Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 07.12.2009, 18:04:08
hoinarul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
....ce as mai puteau eu vrea sa aflu din partea ta, cand eu iti cer opinia ( chiar daca intr-un mod mai acidulat...dar asta sunt eu) legata de anumite versete din Sfanta Scriptura

Doamne ajuta!
Este vre-o intrebare la care nu ti-am raspuns? Te rog, posteaz-o din nou. Mi-ar face mare placere sa discutam despre invataturile din Cuvantul lui Dumnezeu (Sfanta Scriptura).

La partea cu exprimarea ta "intr-un mod mai ciudat", te rog sa mai reflectezi. Poate nu realizezi, dar faci mult rau cu astfel de exprimari.

Cred ca si eu am facut cam aceeasi greseala. Imi cer iertare pentru supararea pe care ti-am pricinuit-o.
Reply With Quote
  #292  
Vechi 08.12.2009, 08:55:11
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Nu are nici o revelanta afirmatia asta avand in vedere ca crestini au tinut duminica cu mult inainte de Constantin.
Pentru tine nu are "revelanță" (sic) nimic din ce-ți dau din surse ortodoxe, cum nu are relevanță nici Scriptura. Pentru tine primează dogma, chiar când aceasta se află într-o puternică stare conflictuală cu Cuvântul lui Dumnezeu. Și nu fac referire doar la duminică...
Reply With Quote
  #293  
Vechi 08.12.2009, 08:57:02
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Trice...eu vreau dovada ca in Biblie scrie ca Sfanta Scriptura este singura autoritate!!
Matei 4,4.7.10; 2 Tim. 3,16-17; Ioan 5,39; Fapte 17,11

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Vreau versetul care dovedeste ca inca din primul secol crestin se tinea Sabatul?
Primul secol creștin este reprezentat doar până pe la 90 în NT (Apocalipsa), iat aici nu găsești nicio referire la duminică ca zi de odihnă, în schimb găsești multe referiri la sabat. Întreaga Biblie dovedește că Sabatul e ziua de odihnă, ia-o și citește-o!

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
De ce tin marii Biblisti protestanti Duminica....vreau sa aud parerea ta!!
Nu știu ce înseamnă pentru tine "marii bibliști protestanți", ce pot să-ți spun este că Protestantismul a început doar Reforma, de continuat au continuat-o neoprotestanții.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
De ce pana la White s-a tinut numai Duminica, si numai voi adventistii tineti Sabatul?
Nu doar noi adventiștii ținem sabatul (am mai răspuns la această întrebare). Informează-te cu privire la Biserica națională din Etiopia care seamănă foarte mult cu Biserica Ortodoxă. O să ai o surpriză de proporții să constați că sute de ani ea a ținut sabatul și nu duminica.
Reply With Quote
  #294  
Vechi 08.12.2009, 09:00:05
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Acestea fiind spuse, ce reprezinta White in Istoria Crestinismului ( deci nu a adventismului, ca in aceasta istorie stim ca ea e totul), dar pentru intreaga crestinatatae...cine este White??
Istoria o face Dumnezeu nu oamenii, oricât de "reprezentativi" ar fi aceștia. De aceea nici nu o avem pe White în calendar (dacă mă întrebi rapid, nu știu în ce zi s-a născut), nu am sanctificat-o, nu facem pelerinaje la mprmântul ei, nu-i purtăm cadavrul prin procesiuni și biserici. Cam asta e diferența între personalitățile noastre și ale voastre.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
De ce de exemplu nu i-a trecut prin cap lui White ca poate cele 10 porunci au fost modificate de evrei de exemplu???
Ideea această bizară nu cred că i-a mai trecut prin cap cuiva, afară poate de atei.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
De ce numai Noul Testament nu iti place...si selectezi de acolo numai ce se potriveste doctrinei inventate de White???
Mie-mi place și NT și VT, și-l consider Cuvântul lui Dumnezeu. Eu nu sunt nevoit să rup foi din Biblie pentru a-mi apăra doctrina adventistă (sau ideile lui White), ori să modific și să adaug cuvinte la unele versete spre a-mi demonstra cine știe ce erezii ale Bisericii mele.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Cum comentezi aceste versete?
" 2 Corinteni 5,17: Deci, dacă este cineva în Hristos, este făptură nouă; cele vechi au trecut, iată toate s-au făcut noi"
Cel ce se pocăiește, este un om nou în Hristos. Faptele păcătoase "vechi" nu mai au loc în viața sa.


Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Evrei 4,4-9: Căci undeva, despre ziua a șaptea, a zis astfel: "Și S-a odihnit Dumnezeu în ziua a șaptea de toate lucrurile Sale". Și în același loc, zice iarăși: "Nu vor intra întru odihna Mea!". Deci, de vreme ce rămâne ca unii să intre în odihnă, iar aceia cărora mai dinainte li s-a binevestit, pentru nesupunerea lor, n-au intrat, Dumnezeu hotărăște din nou o zi, astăzi rostind prin gura lui David, după atâta vreme, precum s-a zis mai sus: "Dacă veți auzi astăzi glasul Lui, nu învârtoșați inimile voastre". Căci dacă Iosua le-ar fi adus odihnă, Dumnezeu n-ar mai fi vorbit, după acestea, de o altă zi de odihnă. Drept aceea, s-a lăsat altă sărbătoare de odihnă poporului lui Dumnezeu.
Fă o comparație între originalul grecesc și traducerea aceasta ortodoxă, și o să constați că au fost adăugate și modificate cuvinte. Acest lucru îl consider infinit mai grav decât "a comenta" sau interpreta un verset, iar Dumnezeu promite urgii celui ce se încumetă a adăuga sau a scoate cuvinte din textul sacru.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Ioan 9,16: Deci ziceau unii dintre farisei: Acest om [Iisus] nu este de la Dumnezeu, fiindcă nu ține sâmbăta.
Aici comentariul meu e simplu: fariseii vorbeau prostii. Vrei să îi susții și să-l blamezi de Domnul tău?

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Ieremia 31,31-32: Iată, vin zile – zice Domnul – când voi face un nou legământ cu casa lui Israel și cu casa lui Iuda; nu după legământul pe care l-am făcut cu părinții lor în ziua când i-am luat de mână ca să-i scot din țara Egiptului.
Legământul acesta nou s-a făcut deja prin Hristos, Decalogul rămânând mai departe scris, de data aceasta în inimă, nu doar pe piatră. Citește și versetul 33 pe care intenționat l-ai omis, chiar el răspunde la insinuarea ta că Legea nu mai e valabilă!

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Deuteronomul 5,15: Adu-ți aminte că ai fost rob în pământul Egiptului și Domnul Dumnezeul tău te-a scos de acolo cu mână tare și cu braț înalt și de aceea ți-a poruncit Domnul Dumnezeul tău să păzești ziua odihnei și să o ții cu sfințenie.
Forma în care e redactată porunca a IV-a se găsește la Ieșirea 20. În Deut. 5 este doar un comentariu. În cazul de față, vers. 15 este un comentariu al versetului 14.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
"Dar Mângâietorul, Duhul Sfânt, pe Care-L va trimite Tatăl, în numele Meu, Acela vă va învăța toate și vă va aduce aminte despre toate cele ce v-am spus Eu" (Ioan 14, 26).
Ca să aducă aminte, înseamnă că în prealabil creștinul a citit în Cuvântul Său, cuvintele Lui.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
" Dar sunt și alte multe lucruri pe care le-a făcut Iisus și care, dacă s-ar fi scris cu de-amănuntul, cred că lumea aceasta n-ar cuprinde cărțile ce s-ar fi scris. Amin." [b]( Ioan 21, 25).

"Asa dar, fratilor, stati si tineti predaniile pe care le-ati invatat fie prin cuvantul, fie prin epistola noastra" (II Tes. II, 15)
Alăturarea aceasta nefirească a celor două versete ți-o recomandă dogma ortodoxă pentru a sugera obediența față de învățături neregăsite în Biblie, adică chiar învățăturile eretice ce vin în conflict cu Biblia.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Deci Mantuitorul nu a lasat nimic scris si nici nu a poruncit Sfintilor Apostoli sa scrie, ci sa propovaduiasca prin viu grai!!
Greșești în măsură dublă. Hristos a scris, și scrisul Lui de mână Dumnezeesc îl găsești în Exod 20. Interesant (chiar relevant) este faptul că exact acest înscris îl contestați în teoria și practica religiei. Hristos a poruncit apostolilor să scrie și să transmită astfel mesajul Său bisericilor. Iată un exemplu:
"Care zicea: Ceea ce vezi scrie în carte și trimite celor șapte Biserici: la Efes, și la Smirna, și la Pergam, și la Tiatira, și la Sardes, și la Filadelfia, și la Laodiceea." (Apoc.1,11)
Reply With Quote
  #295  
Vechi 08.12.2009, 09:00:43
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
La sectari nimic nu este Sfant...cam asta e ideea, si nu le place ideea de sfintenie, pentru ca simt diferenta si atunci contesta tot pentru a se simti bine cu alegerea facuta!
Diferențierea aceasta e artificială și falsă fiind indusă de mentalitatea dogmatică ortodoxă. Noi spunem în egală măsură Biblia și Sfânta Scriptură cum la fel putem scrie fără prejudecăți Isus ori Iisus.
Reply With Quote
  #296  
Vechi 08.12.2009, 10:54:20
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Pentru tine nu are "revelanță" (sic) nimic din ce-ți dau din surse ortodoxe, cum nu are relevanță nici Scriptura. Pentru tine primează dogma, chiar când aceasta se află într-o puternică stare conflictuală cu Cuvântul lui Dumnezeu. Și nu fac referire doar la duminică...
Probabil ca nu ai citit mai jos.Lasa sursele astea ortodoxe de natura dubioasa.Daca tot esti dragut da-ne intregul context din care face parte citatul adus de tine.Si apropo cred ca ai ratat niste mici parti din post, las ca ti le m-ai arat odata.De data asta pune-ti ochelarii.

