Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.02.2008, 09:11:38
nimeni nimeni is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.01.2008
Mesaje: 67
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
tactica in zilele noastre este ca sa se creeze zone ,enclave ,cu populatii de alte etnii decit populatia majoritara ,ca parte a tendintei [celui rau]de a se ajunge la desfiintarea NBEAMURILOR,lasate de Dumnezeu ,si uniformizarea in scopul glogalizarii.Astfel se creeaza focare unde oricind se poate declansa [la minut aproape]tensiuni ce sa duca la razboaie,in functie de interesele puternicilor lumii.:|
nu este o tactica.

muslmanii au existat demult in kosovo. si sunt majoritari . incearca sa distruga vestiogiile crestine si sa distruga crestinismul... prostie, da. conspiratie la nivel mondial, nu.

aici in romania si noi am dori sa ii asimilam pe catolici pt ca suntem majoritari, nu-i asa?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.02.2008, 11:46:43
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit


citand nimeni
"aici in romania si noi am dori sa ii asimilam pe catolici pt ca suntem majoritari, nu-i asa? "
De ce am dori sa asimilam pe catolici sau alte culte? Nu se poate sa fii ortodox si sa nu recunosti libertatea fiecaruia asa cum o recunoaste Dumnezeu.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.02.2008, 16:15:38
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Citat:
În prealabil postat de vsovi
cod_gabriel, te-a orbit ortodocsismul inchinat la naiba?, de vorbeshti de americani asha... cu Kosovo... poi pe vremea aia era politica lui Milosevici, asta avea in el totalitarism rusesc comunisto-kgb-ist, asha ca nici una nici doua s-a pus la a-i masacra pe totzi facand un fel de epurare etnica pe baza religioasa, un fel de discriminare cu Kalasnikovul shi ii baga pe totzi la groapa..... Kosovarii, nici ei nefiind mai breji s-au plans, la fratzii lor musulmani, ashtia or fi platit, iar americanii au luat totushi hotararea corecta, degeaba ii acuzi de satanism, ca au bombardat nu oameni ci poduri, shi centrale ca sa-i lase in bezna, ca oricum erau chiar intr-o bezna mai mare decat aia electrica deshi erau ortodocsi ca shi noi...
iar noi i-am ajutat shi bine am facut deoarece nu se face razboi printre civili, cu oamenii nevinovatzi chiar daca sunt de alta religie....... shi chiar daca in principiu ai dreptate ca doar erau teritoriile lor, ale sarbilor. Shi apoi nu demoleaza nici o biserica shi nu distruge manastiri, ci era exacvt invers, ca sarbii vazand ca ashtia fiind in numar mare in zona, shi cerandu-si independentza pe teme de autonomie ca asha au facut shi croatzii shi ceilaltzi s-au hotarat sa faca ce credeau ei ca este necesar... dar nu pentru biserici sau pentru credintza, sa fim serioshi, era vorba de visul imperialist sadit shi in ei de catre aceiashi fratzi rushi imperialishti pe vremea comunismului... asha ca nu mai trensforma o disputa cu valeentza shi interese pur ipocrite intr-o nemultzumire la nivel de biserica sau probleme de ordin religios... ca e simplu, aia ishi doreau autonomie, shi ashtia nu voiau sa le-o dea, dar au mers mai departe ca sa nu patzeasca ce au patzit cu croatzia si celelalte state sarbe...

Nu are nici o asemanare cu Moldova sau Basarabia... ca acolo nu e vorba de anumite etnii cum e vorba in Kosovo,

