Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.12.2011, 21:13:55
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit Un barbat a murit in timpul Liturghiei !

Un bărbat din Bacău a murit în timpul slujbei. Preotul: „Ferice de acest om că a murit în biserică”

Incidentul s-a petrecut la Biserica „Învierea Domnului” din Bacău. Bărbatului, care avea 58 de ani, i s-a făcut deodată rău, a căzut și a murit.

UPDATE: Familia celui decedat a depus sicriul, în această seară, în capela bisericii în care a murit bărbatul. Preotul care a oficiat slujba a declarat ulterior că era în altar și n-a știut decât la sfârșitul slujbei că un credincios a decedat în biserică.

Credincioșii care se aflau azi dimineață la slujbă l-au scos pe individ din mulțime și l-au dus în dreptul altarului, unde i-au făcut câteva manevre de resuscitare. Un echipaj medical a fost chemat de urgență, dar bărbatul nu a mai răspuns manevrelor lor.

În tot acest timp, preotul nu a întrerupt slujba, lăsându-i pe enoriași să se agite pe fundalul Sfintei Liturghii. La final, părintele și-a încheiat predica spunând: „Ferice de acest om că a murit în biserică”. Credincioasele l-au aprobat pe preot, spunând și ele că omul „va avea o viață veșnică, o viață de apoi fericită”, pentru că a făcut stop cardiac în lăcașul sfânt.

“La momentul sosirii echipajului de pe ambulanță, manevrele de resuscitare erau începute de un medic care venise de la un cabinet particular aflat în zonă. Manevrele au continuat, însă eforturile medicilor au fost in zadar. După aproximativ 45 de minute, a fost declarat decesul bărbatului. Cauza este un posibil stop cardiac”, a spus medicul Adrian Colibaba, de la Serviciul Județean de Ambulanță, pentru Ziarul de Bacău.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.12.2011, 00:12:26
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Dumnezeu să-l ierte și să-l mîntuiască!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.12.2011, 00:23:40
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Dumnezeu să-l ierte.

Pe vremuri, când goleam sticle fără număr fără număr cu o gașcă de prieteni la fel de deștepți ca mine, teoria la modă era că moartea ideală este în timpul actului sexual.

Mai de curând am început să trag concluzia că, dacă tot trebuie să mori și nu te-ai învrednicit de cununa de martir, Sfânta Liturghie ar fi un moment foarte potrivit; când Cerul se coboară pe pământ iar majoritatea noastră reușim, cu chiu cu vai, să fim mai aproape de Dumnezeu decât în viața de zi cu zi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.12.2011, 12:26:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Da, dar vezi tu ziaristul e din cealalta categorie..daca ai observat tonul articolului..
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.12.2011, 16:04:11
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Cu orice prilej se defaimeaza in presa ,biserica.
Articolul derade credinta enoriasilor conform careia omul a avut parte de un sfarsit pamantesc mai special ,apoi merge mai departe cu insinuarea ca preotul nu a acordat atentie unui caz de urgenta ci si-a continuat treaba.
Ar fi multe explicatii insa il las pe istetul jurnalist sa vaneze false drame in continuare.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.12.2011, 17:07:28
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

mi se pare super! si mie mi-ar place ca acela sa fie locul in care sa ma intalnesc cu Domnul!Sa plec de la Liturghia pamanteasca spre Liturghia Cea Cereasca!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Momente ale Liturghiei neintelese inca Florin-Ionut Sfanta Liturghie 29 20.09.2011 16:43:18
nu am barbat Anna Despre Sfanta Scriptura 10 29.08.2009 18:34:31
Omul , bărbat și femeie cristiboss56 Din Vechiul Testament 5 24.04.2009 17:46:29
Textul Liturghiei ierom_petru Stiri, actualitati, anunturi 2 05.12.2006 14:54:25