Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.08.2013, 16:58:40
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
Intrebare : femeia daca are sangerari inafara celor lunare (in caz de boala) poate merge la biserica? se poate mirui sau lua agheasma? multumesc
Parerea mea este ca atat timp cat femeia are pierderi de sange sa nu se atinga de cele sfinte, sa stea fie la iesirea din biserica fie afara.
Nu stiu alte femei cum sunt dar eu ma simt fizic aiurea si mental mai aproape de cele lumesti in perioada respectiva.
Apropierea de cele sfinte presupune o stare de curatie fie pentru Sf Impartasanie prin post rugaciune, etc. fie de SF Moaste, aghiasma, icoane prin rugaciune, inchinaciuni, inclusiv curatie fizica (ma refer inclusiv ca femeia sa nu aiba ciclu).
Putem sa aratam respectul nostru asa cum consideram si sa luam drept bune multe recomandari dar cu cat mai mult respect ai pentru cele sfinte cu atat se vor respecta mai multe elemente de curatie (trupesti: elemente de igiena-de aceea se si spalau oamenii sambata seara sa fie curati la biserica, haine curate -traditionale sau de sarbatoare, nu aveau relatii intime etc. sau mentale - rugaciune, ganduri frumoase sau lupta cu gandurile pentru a le directiona spre bine, etc.)...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.08.2013, 18:23:48
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu binecuvantarea preotului se poate sta mai in spate, in pridvor. Agheasma si anafura nu se consuma in perioada respectiva. Nu sarutam icoanele, ci doar ne inchinam in fata lor. De miruit, cu ulei din candela sau cu mir din sticluta proprie, nu cred ca e o problema.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.08.2013, 18:44:10
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Jamaica nu a intrebat despre femeia la menstra, ci despre cazul in care o femeie sangereaza din cauza unei boli sau a unui accident. Ce se face atunci?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.08.2013, 19:38:28
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

mesaj sters
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”

Last edited by Jamaica; 23.08.2013 at 20:32:17.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.08.2013, 22:58:59
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Unirea cu Hristos in Euharistie este „o unire deplina tocmai pentru ca El nu mai este lucrator in noi numai prin energia adusa in noi de Duhul Sau, ci cu Trupul si cu Sangele lui, imprimate in trupul si in sangele nostru. Iar unde este trupul si sangele Sau e prezent si lucrator in mod deplin insusi subiectul lor. Deci insusi subiectul lui Hristos, ca subiect al trupului si sangelui Sau, se face prin Euharistie subiect direct al trupului si sangelui nostru cu care sunt unite intim trupul si sangele Sau, care au dat prin aceasta calificarea lor trupului si sangelui nostru…”
Pr. Prof. Dumitru Staniloaie, Legatura dintre Euharistie si iubirea crestina, in rev. „Studii Teologice” nr. 1-2/1965, p. 8-9.
Vlad, mă bucur că ai adus acest argument clarificator și îți mulțumesc pentru citat.
Și mai bine ar fi fost de l-ai fi scris de la bun început, ca să înțelegem limpede de unde veni ideea ta pe care eu am respins-o mai sus.
Motivul criticii mele e cât se poate de simplu: ni se întâmplă deseori, tuturor, să punem chestiuni majore (de pildă Sfânta Taină a Euharistiei) în planul unor lucruri cu totul minore (de pildă culoarea sandalelor sau calitatea epilării gambei domnișoarelor).
Acest lucru e oarecum comic, nescăpînd de influența lui nici oameni bine exersați în ale cugetării. Uite, de pildă, profesorul Bădescu, despre care am auzit că se poartă de-o vreme ca un bun creștin, a fost în repetate rânduri ironizat, de către studenți și de diverși intelectuali (creștini) că amestecă prea des vârful Chomolungma cu groapa Marianelor...
Adică, frate, hai să lăsăm fiecare lucru în contextul (planul) lui firesc, altminteri riscăm o libertate oarecum deșănțată a spiritului (ba chiar un libertinaj steril și chiar contraproductiv) care, oricât de liber ar fi el să se miște, are nevoie și de niscaiva limite, repere bine drămuite, pentru a fi fertil. Nu crezi și tu, oare, la fel?....

