Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 28.08.2013, 09:43:26
teodoragavriluta teodoragavriluta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.08.2013
Mesaje: 1
Implicit Buna ziua

Va rog sa-mi spune-ti cat timp trebuie administrat argintul coloidal pentru un copil de 7 ani si de cat sa fie argintul coloidal?
Reply With Quote
  #62  
Vechi 28.08.2013, 09:56:40
PAUL N PAUL N is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2013
Mesaje: 10
Implicit Treaba nu merge chiar asa...

Citat:
În prealabil postat de teodoragavriluta Vezi mesajul
Va rog sa-mi spune-ti cat timp trebuie administrat argintul coloidal pentru un copil de 7 ani si de cat sa fie argintul coloidal?
Dozarea nu este in functie de varsta, ci de greutatea corporala (in directia asta nu e critica) si de afectiune.

La AquaNano, nu incurajam ”curele cu argint coloidal” la copii. Cu aer curat, apa de izvor, mancare sanatoasa si invataturi bune, da.

Daca insa doriti, puteti utiliza un argint coloidal 5-30ppm, cate o lingurita pe zi, intr-un pahar cu apa plata.

La o viroza insa, este necesar sa utilizati circa 15-50mg argint pentru un adult de 70kg, in functie de tulpina virusului (care nu aveti de unde sa o stiti in general). Pentru un copil, deduceti proportional cu greutatea, si cu tipul de argint utilizat, tinand cont ca un argint coloidal de 30ppm are 30mg/l.

La rosu in gat, gargara pana trece, cu un argint coloidal 5-30ppm, nediluat. Adica de cateva ori pe zi, chiar si de 10 ori. Merge si cu un argint coloidal mai concentrat, care se poate dilua la momentul ”faptei”, 1:10 (daca are 1000ppm de exemplu).

Si mai sunt multe modalitati de utilizare, dupa cum puteti vedea.

Cat despre producator sau sortiment... fiecare vanzator isi lauda marfa.

Alte detalii, aici:
http://www.coloidale.ro/informatii-t...nt-argint.html


AquaNano, www.coloidale.ro
Reply With Quote
  #63  
Vechi 28.08.2013, 13:07:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigore Virgil Vezi mesajul
O descriere sumara in limba romana a celui mai celebru caz de argiria se
poate gasi aici:
http://salutifer.ro/fenomenul-omului-albastru/
Un punct cheie in tratamentele cu argint coloidal este dozajul. Majoritatea ofertantilor de pe piata prescriu doze foarte mici, care nu au efect.
Citat:
Dupa aproximativ 30 de cazuri de persoane pe care argintul coloidal a avut rezultate pozitive am decis sa devin producator. Desigur ca voi fi acuzat aici imediat de campanie publicitara. Tin sa specific insa ca imi castig traiul din traduceri tehnice si nu m-a indemnat nicio ratiune mercantila spre aceasta decizie, in afara dorintei de a face cunoscut ceva ce chiar merita. De altfel, argintul coloidal este atat de putin cunoscut, incat niciun producator nu are asteptari financiare prea mari.
Serios?
Hai sa vedem, cu un produs luat la intamplare, din vasta gama de denumiri menita sa suceasca mintile si sa goleasca buzunarul:

Citat:
http://salutifer.ro/magazin/salutifer-hercules/
SALUTIFERź Hercules – Antibiotic general intern
47 lei

Antibiotic natural și fără efecte secundare, remediu pentru un spectru foarte larg de afecțiuni. Se poate utiliza cu rezultate excelente ca apă de gură sau dezinfectant pentru apă. Singura apă de gură care se poate înghiți fără absolut nicio problemă. Ba – am putea spune – chiar cu beneficii pentru sănătate!

Masa [g]: 950
Salutifer Hercules – 500 ml
Trecem peste faptul ca nu-mi dau seama cum 500ml de apa, fie si cu argint pot sa cantareasca 950g (cu tot cu ambalaj?).

Sa vedem modul de administrare:

Citat:
Descriere Produs

SALUTIFERź Hercules
Argint coloidal pur 25 ppm

Dispersie coloidală de argint cu acțiune germicidă
Distruge peste 650 de agenți patogeni: virusuri, bacterii, ciuperci etc.

INGREDIENTE
- Apă multiplu distilată
- Ioni de argint, proveniți din argint de puritate 99,99%

MOD DE ADMINISTRARE
- 1 doză = 2 ml/kg corp; de exemplu, pentru o persoană de 75 kg, 1 doză = 150 ml
- În scop terapeutic: 3 x 1 doză / zi – timp de 3 zile, apoi 2 x 1 doză pe zi – până când se constată ameliorare
- În scop profilactic: timp de 2-3 săptămâni 1 x 1 doză / zi, apoi 2-3 săptămâni pauză.

