Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.05.2010, 12:11:16
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca trebuie...

http://www.mitropoliaslatioara.ro/controverse.php

Lăsăm concluziile în seama cititorilor noștri; însă, în cazul părintelui Argatu, se potrivesc următoarele trăsături: este nedezlegat, (neputred), deformat, urât, greu mirositor și pricinuiește frică.
«Și mulți prooroci mincinoși se vor scula și vor înșela pe mulți.» (Matei 24, 11)
In mai 2006 am avut ocazia sa intalnesc niste persoane care fusesera la Boroaia, la parintele Argatu, si au spus ca moastele parintelui miros foarte frumos si ca au intalnit acolo o atmosfera de evlavie si de liniste.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.07.2010, 00:44:18
Dan Antonovici Dan Antonovici is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2010
Mesaje: 3
Exclamation Dan Antonovici

[quote=AlinB;246707]Daca trebuie...

http://www.mitropoliaslatioara.ro/controverse.php

Mentiune: pagina apartine BOSV.

BOSV inseamna Biserica Ortodoxa pe Stilul Vechi, intr/un cuvint "stilistii" din Romania cu sediul la Slatioara din judetul Suceava. Nici macar nu este recunoscuta ca fiind "BISERICA", pina cand si unii din pocaiti sunt recunoscuti ca si cult, insa ccea ce/i priveste pe "stilistii" din Slatioara pentru ca sunt schismatici si rupti de ascultarea Bisericii Ortodoxe mame, functioneaza sub statut de "asociatie" titulatura lor nu este de Biserica Ortodoxa... ci de Asociatia Bisericii pe Stil Vechi.Nici o biserica ortodoxa oficiala din lume nu/i recunoaste pe ei.
Nu va intriga ca ei de cind au facut schisma arunca mereu cu noroi in Biserica Mama de care s/au rupt pe motiv de calendar nici macar pe motiv de dogma sau erezie ci pe motiv de calendar "Sfantul Calendar" cum il mai numesc ei. Calendarul ii mintuie pe ei si nu ascultarea de Biserica.
In loc sa/si vada de pacatul lor, posteaza pe internet tot felul de minciuni la dresa duhovnicilor imbunatatiti ai Bisericii Ortodoxe Romane, fac dosare de anticanonizare.
www.Mitropoliaslatioara.ro, stilul vechi din Romania – stiliștii, care ponegresc și atacă fățiș persoana părintelui Argatu, aducând blasfemie trăirii și vieții părintelui acuzându-l de „erezie” și „deschisul cărții” și batjocorind trupul deshumat a părintelui cu cele mai oribile cuvinte și imagini: de cadavru, blestemat, și altele, pentru a da idei și a face din persoana părintelui o persoana controversată. Cunoaștem de unde vine atâta ură împotriva părintelui Ilarion și cunoaștem și cine sunt „stiliștii”.
Am putea să scriem și noi părerea noastră despre „Sf.Glicherie al lor”, despre „cadavru lui” și despre „viața de nesfințenie” pe care a dus-o cu dovezi și documente. N-o facem (deocamdată), pentru că am fi ca ei. Lăsăm pe Dumnezeu să ne descopere Sfinții lui și vrednicia fiecăruia.
Nu cred că o biserica necanonică și schismatică cum sunt „stiliștii” pot să facă aprecieri credibile la adresa unor duhovnici cu trăire sfântă și sub ascultarea bisericii străbune, așa cum sunt: Părintele Cleopa, Părintele Arsenie sau Părintele Argatu. Nu cred că poate cineva să-i creadă și să ia de bine ceea ce zic ei la adresa noastră cei ce am rămas sub ascultarea Sfântului Sinod.
Pe Părintele Ilarion Argatu nimeni nu-l declară sfânt dar despre viața lui de sfințenie se vorbește în popor și se va vorbi și scrie mult timp. Am citit din cartile pe care le aduc ca argument stilistii si nu am gasit nimic din ceea ce spun. Se vede ca sunt niste minciuni si niste "mincinosi ordinari". Ceea ce spun ei despre Parintele Argatu din ceea ce stiu si cunosc eu, se potriveste ca o manusa cu "cadavrul" lui Glicherie Tanase, pe care l/au declarat sfint. Exact. Aduc declaratie si marturii chiar de la oamenii stilisti care au participat la dezhumarea lui Glicherie si care s/au ingrozit de ce/au vazut si ce putoare era. Am sa le postez pe sit, daca va fi nevoie. Nu ne puneti la incercare si nu va jucati de/a biserica cu noi, vedeti/va de preotii si duhovnicii vostri. N/am auzit pina acuma de vre/un duhovnic la voi cu renume ca Parintele Argatu, sau Parintele Cleopa, Parintele Arsenie Boca, Parintele Arsenie Papacioc. Aveti? Nu cred! Si atunci?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.07.2010, 09:15:39
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Aproape ca mi-a venit sa dau la rate citind despre cadavre descompuse,ce culori si mirosuri trebuie sa aiba etc
E o nebunie intreaga...cred ca Dumnezeu are grija sa isi descopere sfintii sai pentru muritori,nu trebuie sa ne apucam noi sa facem disectii,zau asa!
Alin spunea ca parintele Argatu dadea pentru avort canoane usoare,ce se intindeau pe cam 4 luni...nu cred ca suntem noi in masura sa judecam,pentru ca nu uitati ca Iisus l-a iertat pe talharul de pe cruce pe loc doar pentru ca s-a pocait!
In rest,ca e sfant sau nu,Dumnezeu cred ca va descoperi,dar in tot cazul cred ca a fost inainte de orice un parinte cu mare har si care a ajutat multi oameni.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.07.2010, 23:45:26
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dan Antonovici Vezi mesajul
Aduc declaratie si marturii chiar de la oamenii stilisti care au participat la dezhumarea lui Glicherie si care s/au ingrozit de ce/au vazut si ce putoare era. Am sa le postez pe sit, daca va fi nevoie.
Da, te rog. Vrem si noi sa stim adevarul.

