Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #711  
Vechi 01.12.2013, 22:08:17
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Faptul că ne preocupă acest gând ”al controlului total” (a fricii de lipsă de libertatte), noi dăm de fapt drepturi vrăjmașului, ținta noastră este greșită din start.

”Omul care poartă în sine Împărăția lui Dumnezeu răspândește în jur gânduri sfinte, gânduri dumnezeiești, Împărăția lui Dumnezeu făurește în noi atmosfera Împărăției cerururilor, spre deosebire de atmosfera de iad a cugetului, pe care o răspândește în jur omul care poartă în inima sa iadul. Rostul creștinilor este să curățească atmosfera în lume și să lărgească Împărăția lui Dumnezeu.” (starețul Tadei)

Sau Pr Paisie Aghioritul:
- Parinte, spuneti-ne ceva despre Antihrist.
- Sa spunem mai bine despre Hristos… Cat putem, sa fim langa Hristos. Daca suntem cu Hristos, ne vom teme de Antihrist? Oare nu exista duh antihristic acum? Raul face duhul antihristic.”
Am inteles ce spune Staretul Tadei si Parintele Paisie Aghioritul. Deznadejdea e de la diavol. Asta e clar. Insa discernamantul e un Dar de la Dumnezeu dat noua pentru a deosebi raul de bine.

Tot parintele Paisie Aghioritul ne arata cat de important este sa observam semnele timpului si sa nu ne facem partasi la ratacirea antihristica. Avem posibilitatea de a alege. Sa o folosim.

Eu gandesc intr-un fel si imi asum acest risc. Tu consideri ca statul va alege intotdeauna ce e mai bine pentru tine, asa ca poti sa-i incredintezi chiar si trupul, ca mai apoi sa-ti controleze si sufletul... E alegerea ta si n-o comentez.
  #712  
Vechi 01.12.2013, 22:12:57
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Am inteles ce spune Staretul Tadei si Parintele Paisie Aghioritul. Deznadejdea e de la diavol. Asta e clar. Insa discernamantul e un Dar de la Dumnezeu dat noua pentru a deosebi raul de bine.

Tot parintele Paisie Aghioritul ne arata cat de important este sa observam semnele timpului si sa nu ne facem partasi la ratacirea antihristica. Avem posibilitatea de a alege. Sa o folosim.

Eu gandesc intr-un fel si imi asum acest risc. Tu consideri ca statul va alege intotdeauna ce e mai bine pentru tine, asa ca poti sa-i incredintezi chiar si trupul, ca mai apoi sa-ti controleze si sufletul... E alegerea ta si n-o comentez.
Nimeni nu zice sa incredintezi statului trupul.
E o exprimare putin ambigua. La ce te referi mai exact?
Daca te referi la cipul implantat ,cred ca nimeni nu e de acord cu asta.
  #713  
Vechi 01.12.2013, 22:17:07
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe mine personal pr Paisie m-a lămurit atât de clar în problema cu actele cu cip: ”Ei inainteaza, dar nu putem spune ca va fi asta sau aceea.”
Apoi la finalul capitolului ”Pecetea – 666” părintele încheie cam așa:
”Ne asteapta evenimente, dar nu vor dura mult. Pe cat s-a vatamat Ortodoxia prin comunism, pe atat se va vatama si acum.”

ps: o veste bună, părintele va fi canonizat anul viitor
  #714  
Vechi 01.12.2013, 22:30:20
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Am inteles ce spune Staretul Tadei si Parintele Paisie Aghioritul. Deznadejdea e de la diavol. Asta e clar. Insa discernamantul e un Dar de la Dumnezeu dat noua pentru a deosebi raul de bine.
De ce nu lăsăm noi discernământul pe seama Bisericii și a celor mai mari ca noi?