Speculația și improvizația sunt bune, până la un punct. Ele pot servi ca bază pentru noi ipoteze ale cunoașterii.
Dar, pentru a fi productive, ele nu pot încălca nonșalant legile puse de Dumnezeu în Creație. De facem asta, ne dovedim fantaști sterili, cu tot cu imaginația noastră împinsă de cele afective (dorinți, nevoi neîmplinite etc.).
Pentru a fi productivă în cunoaștere, imaginația e mereu însoțită de "paznicul" credincios numit rațiune-cunoștințe-dovezi limpezi. Altminteri naște monștri ori, pur și simplu glume efemere...

Nu știu dacă Părintele Stăniloae făcea, în 1965, o demonstrație teologică care să limpezească legătura dintre Sfânta Împărtășanie și .... sângele menstrual al femeii (!!?). Nu cunosc aceasta, repet, însă dacă a făcut-o, să mă ierte Dumnezeu și să mă ierți și tu, dar cred că s-ar fi putut ocupa cu lucruri mult mai serioase.
Sunt lucruri în față cărora cel puțin din decență ori sfială ar fi bine să ne reținem...

Dar pentru că tot s-a ajuns aici, la așa mare problemă, eu reamintesc (celor care au cunoștințe de anatomie și fiziologie a corpuluiomenesc) sau informez (pe cei care nu au cunoștințe temeinice) că, în realitate, conform legilor puse de Dumnezeu în funcționarea corpul omenesc:

1) Orice aliment introdus în cavitatea bucală este absorbit în sânge fie imediat, prin mucoasa cavității bucale (cazul apei și al alcoolului, al unor vitamine precum vitamina C care tocmai de aceea nu se înghite ci se suge, etc.), fie după ce ajunge în stomac (absorbția gastrică), fie după ce ajunge în intestin (absorbția intestinală). Alte căi de trecere a alimentelor ingerate în sânge - nu sunt cunoscute.

2) Odată absorbit, conținutul alimentar (aflat sub formă de molecule sau ioni, altminteri nu poate trece prin delicatele/minusculele porți celulare ale mucoasei absorbante) este purtat pe cale sangvină, mai precis prin intermediul sistemului capilar-venulă-venă, până când ajunge la inimă, în atriul drept. De acolo coboară în ventriculul drept de unde este pompat (în sistola ventriculară) prin artera pulmonară și ajunge la plămâni. După schimburile gazoase de la nivelul plămânilor, sângele se reîntoarce la inimă, prin venele pulmonare, intră în atriul stâng, ajunge în ventriculul stâng apoi, la o nouă sistolă ventriculară este pompat prin artera aortă către tot corpul.

3) Iată-ne ajunși cu moleculele Sfântului Trup și Sânge în marea circulație arterială a corpului omenesc! Cum vom ajunge de aici în sângele menstrual despre vorbești tu și, tindem să credem, o fi vorbit și Părintele?
Ar trebui s-o luăm pe calea aortei abdominale, să ajungem la arterele și arteriolele din zona pelvină și genitală a femeii și, finalul călătoriei, iată-ne în amestec cu sângele menstrual. De unde ar reieși că odată cu acest sânge menstrual s-ar pierde și Trupul și Sângele Domnului, Care ar ajunge, nu-i așa, în acest amestec.

Și iată FALSUL!!!

Dacă s-a înțeles drumul simplu, mecanica/traiectoria vasculară de la absorbție la zona genitală a țesuturilor corpului femeiesc, să ne oprim un pic asupra sângelui menstrual.

