Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.05.2010, 23:44:37
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Ce am invatat astazi

Omul cat traieste invata. Si in fiecare zi, la fiecare pas, invata cate ceva, observa ceva nou, primeste o lectie de viata. Seara, ar trebui sa facem bilantul zilei care tocmai a trecut. Va propun sa scriem fiecare ce invataminte a tras astazi din intamplarile la care a fost actant sau martor, pentru a le impartasi si celorlalti si pentru a reflecta asupra lor.

Ce am invatat eu astazi... am mai postat pe un topic: La curs, profesoara i-a dat unui baiat sa ii tina geanta in care avea laptopul. O colega i-a zis ceva de genul: ai grija cu geanta, sa nu se sparga laptopul, ca o patesti! Si profesoara i-a spus foarte senin: "Daca vrea Dumnezeu sa se sparga laptopul, sa se sparga! Si mie mi s-ar putea intampla!"
Daca ne-am incredinta mereu in mainile lui Dumnezeu, ce bine ar fi! Dar noi cracnim la fiecare atingere...
Tot azi am recitit ultimul volum din Mizerabilii si am inteles ca jertfa se face pana la capat, pana la moarte.

De abia astept sa aud povestile voastre de peste zi. In lucrurile care ni se par banale se ascund, de cele mai multe ori, comori.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.05.2010, 23:59:24
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Eu am invatat astazi ca diavolul strange mai multe probleme impotriva ta ca sa te loveasca cu toate deodata.Se pare ca nu se complica doar cu una singura.Are prostul obicei de a lovi un om aflat la pamant deja.

Se pare ca ii place.
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.05.2010, 01:11:16
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Astazi mi'am dat inca o data seama ca Dumnezeu ma iubeste.
Cata manie am in inima mea si cat judec pe aproapele... si El tot imi da ravna si dorinta de a'L cauta.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 19.05.2010 at 01:13:23.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.05.2010, 11:01:37
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Azi am invatat ca atunci cand crezi suficient de mult ca exista bine in oameni, el va iesi la suprafata, oricat de adanc ar fi ascuns.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.05.2010, 16:24:41
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

Ce-am invatat astazi?....ca omul oricat de crestin ar fi el , tot te judeca si mai ales iti pune o eticheta in frunte pe care nu o poti da jos , oricat te-ai chinui sa-i demonstrezi ca totusi ai ceva bun in suflet . Dumnezeu e singurul care ne iubeste…..mult de tot….
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.05.2010, 01:25:29
Adisor Adisor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.04.2009
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casiana Vezi mesajul
Azi am invatat ca...
atunci cand crezi suficient de mult ca exista bine in oameni, el va iesi la suprafata, oricat de adanc ar fi ascuns.
Aceasta e cale pe care ne putem mantui.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.05.2010, 07:24:36
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Am inteles ca, pe lume,copiii vin curati ca niste ingeri. Ceea ce devin - rodul celor intalnite in viata. Sa avem grija de copii!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.05.2010, 15:02:19
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Am invatat ca nu varsta unei persoane e importanta, ci capacitatea de a invata. E o dovada de imaturitate sa te crezi mai destept doar pentru ca esti mai in varsta.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.05.2010, 16:05:47
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Nu este suficient numai sa inveti- invatam toata viata- tineri de la batrani si batrani de la tineri. Important este sa probezi cu calitatea de OM.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.05.2010, 16:09:52
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Astazi am invatat inca un capitol din Dreapta socoteala...calea de mijloc, judecarea aproapelui:
- sa nu iti faci statui din cei vii si tineri caci se darama de doua ori mai repede decat le-ai construit.
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
Răspunde

Tags
astazi, invatatura, lectie

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ati zambit cuiva astazi? iosif Generalitati 101 11.09.2009 23:35:06
invatat Anna Generalitati 20 09.05.2009 21:58:38
Am invatat ca... Anunnaki Generalitati 2 21.03.2009 01:47:59
rugaciune pentru invatat Annamarria Rugaciuni 23 19.09.2008 01:41:24
Astazi sarbatoarea Sf. Cuv. Parascheva Tudor Stiri, actualitati, anunturi 3 01.11.2005 20:26:01