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Tot parintele Paisie Aghioritul ne arata cat de important este sa observam semnele timpului si sa nu ne facem partasi la ratacirea antihristica. Avem posibilitatea de a alege. Sa o folosim.
Nu-ți imagina că nu am luat aminte la ceea ce spus părintele. O iau ca pe o posibiliate (adică că AR PUTEA fi ceva premergător), dar cum vor decurge lucrurile vom vedea. Dumenzeu știe mai bine. Însă avem o Biserică de care ar trebui să ascultăm. Apoi avem duhovnic.

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Eu gandesc intr-un fel si imi asum acest risc. Tu consideri ca statul va alege intotdeauna ce e mai bine pentru tine, asa ca poti sa-i incredintezi chiar si trupul, ca mai apoi sa-ti controleze si sufletul... E alegerea ta si n-o comentez.
De unde ai ajuns tu la concluziile astea?
Eu am vrut să mă lămuresc cum privești tu primirea actelor cu cip: e sau nu lepădare. Și nu e ipitire cum tu insinuezi, ci doar o simplă întrebare.
  #715  
Vechi 01.12.2013, 22:43:23
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Daca te referi la cipul implantat ,cred ca nimeni nu e de acord cu asta.
Dar chiar și cu cipul pe acte, dar ca o încălcare a libertății omului. Globalizarea și faptul că vor să ne controleze sistematic nu miroase a bine. Încet, încet, vor să pună ”gheara” pe noi.

Pr Teofil de la Sâmbăta a răspuns frumos unuia care i-a zis că vor aștia să ne controleze cu camere filmat:”Lăsă-i mă să vadă cum trăiesc, că-s om cumsecade”.
  #716  
Vechi 01.12.2013, 22:54:44
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Daca te referi la cipul implantat, cred ca nimeni nu e de acord cu asta.
Și mai mult, nu ai fi de acord dacă ți s-ar cere lepădarea.
  #717  
Vechi 02.12.2013, 08:53:49
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Una e sa iti ceara cineva lepadarea si alta e sa vedem noi lepadare in orice. In cazul in care te lepezi de ceva, o faci in cunostinta de cauza. Daca ai buletin cu cip (s-a stabilit clar, nimeni nu e de acord cu cipul implantat in corp) sau orice alt act cu cip, fie el si cip biometric, nu ti-a cerit nimeni sa te lepezi: nu iti dispare credinta doar pentru ca ai actele alea.
CREDINTA nu e un obiect, credinta e in sufletul fiecaruia.
  #718  
Vechi 02.12.2013, 09:13:18
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Pr Teofil de la Sâmbăta a răspuns frumos unuia care i-a zis că vor aștia să ne controleze cu camere filmat:”Lăsă-i mă să vadă cum trăiesc, că-s om cumsecade”.
raspunsul dat de parintele Teofil a fost TARE de tot
  #719  
Vechi 02.12.2013, 10:02:55
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Iti raspund si tie si lui AlinB.

Aveti cumva fabrici de produs cipuri? Vad ca le faceti reclama. Numai ca romanul a invatat sa nu aiba incredere in reclame. Atunci cand cineva va contrazice, faceti din psihiatrie o arma cu care sperati sa intimidati. Inteleg ca doriti sa faceti reclama unui sistem antihristic care permite control total. Bravo, romanasilor! Si Mihnea Turcitul v-ar invidia!

Totusi, aveti la dispozitie atatea mijloace de informare. De ce sa faceti asta chiar pe un forum ortodox. Chiar daca n-ar fi spus niciun parinte nimic despre ele, voua vi se pare ca un control total al omului este in acord cu poruncile evanghelice? Cum sa-l iubesti pe aproapele tau daca te intereseaza sa-l controlezi pentru a-l santaja sau in alte scopuri obscure?

!
Tuu voerbesti serios cu postarea asta?
  #720  
Vechi 02.12.2013, 10:04:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nu e nici un motiv pentru care oamenii sa-si lase nici o amprenta. Poate tie nu ti se pare nimic in neregula pana nu te pune nimeni in lanturi dar cred ca aici la noi au renuntat si autoritatile deocamdata sa impuna acest lucru.
La fel de bine poti sa spui ca se intampla asta doar pentru ca ti se face o poza pentru buletin/pasaport/permis/etc.

