Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #461  
Vechi 01.11.2009, 15:35:48
unvames_pass unvames_pass is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Subscriu si eu la tot ce a scris Dna Dorina. am invatat foarte multe de pe acest forum, am intalnit oameni minunati, evlavie, credinta si iubire. am observat si eu ca s-au diminuat mesajele celor tari in credinta... Zaharia 2009, Windorin, Costel, Traditie, Cristina 2012, Metanoia, dar si altii, astept cu drag postarile voastre!
Si eu cred ca forumul este un lucru bun, ca trebuie sa ramana si sa creasca, si in membri dar mai ales in substanta mesajelor. Iar pentru asta vreau sa aduc si eu o marturie: am intrat aici intr-un moment greu pentru mine, cand m-am trezit dintr-odata singura din punct de vedere religios, instrainata de Dumnezeu din pricina pacatelor mele, cu o vinovatie in suflet care ma apasa si ma speria cumplit. Si, mai rau inca, neavand pe nimeni cu care sa pot vorbi despre toate acestea. Atunci, in disperare de cauza, am intrat pe internet cu gandul sa gasesc, pe un forum, un om caruia sa-i pot vorbi despre cele prin care treceam, de la care sa pot gasi alinare si, cat de cat, o directie. A vrut Dumnezeu sa-l gasesc aici si cuvintele lui au fost ca un balsam, ma minunam singura cat de "la tinta" erau toate cele ce-mi spunea, cata alinare si incurajare gaseam intr-un mesaj nu mai lung de cateva paragrafe. Fara el, si fara forumul unde l-am gasit, cine stie cat m-as mai fi chinuit singura. Deci de aceea spun, ca forumul sa ramana si cu postari cat mai adevarate si mai frumoase.
  #462  
Vechi 01.11.2009, 20:31:06
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Internetul nu este sigur

@Ory - internetul este o jungla din pacate. Nu este sigur. Daca ai stii ce ni se tot spune aici in media, ce masuri de securitate trebuie sa luam la tot pasul.
La ce trebuie sa fie poze sau date private pe internet?
Albumul acela cat este de privat si de sigur?
Din pacate nu circula nu mai crestini sau numai buni ortodocsi pe internet.
Uite eu circulam intr-un forum strict profesional care se spunea ca este f.sigur cu "sapte lacate" cum s-ar spune. Ei, mai acum cateva luni un alt forum (ceva asiatic) a furat aproape toata baza de date cu datele/profilele (cu date private, CV-uri etc.)membrilor pentru ale folosi.
Prietenii (aia care devin in adevaratul sens al cuvantului) se mai intalnesc pana la urma in viata reala si acolo pot sa afle totul.
Sunt si unii care vor sa-si pastreze sfera privata, sunt mai fricosi.
  #463  
Vechi 01.11.2009, 23:42:32
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Eu vreau sa reamintesc ceea ce ma intriga de ceva vreme, faptul ca nu-si posteaza si fotografii, mai ales cei mai vechi care si-au format oarecare prietenii sau atentii sistematice din partea celorlalti . Exista si optiunea pentru album privat pentru ca aceste fotografii sa poata fi vazute doar de cei din lista de prieteni...daca sunt pretinsi chiar prieteni.
Nu inteleg de ce atata mister, de ce atata ascunzis si tacere...Foarte mult ar insemna sa stim in imaginatia noastra cu cine discutam si colaboram. Ce avem, de fapt, de ascuns ?
Si tot atat de tare, nu inteleg de ce-si ascund fata cei care-L Marturisesc pe Dumnezeu ? Le este rusine ?...caci, motive plauzibile in acest sens, nu prea gasesc.
Deci, exista optiunea albumului privat, fapt care poate determina prin presupusa incredere ce o pretindem, cumva, fata de cei din lista de prieteni, o mai reala colaborare.
Draga Ory, in spiritul celor postate de tine aici, imi permit sa te intreb de ce nu mi-ai raspuns la cele 2 mesaje private pe care ti le-am trimis. Si ca sa nu creada ceilalti forumisti ca te-am insultat cumva sau mai stiu eu ce, precizez ca nu-ti cerusem decat sa-mi trimiti, daca vrei, fireste, o poza mai veche postata de tine intr-un album (cu o icoana filipineza).
Multumesc anticipat pentru raspuns (daca va fi unul).

Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
  #464  
Vechi 02.11.2009, 05:24:00
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit siguranta vs neincredere sau minim respect

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Din pacate nu circula numai crestini sau numai buni ortodocsi pe internet.
Uite eu circulam intr-un forum strict profesional care se spunea ca este f.sigur cu "sapte lacate" cum s-ar spune. Ei, mai acum cateva luni un alt forum (ceva asiatic) a furat aproape toata baza de date cu datele/profilele (cu date private, CV-uri etc.)membrilor pentru ale folosi.
Nimic nu este sigur in ziua de azi, dar draga Sophia, vorba Psalmistului :
"Domnul este luminarea mea si mantuirea mea, de cine ma voi teme?"

