Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 06.02.2018, 22:47:59
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Dpdv medical tot "post" se cheamă atunci când te privezi sau esti privat de hrana și eventual apa pentru o perioada de timp ( de exemplu înainte sa faci o analiza sau o operatie)....
Ai tot dreptul sa spui cum vrei tu la orice; prin urmare si la foamete(criza alimentara) poti sa-i spui post.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #52  
Vechi 07.02.2018, 11:57:28
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ai tot dreptul sa spui cum vrei tu la orice; prin urmare si la foamete(criza alimentara) poti sa-i spui post.
Pai da! Și așa și este: un post fără voia noastră. La fel si atunci cand ne imbolnavim si nu mai putem manca. De fapt ăsta se întâmplă atunci când nu postim de buna voie.
Acum sa îmi fie cu iertare dar atunci când chiar treci prin perioade grele de foamete, sărăcie, război, nu cred ca mai e de condamnat dacă intr-o zi de miercuri mănânci niște biscuiți care au fost frământați cu ulei, în condițiile în care ăsta e tot ce mai găsești de mâncare ( alta alternativa fiind sa mori de foame)
Reply With Quote
  #53  
Vechi 08.02.2018, 00:07:51
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Pai da! Și așa și este: un post fără voia noastră. La fel si atunci cand ne imbolnavim si nu mai putem manca. De fapt ăsta se întâmplă atunci când nu postim de buna voie.
Acum sa îmi fie cu iertare dar atunci când chiar treci prin perioade grele de foamete, sărăcie, război, nu cred ca mai e de condamnat dacă intr-o zi de miercuri mănânci niște biscuiți care au fost frământați cu ulei, în condițiile în care ăsta e tot ce mai găsești de mâncare ( alta alternativa fiind sa mori de foame)
Nu, draga fallen, postul este atunci cand iti jertfesti de bunavoie o necesitate trupeasca(foamea) pentru Hristos ca si El de bunavoie S-a jertfit pentru mantuirea noastra, si nu cand vrei sa scapi de grasime, sau cand n-ai de ales.
Inschimb tu poti sa spui cum vrei.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #54  
Vechi 09.02.2018, 14:42:14
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu, draga fallen, postul este atunci cand iti jertfesti de bunavoie o necesitate trupeasca(foamea) pentru Hristos ca si El de bunavoie S-a jertfit pentru mantuirea noastra, si nu cand vrei sa scapi de grasime, sau cand n-ai de ales.
Inschimb tu poti sa spui cum vrei.
Știu asta; ideea era însă ca atunci când nu ai alternativa ( nu ai ce manca sau ești prea bolnav și nu mai poti) nici nu prea mai ai ce jertfi în special la acest capitol ( probabil nici la altele ca dacă nici nu mai ai ce manca sau ești așa bolnav ca nici nu mai poți, ești cam "vai de tine")
S-a mai discutat de asemeni problema celor care oricum sunt vegetarieni, au renunțat la carne și produse animale, ca ce sacrificiu mai fac ei...ba chiar li s-a și propus mai în gluma mai în serios sa fie obligați ( sa se sacrifice) ca în post sa mănânce ceea ce nu le place ...extrapoland am putea zice ca și cei care sunt anorexici și nu le place mâncarea sa se silească sa mănânce de dragul lui Hristos...
Dar aCum deja intram în probleme serioase, respectiv "sacrificarea virtutii" de dragul sau de teama de a nu deveni motiv de mândrie, slava desarta, părere de sine. ..
Reply With Quote
  #55  
Vechi 09.02.2018, 18:24:36
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Știu asta; ideea era însă ca atunci când nu ai alternativa ( nu ai ce manca sau ești prea bolnav și nu mai poti) nici nu prea mai ai ce jertfi în special la acest capitol ( probabil nici la altele ca dacă nici nu mai ai ce manca sau ești așa bolnav ca nici nu mai poți, ești cam "vai de tine")
S-a mai discutat de asemeni problema celor care oricum sunt vegetarieni, au renunțat la carne și produse animale, ca ce sacrificiu mai fac ei...ba chiar li s-a și propus mai în gluma mai în serios sa fie obligați ( sa se sacrifice) ca în post sa mănânce ceea ce nu le place ...extrapoland am putea zice ca și cei care sunt anorexici și nu le place mâncarea sa se silească sa mănânce de dragul lui Hristos...
Dar aCum deja intram în probleme serioase, respectiv "sacrificarea virtutii" de dragul sau de teama de a nu deveni motiv de mândrie, slava desarta, părere de sine. ..
N-am crezut ca poti derapa in halul asta cu argumentele "intelepciunii".
Bucura-te (ca si eu ma bucur) ca nu esti politist "credincios", ca ai fi in stare, pentru Hriostos, in zilele de post... sa jefuiesti. Mai in gluma, mai in serios, daca asta era ideea.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #56  
Vechi 09.02.2018, 18:29:45
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Bolnavii sunt scutiți de Biserică să țină zilele de post rânduite. Aici intervine și duhovnicul, care uneori dă dezlegare până și unui călugăr (în caz de regim/probleme ce nu se pot neglija).
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
post negru tigruta25 Generalitati 20 14.09.2014 02:38:17
nu pot tine post patricia2006 Rugaciuni 15 18.07.2012 20:54:38
Se poate tine "post partial?" fallen Postul 175 07.04.2012 10:49:09
post negru cristina mioara Generalitati 28 29.07.2011 14:40:19
05 ianuarie AJUNUL BOBOTEZEI zi de post negru icamilin Diverse Sarbatori 3 06.01.2009 08:27:12