Shi nu exista comlicitatzi cu puteri satanice, fiindca americanii chiar au facut bine in cazul respectiv... au judecat corect lucrurile chiar daca le-au aplicat oarecum stramb...
Se vede ca esti tare iute a ne arata reteveiul bigotismului medieval cand e vorba de cafele, sex in timpul sarcinii, neatentie la rugaciune si altele asemenea. Dar cand e vorba de demolare de biserici si manastiri si islamizarea unei provincii istorice ortodoxe, leaganul poporului sarb, tare esti indulgent cu prietenii tai satanisti de peste ocean. Cu catolicii te vad necrutator, dar pe pocaiti evanghelisti, sionisti crestini si alte dracovenii, parca ii cam ai la inima.
Altfel parca erai suparat pe musulmani pentru ce au facut ei in Balcani, daca retin bine. Dar ce fac acum in Balcani intr-o provincie in care albanezii au ajuns majoritari gratie epurarii etnice celei mai salbatice duse de Imperiul Otoman, nu te supara deloc. Daca ii au in spate pe iubitii tai americanii, si agarenii sunt mai buni decat ortodocsii.
in stilul tau caracteristic, citind, informandu-te shi interpretand rauvoitor adica pe dos din nerabdare punandu-mi in carca tot felul de abjectitatzi? nu ma supar, daca asha itzi par inseamna ca asha sunt.

poi am scris undeva ca sunt de acord cu ce au facut musulmanii acolo? m-am multzumit sa nu-i judec, nici pe ei shi nici pe sarbi ci doar m-am intrebat daca au facut americanii bine, atat. Shi cred ca au procedat corect bombardand nu oameni ci doar centrale shi poduri ca sa inceteze atacurile armate ale sarbilor natzionalishti in cardashie cu KGB-ul lui Miloshevici deci pricepi ce am spus eu ?!, fiindca faceau genocid, sau atunci nu mai conteaza cand e vorba de noi ci doar de nemtzi sau de Ceausheshti? ca vad ca tot ce am afirmat, dumneata din anumite sentimente sau shtiu eu ce frustari mi le rastalmaceshti fara nici cel mai elementar spirit de buna credintza, nu pentru mine, ci pentru ceea ce citeshti, nu numai de la mine ci shi de la altzii shi nu vreau sa-tzi dau exemple pe textul scris de tine deci ma gandesc cam ce o fi in sufletul tau daca nici semantica frazei citite nu o prea respectzi cum ar trebui. Dar iata ca intradevar am vorbit despre relatziile la gravide, parandu-mi-se un nonsens, ca nu se poate ca atunci cand femeia se pregateshte sa devina mama, in firea lucrurilor tu sa te apuci sa iei rolul copilului dar copilului ala rau...

ce expresie expresiva, reteveiul bigotismului medieval? ce o mai fi shi aia? adica probabil tu asha vezi barda lui Mihai sau sabia lui Stefan sau furcile shi ghioagele gloatei shi invatzatura lui Cantemir, ca un retevei bigotic medieval adica invechit shi pentru tine doar neoBARbarismul elevant fiind la moda... atat in vechime cat mai ales acum; poi fara acele reteveie tu erai musulman sau papistash sau sectant sau kgb-ist, iar eu vorbeam ungureshte ca tzi-am zis ca tu te bazezi mai mult pe cum pricepi tu din Biblie shi nesocoteshti restul realitatzii shi imi atribui mie astfel de iubiri nefireshti cu neoprotestantzii, mai vechi sau mai noi, chiar din randurile noastre.

poi sigur ca e rea shi cafeaua shi tu-tunul, dar shi la rugaciuni neatentziile intru spurcaciune dar zic asta ca nu le-am inventat eu ca ar fi nocive, ci de pe la Sfintzi, dar shi din ce mi s-a format in capul meu, ca mai pricep deci nu din practica ca iata ca pacatos ma aflu mereu dar oricat m-ai ironiza ele tot itzi pierd timpul shi deci rau itzi fac, dar cafeaua le-ntrece pe toate, ca e moartea sufletului shi invierea trupului pentru caramizile lui faraon, dar tzi-am zis ca nu ma crede nimeni fiindca acolo le este averea la multzi, in cafea, shi unde itzi este avere, acolo este shi inima ta cum ne invatza shi pe noi aia buni.

