Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #971  
Vechi 19.10.2012, 09:52:50
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Multumesc pentru oferta. Daca ai o vesiune electronica trimite-o, cu placere.
Iar eu iti propun sa te mai uiti si pe alte catehisme. De exemplu 'Dumnezeu este viu', facut de o echipa condusa de p. Cyril Qrgenti (dar nu scrie asta pe coperta), a fost tradus pe romaneste. Din pacate nu il am decat in franceza si numai pe hartie.
Sincer să fiu nu mă interesează ce ai tu. Eu am, pubilicat în 1952 și reeditat, catehismul BOR, care nu este altceva decât "Mărturisirea de credință" din 1.643. Orice altceva consider că e doar beletristică.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #972  
Vechi 19.10.2012, 09:53:18
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
S-a mai scris mai sus despre sf. Ioan Gura de Aur care ii atribuia Maicii Domnului unele mici pacate, si despre sf. Grigore de Nyssa care credea in apocatastaza.
Insa nu, invataturi cu adevarat gersite (eretice) nu au fost retinute de Biserica. Peste aceste erori ae unor sfinti se trece, sunt inghitite in marea credintei.
Invatatura despre '7 taine' si atat nu este eretica, este doar oarecum reductoare si, daca se introduc prea multe elemente din astea de tip scolastic (rationalist), cum ar fi si 'sistematizarea teologiei' de care vorbeste Dragos mai sus, in Biserica, viata duhovniceasca sufera din cauza asta. Chiar daca dreapta credinta ramane, in substrat. Dreapta credinta in sine insa poate suferi in aplicatiile ei, daca devine o comoara ingropata.
Ma mira ca tocmai voi, antiecumenistii convinsi ai forumului, tineti atata la unele notiuni scolastice, deci de origine occidentaa catolica.
Slava Domnului, ca invataturile gresite nu au fost incluse de BO in invatatura ei. Bine ca am cazut de acord asupra acestui lucru macar.
Atunci de ce mai vorbim despre aceste invataturi gresite?!?

Ai constatat tu ca viata duhovniceasca sufera in BO din cauza fixarii la 7 a Sfintelor Taine? Si cum de vorbesti de notiuni, cand te referi de fapt la numarul Tainelor?
Reply With Quote
  #973  
Vechi 19.10.2012, 11:19:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Sincer să fiu nu mă interesează ce ai tu. Eu am, pubilicat în 1952 și reeditat, catehismul BOR, care nu este altceva decât "Mărturisirea de credință" din 1.643. Orice altceva consider că e doar beletristică.
Despre care din catehisme e vorba mai exact?
Titlu/An/editura?
Reply With Quote
  #974  
Vechi 19.10.2012, 11:19:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Hm, hm.. Ne-ai obisnuit cu un simt critic mai ascutit, Dragos.
Prea ascutit si risti sa te tai in el. In cel propriu, ma refer.
Reply With Quote
  #975  
Vechi 19.10.2012, 11:23:42
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Despre care din catehisme e vorba mai exact?
Titlu/An/editura?
Este vorba despre această carte. În plus, orice catehism de pe site-urile episcopiilor/arhiepiscopiilor e cvasiidentic.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"

Last edited by DragosP; 19.10.2012 at 11:26:11.
Reply With Quote
  #976  
Vechi 19.10.2012, 11:35:02
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Prea ascutit si risti sa te tai in el. In cel propriu, ma refer.
Nici de al tau nu ne mangaiem prea tare, Alin.. ;-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #977  
Vechi 19.10.2012, 11:43:10
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Sincer să fiu nu mă interesează ce ai tu. Eu am, pubilicat în 1952 și reeditat, catehismul BOR, care nu este altceva decât "Mărturisirea de credință" din 1.643. Orice altceva consider că e doar beletristică.
Marturisirea de credinta de la 1643 este scolastica pana in maduva oaselor.
Preia toate categoriile occidentale pentru a exprima adevaruri de credinta.
Categorii care nu sunt conforme cu felul ortodox, filocalic, de a vedea lucrurile.
Categorii rationaliste si reductoare.

