesi in societate si sa incerci sa-ti gasesti jumatatea in "modul traditional"? Nu e mai sanatos asa?
ps: dar asta e doar parerea mea. Fiecare e LIBER sa faca asa cum doreste! Doamne ajuta!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #586  
Vechi 12.10.2017, 10:01:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sa iasa in societate unde?

Crezi ca poti gasi partenerul ideal batand barurile?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #587  
Vechi 12.10.2017, 11:07:03
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Doar în baruri îți mai poți găsi jumătatea? :)
Reply With Quote
  #588  
Vechi 12.10.2017, 11:08:32
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu, se mai întâmplă și la semafor.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #589  
Vechi 12.10.2017, 11:33:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Depinde ...daca esti pe jos sau intr-o dacie, mai greu

Oricum, bati strazile pana o gasesti. Important e sa ai doar o mana si un picior iar ea celelalte.. :)

Mai in gluma mai in serios, expresia "jumatatea" presupune ca tu sa nu fii un om intreg si din pacate relatiile intre "jumatati" sunt prin definitie handicapate.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 12.10.2017 at 11:35:22.
Reply With Quote
  #590  
Vechi 12.10.2017, 11:37:31
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

...:)) Da, la asta nu m-am gândit, dar uite că se poate și în altă parte.

Rectific: Doar în baruri îți mai poți găsi partenerul?

Last edited by simpllu; 12.10.2017 at 11:41:40.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie