Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #701  
Vechi 01.12.2013, 13:50:23
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Asta nu e contraargument valid. Telefonul si calculatorul nu au CNP-ul meu, adica nu au ,,numarul de om". In plus, le pot arunca oricand doresc. Nu ma obliga nimeni sa-mi iau telefonul si calculatorul oriunde merg.
La fel poti sa faci cu documentele cu cip.
p.s. din ce spui tu, cei ce au cnp sunt lepadati. interesant.
  #702  
Vechi 01.12.2013, 20:17:18
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
La fel poti sa faci cu documentele cu cip.
p.s. din ce spui tu, cei ce au cnp sunt lepadati. interesant.
Iti raspund si tie si lui AlinB.

Aveti cumva fabrici de produs cipuri? Vad ca le faceti reclama. Numai ca romanul a invatat sa nu aiba incredere in reclame. Atunci cand cineva va contrazice, faceti din psihiatrie o arma cu care sperati sa intimidati. Inteleg ca doriti sa faceti reclama unui sistem antihristic care permite control total. Bravo, romanasilor! Si Mihnea Turcitul v-ar invidia!

Totusi, aveti la dispozitie atatea mijloace de informare. De ce sa faceti asta chiar pe un forum ortodox. Chiar daca n-ar fi spus niciun parinte nimic despre ele, voua vi se pare ca un control total al omului este in acord cu poruncile evanghelice? Cum sa-l iubesti pe aproapele tau daca te intereseaza sa-l controlezi pentru a-l santaja sau in alte scopuri obscure?

Ideea unui numar de om (CNP) este un prim pas spre sistemul antihristic.
Documentele cu cipuri - al doilea pas. Permit control partial.
Cipurile implantate - al treilea pas. Permit control total, visul oricarui dictator. Nero se rasuceste in mormant ca n-a avut asa ceva pe vremea lui. Nu mai ramanea niciun crestin!
  #703  
Vechi 01.12.2013, 20:41:31
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Contolul total al omului este in acord cu poruncile evanghelice? ( ,,Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta și din tot sufletul tău și din toată puterea ta și din tot cugetul tău, iar pe aproapele tău ca pe tine însuți." )
Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
voua vi se pare ca un control total al omului este in acord cu poruncile evanghelice? Cum sa-l iubesti pe aproapele tau daca te intereseaza sa-l controlezi pentru a-l santaja sau in alte scopuri obscure?
Cine trebuie să împlinească porunca evanghelică de care amintești?

Last edited by ovidiu b.; 01.12.2013 at 20:53:18.
  #704  
Vechi 01.12.2013, 21:01:55
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Porunca evanghelică de care amintești cine trebuie să o împlinească?
Si eu si tu si altii ca noi. Gresim daca acceptam controlul total, gresim daca-l incurajm. Gresim si daca, Doamne fereste, suntem implicati direct in controlul total al aproapelui, caci ni se pare ca ni se cunvine apoi ,,toata cinstea si inchinaciunea", iar Dumnezeu e un nimic pe langa noi... Sa ne fereasca Dumnezeu de o asa mandrie, caci nu e de bine pentru noi. Dumnezeu nu va rabda mult timp asa ceva.

Sa ne amintim cuvintele Sfantului Arhanghel Mihail: ,,Să stăm bine, să stăm cu frică, să luăm aminte!".
  #705  
Vechi 01.12.2013, 21:13:08
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Si eu si tu si altii ca noi. Gresim daca acceptam controlul total, gresim daca-l incurajm. Gresim si daca, Doamne fereste, suntem implicati direct in controlul total al aproapelui, caci ni se pare ca ni se cunvine apoi ,,toata cinstea si inchinaciunea", iar Dumnezeu e un nimic pe langa noi... Sa ne fereasca Dumnezeu de o asa mandrie, caci nu e de bine pentru noi. Dumnezeu nu va rabda mult timp asa ceva.

