Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #481  
Vechi 05.10.2012, 21:22:31
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Daca Pr. Staniloae gaseste de cuviinta sa citeze doar atat din Sf. Maxim Marturisitorul referitor la placere, restul citatului referindu-se la Iisus Hristos, Care isi gaseste inceputul intr-o nastere fara voluptate pacatoasa, atunci nu consider ca am scos din context, dand un inteles gresit spuselor.
In rest, ai dreptate: nu ma incred in parerile nimanui, ci doar in scrierile sfintilor, care vorbesc din stiute, nu din imaginatie. M-am ars dand crezare unora, care vorbeau de la ei, asa ca Fani te rog sa ma ierti ca nu iau drept buna orice afirmatie, mai ales cand nu e insotita si de un citat sau macar de trimitere la o lucrare.
Au existat multi sfinti, care au fost casatoriti, dar din cate am citit, acestia au ajuns la sfintenie si indumnezeire abia dupa ce sotia sau sotul au murit, iar ei, liberi de orice legatura trupeasca, s-au putut concentra asupra dragostei lor pentru Dumnezeu. Primul, care imi vine in minte, este Sf. Luca al Crimeei, dar sunt si altii.
Eu am mai dat citeva exemple si inca mai putem adauga pe :

- inca un mitropolit actual : IPS Laurentiu Streza , casatorit, o fiica, preuteasa decedata, calugarit ... etc.
- parintele Ilarion Argatu, casatorit, 4 copii, preutesa decedata , calugarit, ajuns mare exorcist si cu darul inaintevederii, etc .

Si daca ar fi fost cuiva de folos as fi continuat pina miine .

Eu , prin mila Domnului, citesc Proloagele zilnic (dar nu ce este prescurtat aici pe forum), sau aproape, iar ce citesc acolo imi este spre exemplu cu virf si indesat , numai ca nevrednicia mea este atit de mare incit, vorba gheronului Cleopa, nu fac mai nimic , ci stau aici de vorba cu voi si de implinit ...ba !


NB: si pt. ca tot am amintit de dulcele si intransigentul parinte Cleopa , am sa-mi marturisesc dorinta si aspiratia mea de induhovnicire , parafrazindu-l :
am citit mult despre sfinti , mi-a ajutat Dumnezeu ca sa si vad sfinti , am povestit si altora despre ei ... dar eu inca nu fac nimic din ai urma pe acestia ci pierd scumpul timp al mintuirii cautind intelepciunea lumii si acolo unde ea nu este deloc !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 05.10.2012 at 21:30:33.
Reply With Quote
  #482  
Vechi 05.10.2012, 21:25:56
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
numai ca nevrednicia mea este atit de mare incit, vorba gheronului Cleopa, nu fac mai nimic , ci stau aici de vorba cu voi si de implinit ...ba !
De luat aminte.
Reply With Quote
  #483  
Vechi 05.10.2012, 21:33:33
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Au existat multi sfinti, care au fost casatoriti, dar din cate am citit, acestia au ajuns la sfintenie si indumnezeire abia dupa ce sotia sau sotul au murit, iar ei, liberi de orice legatura trupeasca, s-au putut concentra asupra dragostei lor pentru Dumnezeu. Primul, care imi vine in minte, este Sf. Luca al Crimeei, dar sunt si altii.
Aici s-ar putea să nu ai dreptate. Nu vreau să intru în amănunte.
Reply With Quote
  #484  
Vechi 05.10.2012, 21:41:59
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sper ca toti considera ca noi aici discutam pe o tema sau alta, chiar si in contradictoriu, nu ne certam, ca ar fi regretabil.

Am cautat pe net si iata am gasit un articol de pe site-ul nostru:
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...are-80262.html

Sfantul Antonie ne invata unele lucruri despre placere; e de citit.
Dar ca sa nu ma dezmint, dau si un citat:

"Sufletul coborandu-se in trup indata se intuneca de intristare si de placere, si se pierde. Intristarea si placerea sunt ca niste tumori ale trupului. Dar mintea iubitoare de Dumnezeu lucrand impotriva, intristeaza trupul si mantuieste sufletul, ca doctorul care taie si arde trupul."