"Pe alții în schimb pe care demonul cel rău n-a putut să-i despartă de dragostea lui Hristos,i-a robit,câștigandu-i cu alte slăbiciuni: cei de demult pe bună dreptate i-au numit pe aceștia <<ebioniți>> deoarece vedeau în Hristos un fel de sărăntoc, o ființă fără nici o pretenție.
Erau de părere că Legea lui Moise trebuie respectată întru totul pentru că ziceau ei omul nu s-ar putea mântui numai prin credința în Hristos și printr-o viață conformă acestei credințe.
Ei credeau că vor trebui respinse cu totul Epistolele Apostolului(Pavel) pe care-l numeau <<apostat al Legii>>, servindu-se numai de Evanghelia zisă după Evrei, pe când de celelalte nu țineau seamă.Respectau sâmbăta și celelalte rânduieli iudaice, ca și ceilalți,dar, pe de altă parte,cinsteau și duminicilie așa ca noi, în amintirea Învierii Mântuitorului
." Eusebiu de Cezareea Istorie Bisericească Carte III capitolul XXVII

"În acest înțeles s-au ținut sinoade și adunări și toți deopotrivă au declarat în scris ca regulă bisericească pentru creștinii de pretutindeni să nu serbeze Paștile în altă zi decât în cea de duminică, argumentând că taina Învierii din morti a Mântuitorului nu s-ar putea serba nicicum in altă zi decât duminica si că numai în această zi am putea sfârși postul Pastilor." Eusebiu de Cezareea "Istorie Bisericească cartea V capitolul XXIII"

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
"Ca adorator al lui Sol invictus, Constantin era adeptul monoteismului solar de tendinta filozofica si considera ca aceasta nu este incompatibila cu credinta crestina, deoarece suprema Divinitas, din aceasta religie, nu-i parea deosebita de Dumnezeul crestinilor. Constantin n-a repudiat dintr-o data toata mostenirea paganismului si, la fel ca tatal sau, care fusese monoteist, el considera soarele ca mediator vizibil intre Dumnezeul suprem si oameni." (Eusebiu de Cezareea. Scrieri, partea a doua. Viata lui Constantin cel Mare.- stdiu introductiv de Prof. Dr. Emilian Popescu , traducere si note de Radu Alexandrescu. Ed. IBM al BOR, Bucuresti 1991, pag.31)
Astept contextul la "textul" asta.
Reply With Quote
  #297  
Vechi 08.12.2009, 10:57:36
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Diferențierea aceasta e artificială și falsă fiind indusă de mentalitatea dogmatică ortodoxă. Noi spunem în egală măsură Biblia și Sfânta Scriptură cum la fel putem scrie fără prejudecăți Isus ori Iisus.
Care Biblie aia pe care o rastalmaciti sa coincida cu revelatiile Stapanei voastre Ellen?

Secte care sa bastardizeze Scripturile cum faceti voi mai rar.
Reply With Quote
  #298  
Vechi 08.12.2009, 11:02:42
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Zi ca nu ai fost rautacios cu postarea asta... Nu poti, mai, sa discuti si tu fara exagerari si calomnii?
Reply With Quote
  #299  
Vechi 08.12.2009, 23:44:59
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Astept contextul la "textul" asta.
Contextul este în capitolul "Probleme dintre cele mai controversate: relatarea despre viziunea și convertirea lui Constantin".
Reply With Quote
  #300  
Vechi 08.12.2009, 23:48:06
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Care Biblie aia pe care o rastalmaciti sa coincida cu revelatiile Stapanei voastre Ellen?
Mă faci să râd. "Stăpâna" aceasta văd că te-a subjugat de tot, rar postare în care să nu o pomenești.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atitudinea ortodoxa fata de oamenii de alte culte religioase PetruD Morala Crestina 947 03.02.2013 10:31:35
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Din famila mea multi au trecut la adventisti si la alte secte beliver Secte si culte 145 30.04.2010 18:06:16
O cantare ciudata, exsultet de ce se canta in BC si in alte "culte crestine" la Pasti mihailt Generalitati 8 17.04.2010 02:20:05