Sa ne amintim cuvintele Sfantului Arhanghel Mihail: ,,Să stăm bine, să stăm cu frică, să luăm aminte!".
Scuza-ma dar controlul il incurajam de fiecare data cand intram pe internet sau de fiecare data cand vorbim la mobil.
Pe internet se poate afla despre tine nu numai unde te afli, dar si care sunt ideile tale, ce gusturi ai, ce preferinte ai.
Asa ca argumentul tau e falacios.
  #706  
Vechi 01.12.2013, 21:23:24
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Scuza-ma dar controlul il incurajam de fiecare data cand intram pe internet sau de fiecare data cand vorbim la mobil.
Pe internet se poate afla despre tine nu numai unde te afli, dar si care sunt ideile tale, ce gusturi ai, ce preferinte ai.
Asa ca argumentul tau e falacios.
"Otetul se aseamana vinului la vedere si rapita e asemenea mustarului. Dar gustarea le deosebeste pe cele doua". Sfantul Macarie
  #707  
Vechi 01.12.2013, 21:26:44
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Si eu si tu si altii ca noi.
Să mă ierți, dar raportarea ta este greșită. Nu poți mie să-mi ceri să împlinesc porunca când tu nu o împlinești. Și chiar dacă ai împlini-o, tot nu poți să ceri să o respect pentru că mi-ai îngrădi libertatea de a alege. Sper să sesizezi într-un final rătăcirea în care te afli.
  #708  
Vechi 01.12.2013, 21:42:39
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Să mă ierți, dar raportarea ta este greșită. Nu poți mie să-mi ceri să împlinesc porunca când tu nu o împlinești. Și chiar dacă ai împlini-o, tot nu poți să ceri să o respect pentru că mi-ai îngrădi libertatea de a alege. Sper să sesizezi într-un final rătăcirea în care te afli.
Eu nu-ti cer nimic. La Evanghelie trebuie sa ne raportam, nu la cuvintele mele. Dar, daca si ea o fi ,,ratacita"...

Din alegerile pe care le facem se vede, in cele din urma, cui ne inchinam.
  #709  
Vechi 01.12.2013, 21:47:31
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Gresim daca acceptam controlul total, gresim daca-l incurajm.
Faptul că ne preocupă acest gând ”al controlului total” (a fricii de lipsă de libertatte), noi dăm de fapt drepturi vrăjmașului, ținta noastră este greșită din start.

”Omul care poartă în sine Împărăția lui Dumnezeu răspândește în jur gânduri sfinte, gânduri dumnezeiești, Împărăția lui Dumnezeu făurește în noi atmosfera Împărăției cerururilor, spre deosebire de atmosfera de iad a cugetului, pe care o răspândește în jur omul care poartă în inima sa iadul. Rostul creștinilor este să curățească atmosfera în lume și să lărgească Împărăția lui Dumnezeu.” (starețul Tadei)

Sau Pr Paisie Aghioritul:
- Parinte, spuneti-ne ceva despre Antihrist.
- Sa spunem mai bine despre Hristos… Cat putem, sa fim langa Hristos. Daca suntem cu Hristos, ne vom teme de Antihrist? Oare nu exista duh antihristic acum? Raul face duhul antihristic.”
  #710  
Vechi 01.12.2013, 22:06:18
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Eu nu-ti cer nimic.
Tocmai ai facut-o.

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
La Evanghelie trebuie sa ne raportam, nu la cuvintele mele.
Cum se face că tu nu te raportezi corect, dar mie îmi ceri să fac acest lucru?

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Dar, daca si ea o fi ,,ratacita"...
Rătăcire poate exista doar cum ne rapotăm noi la împlinirea poruncilor evanghelice.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce spuneti de actele biometrice? Daniel777 Stiri, actualitati, anunturi 107 11.10.2010 23:02:47
Despre absurditatea cu pasapoartele biometrice mihailt Generalitati 50 30.09.2009 18:22:02
Ce se incearca cu actele biometrice? mihailt Generalitati 0 15.07.2009 02:30:05
Hotararea Sinodului Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi referitor la actele biometrice bunicu Stiri, actualitati, anunturi 2 24.03.2009 11:20:37
Despre actele de identitate electronice si intimitate BogdanF2 Generalitati 0 26.01.2009 20:23:30