De unde vine sângele menstrual?
Cunoaștem din fiziologia omului, de la medici, că acesta provine din distrugerea mucoasei uterine. El este plin de celule și țesuturi moarte, epitaliale și secretorii, de aici și mirosul specific. Sunt eliminate acele părți ale mucoasei uterine care nu mai nici un rol în corpul femeii, câtă vreme nu a avut loc fecundația ovulului de către spermatozoizi.
În ultimele zile ale ciclului menstrual, dacă nu a avut loc fecundația, vechiul pat germinativ este eliminat, pentru ca organismul femeii să se regenereze, să producă un nou "pătuț" care să primească și să hrănească pe potențialul embrion uman. Luna viitoare, dacă acum nu a fost să fie...

Este așadar un sânge care NU are legătură vasculară și nici de alt gen de legătură anatomică cu sângele adus prin artere în bazinul femeii.

Este acest sânge menstrual, format în ultimele zile ale ciclului, în legătură cu sângele adus azi, să zicem, la Împărtășanie?
Răspunsul este: NU!
Sângele care a venit prin sistemul arterial (conținînd și părți din Sfânta Împărtășanie) și a ajuns în zona genitală, NU se amestecă sub nici o formă cu sângele deja evacuat, în urmă cu câteva zile, prin distrugerea mucoasei. Nu are cale anatomică.
Sângele de azi, de la Împărtășanie, e proaspăt și se oprește în celulele noului pat germinativ pentru a hrăni epiteliile mucoasei regenerate. În timp ce sângele fostului pat germinativ a plecat deja din mucoasă, fiind eliminat în cavitatea uterală și vaginală, fiind "aruncat" așadar, în urmă cu câteva zile, din peretele unde tocmai a poposit azi Trupul și Sângele Domnului.

Așadar, chiar dacă o femeie ar fi neglijentă față de canoane și s-ar împărtăși când se află la menstruație, sângele ei eliminat NU ar conține nici un strop din sângele care a adus în organismul ei, la nivelul mucoasei uterine, Trupul și Sângele Domnului.

În concluzie, argumentul biologic adus pentru "motivarea" opririi femeii aflate la menstruație de la Împărtășanie, este fals. Dumnezeu a luat deja "măsuri" ca aceste două feluri de sânge (cel menstrual și cel care conține părți din Sângele Domnului) să nu se amestece, chiar dacă femeia ar fi neglijentă.

Nu prin pseudo-argumente biologice (operate de oameni care nu au cunoștințe minimale de biologie umană) se susține canonul de oprire a femeii de la Împărtășanie.

Rațiunile opririi sunt altele, țin de nivelul duhovnicesc și de ascultarea Bisericii.
Noi greșim mult când voim să întemeiem/explicăm biologicește pe cele dumnezeiești.
Nu mersul biologiei întemeiază/explică Sfintele Taine, ci Sfintele Taine întemeiază/explică mersul biologiei, adică al vieții noastre omenești.

Last edited by cezar_ioan; 23.08.2013 at 23:16:01.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.08.2013, 23:13:02
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Mulți încearcă să "explice" Tainele, apelînd ba la biologie, ba la psihologie, ba la istorie și la alte științe omenești.
Ei uită că, procedînd astfel, practică raționalistă metodă, fie și iluminată, a reducționismului.

Dar Dumnezeirea nu se lasă cunoscută prin reducerea Ei la cele pământești.
Științele sunt bune, foarte bune.
Până când încep să se bage la cele dumnezeiești, moment în care, voind să spulbere Taina, s-o reducă la cele ale Creației, încep să devină nebunești.

Tainele sunt cognoscibile, într-o anumită măsură, hotârâtă de Dumnezeu (cât e necesar pentru mântuire și desăvârșirea omului), EXCLUSIV PRIN REVELAȚIE.

De voiește cineva să înțeleagă de ce femeia aflată la menstruație nu are acces la Împărtășanie, să întrebe pe preoți, pe Părinți și pe Bunul Dumnezeu.