Americanii nu-s satanishti engross asha cum te-ai pus dumneata sa afirmi despre natziile shi tzarile shi popoarele ca shi cum..., ci aia care le fac shi le traiesc, ca nu e satanist ala de-l spui tu ca ar fi... ci ala de se ocupa de mishelii prin viclenii shi prin mafii, pentru interesele decazute ale lumii...

Bine ar fi sa ii am pe totzi la inima, pe care i-ai amintit, tot omul shi toata faptura cum ar veni, ca fratzi oameni sunt cu noi dar nu totzi sunt ai lui Hristos, dar e adevarat ca noi numai ne facem ca-i iubim chiar daca o rostim din gura sau chiar dacaintradevar simtzim asta ca trebuie sa luam intai exemplul Domnului Iisus Unul Nascut, shi abea apoi.... eh daca ar fi dragoste curata, dar e doar iubire de pofta spurcata, in numele ei. Poi nu eshti sadic? adica nu te bucuri tu de raul altuia din invidie? atunci nu e dragoste.

Nu eram suparat pe nimeni, ci mereu vorbeam atragandu-le atentzia la ashtia care mai vin pe forum ca shi mine ca e vai de aia din tzarcurile surde shi impietrite acum shi le va fi shi mai rau, pentru ca "otrava" ce o consuma ucide chiar daca o iei toata odata sau o iei indelung ca sa devi imun la ea... asta ziceam, dar se vede ca tu eshti din ala care n-a priceput ca nu vecinului dorim moartea ci caprei lui shi nu toate ci capra aia blestemata pe care ne-o aduce lumea noua ca sa ne-o punem singuri in locul oilor noastre de sa ne inlocuim grija de om shi Mantuirea noastra cu grija de capra aia sau tzap, shi nici la aia nu dorim moarte ci sa mearga de la noi dupa voia lui Dumnezeu. Oricum nu e ea vinovata ca e capra ca putea fi naparparca sau carcartitza sau iepurpure... deci nu numai la animal ma refer.

Da domnule in anumite actziuni americanii au procedat corect dar nu in ceea ce cred ei sau ce zic ei ci in ceea ce au procedat conform unei oarecare actziuni politice... dar "Un suflet trist este cu luminile stinse"; cum spune Parintele prooroc Arsenie Boca, asha ca nu ma mir ca intzelegi altfel decat mine... care o fi tristul, eu sau tu, sau cum e zicala aia in care se zice care e dobitocul mai mare?

Asha ca nu ma mai tot acuza de neapararea ortodocsismului din capul tau ca nu lumeshte trebuie sa-l aperi, daca te cheama cineva sau daca o faci din fire sau libera alegere cum ne invatza sf Grigorie Sinaitul ca sunt roadele shi faptele bune.

iata ce mai zice sfantul:
"Nimic nu face sufletul celor ce se sarguiesc, asa de molesit, de descurajat si de fara de minte, ca iubirea de sine, maica patimilor."
"Sufletele impatimite de placeri sunt smarcuri de foc (Apocalipsa XIX,20),
in care putoarea patimilor, duhnind ca o mocirla, hraneste ca pe un vierme neadormit al curviei desfranarea trupului si ca pe niste serpi, broaste si lipitori ale poftelor stricate, gandurile si dracii stricati si tasnitori de otrava. Starea aceasta a luat inca de aici arvuna chinurilor de acolo".
"Dintre virtuti, unele sunt cu fapta, altele firesti, altele dumnezeiesti si de la Duhul. Cele cu fapta sunt din libera alegere; cele firesti, ale firii; iar cele dumnezeiesti, ale harului. "
"Neascultarea este gura iadului; impotrivirea in cuvant este gura lui, subtire ca o sabie; placerea de sine sunt dintii lui ascutiti pe tocila; indreptatirea de sine e pieptul lui; iar parerea de sine, care trimite in iad, este duhnirea pantecelui lui a toate miscator."