Ory n-a zis sa dam aici nu stiu ce date secrete, ci doar niste date de bun simt si vreo cateva poze. adica sa nu mai fim asa straini.

PS: poate ca asiaticii aceia iti vor face un bine pana la urma !
  #465  
Vechi 02.11.2009, 08:22:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Nimic nu este sigur in ziua de azi, dar draga Sophia, vorba Psalmistului :
"Domnul este luminarea mea si mantuirea mea, de cine ma voi teme?"

Ory n-a zis sa dam aici nu stiu ce date secrete, ci doar niste date de bun simt si vreo cateva poze. adica sa nu mai fim asa straini.

PS: poate ca asiaticii aceia iti vor face un bine pana la urma !
"În Dumnezeu am nădăjduit , nu mă voi teme : CE-MI VA FACE MIE OMUL ? În mine sunt , Dumnezeule , făgăduințele pe care le voi aduce laudei Tale , Că ai izbăvit sufletul meu de la moarte , picioarele mele de alunecare , că bine să plac înaintea lui Dumnezeu , în lumina celor vii ". ( Ps.55 , 10-13 )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #466  
Vechi 02.11.2009, 16:48:48
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sunt doar niste optiuni!

Liberul arbitru este valabil si aici; de aceea nimeni nu trebuie sa se simta presat sa faca anumite lucruri, pe care nu le doreste.
Regulamentul forumului stabileste f exact ce trebuie si ce nu trebuie facut. Optiunile nu sunt niciodata ... obligatorii!
  #467  
Vechi 02.11.2009, 19:35:00
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ok ! Nu cred ca am specificat ceva de " obligatii ", sau lucruri obligatorii in ceea ce priveste date si fotografii personale.
Poate ca ai dreptate Sophia, poate ca eu nu sunt, inca, constienta de pericolul care-l poate avea internetul, cu toate acestea , sunt constienta ca exista destule persoane pe-aici care nu doresc sa se afiseze din simple motive, practic nejustificative.
Coralina, imi cer scuze ca nu ti-am raspuns la mesaj, insa, imediat ce l-am citit am repostat acea poza, poza dorita de tine, in albumul personal si chiar am facut specificatia ca am repostat-o special pentru tine. Astfel am considerat ca este de-ajuns.
Oricum, fata de persoanele care-mi sunt in lista de prieteni si a caror infatisare nu o cunosc, am oarece sentimente relative...doar virtuale si distante, dar cu respect . Nu poti simti atasament concret in mod virtual, pentru o infatisare imaginara si inexistenta...nici atat. Pentru cei care, chiar vor sa pretinda ceva, nu are relevanta acest mister fizic.
In mod firesc ma simt mai atasata de cei pe care-i cunosc si fizic....
Exact Mirela, " sa nu mai fim asa straini ", mai ales daca suntem si uniti de considerente religioase, practic aceasta prietenie ar trebui sa vina de la sine, dar, ce sa-i faci ?!, daca nu se poate, nu se poate...oameni suntem .
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 02.11.2009 at 19:39:51.
  #468  
Vechi 03.11.2009, 00:00:26
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc Adminului pentru prezenta din umbra pe unele topicuri si pentru "curatenia" pe care o lasa in urma, indepartand unele mesaje scrise la suparare.
  #469  
Vechi 03.11.2009, 00:28:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Multumesc Adminului pentru prezenta din umbra pe unele topicuri si pentru "curatenia" pe care o lasa in urma, indepartand unele mesaje scrise la suparare.
Nu trebuie să-i mulțumești , pentru că oricum e tot timpul la datorie , și nu neapărat din umbră . Cât privesc supărările, nu prea le văd rostul ! Revolta, indignarea și alte asemenea , s-ar putea să fi existat , dar ele trec odată cu cauzele , cu pricinile ce le-au produs, căci altfel tămăduire n-ai să vezi Miha Anch !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #470  
Vechi 03.11.2009, 00:40:34
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

adresez multumiri ori de cate ori simt ca e cazul sa fac acest lucru.
Sa incearcam cu totii sa nu ne depasim atributiile, caci smerenia ne va feri de multe rele...
Si... "Verba volant, scripta manent!" Atentie deci la ce scriem, caci se mai poate citi si muuuuult timp dupa ce ne-a trecut supararea...

Last edited by Miha-anca; 03.11.2009 at 01:32:36.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Forumul nostru II (sau de ce se judeca ortodocsii unii pe altii) sophia Biserica Ortodoxa si Massmedia 362 28.04.2010 16:47:40
Forumul nostru - forum de educatie crestina??? geo.nektarios Generalitati 89 30.12.2009 13:00:19
pe forumul edu.ro(profesorilor) urzicuta Generalitati 0 29.02.2008 20:16:07