Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.04.2012, 02:11:57
LeeN22 LeeN22 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2011
Mesaje: 2
Unhappy Vine Iepurasul! Cum ne pregatim?

Imi face o vaga impresia ca se doreste distragerea atentiei de la tot ce mai poate fi sfant in tarisoara noastra.
Daca de Craciun a aparut un personaj batran si barba care distrage atentia prin cadourile sale, Pastele are un musafir precum Iepurasul care vine pe la mai toate canalele TV chiar in ziua de vineri insotit de… petreceri, manele, fete mai mult dezbracate decat imbracate. Oamenilor incet-incet li se distrage atentia caci la mai toate stirile li se prezinta oferta de vacante de Paste, oferte in cluburi de noapte de Paste si alte lucruri asemenea. Oameni buni, fiul lui Dumnezeu a fost rastignit… despre ce petreceri vorbim?!
De ce nu a putut fi aleasa alta zi pt "Iepuras" in care sa vina cu cadouri, chef si muzica si se suprapune peste cea mai trista zi din istoria crestinatatii – rastignirea Domnului Iisus ?
Departe de mine gandul de a ma crede vreun moralist sau vreun credincios, sunt un biet pacatos care isi pune tot felul de intrebari…
Azi a dat un reportaj la radio in care se povestea "drama" iepurasilor de Paste, deoarece se vand pui foarte multi care din pacate mor ulterior prin balcoane, nefiind ingrijiti corespunzator deoarece fac mizerie… Nici cu taiatul mieilor nu am nici o placere, daca Sfantul Ioan Botezatorul l-a prezentat ucenicilor pe Iisus ca fiind Mielul lui Dumnezeu si acesta a fost ulterior sacrificat pentru binele nostru, nu cred ca asta a insemnat ca trebuie sa taiem miei de Paste. Cred ca undeva este o confuzie…
As dori sa mai aflu si alte pareri…
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.04.2012, 21:59:09
andravenache andravenache is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.03.2011
Locație: Timisoara
Mesaje: 98
Implicit A venit iepurasul? Ti-a adus oua rosii?

Ai perfecta dreptate. Ceea ce se sarbatoreste in ziua de azi nu are nici o legatura cu crestinatatea. Uite si un articol interesant: http://deschideochiicrestine.wordpre...evarul-biblic/
Faptul ca Iisus a fost Mielul de jertfa face referire la jerfa pe care evreii trebuiau sa o faca cu ocazia Pesahului. Insa mielul sacrificat de evrei trebuia initial tinut in casa 4 zile, ceea ce determina un atasament menit sa duca la dorinta de a sacrifica cat mai putini miei. Mielul de Pesah murea in locul unui om (primul nascut al evreilor care a fost ocolit de ingerul mortii in noaptea despre care se vorbete in Exod). Tot la fel, Iisus a murit in locul meu si al tau, pentru a plati pretul pacatului (care este moartea) si a ne oferi sansa de devenii copii lui Dumnezeu, facand voia Lui.
Aceste lucruri ar trebui sa ne faca mai buni, pe de-o parte (asta legat de placerea de a sacrifica miei, porci, ... mai nou iepuri...), iar pe de-alta parte, sa meditam la dragostea infinita a lui Dumnezeu care L-a dat pe Unicul Sau Fiu pentru noi. Deci praznicul Invierii Domnului ar trebui sa fie o ocazie de introspectie si partasie cu Dumnezeu (de exemplu prin rugaciune, citirea Sfintei Scripturi, etc.) si NU de imbuibare cu mancare si bautura si de desfrau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.04.2012, 22:41:35
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Nu știu de ce vă tot legați de aspecte secundare și nesemnificative, cum sunt parazitarea comercială a unui praznic și obiceiurile alimentare din jurul lui. Avem libertatea să renunțăm la aceste lucruri și să facem ce vrem să facem ca să prăznuim cât mai profund acest moment privilegiat al anului liturgic.
Creștinul autentic aude la slujba de Înviere pe Domnul spunând lumii: ”Bucurați-vă”! Cum înțelege fiecare acest cuvânt, e altă problemă. Întotdeauna e loc de mai bine pentru toată lumea, de la vlădică la opincă. Bucuria acoperă o scară indeterminată de gesturi care-i dau sens, uneori o falsifică, dar niciodată nu se știe când Saul va trece ”întâmplător” pe drumul Damascului, devenind apoi marele apostol Pavel.
