Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.06.2012, 19:59:15
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Laura, ai pus multe întrebări, la care să răspundem mai întâi? :-)

Referitor la "căința excesivă" - nu cred că există așa ceva, sau poate formularea nu este cea mai fericită. Sunt păcate mai mici și unele mai mari. Uneori păcatul/ fărădelegea pe care l-am făcut (am făcut-o) ne apasă chiar după ce ne-am spovedit și am fost iertați. Asta nu înseamnă că nu credem în taina spovedaniei, dar e firesc să regretăm din suflet, o perioadă mai lungă, un păcat, o neascultare mai grav(ă), mai ales că suntem nevoiți să-i suportăm și consecințele.
Important este să fim sub ascultarea duhovnicului și să ne deschidem sufletul înaintea lui. Și să avem răbdare.
Este adevărat că uneori trebuie să învățăm să ne iertăm și noi înșine, pentru a putea merge mai departe.

Referitor la dreapta socoteală, eu cred că se dobândește și prin experiență, în măsura în care ne străduim să ducem o viață creștină. Cu ajutorul lui Dumnezeu, firește.

Ca o concluzie, din experiența personală, ascultarea duhovnicului este cheia/ răspunsul la cele mai multe din întrebările lansate în acest topic.
Doamne ajută!
Da, poate că sintagma "căință excesivă" este nepotrivită... Ar fi fost mai corectă expresia "căință fără nădejde"...
Mesajul dvs îmi pare foarte ziditor. Așadar, ajutorul lui Dumnezeu, ascultarea față de părintele duhovnic, experiența în viața duhovnicească, capacitatea de a ne ierta pe noi înșine, răbdarea sunt câteva modalități de a ne întări spiritual, de a înainta în drumul către mântuire, învățând atât adevărata pocăință, cât și capacitatea de a ne păstra pacea lăuntrică indiferent de situația în care ne aflăm.

O seară binecuvântată!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.06.2012, 21:36:55
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa ne amintim de filmul Ostrov. Parintele Anatolie se caia sincer pentru pacate, desi gusta din plin din bucuriile duhovnicesti, prin rugaciunile lui facandu-se minuni.

Pe masura ce avea parte de mari bucurii duhovnicesti, se adancea si mai mult in smerenie. Cerea cu lacrimi sa fie iertat de pacatele comise in tinerete. Cu ce scop? Ca sufletul sau sa fie din ce in ce mai curat, iar ncuratul sa nu reuseasca sa-l arunce in mandrie. Astfel, a scapat teafar de ispitele care ii pot veni nevoitorului dupa unele bucurii duhovnicesti. De aici putem invata o lectie: de cate ori avem bucurii duhovnicesti, sa ne amintim de cele mai mari pacate, pentru a nu cadea in mandrie. Nu e gresit daca ne caim si daca ne facem griji pentru mantuirea noastra.

Daca simtim ca sentimentul culpabilitatii este in masura sa ne arunce in deznadejde, apoi sa ne amintim de la cine vine deznadejdea si sa spunem in gand: ,,Hristos s-a rastignit si pentru mine!'' Si asa, cu nadejde, sa mai facem un lucru placut lui Dumnezeu. Dar sa nu consideram ca mantuirea ni se si cuvine dupa ce ne impartasim. Sa ne cultivam trezvia si sa ne analizam gandurile, caci necuratul isi perfectioneaza armele pe masura ce ne spovedim si cautam sa-i fim placuti lui Dumnezeu.

Last edited by antoniap; 21.06.2012 at 07:33:13.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.06.2012, 21:56:35
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Implicit

Intru totul de acord. Este absolut necesar sa ne analizam gandurile pentru a cunoaste cu exactitate CAUZA caderii.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.06.2012, 22:50:43
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
"Dreapta socoteala" o detine doar Dumnezeu. Noi oamenii ne imbatam cu "apa neiceouta" atunci cand vorbim cum ca am detine socoteala cea dreapta. Nu putem "socoti drept" cu o minte corupta si o inima beteaga, dar, in schimb, putem nadajdui ca va veni o zi macar, in care Dumnezeu va socoti drept prin si pentru noi.
Atat timp cat oftam ori de cate ori constiientizam ca am gresit, nu'i rau, asta inseamna ca suntem treji, si nu riscam sa persistam in greseala , ori macar avem "un punct zero" de unde putem incepe a ne corecta.
Daca nu reusim sa ne iertam noi insine, inseamna ca, ori anticipam recidiva, ori suntem tematori de noua postura de "iertat", care implica si lupta crancena pentru pastrarea acesteia.
"Pacatele ti-au fost iertate, du-te dara, si nu mai pacatui"
Usor de obtinut dar foarte greu de pastrat...din pacate.
"Dreapta socoteala" o detine doar Dumnezeu. Noi oamenii ne imbatam cu "apa neiceouta" atunci cand vorbim cum ca am detine socoteala cea dreapta."
Da... încercăm și noi să ajungem, pe cât ne este cu putință, la asemănarea cu Dumnezeu, la împlinirea poruncii divine consemnate la Matei5, 48. Totuși, cum spunea un părinte care-mi este foarte drag, pentru a putea ajunge la îndumnezeire, trebuie ca, mai întâi... să ne umanizăm. :)

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.06.2012, 22:54:11
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Sfintul Francisc de Sales ne-a lasat multe scrieri in acest sens, iar in Romania a aparut cartea "Arta de a ne folosi greselile" care se refera exact la acest lucru. Iata ce-i spunea sfintul Francisc unei surori despre tulburarea provocata de caderea in aceleasi pacate :" Scuza-ma, pacatele veniale nu trebuie sa ne tulbure, nici sa ne nelinisteasca, ci trebuie sa avem neplacere fata de ele. Dar, spunea el, nelinistea este cauzata de amorul propriu, care se supara de greutatea pe care o intimpina in practicarea virtutilor si din cauza ca trebuie sa reincepem mereu; neplacerea, dimpotriva, e un efect al harului ceresc, care ne inspira aversiune fata de ceea ce este neplacut dumnezeiescului plac al Creatorului nostru."

Ce avem de facut? Sa nu descurajam. Daca gresim Domnul nostru va fi fericit sa ne acorde iertarea Lui atunci cind i-o cerem.
Deosebit de interesant! Cred că ne este tuturor de mare folos textul pe care l-ați postat.

Pace și bucurie întru Domnul!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ati avut vreodata sentimentul... ? bluester Generalitati 77 11.06.2012 01:59:07