Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #401  
Vechi 05.03.2011, 14:18:02
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Nu că n-aș ști că ar putea minți, dar mi-ar face mai bine să-l cred.
Incepi sa gandesti ca o femeie, domnisorico!
Reply With Quote
  #402  
Vechi 05.03.2011, 14:23:06
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Of,Of,of

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Deși bărbații sunt niște mincinoși, l-aș crede de data asta, pentru că m-am simți mai bine dacă l-aș crede. Nu că n-aș ști că ar putea minți, dar mi-ar face mai bine să-l cred.
Camy_d draga,...inchide ochii si fa-te ca nu vezi.Daca El te vrea casatorita, iti va trimite omul potrivit si basta.
Nu uita ca greselile, gandurile de care pomenesti sunt mai mult pacate impotriva Lui, nu a ta , sau o oricarei alte fete.

Si inca ceva, desi probabil ca ar fi trebuit cu asta sa incep,...sunt si baieti/barbati muuuult mai vrednici decat fete:).Si da, exista!Fara a fi sfinti, fiindca si ei au pacatele lor, Dumnezeu o stie, insa pot fi mai curati decat o fata.
Reply With Quote
  #403  
Vechi 05.03.2011, 14:28:54
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit Doar de data asta

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Incepi sa gandesti ca o femeie, domnisorico!
Oricât de mult aș iubi adevărul, am nevoie de o gândire pozitivă, așa că n-am de ales, ar trebui să-l cred. Dar dacă ar fi iubitul meu, nu m-aș mai gândi la cât de optimistă sunt, trebuie să știu tot despre el, e cast, nu are fantezii... Dar momentan îmi trebuie niște optimism legat de băieți.
Reply With Quote
  #404  
Vechi 05.03.2011, 14:34:22
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Camy_d draga,...inchide ochii si fa-te ca nu vezi.Daca El te vrea casatorita, iti va trimite omul potrivit si basta.
Nu uita ca greselile, gandurile de care pomenesti sunt mai mult pacate impotriva Lui, nu a ta , sau o oricarei alte fete.

Si inca ceva, desi probabil ca ar fi trebuit cu asta sa incep,...sunt si baieti/barbati muuuult mai vrednici decat fete:).Si da, exista!Fara a fi sfinti, fiindca si ei au pacatele lor, Dumnezeu o stie, insa pot fi mai curati decat o fata.
Și fetele sunt parașute, nu zic că nu. Gândurile acelea sunt și păcate împotriva femeilor, n-avem și noi dreptul să fim iubite și respectate? Pe noi Dumnezeu nu ne-a făcut din coasta lui Adam ca să le fim sclave sexuale, suntem ființe egale, care au nevoie de iubirea care s-a răcit de mult în inimile băieților.
Reply With Quote
  #405  
Vechi 05.03.2011, 14:51:06
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Sunt prea mulți ca să-mi mai fie milă de încercările lor. Unul dacă ar fi, n-aș avea nimic, dar când toți sunt obsedați, te calcă pe nervi. Cred că n-am să mă mărit niciodată, n-am cu cine.
Pai daca vrei sa te mariti cu un sfant, intr-adevar nu ai cu cine pentru ca sfintii sunt in Cer. Daca insa vrei sa te mariti cu cineva chemat sa fie sfant, din astia sunt destui, cam toti sunt chemati la asa ceva, fara a fi obligati bine-nteles, doar daca vor. Tu ce ai de pierdut daca iei unul chemat dar care pana la urma o sa refuze sa fie sfant? Daca ar gandi si ei la fel, nu s-ar mai insura niciunul, ca si sfintele tot in Cer sunt
Dar daca accepti si unul in devenire, nu stii niciodata de unde sare iepurele. Poate ca dai peste unul cu care mergi apoi in cer, dar poate ca nu. Daca nu risti, nu stii. Totul depinde de cat de mult iti doresti sa te casatoresti, ca daca nu te arde casatoria, stii cum a zis apostolul, ca mai bine ramanem ca si el, ca sa nu suferim

Last edited by Adriana3; 05.03.2011 at 14:53:31.
Reply With Quote
  #406  
Vechi 05.03.2011, 14:51:50
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Și fetele sunt parașute, nu zic că nu. Gândurile acelea sunt și păcate împotriva femeilor, n-avem și noi dreptul să fim iubite și respectate? Pe noi Dumnezeu nu ne-a făcut din coasta lui Adam ca să le fim sclave sexuale, suntem ființe egale, care au nevoie de iubirea care s-a răcit de mult în inimile băieților.
Suntem proiectati diferiti...si ambii(femei si barbati) stapaniti de patimi.
Nu te mai revolta atat, ca doar nu ii vom shimba acum.Lucrurile acestea se intampla de cand lumea...omul inclina spre desfrau, pacat, necuratie.
Daca nu e "parasuta", adica este o fata cinstita, ii va sluji lui Hristos, chiar daca este luata peste picior ca e singura, pentru ca vrea sa-si pastreze castitatea.
Nu e o nenorocire sa nu te casatoresti.Necazul este atunci cand pui asta un pret prea mare, cum ar fi curatia(adica in schimbul de a fi cu cineva, cazi in pacat).Si de aici vin alte greseli...
Nu te mai necaji!
Reply With Quote
  #407  
Vechi 05.03.2011, 14:51:58
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Văd că numai fetele îmi răspund, băieților nu le pasă de păcatul meu (de a judeca).

Sau nu mă pot ajuta, pentru că sunt toți obsedați?

Cred că amândouă până la urmă, obsedatului nu-i mai pasă de aproapele său.
Reply With Quote
  #408  
Vechi 05.03.2011, 14:54:29
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Văd că numai fetele îmi răspund, băieților nu le pasă de păcatul meu (de a judeca).

Sau nu mă pot ajuta, pentru că sunt toți obsedați?

Cred că amândouă până la urmă, obsedatului nu-i mai pasă de aproapele său.
Camy_d, te rog, opreste-te:|.
Reply With Quote
  #409  
Vechi 05.03.2011, 14:54:36
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Pai daca vrei sa te mariti cu un sfant, intr-adevar nu ai cu cine pentru ca sfintii sunt in Cer. Daca insa vrei sa te mariti cu cineva chemat sa fie sfant, din astia sunt destui, cam toti sunt chemati la asa ceva, fara a fi obligati bine-nteles, doar daca vor. Tu ce ai de pierdut daca iei unul chemat dar care pana la urma o sa refuza sa fie sfant? Daca ar gandi si ei la fel, nu s-ar mai insura niciunul, ca si sfintele tot in Cer sunt
Sunt multe femei care nu se gândesc, decât mai rar, la sex (nu toate). Dar unde sunt acei bărbați?
Reply With Quote
  #410  
Vechi 05.03.2011, 14:55:38
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Mersi pentru „încurajare”! Vreau să zică unul de pe forum „Eu nu mă gândesc la prostii.”
Apoi camy_d....tu stii bine ca exista exceptii...dar ele intaresc regula....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Barbatul, capul femeii? Traditie Nunta 426 07.11.2011 19:45:03
Ispitele postului heaven Postul 17 11.03.2011 10:46:50
De asta ce ziceti? Vor sa schimbe si data Pastelui :( BogdanF2 Generalitati 41 10.10.2010 22:43:21
Ispitele dupa spovedanie Elena78 Pocainta 8 29.10.2009 17:40:59