Eu merg la o biserică unde ne strângem mulți convertiți de la tot felul de viețuiri derizorii. Câteodată mai povestim cum percepeam altădată perioada pascală și ne minunăm cât de tâmpiți și superficiali puteam fi atunci. Acum e altfel și poate să fie altfel pentru oricine, dacă sunt depășite complexele de superioritate specifice creștinismului în variantele lui alienate și împotmolite în suficiență și prostie evlavioasă.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 21.04.2012 at 22:55:08.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.04.2012, 23:33:42
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Avem libertatea să renunțăm la aceste lucruri și să facem ce vrem să facem ca să prăznuim cât mai profund acest moment privilegiat al anului liturgic.
Creștinul autentic aude la slujba de Înviere pe Domnul spunând lumii: ”Bucurați-vă”! Cum înțelege fiecare acest cuvânt, e altă problemă. Întotdeauna e loc de mai bine pentru toată lumea, de la vlădică la opincă. Bucuria acoperă o scară indeterminată de gesturi care-i dau sens, uneori o falsifică, dar niciodată nu se știe când Saul va trece ”întâmplător” pe drumul Damascului, devenind apoi marele apostol Pavel.
Total de acord, de noi depinde cum sarbatorim, ce simtim, la ce dam intaietate!!! Orice ar fi in jurul nostru, iepurasi sau alte hele...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.04.2012, 10:50:44
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

ce legatura este intre iepuras si Mantuitorul ??
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.04.2012, 14:47:16
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
ce legatura este intre iepuras si Mantuitorul ??
Cam aceeași legătură ca între neoprotestanți și Biserică.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.04.2012, 18:11:38
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit iepuras

pentru unii iepurasul vine in fiecare luna ... daca ne gandim la sigla unei anumite reviste ...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.04.2012, 20:37:52
andravenache andravenache is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.03.2011
Locație: Timisoara
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Nu știu de ce vă tot legați de aspecte secundare și nesemnificative, cum sunt parazitarea comercială a unui praznic și obiceiurile alimentare din jurul lui. Avem libertatea să renunțăm la aceste lucruri și să facem ce vrem să facem ca să prăznuim cât mai profund acest moment privilegiat al anului liturgic.
Creștinul autentic aude la slujba de Înviere pe Domnul spunând lumii: ”Bucurați-vă”! Cum înțelege fiecare acest cuvânt, e altă problemă. Întotdeauna e loc de mai bine pentru toată lumea, de la vlădică la opincă. Bucuria acoperă o scară indeterminată de gesturi care-i dau sens, uneori o falsifică, dar niciodată nu se știe când Saul va trece ”întâmplător” pe drumul Damascului, devenind apoi marele apostol Pavel.
Eu merg la o biserică unde ne strângem mulți convertiți de la tot felul de viețuiri derizorii. Câteodată mai povestim cum percepeam altădată perioada pascală și ne minunăm cât de tâmpiți și superficiali puteam fi atunci. Acum e altfel și poate să fie altfel pentru oricine, dacă sunt depășite complexele de superioritate specifice creștinismului în variantele lui alienate și împotmolite în suficiență și prostie evlavioasă.
Sincer, motivul pentru care ma leg de aceste "aspecte secundare" este tocmai pentru ca societatea neaga libertatea individului de a renunta la aceste lucruri. Avem intr-adevar aceasta liberatate - dar cu ce pret?
Ce faci cand iti vin rude in vizita de Paste si iti aduc oua vopsite pe care tin neaparat sa le ciocneasca cu tine? (Eu consider ca acesta este un obicei pagan si, prin urmare, un pacat. Nu ma deranjeaza sa spun "Hristos a inviat!" sau sa raspund cu "Adevarat a inviat!" dar nu vad de ce trebuie sa sparg oua fierte si vopsite in acest timp? )
Cum raspunzi la intrebarea "Ce ti-a adus iepurasul?" Sau daca te duci in vizita la prieteni cu copii si le faci cadouri (ca na, asa trebuie), ce zici cand parintii ii spun "Ooo, uite Georgica ce cadou frumos ti-a adus iepurasul!"?
