Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 13.12.2012, 19:18:44
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
De explicat am explicat , de inteles , intelege doar cine doreste !
Cui foloseste dezbinarea asta continua in numele lui Hristos ? Poate fratele Leonte are motive bine intemeiate pentru sminteala adusa din partea unor preoti si monahi ortodocsi , dar daca citeai cu mai multa atentie postarile lui , intelegeai de unde provine indoiala lui , apoi nu suntem noi aici pusi in a imparti raii de buni , oile de capre , neghina de grau , si de a cataloga credinta cuiva . Dumnezeu stie cel mai bine ce este in sufletul fiecaruia , dar Leonte nu merita tratamentul tau , si in general nimeni aici nu trebuie tratat in mod diferit , catalogat , izolat , pus la colt , judecat . . .
In fine , daca ai inteles ceva , bine , daca nu te rog sa ma ierti , dar nu astfel servim Bisericii ORTODOXE !
Post binecuvantat !
*este ultima mea interventie pe acest thread.PUNCT
De aceea am spus ca nu stiu la ce te referi, ma gandeam ca poate nu ai citit mesajele. Eu am citit toate mesajele lui Leonte de cand a intrat pe forum, probabil tu nu ai facut-o. Pe acest topic a scris intr-un mesaj ca Impartasania e mai mult simbolica, iar eu am scris ca aceasta invatatura e de la protestanti. Eu am scris despre invatatura pe care o propovaduieste, te rog sa imi arati unde am spus eu altceva. Din ce am inteles el a aderat la un modernism radical, in care toate cultele sunt la fel si alte conceptii de acest gen. Mai mult, cum se intampla de obicei, cine nu crede asa e considerat neortodox, rau si mandru ca nu ii considera la fel pe toti din toate cultele (sau chiar religiile). Acum sa imi spui cine catalogheaza si condamna.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 15.12.2012, 20:09:01
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu am citit toate mesajele lui Leonte de cand a intrat pe forum, probabil tu nu ai facut-o. Pe acest topic a scris intr-un mesaj ca Impartasania e mai mult simbolica, iar eu am scris ca aceasta invatatura e de la protestanti.
Te rog sa imi citezi pasajul in care am afirmat ca Impartasania e mai mult simbolica.

Iar daca nu gasesti, te rog sa imi raspunzi la urmatoare intrebare. Cum se poarta un om despre care putem spune ca este precum ochiul cel rau care cauta cele rele?
Dar despre cel ce inventeaza rele pe seama cuiva, doar ca el sa cada in picioare, o fi insipirat de Duhul Sfant?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce "Tatal nostru"? MihaiG Dogmatica 90 25.03.2013 16:08:09
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Cine suntem? Ne ducem in lume si cautam tot "al nostru si ai nostri"? sophia Generalitati 40 03.05.2010 22:06:45