- Se administrează numai pe stomacul gol și nu se consumă nimic timp de aprox. 30 minute după administrare
- Înainte de ingerare se plimbă lichidul prin gură timp de aprox. 1 minut (absorbția ionilor de argint începe încă la nivelul mucoaselor din cavitatea bucală)
Deci o doza = 150ml.
3x1doza/zi x 3 zile = 9 doze
"pana cand se constanta amelioarere" (sa zicem un caz fericit, o gripa usoara care si fara tratament trece intr-o saptamana) inca 3 zile: 2x1doza/zi x 3 zile = 6 doze

In total 15 doze a cate 150ml = 2250ml, asta inseamna 4 flacoane si jumatate, la 49RON/flacon, cca. 225 RON

Pai cum sa nu faci de rusine industria farmaceutica, care nici pentru cea mai teribila raceala nu-ti sufla peste 2milioane de lei vechi din buzunar in mai putin de o saptamana.

Ca daca e sa vorbim de cazuri mai complicate, sa zicem un tratament de o luna de zile "pana cand se constata ameliorare inseamna"
2x1doza/zix27zile+9 doze initiale=63dozex150ml / 500ml/sticlutza x 49ron/sticluta = 882RON.
Mai avem putin si batem la preturi producatorii de citostatice.

Asta in conditiile in care, bine s-a subliniat, nu exista nici un studiu care sa demonstreze in ce probleme este eficient si in care nu.

Deci daca aveti 900ron de aruncat pe geam, aveti sansa sa deveniti cobai pe o luna pe banii si sanatatea voastra.


Citat:
In ce priveste rezistenta la argint, sunt cunoscute intr-adevar 3 bacterii care manifesta acest fenomen, insa eficienta argintului coloidal se poate proba stiintific pe sute de alte microorganisme patogene. Concluziile se impun de la sine.
Da, dar pe langa microorganisme patogene, organismul uman are o microflora bacteriana cu efect protector.

Ce garantii sunt ca argintul nu "extermina" si aceste microorganisme utile, asa cum fac antibioticele de spectru larg, consecinta fiind deschiderea organismului spre noi infectii si de aici diverse alte probleme de sanatate?

Citat:
In final, o incercare de raspuns la intrebarea fireasca: "De ce nu exista argint coloidal pe scara larga in farmacii?"
1. Ce banuieste toata lumea: in goana sa după profit, industria medicamentelor incearca sa elimine brutal remediile alternative.

Da, am vazut deja ce inseamna, ca si bani, "alternativele".

Citat:
2. Brevetarea unui amestec de apa cu argint elementar ar fi problematica. Avand în vedere ca studiile clinice de amploare presupun costuri de ordinul milioanelor de Euro, intelegem de ce niciun gigant farmaceutic nu le-ar dispune in conditiile in care, ulterior, oricine va putea sa beneficieze de rezultatele cercetarilor. Exista totusi o multime de studii clinice, dar de mica amploare, realizate in general in jurul universitatilor de medicina, cu precadere in ultimii 15 ani.
Nu este adevarat.

Exemplu: dianatal care este de fapt un gel cu o compozitie cvasiidentica cu lubrefiantele intime, este patentat si desi e ridicol de simplu sa-l produci, nimeni nu are dreptul, sub amenintarea legii sa scoata un produs asemanator pe piata.

Si inca ceva, exista categoria "suplimentelor alimentare" sub care chiar si Gigi SRL (cazul dvs. de exemplu) poate pune pe piata produse la preturi piperate cu pretentia ca "ajuta" dpdv medical, fara nici un studiu temeinic care sa dovedeasca acest lucru.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 28.08.2013 at 14:19:07.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 28.08.2013, 17:04:03
PAUL N PAUL N is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2013
Mesaje: 10
Implicit Bine punctat AlinB

Cu unele exceptii, cam asa stau lucrurile.

Pe rand:

1. Crede-l pe cuvant, un flacon de sticla de 500ml cantareste intre 350 si 500g. Cel de la Salutifer e greu, deci e posibil. Cele de la AquaNano sunt mai usurele, poate 350g, deci tot pe acolo.

2. Intr-adevar, acesta e modul tipic de administrare recomandat de firmele care stiu sa adune bani. Pe de alta parte, am vazut si mai rau la foarte multe firme, nu neaparat legat de argintul coloidal. Si oamenii scot banul, si nici nu se uita daca le dai un produs la jumatate de pret. Sau la un sfert, cum vindea Medicer unele produse, dar despre ei sa nu discutam...

