Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.09.2011, 15:23:04
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Ma pregatesc de plecare...nu insa inainte de a imi lua ramas bun.
Am incercat in multe moduri sa creez viata aici,dar am esuat de fiecare data..
e imposibil sa creezi viata, mai ales pe internet.
Asa cum ai spus, viata online este doar un surogat.
E esential sa nu o inlocuiasca pe cea adevarata.Pe Domnul trebuie sa-l cautam in adancul sufletului nostru, si sa incercam sa dobandim pacea launtrica. Ca fara ea, putem sta si in pustie si ni se pare galagie.
Iar cu ea si in mijlocul orasului e liniste.Ca ne ajuta sa inchidem ochii si urechile si sa nu vedem si sa auzim ce nu trebuie, ce ne-ar sminti.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.09.2011, 15:23:52
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Se sfătuiește cu alții! Așa fac creștinii, nu iau decizii de capul lor și nu se cred buricul pământului!
rade ciob de oala spare care crede ca e suficient de bun sa raspunda pentru altii....
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.09.2011, 15:27:57
LaPetiteMoc LaPetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2011
Locație: sub cerul lui Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Ma pregatesc de plecare...nu insa inainte de a imi lua ramas bun.
Am incercat in multe moduri sa creez viata aici,dar am esuat de fiecare data..
Daniel, viata a creat-o Dumnezeu. Tu aici poate ai incercat sa impui ideile tale, ori poate altceva, nu stiu (ca nu am urmarit in mod constant postarile ID-ului tau).

Fiecare, cum se simte lezat pe forum, isi ia jucarelele si pleaca. Viata insa e mult mai bogata. Accepta-i pe toti asa cum sunt, alege cu cine intri in dialog si toate vor capata alt sens.

Orice vei decide, iti doresc sanatate si bucurii duhovnicesti nemasurate! Te imbratisez!

Last edited by LaPetiteMoc; 05.09.2011 at 15:31:10.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.09.2011, 15:34:21
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Ma pregatesc de plecare...nu insa inainte de a imi lua ramas bun.
Am incercat in multe moduri sa creez viata aici,dar am esuat de fiecare data..
Postările tale dragă Daniel sunt lipsite de dragoste. Ți-am citit toate postările indiferent de id-ul pe care l-ai avut.

În altă ordine de idei dacă intri pe forumuri, dacă deschizi discuții, dacă ai avut la un moment dat un blog sau un site înseamnă că ți-a plăcut netul.
Dacă îți vei deschide ochii sufletului vei vedea o mulțime de lucruri minunate chiar și în mediul virtual, și tot atâția creștini frumoșii.
Încă ceva, vei pleca dar vei reveni așa cum ai făcut-o mereu. Acceptă creștinii așa cum sunt și vei fi mult mai fericit. Sfințenia dacă o mertă cineva o va primi când și cum va voi bunul Dumnezeu.
Duhovnicul mi-a spus că poți face misionariat și scriind pe situri, pe bloguri sau discutând pe foruri ortodoxe.
Numai bine îți doresc.
Cu prietenie Dorina.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.09.2011, 15:44:54
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
rade ciob de oala spare care crede ca e suficient de bun sa raspunda pentru altii....
În primul rând alege o limbă în care poți să te exprimi cât de cât, să știm și noi în ce grupă să te repartizăm la grădiniță.

În al doilea rând, atenție că te poți răni cu ciobul dacă-ți bagi nasul unde nu-ți fierbe oala spartă!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.09.2011, 15:46:14
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Trebuie sa aratam ca noi ,crestinii,suntem interesati doar de viata de dincolo!
Trebuie sa traim si sa fim interesati de aceasta viata, caci de aceea ne-a dat-o Dumnezeu, trebuie sa pretuim acest dar divin, insa sa o facem in asa fel incat sa fim demni de viata de dincolo.

Last edited by ioanna; 05.09.2011 at 15:49:01.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.09.2011, 15:49:01
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Eu cred ca toate sa le facem cu masura, a mai zis cineva mai sus nu putem trai in lume singuratici mai intram si in depresie. La lucru mai toata lumea lucreaza la computer,de stiri de la tv avem nevoie, poi ce ma faceam eu cu uraganull asta care a fost ultima data si inca mai vin daca nu ma uitam la tv sa urmez exact instructiunile cum sa te salvezi. Daniel tu daca nu ai familie si vrei sa te insingurezi e bine daca ai familie sa nu o faci stai si rezista greutatilor si ispitelor si asa te vei mantui.
Numai bine-Vassy de peste ocean.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.09.2011, 16:23:31
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Postările tale dragă Daniel sunt lipsite de dragoste. Ți-am citit toate postările indiferent de id-ul pe care l-ai avut.

În altă ordine de idei dacă intri pe forumuri, dacă deschizi discuții, dacă ai avut la un moment dat un blog sau un site înseamnă că ți-a plăcut netul.
Dacă îți vei deschide ochii sufletului vei vedea o mulțime de lucruri minunate chiar și în mediul virtual, și tot atâția creștini frumoșii.
Încă ceva, vei pleca dar vei reveni așa cum ai făcut-o mereu. Acceptă creștinii așa cum sunt și vei fi mult mai fericit. Sfințenia dacă o mertă cineva o va primi când și cum va voi bunul Dumnezeu.
Duhovnicul mi-a spus că poți face misionariat și scriind pe situri, pe bloguri sau discutând pe foruri ortodoxe.
Numai bine îți doresc.
Cu prietenie Dorina.
Nu stiu altii cum sunt,dar eu nu ma regasesc pe acest forum,si nici pe bloguri ortodoxe,nici pe facebook.