Doamne ajuta! ca poate nu eshti baiat rau.... chiar daca nu-tzi pasa. Shi ma iarta ca tzi-am explicat iara cum pricep eu ce se intampla in nenorocirea Kosovara ca parca imi vine sa cred ca de acolo lucrurile vor evolua shi nu imi vine sa cred ca in bine, ca nu degeaba au proorocit Parintzii despre razboaiele ce vor urma shi despre vremurile de pe urma...???:(:(
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.03.2008, 02:08:38
mikhail mikhail is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2008
Mesaje: 2
Implicit

Albanezii musulmani au distrus si desacralizat manastiri si biserici sarbesti in Kosovo.
Mai inainte, armata sarba a lui Milosevici a ucis, masacrat si violat civili albanezi.
Atat primul ministru kosovar Thaci cat si Arkan, fostul lider al "tigrilor"-grup paramilitar sarb sunt recunoscuti pentru activitati mafiote-sursa finantarii armatelor.
Oficial Kosovo a apartinut turcilor din 1389 pana in 1912. Din aceasta cauza populatia a fost islamizata, iar albanezii sunt majoritari si datorita parasirii provinciei de catre sarbi in mai multe valuri, de-a lungul istoriei. Istoric vorbind sarbii au venit in Balcani in urma albanezilor care se trag din ilyri, deci erau populatii tracice.
Sarbii au fost crestinati de Metodie si Kiril misionarii bizantini si in perioada lor de glorie au construit manastirile din Kosovo. Dupa pierderea bataliei in fata turcilor din 1389 de la Campia Mierlei, sarbii au luptat de partea turcilor la Nicopole impotriva cruciatilor. Istoria este foarte sucita!
De ce suntem atat de apropiati noi romanii fata de sarbi, desi ei nu recunosc drepturile fratilor nostri din Timoc si Voivodina?
Credinta comuna ortodoxa? E posibil.
Suferinta sfintelor locase de cult? Da.
Nasterea unui stat islamic in inima Balcanilor, zona a fostui Imperiu Bizantin? Hmmm!
Dar mai este si un puternic sentiment antiamerican cristalizat in randul romanilor dupa 1989 si admiratia care am avut-o fata de sarbi in timpul comunismului cand noi eram sub dictatura iar la ei era libertate deplina.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.03.2008, 10:21:12
mikhail mikhail is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2008
Mesaje: 2
Implicit

Albanezii musulmani au desacralizat manastirile ortodoxe din Kosovo in timpul "ocupatiei" NATO. Mai inainte de asta armata sarba a lui Milosevici impreuna cu formatiuni sarbe paramilitare au ucis, violat si torturat civili albanezi, ca represalii la actiunile teroriste ale UCK-armata de eliberare albaneza. Unul din eroii luptei sarbilor a fost celebrul si controversatul Arkan cu "tigrii" sai, om de afaceri, mafiot, spargator de banci, patron de echipa de fotbal, prieten al lui Milosevici, care a si ordonat moartea sa cand devenise prea puternic, dar si crestin ordodox practicant, bun prieten cu patriarhul Pavle.

Expresii si citate consacrate ale lui Arkan
Mai bine sa traiesti o zi ca un leu, decat o suta de ani ca un vierme.
Nu i-am urat niciodata pe croati, doar am tras in ei.
Serbia nu e Somalia.
Aici nu exista siguranta, pentru ca inamicii se afla printre noi.
Sunt cu ochii pe voi, pierde-vara ce sunteti!
Nu-mi plac intelectualii, reprezinta un cerc inchis.
Singurul meu comandant suprem este Patriarhul.
Serbia este incercuita de inamici.
Aici nu exista linie de front; este razboiul iadului.
Daca Rusia ar fi fost mai puternica, n-ar fi existat la noi in Serbia acest haos.
„Tigrii” mei nu violeaza pe nimeni. Femeile ii iubesc.
Suntem sub embargo si sanctiuni. Motivul: am pierdut un razboi mediatic.
Daca ne-am descurcat 500 de ani sub dominatie turca, putem rezista cel putin inca 100 de ani sub sanctiuni internationale.
Putem invinge pe oricine, chiar intreaga lume.
Mi-au macelarit soldatii, cum va asteptati sa le eliberez prizonierii?
Vom ingrasa pamantul din Kosovo cu teroristi albanezi.
Musulmanii sunt niste caini turbati. Trebuie sa-i omori.
Sunt mandru ca NATO este dusmanul meu, inseamna ca sunt un sarb pe cinste.
Nu mi-e frica de nimeni si de nimic.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.03.2008, 23:09:08
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nimeni
Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
tactica in zilele noastre este ca sa se creeze zone ,enclave ,cu populatii de alte etnii decit populatia majoritara ,ca parte a tendintei [celui rau]de a se ajunge la desfiintarea NBEAMURILOR,lasate de Dumnezeu ,si uniformizarea in scopul glogalizarii.Astfel se creeaza focare unde oricind se poate declansa [la minut aproape]tensiuni ce sa duca la razboaie,in functie de interesele puternicilor lumii.:|
nu este o tactica.