3. Exact, e o mare problema cu studiile despre problemele la care este eficient. Noi am pus cate ceva totusi pe site, insa problema ramane in continuare relativa.

4. Nu este nevoie de doze atat de mari pentru tratarea unei raceli. Ar trebui sa fie un virus EXTREM de violent, care sa necesite ingerarea rapida a unor cantitati ridicate, dar atunci, nu iti mai pui problema de costuri. Exista, desigur, si variante mai ieftine, concentrate, cum e ArgiMax-ul, care are 1000ppm. Ca in cazul oricarui produs, sunt si avantaje si dezavantaje.

5. Desigur, flora benefica ar fi afectata, dar cel mai adesea argintul se absoarbe rapid, inainte de colon. De aceea e mai bine sa fie luat pe stomacul gol.

6. La problema cu banii, e si nu e asa. Salutifer poate il importa, si atunci vorbim de alte preturi. Desigur, mai sunt si firme producatoare care vand la preturi asemanatoare.
Hai sa dam o explicatie: argintul dintr-un flacon de argint coloidal costa 50 de bani. Nu mai mult.

Ca sa tii o firma sa produca asa ceva insa, asta costa. Iar argintul coloidal nu se vinde in cantitati care sa permita un adaos mic, deci profituri pe volum. Daca il faci in bucatarie, si nu ai costuri auxiliare, e altceva. Daca il faci intr-o firma care plateste tot felul de angarale, salut pret mic!

Celalalt aspect este ca, in toate preturile, la toate firmele care produc suplimente, medicamente, etc, mai exista un cost: distributia, magazinul, si ... statul. Luate impreuna, ele inseamna NICI MAI MULT NICI MAI PUTIN decat jumatate de pret. Acesta este motivul pentru care unele firme isi permit sa asigure transport gratuit de la o suma, mai mica sau mai mare, cel putin cand livreaza la persoane fizice.

Iata dar ca pretul de productie ar fi cam 50% din cel cu care ajunge la client, si asta este o situatie care nu admite vreo posibilitate de ameliorare. Sa zicem ca la cei din sat, daca vin pe la tine la firma, le poti da la pretul de productie (ceea ce nu face nimeni), dar la ceilalti din tara?

Aproape toate firmele de suplimente alimentare si cosmetice, au un segment din vanzari major in Bucuresti. Daca N firme din Bucuresti ar sari peste distribuitor si ar da direct, la pretul de productie, magazinele din Bucuresti, precum si distribuitorul, s-ar inchide. Ce ar face restul din tara?

Asadar daca o sa vedeti pe undeva vreun afis: preturi de producator, radeti, si treceti mai departe.

7. Nu e chiar asa cu ”alternativele”. Daca argintul coloidal ar fi produs pe scara foarte larga, pretul ar scadea foarte mult. Este ceva adevar in treaba aceea ca argintul nu este preluat de marile concerne din cauza ca nu poate fi patentat. Formula unui gel e una, dar la nanoparticulele de argint ce formula sa faci??? Sunt nanoparticule si gata. Ma rog, uneori cu jmekerii, dar tot nepatentabile.

Si mai zic asta si pentru ca, din proprie experienta, virozele chiar trec cu argint coloidal, si in functie de produsul folosit, pot costa mult mai putin decat calculul tau: 25-100 de ron, in functie de pacient, viroza si de produs, in cazul produselor AquaNano.

Mai presus de toate virozele trec cu argint coloidal. Nu ca si cu produsele (nu dau nume) farma, care sunt antipiretice, antiinflamatoare, vitamina C (nu va imaginati ca naturala) si... cam atata. Despre antiviralele pentru gripa, care SUNT PATENTATE, am scris deja pe site. Sunt ingrozitoare, pur si simplu.

8. Crede-ma, citostaticele sunt mult, MULT mai scumpe. Moartea pe molecula. Daca vrei, am si eu in dulap 5FU, ti-l dau ieftin :D . Glumeam, nu ti-l dau, Doamne fereste sa ai nevoie!

Din argint, si chiar si din aur, se pot face ...”citostatice”. Am facut deja, de fapt, si noi. Poate prin toamna sa punem ceva pe site despre asta, si sa scoatem si produsul la vanzare. Nu cacitostatic, desigur, ca traim pe planeta asta... Cam in vreo 10 ani or sa apara si pe la noi, prin SUA au intrat deja in faze clinice asemenea produse.

9. Nu e chiar asa cu suplimentele alimentare. Nu mai e. Argintul s-a putut notifica astfel, asa cum am mai spus, pana n 2010. Restul, chiar daca sunt argint coloidal, sunt notificate ca si produse cosmetice. Tot felul. Lume nebuna... Aici, nu te supara tin cu producatorii!

