Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.04.2012, 18:08:21
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit Nu mai pot !

Nu mai pot ! Nu mai pot ! Am avut si eu o fata. Am tinut la ea , ca la ochii din cap. Am iubito si inca o mai iubesc cu foc. O relatie de 3 ani si ceva de luni , s-au dus de tot s-au dus. De ce oare? De ce? Plang si plang si plang dupa ea. A plecat de langa mine, deodata. Insinua ca eu am inselato, dar stia si ea ca iam fost fidel orice ar fi fost. Am fost fidel pana in ultima clipa. De ce a spus ca am inselato? De ce oare? Ce iam facut? Sunt distrus de tot. Simt cum sufletul plange in mine. Zi de zi, seara de seara, nu pot sa stau fara sa ma gandesc in pic la ea. Nu regret ca nam iubito. Ci regret clipa in care a plecat asa fara sa imi zica de ce. Nu mia dat o explicatie calumea. A vorbit rau cu mine in ultima clipa. Sa distantat de mine in ultimele 2 saptamani zicand ca este prea obosita. Am avut incredere in ea mult mult de tot.Si ma parasit ! Ma parasit de tot, si deodata. Sunt distrus.

Poate imi cereti sa ma rog Lui Dumnezeu, sa am rabdare. Am rabdare, dar e atat de mare durerea asta. As vreao inapoi. Imi e asa de dor de ea. Sa o mai mangai, sa o mai pot saruta. Sunt distrus.
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.04.2012, 22:39:17
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darkanian Vezi mesajul
Nu mai pot ! Nu mai pot ! Am avut si eu o fata. Am tinut la ea , ca la ochii din cap. Am iubito si inca o mai iubesc cu foc. O relatie de 3 ani si ceva de luni , s-au dus de tot s-au dus. De ce oare? De ce? Plang si plang si plang dupa ea. A plecat de langa mine, deodata. Insinua ca eu am inselato, dar stia si ea ca iam fost fidel orice ar fi fost. Am fost fidel pana in ultima clipa. De ce a spus ca am inselato? De ce oare? Ce iam facut? Sunt distrus de tot. Simt cum sufletul plange in mine. Zi de zi, seara de seara, nu pot sa stau fara sa ma gandesc in pic la ea. Nu regret ca nam iubito. Ci regret clipa in care a plecat asa fara sa imi zica de ce. Nu mia dat o explicatie calumea. A vorbit rau cu mine in ultima clipa. Sa distantat de mine in ultimele 2 saptamani zicand ca este prea obosita. Am avut incredere in ea mult mult de tot.Si ma parasit ! Ma parasit de tot, si deodata. Sunt distrus.

Poate imi cereti sa ma rog Lui Dumnezeu, sa am rabdare. Am rabdare, dar e atat de mare durerea asta. As vreao inapoi. Imi e asa de dor de ea. Sa o mai mangai, sa o mai pot saruta. Sunt distrus.
Imi asum faptul ca vor fi oameni care nu vor fi de acord cu parerea mea. Imi asum si faptul ca nu e raspunsul pe care il vrei. Dar asta e adevarul: fie e cu altcineva si vrea sa fie cu altcineva si joaca la alibi. Crede-ma asta e adevarul. Stiu ca nu asta vrei sa auzi. Daca tu tii la ea poti sa ramai acolo. Chiar daca ea cauta pretexte si poate se minte si pe ea, subconstinetul ei "stie" ca tu esti acolo. Doar ca asta presupune rabdare multa. Nu poti sa stii cat ai de asteptat.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.04.2012, 23:04:03
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Mai devreme sau mai tarziu cu totii trecem prin experiente dureroase, asemanatoare cu a ta, sau chiar mult mai agonizante.

Nimeni sa nu-si faca iluzii cu privire la fericire adevarata pe acest pamant.

Cei ce cred ca o au este de fapt necurata, contaminata, de scurta durata.

Toata lumea arde in flacarile suferintei, dar nu toti sesizeaza acest adevar.
Din cand in cand, asistam la rabufniri de pucioasa din iad.

Fericirea lumeasca este ca o otrava.

Mai intai pare dulce, dar dupa aceea incepe sa-si faca cu precizie efectul.

Roaga-te, rabda si cauta degraba adapost in Dumnezeu ca sa-ti aline durerea.

Ma rog pentru tine sa te inseninezi.
Ai o viata lunga inainte.