Nu pe biologi sau pe medici!
Aceștia, cel mult, vor face cam ce am făcut eu: vor arăta că sângele menstrual NU are amestec cu sângele care conține Trupul și Sângele Domnului ingerate prin actul digestiv al femeii care se împărtășește.
Explicația, așadar, se află în rațiunile duhovnicești ale mântuirii cerești, iar nu în socotelile fiziologice ale trupului pământesc.

Last edited by cezar_ioan; 23.08.2013 at 23:19:05.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.08.2013, 23:24:48
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

poate cineva sa raspunda la intrebarea initiala? multumesc!
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.08.2013, 23:36:31
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
Intrebare : femeia daca are sangerari inafara celor lunare (in caz de boala) poate merge la biserica? se poate mirui sau lua agheasma? multumesc
Dar ce anume ar putea să o împiedice? Din ce considerente?
Vă atrag atenția asupra faptului natural că orice corp omenesc sângerează, mai mult sau mai puțin văzut, în fiecare zi, oră, moment. Vasele sangvine delicate de la nivelul mucoaselor (și sunt pete tot, în orice organ cavitar), de la nivelul pielii (care e mereu supusă fricțiunilor mecanice, vătămărilor mai ușoare sau mai serioase) se rup ușor și des și se refac repede, prin hemostază și coagulare. Capilarele, arteriolele, venulele mici sunt ușor de rupt. Și se refac rapid.

Sângerarea, dacă cercetăm corpul cu atenție, este aproape permanentă, în proporții mici, desigur. Ca să nu mai vorbim de zgârieturi, juliri etc.

În concluzie, dacă am aștepta o zi în care să nu mai sângerăm deloc, aceasta ar fi ziua morții, mai precis după moarte când, oprindu-se bătăile inimii se domolește și sângerarea, oricare ar fi ea.

Ce să facem acum? Să murim mai întâi pentru a ne putea, în sfârșit mirui?

Răspuns la întrebarea din topic: da! Fără dubii. E chiar indicat, cât mai grabnic....:)

P.S. Ne puteți spune mai exact care e obârșia nedumeririi dvs.? Pare cam misterios... V-a spus cineva contrariul? Sub ce motivație?
Dați-ne, vă rog, câteva amănunte pentru o mai bună înțelegere a noimei întrebării.
(Altminteri iar ne bate gândul cu trollul..., vă rog frumos!)

Last edited by cezar_ioan; 23.08.2013 at 23:38:40.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.08.2013, 00:34:43
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Este așadar un sânge care NU are legătură vasculară și nici de alt gen de legătură anatomică cu sângele adus prin artere în bazinul femeii.
Daca asa este, atunci nu stiu de ce nu are voie femeia sa se impartaseasca cand are ciclu insa, cumva, intuiesc ca asta e practica confirmata de ascetica autentic ortodoxa. Asa cum intuiesc ca ideea conform careia ea ar trebui sa nu intre in Biserica sau sa nu sarute icoanele este o deviatie moderna. Intuitia insa a inselat si pe altii mai priceputi asa ca ma opresc aici.
Cat priveste lehamitea ta fata de inmicsorarea crestinismului, mai ales la dimensiuni ridicole, o impartasesc intru totul. Nu consider neaparat ca am facut asta in sensul in care nu am avut niciun moment pretentia ca discut probleme esentiale ci incercam sa inteleg anumite practici. Dincolo de cateva diferente majore in ceea ce priveste felul in care intelegem „gnoseologia” ortodoxa, cred ca avem asezari destul de similare.
Multumesc pentru explicatii si timpul investit!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.08.2013, 00:43:06
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Vlad, mă bucur că ai adus acest argument clarificator și îți mulțumesc pentru citat.
Și mai bine ar fi fost de l-ai fi scris de la bun început, ca să înțelegem limpede de unde veni ideea ta pe care eu am respins-o mai sus.
Motivul criticii mele e cât se poate de simplu: ni se întâmplă deseori, tuturor, să punem chestiuni majore (de pildă Sfânta Taină a Euharistiei) în planul unor lucruri cu totul minore (de pildă culoarea sandalelor sau calitatea epilării gambei domnișoarelor).
Acest lucru e oarecum comic, nescăpînd de influența lui nici oameni bine exersați în ale cugetării. Uite, de pildă, profesorul Bădescu, despre care am auzit că se poartă de-o vreme ca un bun creștin, a fost în repetate rânduri ironizat, de către studenți și de diverși intelectuali (creștini) că amestecă prea des vârful Chomolungma cu groapa Marianelor...
Adică, frate, hai să lăsăm fiecare lucru în contextul (planul) lui firesc, altminteri riscăm o libertate oarecum deșănțată a spiritului (ba chiar un libertinaj steril și chiar contraproductiv) care, oricât de liber ar fi el să se miște, are nevoie și de niscaiva limite, repere bine drămuite, pentru a fi fertil. Nu crezi și tu, oare, la fel?....

