Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 20.09.2012, 11:47:16
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Abstinența de la relații sexuale cu soțul sau soția nu este înfrânare a poftelor pentru că întreținerea unei relații sexuale sănătoase cu soțul sau soția este o datorie, lăsată de Dumnezeu
Datoria soților legată de relația conjugală lăsată de Dumnezeu este de a da viață și nu pentru satisfacerea plăcerilor apelând la mereu la confort și neputință, apelând la "dragostea" față de apropele și uitând de dragostea față de Dumnezeu. Dacă Îl iubim cu adevărat pe Dumnezeu, prima noastră datorie este să nu săvârșim păcatul, căci prin păcat îl duci la moarte și pe aproapele având conștiința împăcată că tu "îl iubești" de fapt.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 20.09.2012, 11:52:48
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine; credincioșia, blândețea, înfrânarea poftelor. (Galateni 5:22-23) si NU abstinenta
Și de ce dragoste vorbești? Poți să-mi spui tu că-L iubești pe Dumnzeu când nici măcar un post nu-l putem ține? Îți iubești tu aproapele săvârșind împreună cu el păcatul?

Și cum îți înfrânezi pofta? Nu prin răbdare? Nu prin abstinență? Sau relațiile conjugale nu țin de poftă?

Last edited by ovidiu b.; 20.09.2012 at 12:10:21.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 20.09.2012, 11:58:48
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine; credincioșia, blândețea, înfrânarea poftelor. (Galateni 5:22-23) si NU abstinenta
Asa e, asa cred si eu.
Iar abstinenta, fie si pentru o perioada, cum spunea Andrei, implica si rabdare indelunga, si infranarea poftelor si desigur dragoste.
Cand abstinenta e pusa in slujba smeririi noastre si a dragostei de aproapele, atunci ea nu mai este act trufas, ci jertfelnic. E greu de dus uneori, chiar sperie cand ne gandim la ea ca la o povara indelungata, insa prin punerea duhului cu umilinta la Hristos jugul infranarii devine usor, venind la schimb pacea, linistea, bucuria, blandetea si sporind prin acestea credinciosia. Eu asa am inteles, asa am vazut la altii si asa mi s-a intamplat si mie, cu picatura (ca sunt tare de cerbice si patimas, din pacate).
Reply With Quote
  #44  
Vechi 20.09.2012, 12:07:56
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Toate cele bune, frate si iarta-ma ca te-am necajit!
Nu m-ai necăjit deloc. Înțeleg idea ta și ai dreptate...dar tocmai de la lecția pe care mi-ai dat-o și pentru care îți mulțumesc, ar trebui să pleci și tu. Încearcă să mă înțelegi și pe mine. Nu toți suntem la fel...și nu putem fi la fel așa cum tu ți-ai dori, la fel cum nu sunt toți așa cum mi-aș dori. Și atunci trebuie să dezbatem subiectele aici deschise. Sunt convins că fiecare dintre noi suntem diferiți de imaginea pe care neam făcut-o unii despre alții aici în cadrul acesta virtual. Nu am nimic cu cineva, ci doar cu păcatul, care se provoduiește pe aici. Că eu sunt mai direct și pun degetul pe rană, că pot greși de multe ori, nu neg. Dar ăsta sunt eu...te rog ia-mă așa cum sunt și iartă-mă dacă prin mesajele mele ți-am adus tulburare.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 20.09.2012, 12:10:09
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Și de ce dragoste vorbești? Poți să-mi spui tu că-L iubești pe Dumnzeu când nici măcar un post nu-l putem ține? Îți iubești tu aproapele săvârșind împreună cu el păcatul?