Este ca si cum mi-ai propune o imagine pioasa sentimentala in locul unei icoane traditionale.

Speram ca BOR si-a facut un catehism mai conform cu Traditia parintilor intre timp.

Mihalic, Eugen, Cezar, de ce ma lasati singura in discutia asta?
Si voi credeti ca Marturisirea de credinta in chestiune este chintesenta ortodoxiei?
Ghinionul meu ca sunt bolnava si stau acasa in loc sa ma duc la scoala si sa uit forumul..
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #978  
Vechi 19.10.2012, 11:43:57
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Ideea de sinteza, in ceea ce priveste teologia, este de tip scolastic si contine pericole. Ca si cum am putea baga credinta intr-un sistem. Sfintii parinti nu au facut niciodata asta. Nici chiar sf. Ioan Damashinul in Dogmatica, unde rezuma cam ce au spus ceilalti pana la el.
Așa este. Din păcate, ne luptăm cu influența catolică fără să ne dăm seama că suntem demult contaminați de spiritul ei scolastic, sistematizant. Ceea ce fac teologii neopatristici, încercând o întoarcere la o înțelegere mai apropiată de teologia primelor veacuri nu convine, îi irită sau îi sperie pe cei care caută în religie certitudini, norme, sistem, siguranță. Iar teama asta de a ne deschide infinitului dumnezeiesc al tainei, către care ne cheamă ortodoxia, este, de fapt, o neputință de a ne încrede cu totul în Dumnezeu, de a gusta, aici și acum, din tainele Sale necuprinse.
De aceea ne batem inclusiv în catehisme, unii preferându-l pe cel sistematizant, scolastic, alții pe cel care încearcă o abordare mai generoasă, mai profundă, mai conformă cu felul în care erau înțelese cele ale credinței în Biserica de dinainte de schismă.
Acest din urmă catehism, „Viu este Dumnezeu”, a fost reeditat de editura Reîntregirea și poate fi găsit aici.
Reply With Quote
  #979  
Vechi 19.10.2012, 11:45:21
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Slava Domnului, ca invataturile gresite nu au fost incluse de BO in invatatura ei. Bine ca am cazut de acord asupra acestui lucru macar.
Atunci de ce mai vorbim despre aceste invataturi gresite?!?
Nu sunt de acord cu ceea ce scriai mai sus ca ortodoxia este fie da fie nu, alba sau neagra.
Daca o invatatura nu este eretica, nu inseamna neaparat ca este suta la suta conforma cu traditia, in toate manifestarile si aplicatiile ei.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #980  
Vechi 19.10.2012, 11:49:18
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Așa este. Din păcate, ne luptăm cu influența catolică fără să ne dăm seama că suntem demult contaminați de spiritul ei scolastic, sistematizant. Ceea ce fac teologii neopatristici, încercând o întoarcere la o înțelegere mai apropiată de teologia primelor veacuri nu convine, îi irită sau îi sperie pe cei care caută în religie certitudini, norme, sistem, siguranță. Iar teama asta de a ne deschide infinitului dumnezeiesc al tainei, către care ne cheamă ortodoxia, este, de fapt, o neputință de a ne încrede cu totul în Dumnezeu, de a gusta, aici și acum, din tainele Sale necuprinse.
De aceea ne batem inclusiv în catehisme, unii preferându-l pe cel sistematizant, scolastic, alții pe cel care încearcă o abordare mai generoasă, mai profundă, mai conformă cu felul în care erau înțelese cele ale credinței în Biserica de dinainte de schismă.
Acest din urmă catehism, „Viu este Dumnezeu”, a fost reeditat de editura Reîntregirea și poate fi găsit aici.
Multumesc, pe tine te uitasem de pe lista.. ;-)
Si sigur, nu as vrea sa devin si eu aparatoare al vreunui sistem, fie el 'neopatristic'. Daca o fac, Dumnezeu sa ma ajute..
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02