Poti sa fi "contra curentului" si eu sunt pro-acest lucru (in ciuda supararilor pe care le produc) dar, cati sunt cei care au aceasta putere? Cati sunt gata sa renunte la prieteni, sa devina un fel de paria, pentru ca ei sarbatoresc Invierea Domnului in loc de Paste, ca isi petrec aceasta zi incercand sa fie mai aproape de Dumnezeu spre deosebire de marea majoritatea a "crestinilor" ale caror valori din aceste zile sunt cantitatea de mancare si bautura ingerata, numarul cadourilor date si primite, bucuria unei zile libere (doar de dragul zilei libere) petrecuta la televizor privind la "iepurasii" gen playboy de la diferite emisiun "de divertisment" SPECIAL DE PASTE?
Cred ca acest post este important pentru ca lumea a luat-o intr-o directie GRESITA si, daca noi, cei care ne dam seama de greseala, nu spunem nimic, vom fi la fel de vinovati ca lumea, asa cum scrie in EZECHIEL, cap. 3 "Când voi zice celui rău: Vei muri negreșit!, dacă nu-l vei înștiința, și nu-i vei spune, ca să-l întorci de la calea lui cea rea și să-i scapi viața, acel om rău va muri prin nelegiuirea lui, dar îi voi cere sângele din mâna ta! Dar dacă vei înștiința pe cel rău, și el tot nu se va întoarce de la răutatea lui și de la calea cea rea, va muri prin nelegiuirea lui, dat tu îți vei mântui sufletul!"

Last edited by andravenache; 28.04.2012 at 20:45:21.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.04.2012, 23:13:24
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andravenache Vezi mesajul
Sincer, motivul pentru care ma leg de aceste "aspecte secundare" este tocmai pentru ca societatea neaga libertatea individului de a renunta la aceste lucruri. Avem intr-adevar aceasta liberatate - dar cu ce pret?
Ce faci cand iti vin rude in vizita de Paste si iti aduc oua vopsite pe care tin neaparat sa le ciocneasca cu tine? (Eu consider ca acesta este un obicei pagan si, prin urmare, un pacat. Nu ma deranjeaza sa spun "Hristos a inviat!" sau sa raspund cu "Adevarat a inviat!" dar nu vad de ce trebuie sa sparg oua fierte si vopsite in acest timp? )
Cum raspunzi la intrebarea "Ce ti-a adus iepurasul?" Sau daca te duci in vizita la prieteni cu copii si le faci cadouri (ca na, asa trebuie), ce zici cand parintii ii spun "Ooo, uite Georgica ce cadou frumos ti-a adus iepurasul!"?
Poti sa fi "contra curentului" si eu sunt pro-acest lucru (in ciuda supararilor pe care le produc) dar, cati sunt cei care au aceasta putere? Cati sunt gata sa renunte la prieteni, sa devina un fel de paria, pentru ca ei sarbatoresc Invierea Domnului in loc de Paste, ca isi petrec aceasta zi incercand sa fie mai aproape de Dumnezeu spre deosebire de marea majoritatea a "crestinilor" ale caror valori din aceste zile sunt cantitatea de mancare si bautura ingerata, numarul cadourilor date si primite, bucuria unei zile libere (doar de dragul zilei libere) petrecuta la televizor privind la "iepurasii" gen playboy de la diferite emisiun "de divertisment" SPECIAL DE PASTE?
Cred ca acest post este important pentru ca lumea a luat-o intr-o directie GRESITA si, daca noi, cei care ne dam seama de greseala, nu spunem nimic, vom fi la fel de vinovati ca lumea, asa cum scrie in EZECHIEL, cap. 3 "Când voi zice celui rău: Vei muri negreșit!, dacă nu-l vei înștiința, și nu-i vei spune, ca să-l întorci de la calea lui cea rea și să-i scapi viața, acel om rău va muri prin nelegiuirea lui, dar îi voi cere sângele din mâna ta! Dar dacă vei înștiința pe cel rău, și el tot nu se va întoarce de la răutatea lui și de la calea cea rea, va muri prin nelegiuirea lui, dat tu îți vei mântui sufletul!"