Despre Pr. Ilarion Argatu nu stiu ce sa zic, am auzit si parinti din BOR a noastra care erau putin sceptici... Dumnezeu stie, ar putea fi sfant, ce stim noi?

Bogdan.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.07.2010, 00:45:13
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe mine Pr. Argatu m-a ajutat f mult cat era inca in viata. Ii port de aceea cea mai adanca recunostinta.
I-as ruga pe cei care se declara atei, stilisti sau apartin altor religii si culte, sa se abtina a comenta acest caz, care este important doar pentru ortodocsi.
Nu e cazul sa faceti comentarii nelalocul lor.
Sa ne aducem aminte doar de crestinarea Monicai Fermo, actuala Maica Ecaterina, si e destul, ca sa nu avem nici un motiv sa-l vorbim de rau pe Parintele Argatu.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.07.2010, 08:06:56
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Stând la Mănăstirea Cernica vreme de mai bine de un an în perioada când părintele Argatu trăia, am avut ocazia să-l văd de mai multe ori. Înfățișarea lui nu avea ceva duhovnicesc, avea o privire piezișă, speriată, de parcă era prin asupra a ceva nepermis. Un preot duhovnic cu solide baze duhovnicești (ucenic apropiat al părinților Cleopa și Paisie Olaru, cunoscător profund și trăitor al tradiției ascetice și mistice ortodoxe), mi-a spus că în Sf. Altar părintele Argatu dârdâia de frică lumească. El punea aceasta pe seama credinței superstițioase, băbești pe care le părintele o avea în tot felul de numere și reguli absurde, paralele cu învățătura Bisericii și a altor rătăciri ale lui, legate poate de ascetism lipsit de înțelegere și de ascultare.

Iar lumea care stătea la el venea în special pentru dezlegări de vrăji și alte ajutoare lumești, nu pentru sfaturi duhovnicești.

Să nu credem că oricare dintre părinții ajunși faimoși chiar are și temelii duhovnicești sănătoase.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.07.2010, 09:28:27
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Paisie Olaru, cunoscător profund și trăitor al tradiției ascetice și mistice ortodoxe), mi-a spus că în Sf. Altar părintele Argatu dârdâia de frică lumească. El punea aceasta pe seama credinței superstițioase, băbești pe care le părintele o avea în tot felul de numere și reguli absurde, paralele cu învățătura Bisericii și a altor rătăciri ale lui, legate poate de ascetism lipsit de înțelegere și de ascultare.
Traditie,iarta-ma,dar nu sunt sigura ca am inteles prea bine: ce inseamna ca dardaia de frica lumeasca?Mai exact ce facea,de ce se temea?Si despre ce numere si reguli absurde este vorba?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.07.2010, 09:32:46
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Traditie,iarta-ma,dar nu sunt sigura ca am inteles prea bine: ce inseamna ca dardaia de frica lumeasca?Mai exact ce facea,de ce se temea?Si despre ce numere si reguli absurde este vorba?
Am zis asta ca să nu se înțeleagă că ar fi tremurat de emoție sau vreo experiență mistică.

De pildă să aprindă nu-știu-ce număr de lumânări vreme de nu-știu-câte săptămâni.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.07.2010, 10:18:46
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Nu stiu ce sa zic de lumanari,daca se poate eticheta un crestin dupa asa ceva,dar...tot nu am inteles de ce anume se temea parintele Argatu in altar?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.07.2010, 14:55:56
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

Am trecut prin Boroaia acum cativa ani, era intr-o dimineata pe la 7,30-8, in biserica era doar femeia care vindea lumanari . Cand am intrat, totul era placut si linistitor, un miros subtil de tamaie si mir te intampina, in stanga era asezat parintele intr-o racla foarte frumoasa , dar ptr ca citisem atatea lucruri contradictorii si ptr ca de felul meu sunt un om fricos nu m-am putut apropia …..

Last edited by Samy02; 10.08.2010 at 23:21:17.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
parintele ilarion argatu patricia2006 Generalitati 4 29.07.2012 17:24:09
Parintele Argatu ionelnelu Stiri, actualitati, anunturi 37 18.10.2011 15:13:29
Parintele Ilarion Argatu ionelnelu Calugarul 12 08.05.2008 22:49:02
Parintele Ilarion ionelnelu Stiri, actualitati, anunturi 0 10.06.2006 01:48:35