Si infractorii sunt fotografiati cand li se deschide dosar, corect?

Citat:
"Vor fi două mari categorii de CI. Una simplă, care va conține doar acel cip, conținând datele de pe cardul de sănătate și un al doilea tip, mai profesionist, să spunem, care va conține acele date biometrice și datele de pe cardul de sănătate", spune Cătălin Chiper, secretar de stat MAI.
Nu ar fi nici prima nici ultima data cand un angajat de Stat se dovedeste incompetent chiar in domeniul pentru care este angajat.

Costurile de memorare a unui intreg dosar de sanatate ar creste substantial costul cipului care si asa e destul de mare, banuiesc.
Ca sa nu zic ca este si absolut inutil.
Dosarul de sanatate se va stoca pe servere unde va putea fi accesat..cam de oricine are pilele necesare si cele mai ingrijoratoare in acest sens sunt companiile de asigurari de sanatate, mai ales in perspectiva privatizarii sistemului de asistenta medicala.

Asa e miza cea mare si ingrijoratoare pentru oricine, indiferent de religie, dar cipofobii nu au cum sa o vada, fiind orbiti de obsesiile lor apocaliptice.

Fara doar si poate contine cel mult datele de identificare si autentificare ca si pacient, eventual probleme de sanatate majore in cazul in care ai o urgenta, esti inconstient si ai totusi cardul la tine.

Nu are sens sa oferi un card si cu date biometrice si fara mai ales ca ala cu date biometrice nu are deocamdata nici o aplicatie practica.
Nici macar pasaportul biometric nu cred ca e util, cel putin in afara de SUA nu cred ca verifica nimeni datele biometrice.

Probabil ca ideea este sa se puna deja la punct infrastructura pentru cand pe viitor aceste lucruri vor fi obligatorii.
Si pe aeroport sau la vama esti scanat, verificat si nu mai urla nimeni ca e tratat ca un infractor.

E si o chestiune de normalitate aici, daca abia ai scos nasul din cine stie ce sat pierdut printre dealuri, trebuie timp sa te obisnuiesti cu o lume ceva mai mare decat drumul pana la oras.

Partea cea mai ingrijoratoare nu este biometria ( in lucru si acum, ca e fotografie sau amprenta, tot pe acolo), cat criptografia.
La ora actuala nu exista vreun mijloc prin care sa se invalideze un act de identitate, o data emis, in afara, binenteles, de a intra fizic in posesia lui.
In momentul in care se va pune la punct o infrastructura criptografica de document de identiate, acest lucru va fi posibil iar falsificarea unui act de identitate - imposibila.

Pe nu stiu ce blog era unul care zicea ca la o adica, si actul de identitate actual poate fi considerat "pecetea fiarei" daca folosim ca si singur criteriu faptul ca fara obiectul in cauza "nu poti cumpara si nu poti vinde" si cam asa este, fara act de identitate nu poti face foarte multe in societatea de azi, nu poti fi nici macar posesorul unei case intr-un sat sau a unei bucati de pamant.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 02.12.2013 at 10:16:29.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce spuneti de actele biometrice? Daniel777 Stiri, actualitati, anunturi 107 11.10.2010 23:02:47
Despre absurditatea cu pasapoartele biometrice mihailt Generalitati 50 30.09.2009 18:22:02
Ce se incearca cu actele biometrice? mihailt Generalitati 0 15.07.2009 02:30:05
Hotararea Sinodului Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi referitor la actele biometrice bunicu Stiri, actualitati, anunturi 2 24.03.2009 11:20:37
Despre actele de identitate electronice si intimitate BogdanF2 Generalitati 0 26.01.2009 20:23:30