Exegeza ta la Ezechiel e cam forțată, nu-i putem transforma așa, că ne place nouă, pe profeți în babe moraliste. Pe de altă parte, e cu semnul întrebării atitudinea arogantă și disprețuitoare pe care-o presupune considerarea altora ca ”răi”, doar pentru că modul lor de a prăznui nu-mi satisface mie standardele, vezi Doamne, superspirituale; identific aici o mentalitate foarte răspândită în mediile contaminate de un creștinism falsificat și mincinos, care și-a făcut un obicei tâmpit din a proiecta asupra altora, cu patos nevrotic, propria frustrare și autosuficiență. Ca să-i înveți pe alții trebuie să trăiești în mod autentic în Hristos, iar asta se vede mai ales prin atitudine nu doar prin discurs sau paradă de virtuți imaginare.
Lumea e angrenată într-o direcție greșită de cam multă vreme, din momentul când Adam a părăsit Edenul cu Eva lui de mânuță, după ce li s-a urcat la cap condiția privilegiată în care i-a așezat Domnul în creație.
Desigur, există și contrasens la direcția greșită, precum există atâtea direcții derutante care promit o orientare corectă, dar se dovedesc în final niște fundături. Un simtom că s-ar putea să te găsești pe una din aceste false rute alternative, este judecarea aproapelui de pe poziția de belfer religios, o atitudine pentru care riști să ajungi laolaltă cu caprele cele de-a stânga, mai repede decât unul care ciocnește ouă roșii sau visează iepurași pascali împărțind daruri.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.04.2012, 08:27:55
andravenache andravenache is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.03.2011
Locație: Timisoara
Mesaje: 98
Implicit

Intentia mea nu este de a judeca aproapele ci de a trage un semnal de alarma. Este adevarat ca omenirea a inceput un proces de decadere de la pacatul savarsit de Adam si Eva, dar cred ca niciodata nu a fost asa de decazuta cum e acum. Si cred ca unul din motivele importante pentru care e asa este acela ca ne lasam educati de media, in special de televiziune.
Acum ceva timp (anul trecut), cautam pe internet sa vad cate tipuri de secte crestine sunt...si sunt multe, insa, mi-a atras atentia un fragment dintr-un articol in care se vorbea despre Crestinul Cultural: acesta este crestinul care tine obiceiurile considerate crestine (iepurasul, Mos Craciun, etc.) si chiar sarbatorile crestine (Sf. Maria, Rusaliile), in felul "traditional", dar fara a avea vreo legatura ideologica cu crestinismul, ci pur si simplu pentru ca asa a apucat, sau pentru ca asta e societatea in care traieste.
Pe de-alta parte societatea in care traim pune accentul pe supersititii, horoscoape, vrajitoare, ghicitoare si .... obiceiuri pagane (vezi articolul din raspunsul meu de mai sus despre oua si iepuras). Toate acestea sunt lucruri neplacute in ochii lui Dumnezeu.
Nu am spus ca eu sunt perfecta si intentia mea nu este de a arata cu degetul. Ideea este ca acesta este mediul in care vor creste copiii nostrii, iar noi nu putem merge pe ideea "lasa ca eu sunt bine cu Dumnezeu, ce-mi pasa de restul". Cred ca sunt oameni care practica obiceiuri pagane, fara a stii ca acesta este un lucru rau. Dar daca va citi acest mesaj, s-ar putea sa inceapa sa se intrebe daca e adevarat si apoi sa caute raspunsul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vine vine ioanhodean Postul 22 08.05.2013 12:50:17
vine vine ioanhodean Postul 124 02.08.2012 21:56:33
Adio hidrocentrala "Portile de Fier"! Sa ne pregatim de preturi marite la curent. hydro314 Generalitati 26 30.12.2011 00:19:09
Vine vara ... ClaudiuT Tinuta in Biserica 18 08.05.2009 19:01:00
Va rog sa cititi si sa nu va panicati.Sa ne pregatim pentru mucenicie! ortodox4life Generalitati 56 11.02.2009 21:08:14