Speculația și improvizația sunt bune, până la un punct. Ele pot servi ca bază pentru noi ipoteze ale cunoașterii.
Dar, pentru a fi productive, ele nu pot încălca nonșalant legile puse de Dumnezeu în Creație. De facem asta, ne dovedim fantaști sterili, cu tot cu imaginația noastră împinsă de cele afective (dorinți, nevoi neîmplinite etc.).
Pentru a fi productivă în cunoaștere, imaginația e mereu însoțită de "paznicul" credincios numit rațiune-cunoștințe-dovezi limpezi. Altminteri naște monștri ori, pur și simplu glume efemere...

Nu știu dacă Părintele Stăniloae făcea, în 1965, o demonstrație teologică care să limpezească legătura dintre Sfânta Împărtășanie și .... sângele menstrual al femeii (!!?). Nu cunosc aceasta, repet, însă dacă a făcut-o, să mă ierte Dumnezeu și să mă ierți și tu, dar cred că s-ar fi putut ocupa cu lucruri mult mai serioase.
Sunt lucruri în față cărora cel puțin din decență ori sfială ar fi bine să ne reținem...

Dar pentru că tot s-a ajuns aici, la așa mare problemă, eu reamintesc (celor care au cunoștințe de anatomie și fiziologie a corpuluiomenesc) sau informez (pe cei care nu au cunoștințe temeinice) că, în realitate, conform legilor puse de Dumnezeu în funcționarea corpul omenesc:

1) Orice aliment introdus în cavitatea bucală este absorbit în sânge fie imediat, prin mucoasa cavității bucale (cazul apei și al alcoolului, al unor vitamine precum vitamina C care tocmai de aceea nu se înghite ci se suge, etc.), fie după ce ajunge în stomac (absorbția gastrică), fie după ce ajunge în intestin (absorbția intestinală). Alte căi de trecere a alimentelor ingerate în sânge - nu sunt cunoscute.

2) Odată absorbit, conținutul alimentar (aflat sub formă de molecule sau ioni, altminteri nu poate trece prin delicatele/minusculele porți celulare ale mucoasei absorbante) este purtat pe cale sangvină, mai precis prin intermediul sistemului capilar-venulă-venă, până când ajunge la inimă, în atriul drept. De acolo coboară în ventriculul drept de unde este pompat (în sistola ventriculară) prin artera pulmonară și ajunge la plămâni. După schimburile gazoase de la nivelul plămânilor, sângele se reîntoarce la inimă, prin venele pulmonare, intră în atriul stâng, ajunge în ventriculul stâng apoi, la o nouă sistolă ventriculară este pompat prin artera aortă către tot corpul.

