Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.09.2009, 16:08:36
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit Tinutul Secuiesc

ash fi deacord sa li se dea autonomie teritoriala secuilor din Romania cu conditzia ca shi ei sa recunoasca revolutzia de la 1848 shi pe Avram Iancu, razboiul de independentza din 1877, unirea tzarilor Romane de la 1918 sub Carol shi Ferdinand shi Romania Mare, infrangerea austro-ungariei din primul Razboi Mondial, aliantza lor cu furerul fascist shi luarea Transilvaniei de nord de catre hortishti shi apoi infrangerea in al doilea razboi mondial de catre trupele romane shi sovietice prin actul de intoarcere a armelor facut sub regele Mihai I shi eliberarea de sub hortishti, cand ei au luptat alaturi de austrieci respectiv alaturi de fascishti pana au ajuns la capitulare neconditzionata... deci daca ei recunosc ca pamantul este al tzarii Romaneshti, shi daca recunosc ca e pamantul Romanilor de drept atunci cu un tratat corect incheiat, ash fi deacord la cererile lor sa se discute despre autonomie:

-sa nu aiba armata propire sau politzie proprie
-sa nu aiba granitze cu Romania ci trecere libera
-sa nu aiba atitudini antiromaneshti shi sa nu aiba dreptul de a purta arme
-sa nu aiba atitudini antiortodoxe
-sa poata sa aiba administratzie shi legi proprii daca vor
-sa aiba autonomie culturala
-sa aiba autonomie teritoriala in sensul ca cetatzenii din tzinutul lor se supun legilor lor, administratziei lor... dar atunci nu mai voteaza shi ca cetatzeni romani
-sa fie un mic stat fidel tzarii Romane actzionand solidar la bine sau la greu shi nu cum au slujit mereu cauzele austriecilor sau fascishtilor sau ale Ungariei mari... infranta shi de turci in luptele de la Mohaci... pe cand erau sub austrieci... dar ei erau mari grofi prin Transilvania jupuind shi sclavizand shi batjocurind pe romani... scalvi fara drepturi in pamanturile lor milenare.


(sunt deacord cu dreptul la autonomizare, deacord oarecum cu ei, dar nu dupa mintea lor ca ei sunt inshelatzi, sunt deacord cu ei in parte ca shi eu sunt un sfert secui, nu de alta, dar 3 sferturi is roman shi pedeantregul sunt creshtin ortodox roman mirean ce tziu cu Horea shi cu Avram Iancu, cu Pintea shi cu Tudor Vladimirescu shi regii Romaniei shi cu Regele Carol al II-lea shi mai ales cu regele Mihai I, ca ei au fost dreptzi... )

daca n-ah fi deacord ce sa le fac? sa-i deportez in Ungaria? sa-i bag la temnitza?

cred ca un tratat corect ar impaca lucrurile, iar eu nu am nevoie de pamanturile lor... asha cum se lacomesc ei mereu la Transilvania romanilor...


ca altfel, nu pot sa cred decat ca este o provocare pentru ca ei fiind bagatzi la pushcarie pentru calcarea constitutziei sau provocand sentimentele natzionaliste sa poata striga la UE shi la Ungaria ca le sunt incalcate drepturile shi libertatzile shi sa vrea in timp sa ne rapeasca teritoriile... ce de drept apartzin romanilor... ca ei au fost infrantzi in razboaie cand mereu s-au aliat impotriva intereselor Romaneshti... shi doar pe vremea turcilor shi tatarilor au luptat alaturi de Shtefan cel Mare sau Mihai Viteazul in sensul ca turcii sau tatarii ajungeau pana la ei in tzinutul lor ca sa talhareasca... ca nu prea shtiu sa ne fi ajutat in lupta antiotomana decat putzin...

deci dupa 18 ani ce s-au aflat permanent alaturi la guvernare, ma mir ca cer drepturi shi spun tot ei ca li s-au incalcat drepturile... dar e dreptul oricarui om la parere...

