Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 21.09.2012, 11:20:38
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Iertare, dar nu degeneram? Daca abstinenta presupune insingurare si tacere, atunci unde mai e comuniunea frumoasa, dialogul din familie?
relatiile intime in cadrul casatoriei sunt binecuvantate de Dumnezeu si sunt importante deoarece unesc pe cei doi soti, infranarea poate fi facuta pentru rugaciune si dedicare la cele spirituale insa pe perioade limitate de timp, evitarea relatiilor daca nu se mai doresc copii nu prea are justificare.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 21.09.2012, 11:36:45
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
iar apoi relatia conjugala sa aiba loc in perioada fertila ca peste noua luni sa iti tii in brate bebelusul.
Ce vrei să spui cu "perioadă fertilă"? Te referi la o anumită perioadă dintr-o lună (aprox 28 de zile), sau te referi la altceva?
Reply With Quote
  #83  
Vechi 21.09.2012, 11:39:52
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
evitarea relatiilor daca nu se mai doresc copii nu prea are justificare.
Și care e soluția? Desfrânarea, ferirea sau alte metode contraceptive?
Reply With Quote
  #84  
Vechi 21.09.2012, 11:44:15
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Ce vrei să spui cu "perioadă fertilă"? Te referi la o anumită perioadă dintr-o lună (aprox 28 de zile), sau te referi la altceva?
ma refer la acele 5-6 zile cand femeia poate ramane insarcinata. Perioada fertila incepe cu o zi inainte de ovulatie si tine trei-patru zile dupa ovulatie.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #85  
Vechi 21.09.2012, 11:47:35
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Apropo un tu ai temei biblic petru comoditate, idee pe care o susții?
spune undeva in Biblie ca barbatul trebuie sa se impreuneze (sa faca dragoste) cu sotia lui doar pentru a face copii si apoi GATA-abstinenta totala, NU se mai impreuneaza cu ea?
Reply With Quote
  #86  
Vechi 21.09.2012, 11:49:22
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
relatiile intime in cadrul casatoriei sunt binecuvantate de Dumnezeu si sunt importante deoarece unesc pe cei doi soti, infranarea poate fi facuta pentru rugaciune si dedicare la cele spirituale insa pe perioade limitate de timp, evitarea relatiilor daca nu se mai doresc copii nu prea are justificare.
SUBSCRIU LA CEEA CE AI SPUS amice. Asta le cer celor care sustin acest gen de abstinenta: versete biblice
Reply With Quote
  #87  
Vechi 21.09.2012, 11:56:55
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
ma refer la acele 5-6 zile cand femeia poate ramane insarcinata. Perioada fertila incepe cu o zi inainte de ovulatie si tine trei-patru zile dupa ovulatie.
Iarăși nu te mai îțeleg, te rog să mă ierți. Ieri spuneai că nu ți se pare normal ca soțul să ofere soției iubirea trupească numai în acele zile fertile, iar acum susții ideea. Ori nu îțeleg eu bine, ori...scote-mă te rog din ceață.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 21.09.2012, 12:01:17
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
spune undeva in Biblie ca barbatul trebuie sa se impreuneze (sa faca dragoste) cu sotia lui doar pentru a face copii si apoi GATA-abstinenta totala, NU se mai impreuneaza cu ea?
Îți recomand să înveți ce este păcat și ce nu ... am postat destule argumente...că nu vrei să le vezi e problema ta. Repet întrebarea: Și care e soluția în cazul în care nu mai dorești copii? Desfrânarea, ferirea sau alte metode contraceptive?

Last edited by ovidiu b.; 21.09.2012 at 12:06:00.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 21.09.2012, 12:03:27
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
SUBSCRIU LA CEEA CE AI SPUS amice. Asta le cer celor care sustin acest gen de abstinenta: versete biblice
Bag seamă că vii din rândul protestanților...sau mă înșel? Ceea ce spun Sfinții Părinți nu e suficient sau mai nou ne tâlcuiești tu Sfinta Scriptură?
Reply With Quote
  #90  
Vechi 21.09.2012, 12:12:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...estina&page=12

Am mai scris și pe alt topic, cerându-vă părerea, de fapt argumentele privind ideea că sexul între soți trebuie să aibă ca prim (sau unic?! ) scop nașterea de prunci...
Eu am găsit în cartea lui Jean Claude Larchet "Terapeutica bolilor spirituale" (recunosc că nu o consider chiar o carte de căpătâi, dar poate fi un punct de plecare...) considerații contrare ideii de mai sus:
Cu cuvinte frumoase se poate justifica orice.
Nu cred ca un autor oarecare ar trebui luat la intamplare autoritatea ultima in domeniu, doar pentru ca ne place ce spune.

Lucrurile sunt simple cred eu - scopul primar este nasterea de prunci, ce este in plus nu este un pacat major dar nici un lucru binecuvantat.
Este tolerabil avand in vedere nivelul spiritual al celor doi (sau chiar a unuia dintre ei) dar trebuie sa existe aspiratie pentru ceva mai mult.

Desigur, vorbim aici de ce se intampla in cadrul casatoriei.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02