Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1991  
Vechi 15.01.2015, 15:57:34
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit "Cu noi este Dumnezeu, înțelegeți neamuri și vă plecați."

19. Drept aceea, mergând, învățați toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh,
20. Învățându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, și iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârșitul veacului. Amin. (Sfânta Evanghelie după Matei, 28)







Reply With Quote
  #1992  
Vechi 15.01.2015, 16:41:20
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit "Cel necăsătorit se îngrijește de cele ale Domnului, cum să placă Domnului."

"Pe Tine, Mirele meu, Te iubesc si pe Tine cautandu-Te ma chinuiesc si impreuna ma rastignesc, si impreuna ma ingrop cu Botezul Tau; si patimesc pentru Tine, ca sa imparatesc intru Tine; si mor pentru Tine, ca sa viez pentru Tine; ci ca o jertfa fara prihana, primeste-ma pe mine, ceea ce cu dragoste ma jertfesc Tie."





Reply With Quote
  #1993  
Vechi 15.01.2015, 16:53:36
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit !!! " Iar Tu, Doamne, sprijinitorul meu ești, slava mea și Cel ce înalți capul meu."

"Îți este de ajuns harul Meu, căci puterea Mea se desăvârșește în slăbiciune. Deci, foarte bucuros, mă voi lăuda mai ales întru slăbiciunile mele, ca să locuiască în mine puterea lui Hristos. "

Reply With Quote
  #1994  
Vechi 16.01.2015, 14:41:15
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit o clipa pt. rugaciune! "Și toate câte veți cere, rugându-vă cu credință, veți primi."

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluies™te-ne pe noi pacatosii!



Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, mantuieste-ne pe noi!



Prin tine izbăvindu-ne de tot necazul, după datorita mult›umire, pe tine apărătorul s™i fierbinte sprijinitorul nostru te rugăm, cel ce ai îndrăznire către Domnul, din toate nevoile ne slobozes™te pe noi ca să-t›i cântăm: Bucură-te, sfinte Ioane, preacinstite Înaintemergătorule!



Din tineret›e L-ai îndrăgit pe Hristos, fericite, s™i numai Lui, Unul, ai dorit cu înflăcărare să îi slujes™ti, prin rugaciune neîntreruptă în pustie, nevoindu-te cu inima plină de umilint›ă dobândind iubirea lui Dumnezeu s™i arătându-te ales al Maicii Domnului. Pentru aceasta ne rugăm t›ie: Mântuies™te-ne pe noi cu rugăciunile tale, preacuvioase Serafime, Părintele nostru!


Last edited by crinrin; 17.01.2015 at 12:52:41.
Reply With Quote
  #1995  
Vechi 16.01.2015, 16:06:03
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit "voi intra în casa Ta, închina-mă-voi spre sfânt locașul Tău, întru frica Ta"







Reply With Quote
  #1996  
Vechi 16.01.2015, 16:37:00
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit "nevinovați ca porumbeii"

22. Iar roada Duhului este dragostea, bucuria, pacea, îndelungă-răbdarea, bunătatea, facerea de bine, credința,
23. Blândețea, înfrânarea, curăția; împotriva unora ca acestea nu este lege. (Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel, 5)







Reply With Quote
  #1997  
Vechi 16.01.2015, 17:33:04
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit :)

ursuletul cel sfios


si gascanul cel darz :)





Last edited by crinrin; 18.01.2015 at 21:59:05.
Reply With Quote
  #1998  
Vechi 19.01.2015, 18:30:18
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit "să luăm aminte"

"Mai vârtos mă spală de fărădelegea mea și de păcatul meu mă curățește."



24. Nu știți voi că acei care aleargă în stadion, toți aleargă, dar numai unul ia premiul? Alergați așa ca să-l luați.
25. Și oricine se luptă se înfrânează de la toate. Și aceia, ca să ia o cunună stricăcioasă, iar noi, nestricăcioasă.
26. Eu, deci, așa alerg, nu ca la întâmplare. Așa mă lupt, nu ca lovind în aer,
27. Ci îmi chinuiesc trupul meu și îl supun robiei; ca nu cumva, altora propovăduind, eu însumi să mă fac netrebnic. (Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel, 9)



"Mai departe, fraților, câte sunt adevărate, câte sunt de cinste, câte sunt drepte, câte sunt curate, câte sunt vrednice de iubit, câte sunt cu nume bun, orice virtute și orice laudă, la acestea să vă fie gândul. "



"Dar eu v-am scris acum să nu vă amestecați cu vreunul, care, numindu-se frate, va fi desfrânat, sau lacom, sau închinător la idoli, sau ocărâtor, sau bețiv, sau răpitor. Cu unul ca acesta nici să nu ședeți la masă."

Reply With Quote
  #1999  
Vechi 19.01.2015, 19:56:32
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

VAi dar cate frumuseti ai postat,ma dor ochii :)
Tocmai ma minunam unde le gasesti pe toate,pana cand am gasit sursa inspiratiei!
Jos palaria,numai privindu-le si parca iti aduc un zambet interior,multumim frumos pt atata incantare!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #2000  
Vechi 19.01.2015, 20:05:22
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe mine m-a surprins plăcut poza cu asiaticii care țin icoanele în mână, icoane bizantine și nu icoane cu influență catolică, cum adesea găsim pe la noi prin ogradă.

Last edited by ovidiu b.; 19.01.2015 at 20:47:24.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
carti minunate pentru copii, cu reducere 20% briliant16 Stiri, actualitati, anunturi 3 25.08.2018 10:03:44
lucruri minunate in...videoclipuri maria-15 Generalitati 87 16.11.2015 12:47:16
Caut locuri minunate! Adriana-Simona Generalitati 22 14.03.2011 17:53:12
A venit gerul peste Romania.Lucruri bune sunt?dar lucruri rele? tigerAvalo9 Generalitati 15 06.01.2011 11:45:18
Predici minunate ... mihai anton Rugaciuni 0 17.04.2010 23:21:46