Și cum îți înfrânezi pofta? Nu prin abstinență? Sau relațiile conjugale nu țin de poftă?
Da, Ovidiu, poti iubi pe Dumnezeu desi NU POTI sa tii postul. E cu totul posibil si mai ales e destul de frecvent. Ca nu e dragoste desavarsita, de acord. Dar cine e in stare de dragoste desavarsita fata de Domnul, de postire pana la sange? Putini, foarte putini pamanteni...
Si invers, poti sa tii postul ceva de speriat, dar sa nu-l iubesti pe Domnul ci pe tine, marele postitor... Atentie la asta, un picut, iti mai cer: POATE E O NEBUNIE dar eu as recomanda unui mare "postitor", cand e vadita oarecare trufie acolo, sa procedeze invers! Sa se "desfraneze"! Ca sa-si taie voia, adica, si mai degraba sa lucreze altceva, de pilda sa ia lectii de umilinta pe ici pe colo sau lectii de generozitate etc.
Pentru unii e usor sa tina post (sunt si chestiuni de tip de personalitate, de pilda personalitatea anancasta e prin natura ei auto-constrictiva, cu reduse impulsuri spre desfatare, cu severitate de sine) insa e tare greu sa fie calzi si generosi in relatii. Pentru altii e greu sa tina post, din varii motive, insa sunt oameni saritori, sunt mari sufletisti. Oare nu avem nevoie si de astfel de oameni? Ce s-ar face lumea fara cei saritori la greu?
Important e ca omul sa fie cu inima si gandul la Hristos si sa isi treaca singur, in cercetarea de sine, neimplinirile ca act de pocainta si sa aiba oarecare ingaduinta cu sine si desigur cu altii, vazind la sine ca nu e mereu la indemana sa fii virtuos. Astfel cu vremea se mai fac si progrese, prin lucrarea harului in om.
Dar cine poate sa posteasca in tandem cu altele, tot duhovnicesti, foarte bine!
In fine, e treaba de duhovnic, pana la urma... Ca fiecare cu sufletul si tainitele lui... Nu putem sa punem reguli generale ca pe o obligatie strictaca devenim nerealisti, nedrepti...

P.S. Da, incerc mereu sa tin cont ca altii nu sunt ca mine si viceversa. Tocmai de aceea nu insist decat pana la un punct si prefer, in schimb, sa subliniez ca exista multa variatie/diversitate impreuna cu o anumita unitate.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 20.09.2012, 12:24:08
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Din discutiile purtate cu unii prieteni, am inteles ca o metoda eficienta e de a dormi separat. Apoi alimentatia. O alta metoda care ajuta sunt metaniile atunci cand trupul isi cere drepturile. Si un alt lucru pe care l-am observat este munca. Dupa o zi istovitoare de munca, singurul lucru care il doresti la sfarsitul zilei e un pat confortabil si un somn tihnit.
Dar repet, solutia functioneaza pe termen scurt(o luna, doua , trei). E posibil sa functioneze si pe un termen mai lung, dar eu inca nu am cunostinta practica de asta.

In definitiv, ce vorbesc eu...Sunt deja la a patra nastere in termen de 6 ani...
Da, la alimentatie mai putina carne,ca mai linisteste hormoni in vene.
Si daca nu munca nu e destul de obositoare,sa bage putin sport la sfarsitul zilei. In plus, ajuta si la sanatate.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 20.09.2012, 12:53:54
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Da, Ovidiu, poti iubi pe Dumnezeu desi NU POTI sa tii postul. E cu totul posibil si mai ales e destul de frecvent. Ca nu e dragoste desavarsita, de acord. Dar cine e in stare de dragoste desavarsita fata de Domnul, de postire pana la sange? Putini, foarte putini pamanteni...
Fiecare dintre noi frate Ioane...după puterile noastre, adică de la Domnul...dar ca noi să primim trebuie să renunțăm, trebuie să vrem, trebuie să credem. Fiecare dintre noi suntem copii mai mici a lui Dumnezeu și frații mai mici ai lui Hristos. De ce să ne lăsăm înșelați de ideea "dar oare cine poate". Hai să fim noi primii care să spunem "se poate", eu, tu, el...hai să ne scoatem ideea asta din cap "nu se poate". Avem credința amestecată. La Dumnezeu nu există: „pot, nu pot”, nu există! Credința în propiul ego aduce nesinguranță.

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Si invers, poti sa tii postul ceva de speriat, dar sa nu-l iubesti pe Domnul ci pe tine, marele postitor...
Așa este...ai mare drepate. Nu cât postești, ci cum postești este mai important. Hai să lămurim și aspectul ăsta dacă l-ai adus în discuție. Majoritatea dintre noi postim pentru că privim postul ca pe o interdicție sau că așa e bine, postim pentru că ne aduce un beneficiu – pentru unii sănătate, pentru alții iertare de păcate, iar pentru alții și sănătate și iertare de păcate, dar puțini postesc din dragoste, din dragostea pentru Hristos, pentru aproapele, pentru întreaga zidire. Deci depinde foarte mult din ce unghi privim postul.