Daca este sa invat ceva ,o pot face citind carti,acolo aflu mult mai multe raspunsuri decat de pe internet.Insa la un moment dat ,nici cartile nu mai erau suficiente,si am inceput sa caut "ceva " pe net.
Adica socializare,schimburi de idei,impartasire de idei etc..Nimic din toate acestea nu s-au realizat,si ma refer aici la toate categoriile de oameni cu care am intrat in contact.

De ce? Nici eu nu pot sa dau un raspuns exact,sau poate intuiesc raspunsul,dar nu il pot oferi aici..

Si cred ca am intentii bune,nu stiu daca am dragoste,dar am venit cu toata diponibilitatea si increderea ca ceva se va lega...

Nu e problema daca plec sau nu eu,ci daca forumul in sine este bun sau nu.
Pana acum cel putin,eu il consider ineficient, o pierdere de timp,si o deviere de la adevaratul sens al crestinului.

Asa cum sunt si toate celelalte pe care le-am enumerat la inceput....
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.09.2011, 16:32:45
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Raspunsul meu este ca nu...

Cred ca crestinul de astazi are cea mai mare nevoie de izolare.De televizor,de internet,chiar de cititul excesiv al cartilor religioase,de intalnirile cu prietenii etc..

Cel mai bun lucru pe care il poate face cineva care vrea sa inainteze in viata duhovniceasca este sa-si inchida urechile,ochii si gura,si sa isi vada exclusiv de viata duhovniceasca.Altfel exista riscul disiparii in sute si mii de lucru marunte,care indeparteaza de la adevarata traire.

Crestinul astazi,mai mult decat oricand(dar este si mai greu decat altadata) trebuie sa se rupa de placerile lumii acesteia,sa-si jertfeasca trupul si sufletul,ca sa poata fi un crestin adevarat,un viitor locuitor(dar inca de pe acum ) al cerului.

Trebuie sa aratam ca noi ,crestinii,suntem interesati doar de viata de dincolo!

A ne dedica insingurarii inainte de vreme este primejdios, caci in locul semenilor nostri vor veni gandurile sa ne deranjeze, iar ispitele pot fi la fel sau chiar mai mari.

De asemenea, nici multei vorbiri despre credinta nu ne putem dedica inainte de vreme. Elanurile tineresti trebuie tinute sub control cu atentie pentru ca nu cumva diavolul sa-si bata joc de ele nefiind suficient de mult deprinsi cu smerenia.

Acestea sunt probleme care trebuie discutate de catre fiecare in parte cu un duhovnic bun pentru a ni se arata cand si carei slujiri suntem fiecare de mai mult folos.

Apoi trebuie sa avem discernamant si sa vedem ca si trupului trebuie sa-i asiguram macar minimum necesar.

In schimb, a ne dedica smeritei cugetari despre noi insine, nu este primejdios, ci este chiar indicat. Atunci nimeni nu ne mai poate rani, nici oamenii, nici necuratii. Indiferent daca suntem singuri sau vorbim cu cineva, indiferent daca muncim sau discutam pe internet, e bine sa veghem asupra mandriei si asupra deznadejdii, arme prin care necuratul ii invinge adesea pe nevoitori.

Sa ne ajute Dumnezeu sa sporim in credinta, nadejde si dragoste, rugaciune, smerenie, fapte bune si virtuti. Sa ai liniste in suflet.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.09.2011, 16:44:13
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Si cred ca am intentii bune,nu stiu daca am dragoste,dar am venit cu toata diponibilitatea si increderea ca ceva se va lega...

Nu e problema daca plec sau nu eu,ci daca forumul in sine este bun sau nu.
Pana acum cel putin,eu il consider ineficient, o pierdere de timp,si o deviere de la adevaratul sens al crestinului.

Asa cum sunt si toate celelalte pe care le-am enumerat la inceput....

Nu stiu,iarta-ma,dar mi se pare putin cam exagerat sa vorbesti si sa etichetezi pentru ceilalti.
Daca vorbesti in numele tau si referitor la tine,Daniel,mi se pare in regula si logic,insa nu poti da verdicte si definitii despre adevaratul sens al crestinului cand tu nici pe al tau nu ti-l gasesti!
Cu atat mai mult sa spui ca incerci sa "creezi viata pe forum" (banuiesc ca duhovniceasca vroiai sa spui),pentru ca in primul rand nimeni nu ti-a cerut asa ceva,iar in al doilea rand firesc ar fi sa lasi putin curtea vecinului si sa te ocupi mai intens de a ta,iar atunci vei vedea ca si lucrurile care vin din exterior s-ar putea sa iti apara in o cu totul alta lumina!
Pana la urma este alegerea ta sa pleci,nimeni nu vrea sa te tina cu arcanul,insa daca nu vei intelege ca este o problema care tine de interiorul tau,pentru ca ceea ce alegem sa vedem in lumea exterioara,reflecta in realitate ceea ce se afla in lumea launtrica a noastra,s-ar putea sa te tot izolezi,cu rezultatul de a nu-ti gasi nici acea pacea si implinire duhovniceasca,dar nici sa nu mai stii cum sa iesi de acolo...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crestinul ortodox si cardurile de sanatate dorinastoica14 Despre Biserica Ortodoxa in general 134 26.11.2012 01:34:06
Crestinul Ortodox si sfarsitul lumii dgs010243 Generalitati 4 21.11.2012 19:35:00
Cum trebuie sa fie crestinul din ziua de astazi? iRoDiOn Spiritualitatea ortodoxa 25 10.08.2012 17:35:13
Crestinul si ziua onomastica stela lie Intrebari utilizatori 3 10.01.2011 20:48:11