muslmanii au existat demult in kosovo. si sunt majoritari . incearca sa distruga vestiogiile crestine si sa distruga crestinismul... prostie, da. conspiratie la nivel mondial, nu.

aici in romania si noi am dori sa ii asimilam pe catolici pt ca suntem majoritari, nu-i asa?
LUPTA SE DUCE impotriva stapinitorilor acestui veac ,ADICA IMPOTRIVA LUI SATAN AU CRESTINII DE LUPTAT,DECI E O TACTICA A LUI ,DAR TOT PRIN OAMENI CARE II FAC VOILE SE REALIZEAZA!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.03.2008, 23:09:14
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Acei musulmani din Cosovo sunt de origine traga ca si noi romanii.Su stapanire sarba au fost impilati si asimilati fortat o multime de romaniNu este o batalie religioasa ci etnica.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.03.2008, 23:13:23
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Cand Dumnezeu l-creat pe Adam ce l-a facut;sarb,albanez,turc,grec,roman,rus,chinez..... ?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.03.2008, 23:17:47
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Acei musulmani din Cosovo sunt de origine traca ca si noi romanii.Sub stapanire sarba au fost asimilati fortat o multime de romaniNu este o batalie religioasa ci etnica.Sa nu amestecam Biserica ortodoxa in dispute etnice!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.03.2008, 21:44:18
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

ca sa inteleg mai bine ce se intimpla acuma in KOSOVO.AM RECITIT CARTEATAINA SI SEMNIFICATIA BATALIEI DE LA KOSOVOde Sf,ier.alOHRIDEISI JICEI siArh.Iustin Popovici SI UITATI CE FRAGMENT GRAITOR ,ADICA RELEVANT AM GASIT-DISCUTIE INTRE TARUL LAZAR,CARE ESTE UN SFINT CANONIZAT ,si ingerul trimis de Dumnezeu:"nu inteleg o mare slujitor al Domnului,de ce a fost voia Celui Preainalt sa daruiasca biruinta celor ce batjocoresc crucea si sa rapeasca libertatea unei natiuni botezate?"[pe atunci rezultatul bataliei a fost cucerirea sirbilor de catre turci].Si raspunsul ingerului e uimitor [de actual]:"Atotvazatorul ingaduie celor nebotezati s-o batjocoreasca si mai mult,asa incit cei botezati sa ia aminte la acest lucru si sa se rusineze.Fiindca marea batjocura din partea celor nebotezatiII este LUI mai acceptabila decit batjocorirea minora din partea celor botezati"[/b],in care batjocura putem numi si comportamentul fata de crestinii ortodocsi romani din Serbia ,DE-A LUNGUL TIMPURILOR.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Distrugerea bisericilor crestine din Kosovo de catre albanezi Nevrednicul Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1 24.07.2009 19:46:46
Biserica Ortodoxa Sarba - Kosovo mirceap11 Despre Biserica Ortodoxa in general 68 17.04.2008 11:25:51
Bisericile ortodoxe din Kosovo, distruse fara sa f sofiaiuga Despre Biserica Ortodoxa in general 3 19.03.2008 00:21:52