Doamne ai mila de robii Tai!
__________________

Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.04.2012, 23:11:34
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

O sa-ti treaca in timp.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.04.2012, 23:19:41
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Am auzit si eu o vorba spusa de cineva care era trecut prin viata...."Ma, cand am cunoscut-o pe nevasta-mea am iubit-o atat de mult ca-mi venea sa o mananc. mai tarziu mi-a parut rau ca n-am mancat-o!"
O sa-ti treaca si focul asta care te mistuie acum, peste cativa ani o sa razi si iti vor parea Pepsi pe langa altele mult mai grave
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.04.2012, 23:32:58
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Apoi ati stat si voi necununati trei ani... Cam mult. Mai ales ca te pregatesti sa devii cap al unei familii crestine, trebuie sa pui problema cel putin de acum inainte cu mai multa responsabilitate.

Nu trebuie sa-ti faci un idol din nimeni. Orice om poate avea ispite, poate cadea in pacat in orice zi. Pe nimeni nu trebuie sa iubim mai mult decat pe Dumnezeu. Tie ti-a fost trimisa aceasta incercare pentru ca o iubeai pe ea mai mult decat pe Dumnezeu.

Mai ales ca incepe Saptamana Patimilor, ar fi bine sa te gandesti in primul rand la tine, la sufletul tau, la relatia ta cu Dumnezeu. In primul rand ai sa-i dai si tu explicatii lui Dumnezeu, prin spovedanie, ca orice crestin. Dumnezeu stie ce e mai bun pentru mantuirea ta. Ceea ce azi ti se pare o catastrofa din punct de vedere lumesc, peste catva timp s-ar putea sa ti se para o binecuvantare din punct de vedere duhovnicesc.

Dumnezeu ne trage spre El de urechi, daca nu venim de bunavoie. Impaca-te mai intai cu El si toate cele de folos le vei primi dupa aceea.

Roaga-te lui Dumnezeu sa-ti ierte pacatele si apoi sa-ti dea ce iti este de folos si atat. Apoi roaga-te si pentru ea s-o scape Dumnezeu de ispite carora nu le poate face fata.

In Postul Mare e bine sa ne mai abtinem de la relatii intime. Daca nu o facem de voie, s-ar putea s-o facem de nevoie. Iertare daca am gresit cu ceva.

Daca va impacati, atunci va duceti repede si va cununati religios. Iar daca nu, atunci trebuie sa depasesti momentul cu demnitate. Acatistele sfintelor Maria Egipteaca, si al sfintei Maria Magadalena iti pot fi de ajutor.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.04.2012, 00:24:51
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darkanian Vezi mesajul
Am tinut la ea , ca la ochii din cap. Am iubito si inca o mai iubesc cu foc.
......................
Nu regret ca nam iubito. Ci regret clipa in care a plecat asa fara sa imi zica de ce.
Astea doua se cam bat cap in cap....
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.04.2012, 00:48:52
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Imi place raspunsul lui antoniap.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.04.2012, 00:51:44
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Nu exista fiinta mai proasta decat un mascul indragostit. La dobitoace e alta poveste, dar omul care este rational, nu prea are circumstante. Si totusi, daca nu ar interveni Dumnezeu, cred ca omul este capabil de gafe catastrofale.
In principiu nu-i nimic rau sa iubesti cu toata fiinta ta, iar daca L-am iubi pe Dumnezeu cu aceiasi intensitate si putere de sacrificiu, cum iubim acea fiinta, am deveni sfinti.
Sfatul meu e simplu: increde-te in Dumnezeu ca stie El ce-ti trebuie. Unii mai au o vorba: "Cine nu ma vrea, nu ma merita." Tu stii mai bine ce ti se potriveste. Acum e greu si iti vine sa urli de durere, pentru ca in sufletul tau a ramas un gol pe care nu-l poti umple cu nimic altceva. Nimeni nu o egaleaza pe ea, nimeni nu e ca ea, si un timp cele ce vor urma se vor raporta dureros de mult la ea, din pacate. Dumnezeu vede ce-i in sufletul tau, iar daca nu-L vei dezamagi, vei primi o felie mare din "tortul" pe care ti-l pregateste. Nu-i usor sa ramai singur chiar de Pasti. Dar tu nu esti singur. Nu spune nici o vorba grea si nu-L intreba pe Dumnezeu de ce a ingaduit asta. Fii convins ca are El un plan. Tu roaga-te pentru fericirea si mantuirea ei. Restul... vei vedea, daca ai rabdare.
Urmeaza Saptamana Patimilor. Iar tu vei avea o durere in plus. Dar... zambeste, fiindca nu oricine primeste umilinta in aceasta perioada... Curand va veni Adevarata Lumina...
Doamne-ajuta.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.04.2012, 01:10:42
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Durerea este mare cand esti respins de o persoana de care nu esti indiferent ba din contra... Dar oare nu trebuie sa respectam si alegerea celorlalti?
Pana la urma aceasta disperare/iubire se traduce prin egoism= vrem acea persoana pt binele nostru personal netinand cont ca ei aleg sa nu ne fie prin preajma!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 08.04.2012 at 01:13:14.
Reply With Quote
Răspunde