Si nu, nu ai dreptate. Efectele la ”suplimentele alimentare” nu sunt dovedite. Poate. Unele sunt, desigur, prostii. Dar nu toate. Locul argintului sau aurului coloidal ar fi la categoria medicamente. Insa asta, acum, nu se poate. Problema e ca paleta sa de actiuni e foarte larga. Desigur, si aceea de ... inactiuni, caci eu personal am vazut si esecuri, acolo unde eram convins ca merge. Pana cand sa fie testate toate astea, hehe, cat timp ar lua! Marea majoritate a medicamentelor au o tinta unica. Nu e si cazul argintului coloidal. Mai uita-te in articolele de la AquaNano.

Am luat Nurofen 3 zile ca sa imi treaca o migrena. Dupa aia, aveam simptome de infarct. Nu o sa vezi asa ceva la argint sau aur coloidal, desi exista si cazuri de alergii. Eu nu sunt alergic la Nurofen. Dupa 3 zile de Nurofen Plus, din cauza codeinei din el (opiu iti spune ceva?), intinzi mana dupa el si daca adie vantul. Drog, dependenta, constipatie, moleseala, agitatie mentala, sa mai spun? Nu o sa vezi asta la argintul coloidal. Daca insa esti alergic la el, ai pus-o. Dar la fel e si cu polenul...
Reply With Quote
  #65  
Vechi 29.08.2013, 00:05:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Multumesc pentru raspunsul detaliat, chiar daca altcineva era dator cu un raspuns. :)

Am trecut asa rapid prin el, o sa citesc cu atentie cand am timp, pe urma comentez in detaliu.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 05.12.2016, 02:48:30
danielaolaru danielaolaru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2012
Mesaje: 5
Post Experiment cu argint coloidal

http://salutifer.ro/ce-este-argintul-coloidal/
Reply With Quote
  #67  
Vechi 05.12.2016, 03:03:06
danielaolaru danielaolaru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2012
Mesaje: 5
Smile tot argint coloidal si tot viu omul

un om "argintat" dar inca viu... deci....
https://cronicileanonymei.com/2015/0...ent-miraculos/
Reply With Quote
  #68  
Vechi 05.12.2016, 03:05:14
danielaolaru danielaolaru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2012
Mesaje: 5
Smile Argintul coloidal ..... din vechime pretuit argintul... ca atare sau alchimizat

Deoarece nu funcționează ca un antibiotic clasic, argintul nu afectează flora benefică din tractul digestiv. Ca și oricare alt produs natural precum usturoiul sau ghimbirul, argintul de fapt ajută procesul de digestie. Deci, nu sunt necesare suplimente „probiotice” atunci când este utilizat. De asemenea, pericolul acumulării argintului în organism nu există, deoarece el se elimină în mod natural în trei zile, așa cum arată testele de specialitate. Datorită faptului că particula de argint din argintul coloidal ionic este de dimensiuni nanometrice aceasta este imposibil de a fi filtrată și reținută de organism.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 05.12.2016, 03:07:11
danielaolaru danielaolaru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2012
Mesaje: 5
Smile o eroina... ne impartaseste experienta cu argint colidal... extern

Argint coloidal în lupta cu acneea – ZIUA 12
NOTĂ16 IUNIE 2015 SCRIE UN COMENTARIU
Staționăm. Îmbunătățiri mari nu s-au mai văzut din ziua a treia a tratamentului. Coșuri mai apar ici-colo, însă cicatricile s-au dus în proporție de 70%. Încep să cred că argintul coloidal e bun pentru cicatricile post-acnee, în niciun caz pentru coșurile „în floare”. Rău nu mi-a făcut deloc, deci e destul de OK. Dezinfectează foarte bine, asta am observat, și pielea devine mai albă, pare mai curată și luminoasă. Mai departe, vedem… O să o țin tot așa până văd o schimbare semnificativă.

P.S.: Pe coșurile „tinere” pun ulei de arbore de ceai (da, am revenit la tratamentul ăsta), după ce pulverizez argint coloidal pe față, și am observat că cele două fac o echipă foarte bună.

Despre aceste anunțuri publicitare
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce stiti despre?.. candles in the wind Generalitati 0 23.10.2011 19:03:34
Despre argintul viu!!! ionut_teologie Vrajitoria 38 16.06.2011 18:29:24
Stiti cumva...? Elena-Maria123 Muzica Bisericeasca 3 24.05.2008 22:33:56
Ce stiti despre... quasar Generalitati 2 27.01.2008 15:01:36