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Atentie la asta, un picut, iti mai cer: POATE E O NEBUNIE dar eu as recomanda unui mare "postitor", cand e vadita oarecare trufie acolo, sa procedeze invers! Sa se "desfraneze"! Ca sa-si taie voia, adica, si mai degraba sa lucreze altceva, de pilda sa ia lectii de umilinta pe ici pe colo sau lectii de generozitate etc.
Din nou îți dau dreptate. Îți mulțumesc de grija pe care mi-o porți. Sunt departe de a fi un virtuos, așa cum și alți useri au mai crezut că mă consider un virtuos. În primul rând un virtuos nu și-ar etala aici deile, ba mai mult nu ar lăsa rugăciunea în schimbul conversaței pe un forum. Consider că mai de folos este să ne ascudem păcatele, frica și neputința, adică aici pe forum, ca nu cumva să cadă și aproapele și să le discutăm mai bine cu duhovnicul. Cum suntem fiecare numai Dumnezeu știe mai bine.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 20.09.2012, 13:58:16
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Lore, Lore...de la tine chiar așteptam mai mult. Părintele Arsenie ne spune: Nu vreți copii, trăiți ca frații! Ce e rău în a te abține de la relația conjugală, dacă nu vrei copii? Sau mai corect e să nu te abții și să te ferești prin diferite metode de a nu avea copii? Asta e cumva soluția?
Ovidiu, nu ma contrazic. dar discutia asta mereu capata alte valente.
Din postul initial al initiatorului topicului am inteles ca el vb de o relatie permisa doar in zilele cand femeia poate ramana insarcinata.(acele 5-6 pe luna). De aceea ma revoltam, oarecum.

Din punctul meu de vedere, relatia conjugala poate avea loc regulat, atata vreme cat se respecta posturile, sarbatorile, zile de miercuri si vineri fara a se opri de nasterea de prunci!
Nu discutam aici de situatia de sarcina, sau chiar de alaptare cand de asemenea e recomandata infranarea!
Scopul casatoriei nu e doar nasterea de prunci. Acestea e darul minunat care decurge din relatia conjugala. Sotii se pot bucura de relatia conjugala, atata vreme cat nu opresc nasterea de prunci prin nici o metoda(fie naturala, fie nu) fara sa fie pacat.
Cum nu e pacat sa te bucuri de gustul aromat al unui mar, atata vreme cat scopul tau nu e doar cautarea gustului bun.
Daca sotii considera ca le sunt destui pruncii trimisi de Domnul, atunci se pot pazi doar prin infranare(abstinenta, cum vrei sa zici)!
Dar asta nu inseamna ca relatia conjugala le este ingaduita doar in zilele fertile!

Ovidiu, punctul meu de vedere nu difera de al tau, deoarece avem ca model aceeasi persoana.(in ceea ce priveste aspectul acesta, la treaba cu alimentatia vedem lucruile diferit) Dar repet, subiectul acesta capata mereu alte valente si daca pui o virgula gresit.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 20.09.2012, 14:25:02
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Și de ce dragoste vorbești? Poți să-mi spui tu că-L iubești pe Dumnzeu când nici măcar un post nu-l putem ține? Îți iubești tu aproapele săvârșind împreună cu el păcatul?

Și cum îți înfrânezi pofta? Nu prin răbdare? Nu prin abstinență? Sau relațiile conjugale nu țin de poftă?
ai vreun temei biblic la tot ceea ce spui?
Reply With Quote
  #50  
Vechi 20.09.2012, 14:26:22
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Ovidiu, nu ma contrazic. dar discutia asta mereu capata alte valente.
Din postul initial al initiatorului topicului am inteles ca el vb de o relatie permisa doar in zilele cand femeia poate ramana insarcinata.(acele 5-6 pe luna). De aceea ma revoltam, oarecum.

Din punctul meu de vedere, relatia conjugala poate avea loc regulat, atata vreme cat se respecta posturile, sarbatorile, zile de miercuri si vineri fara a se opri de nasterea de prunci!
Nu discutam aici de situatia de sarcina, sau chiar de alaptare cand de asemenea e recomandata infranarea!
Scopul casatoriei nu e doar nasterea de prunci. Acestea e darul minunat care decurge din relatia conjugala. Sotii se pot bucura de relatia conjugala, atata vreme cat nu opresc nasterea de prunci prin nici o metoda(fie naturala, fie nu) fara sa fie pacat.
Cum nu e pacat sa te bucuri de gustul aromat al unui mar, atata vreme cat scopul tau nu e doar cautarea gustului bun.
Daca sotii considera ca le sunt destui pruncii trimisi de Domnul, atunci se pot pazi doar prin infranare(abstinenta, cum vrei sa zici)!
Dar asta nu inseamna ca relatia conjugala le este ingaduita doar in zilele fertile!

Ovidiu, punctul meu de vedere nu difera de al tau, deoarece avem ca model aceeasi persoana.(in ceea ce priveste aspectul acesta, la treaba cu alimentatia vedem lucruile diferit) Dar repet, subiectul acesta capata mereu alte valente si daca pui o virgula gresit.
ai temei biblic la ceea ce zici?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02