In rest m-as bucura daca spusele mele nu ar fi interpretate gresit.
"Nasterea fara voluptatea pacatoasa" (Pr. Staniloae), de care noi, oamenii obisnuiti nu suntem in stare, se refera la nasterea fara pacatul originar, nimic altceva. Nu cumva sa creada cineva altceva, ca ar fi gresit. Este stiut, ca pacatul originar il au toti oamenii fara exceptie si se sterge prin botez.
Reply With Quote
  #485  
Vechi 05.10.2012, 21:43:41
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Aici s-ar putea să nu ai dreptate. Nu vreau să intru în amănunte.
Nu am spus ca trebuie sa cerem moartea partenerei sau a partenerului, ci totul se inscrie in iconomia lui Dumnezeu. Sa Il judecam si pe El pentru acest lucru? Nu, nicidecum.
Reply With Quote
  #486  
Vechi 05.10.2012, 21:54:30
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu uita de cel mai frumos exemplu Sfinții Părinți Ioachim și Ana. Eu au trăit în curăție trupească și sufletească. Nu a fost nevouie ca unul să moară și celălalt să se sfințească, ci s-au sfințit împreună, prin conlucrarea lor. Și câte exemple am putea lua noi de la acești doi sfinți...
Reply With Quote
  #487  
Vechi 05.10.2012, 21:55:48
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
Intrebarile sunt: cum traiti abstinenta? Cum ati reusit sa ajungeti la abstinenta continua? Ce faceti ca sa va puteti abtine (ce "tehnici" folositi)?
Striga cu putere numele Domnului. Este imposibil sa nu te ajute instantaneu, asa cum I-a raspuns lui Moise, cand evreii erau insetati, iar apa gasita era amara; deci cu disperare.
Sa ne amintim si de Acatistul Sf. Ciprian si a Sf. Iustina.
Cred ca ajuta...
Reply With Quote
  #488  
Vechi 05.10.2012, 22:00:55
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu uita de cel mai frumos exemplu Sfinții Părinți Ioachim și Ana. Eu au trăit în curăție trupească și sufletească. Nu a fost nevouie ca unul să moară și celălalt să se sfințească, ci s-au sfințit împreună, prin conlucrarea lor. Și câte exemple am putea lua noi de la acești doi sfinți...
Iarta-ma, dar nu e bun exemplul, caci altceva aveau de implinit Sf. Ioachim si Ana. Daca unul dintre ei ar fi murit, cum s-ar mai fi putut naste Maica Domnului. Dumnezeu a pregatit nasterea Maicii Domnului inca de la caderea lui Adam si a Evei din rai. A curatat 14 generatii, pentru ca Maria sa se nasca curata, avand un singur pacat: cel adamic, pe care il au toti oamenii.
Reply With Quote
  #489  
Vechi 05.10.2012, 22:06:59
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu am vorbit de sfințenie și cum au trăit...nu de ce au avut ei de indeplinit...dar mai bine să renunțăm la ideiele astea...putem foarte oșor greși...sau se poate înțelege altceva.
Reply With Quote
  #490  
Vechi 05.10.2012, 22:15:52
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Foarte de acord, ca si cu articolul.
Am mai avut discutia asta cu Anca Miha acum vreo doi ani si nu am reusit sa o conving ca nu asa trebuie interpretate cele spuse de sf. Maxim despre placere.. Sper sa reusesti tu, care esti mai incercat teolog ca mine (mi se pare). ;-)
Sfantul Maxim este foarte subtil si greu de citit. Parintele Staniloae, la fel.

Scuzati-ma pt interventie,insa este clar ca daca ati mai avut aceasi discutie acum cativa cu aceleasi rezultate nu stiu cat rost mai are discutia de acum?
Sau cu ce rezultat?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02