3) Iată-ne ajunși cu moleculele Sfântului Trup și Sânge în marea circulație arterială a corpului omenesc! Cum vom ajunge de aici în sângele menstrual despre vorbești tu și, tindem să credem, o fi vorbit și Părintele?
Ar trebui s-o luăm pe calea aortei abdominale, să ajungem la arterele și arteriolele din zona pelvină și genitală a femeii și, finalul călătoriei, iată-ne în amestec cu sângele menstrual. De unde ar reieși că odată cu acest sânge menstrual s-ar pierde și Trupul și Sângele Domnului, Care ar ajunge, nu-i așa, în acest amestec.

Și iată FALSUL!!!

Dacă s-a înțeles drumul simplu, mecanica/traiectoria vasculară de la absorbție la zona genitală a țesuturilor corpului femeiesc, să ne oprim un pic asupra sângelui menstrual.

De unde vine sângele menstrual?
Cunoaștem din fiziologia omului, de la medici, că acesta provine din distrugerea mucoasei uterine. El este plin de celule și țesuturi moarte, epitaliale și secretorii, de aici și mirosul specific. Sunt eliminate acele părți ale mucoasei uterine care nu mai nici un rol în corpul femeii, câtă vreme nu a avut loc fecundația ovulului de către spermatozoizi.
În ultimele zile ale ciclului menstrual, dacă nu a avut loc fecundația, vechiul pat germinativ este eliminat, pentru ca organismul femeii să se regenereze, să producă un nou "pătuț" care să primească și să hrănească pe potențialul embrion uman. Luna viitoare, dacă acum nu a fost să fie...

Este așadar un sânge care NU are legătură vasculară și nici de alt gen de legătură anatomică cu sângele adus prin artere în bazinul femeii.

Este acest sânge menstrual, format în ultimele zile ale ciclului, în legătură cu sângele adus azi, să zicem, la Împărtășanie?
Răspunsul este: NU!
Sângele care a venit prin sistemul arterial (conținînd și părți din Sfânta Împărtășanie) și a ajuns în zona genitală, NU se amestecă sub nici o formă cu sângele deja evacuat, în urmă cu câteva zile, prin distrugerea mucoasei. Nu are cale anatomică.
Sângele de azi, de la Împărtășanie, e proaspăt și se oprește în celulele noului pat germinativ pentru a hrăni epiteliile mucoasei regenerate. În timp ce sângele fostului pat germinativ a plecat deja din mucoasă, fiind eliminat în cavitatea uterală și vaginală, fiind "aruncat" așadar, în urmă cu câteva zile, din peretele unde tocmai a poposit azi Trupul și Sângele Domnului.

Așadar, chiar dacă o femeie ar fi neglijentă față de canoane și s-ar împărtăși când se află la menstruație, sângele ei eliminat NU ar conține nici un strop din sângele care a adus în organismul ei, la nivelul mucoasei uterine, Trupul și Sângele Domnului.

În concluzie, argumentul biologic adus pentru "motivarea" opririi femeii aflate la menstruație de la Împărtășanie, este fals. Dumnezeu a luat deja "măsuri" ca aceste două feluri de sânge (cel menstrual și cel care conține părți din Sângele Domnului) să nu se amestece, chiar dacă femeia ar fi neglijentă.

Nu prin pseudo-argumente biologice (operate de oameni care nu au cunoștințe minimale de biologie umană) se susține canonul de oprire a femeii de la Împărtășanie.

Rațiunile opririi sunt altele, țin de nivelul duhovnicesc și de ascultarea Bisericii.
Noi greșim mult când voim să întemeiem/explicăm biologicește pe cele dumnezeiești.
Nu mersul biologiei întemeiază/explică Sfintele Taine, ci Sfintele Taine întemeiază/explică mersul biologiei, adică al vieții noastre omenești.
imi place totusi rationamentul.
"Daca tot vreti sa fim rationalisti, sa arat ca si asa gresiti."

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
poate cineva sa raspunda la intrebarea initiala? multumesc!
cel mai sigur, intreaba duhovnicul.
El e sef in eparhia sa.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
Răspunde