Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 23.09.2012, 00:02:53
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
"Și a binecuvântat Dumnezeu pe Noe și pe fiii lui și le-a zis: "Nașteți și vă înmulțiți și umpleți pământul și-l stăpâniți!" (Geneză 9, 1)
asa si? Ce ar fi trebuit sa le zica Dumnezeu: baieti faceti sex si distrati-va!? Sa nu uitam perioada si timpul cand Dumnezeu le spune asta oamenilor. O spune imediat DUPA POTOP cand Noe si familia sa erau singurii oameni pe tot pamantul. Era normal sa-i indemne sa faca coii pentru ca rasa umana sa se inmulteasca. De ce nu ai gasit ceva de genul si in NT?

Citat:
Aștept soluția !!! Ce face un cuplu, în cazul în care nu mai dorește copii? Cum se feresesc soții să aibă copii, dar să nu păcătuiască? Concret ce face acel cuplu?
fiecare cuplu alege solutia pe care o cred ei ca ar fi mai potrivita. Eu unul as alege prezervativul
Reply With Quote
  #122  
Vechi 23.09.2012, 01:30:27
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
mda...asta o spune Pavel ca o recomandare PERSONALA (o si motiveaza) si NU ca o porunca divina. Daca TOTI oamenii ar urma acesta RECOMANDARE a lui Pavel unde s-ar ajunge? Maxim in 120 ani ar disparea rasa umana
Dar de unde ai scos cifra?... :)
Eu cred ca rasa umana ar disparea in mai putin timp... Majoritatea oamenilor ar muri de tristete... Ca sa nu mai zic ca multi si-ar pierde afacerile.... ar iesi repejor un razboi planetar...
Zici 120 ani? Him... As scrie o carte pe tema asta...him...un SF in care totul se consuma in timpul scris de tine, mai putin un zero. E mult si 12 ani, cred...
Reply With Quote
  #123  
Vechi 23.09.2012, 01:44:44
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Principesa Ileana a avut sot 6 copii si apoi s-a calugarit, cred ca mai degraba ar creste populatia daca ar fi asa credinciosi.
Sf. Ap. Pavel lasa pe fiecare dupa darul sau aratand ce bine este sa traiesti asa si indeamna sa fie ravna dar pana atunci poti sa tot faci copii.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 23.09.2012, 02:05:04
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Cine nu iubeste femeia ? ca este un dar de la Dumnezeu -''Nu este bine să fie omul singur;''.Mt.19-29 Domnul ne spune ca cine lasa femeie si celelalte pentru evanghelie le va lua inmultit inapoi atunci cum sa nu iti fie bine , ce tristete ?
binele inmultit inveseleste si fericeste !
In Mt.19.-12 se certifica ceea ce spune despre casatorie Sf. Ap. Pavel in cor1.-7.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 23.09.2012, 15:15:49
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cine nu iubeste femeia?
Cine nu e in stare, iata cine. Tot bolnavul, tot neputinciosul, tot traumatizatul. Mincinosul, cel care se minte pe sine, iata cine!
Insa a iubi o femeie nu e chiar usor... La cate capricii au ele...:)
Iar a o iubi in duhul Bisericii (iar nu doar lumeste, dupa fire) e deja treaba duhovniceasca. La fel cu orice alta chestiune care tine de despatimire si mantuire.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 23.09.2012, 15:54:53
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Și care e soluția? Desfrânarea, ferirea sau alte metode contraceptive?
eu zic ca metodele contraceptive care nu distrug celula ou.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 23.09.2012, 16:57:46
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
eu zic ca metodele contraceptive care nu distrug celula ou.
Ai călcat pe bec prin folosirea dictonului metode contraceptive.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 23.09.2012, 18:06:17
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

La femei e diferit de barbati.
As enumera cateva masuri pt femei: frica de a gresi, nu prea mult somn, fara ciocolata (obligatoriu) si mai putina cafea, sa stai departe de ispita.
Prima si ultima cred se aplica si la barbati.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 23.09.2012, 19:42:32
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
in coltul din dreapta sus scrie din ce confesiune provin (nascut si crescut) iar pentru mine e suficienta Biblia
Greșit...prentru un ortox pe lângă Biblie mai e și Sfânta Tradiție. Să înțeleg că ești străin de Sf Tradiție, Sf Taine și Sf Biserică? În acest caz concluzia mea rămâne valabilă.

Sf. Scriptură nu ne poate călăuzi, ea singură, pe calea mântuirii, atât pentru că ea n-a fost dată omenirii de la început, cât și pentru că, atunci când a fost dată, ea n-a fost singura autoritate în aceasta privință, ci a avut înaintea ei și apoi odată cu ea Sf. Tradiție, în vatra
mereu caldă a obștii religioase, sau a Bisericii.Biserica este autoritatea hotărâtoare în această privință, cum și întâlcuirea textului biblic. Ea „este stâlpul și temelia adevărului” (I Tim. 3, 15), ea ține «canonul neclintit al adevărului»26.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 23.09.2012, 19:52:00
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Greșit...prentru un ortox pe lângă Biblie mai e și Sfânta Tradiție. Să înțeleg că ești străin de Sf Tradiție, Sf Taine și Sf Biserică? În acest caz concluzia mea rămâne valabilă.

Sf. Scriptură nu ne poate călăuzi, ea singură, pe calea mântuirii, atât pentru că ea n-a fost dată omenirii de la început, cât și pentru că, atunci când a fost dată, ea n-a fost singura autoritate în aceasta privință, ci a avut înaintea ei și apoi odată cu ea Sf. Tradiție, în vatra
mereu caldă a obștii religioase, sau a Bisericii.Biserica este autoritatea hotărâtoare în această privință, cum și întâlcuirea textului biblic. Ea „este stâlpul și temelia adevărului” (I Tim. 3, 15), ea ține «canonul neclintit al adevărului»26.
vad ca incepi sa bati campii si tu. Cine a zis ca sunt strain de Biserica si Sf. Taine? Sf. Taine nu au temei biblic? Am scris eu ceva jicnitor la adresa Bisericii? Sf Traditie e buna atat timp cat nu se contrazice cu Scriptura
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02