Last edited by vsovi; 07.09.2009 at 18:03:44.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.09.2009, 13:21:19
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
ash fi deacord sa li se dea autonomie teritoriala secuilor din Romania cu conditzia ca shi ei sa recunoasca revolutzia de la 1848 shi pe Avram Iancu, razboiul de independentza din 1877, unirea tzarilor Romane de la 1918 sub Carol shi Ferdinand shi Romania Mare, infrangerea austro-ungariei din primul Razboi Mondial, aliantza lor cu furerul fascist shi luarea Transilvaniei de nord de catre hortishti shi apoi infrangerea in al doilea razboi mondial de catre trupele romane shi sovietice prin actul de intoarcere a armelor facut sub regele Mihai I shi eliberarea de sub hortishti, cand ei au luptat alaturi de austrieci respectiv alaturi de fascishti pana au ajuns la capitulare neconditzionata... deci daca ei recunosc ca pamantul este al tzarii Romaneshti, shi daca recunosc ca e pamantul Romanilor de drept atunci cu un tratat corect incheiat, ash fi deacord la cererile lor sa se discute despre autonomie:

-sa nu aiba armata propire sau politzie proprie
-sa nu aiba granitze cu Romania ci trecere libera
-sa nu aiba atitudini antiromaneshti shi sa nu aiba dreptul de a purta arme
-sa nu aiba atitudini antiortodoxe
-sa poata sa aiba administratzie shi legi proprii daca vor
-sa aiba autonomie culturala
-sa aiba autonomie teritoriala in sensul ca cetatzenii din tzinutul lor se supun legilor lor, administratziei lor... dar atunci nu mai voteaza shi ca cetatzeni romani
-sa fie un mic stat fidel tzarii Romane actzionand solidar la bine sau la greu shi nu cum au slujit mereu cauzele austriecilor sau fascishtilor sau ale Ungariei mari... infranta shi de turci in luptele de la Mohaci... pe cand erau sub austrieci... dar ei erau mari grofi prin Transilvania jupuind shi sclavizand shi batjocurind pe romani... scalvi fara drepturi in pamanturile lor milenare.


(sunt deacord cu dreptul la autonomizare, deacord oarecum cu ei, dar nu dupa mintea lor ca ei sunt inshelatzi, sunt deacord cu ei in parte ca shi eu sunt un sfert secui, nu de alta, dar 3 sferturi is roman shi pedeantregul sunt creshtin ortodox roman mirean ce tziu cu Horea shi cu Avram Iancu, cu Pintea shi cu Tudor Vladimirescu shi regii Romaniei shi cu Regele Carol al II-lea shi mai ales cu regele Mihai I, ca ei au fost dreptzi... )

daca n-ah fi deacord ce sa le fac? sa-i deportez in Ungaria? sa-i bag la temnitza?

cred ca un tratat corect ar impaca lucrurile, iar eu nu am nevoie de pamanturile lor... asha cum se lacomesc ei mereu la Transilvania romanilor...


ca altfel, nu pot sa cred decat ca este o provocare pentru ca ei fiind bagatzi la pushcarie pentru calcarea constitutziei sau provocand sentimentele natzionaliste sa poata striga la UE shi la Ungaria ca le sunt incalcate drepturile shi libertatzile shi sa vrea in timp sa ne rapeasca teritoriile... ce de drept apartzin romanilor... ca ei au fost infrantzi in razboaie cand mereu s-au aliat impotriva intereselor Romaneshti... shi doar pe vremea turcilor shi tatarilor au luptat alaturi de Shtefan cel Mare sau Mihai Viteazul in sensul ca turcii sau tatarii ajungeau pana la ei in tzinutul lor ca sa talhareasca... ca nu prea shtiu sa ne fi ajutat in lupta antiotomana decat putzin...

deci dupa 18 ani ce s-au aflat permanent alaturi la guvernare, ma mir ca cer drepturi shi spun tot ei ca li s-au incalcat drepturile... dar e dreptul oricarui om la parere...
Pacat ca nu stau linistiti...si nu imi miroase deloc bine aceasta decizie a lor!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.09.2009, 18:38:24
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Mai Vsovi, cu ungurii vor exista mereu probleme. Aia vreau ungaria mare cu orice pret. Si'n ungaria aia mare a lor intra si Transilvania noastra.

Cat despre secui, tu ca Roman cum poti sa afirmi asa ceva? Sa le dai stat? Doamne fereste! Azi le dai autonomie, maine aia se alipesc ungariei.

Cate exemple n'avem in istorie. Uite la America. Odata negrii erau sclavi; acum au ajuns la putere cu obama. Vezi Franta; un negru african e vazut ca "francez" dar un alb in africa e vazut (inca) ca un colonialist. Vezi Romania; odata tiganii erau si ei "sclavi", acum ne conduc prin tiganizarea/manelizarea societatii.

Traim vremuri grele draga vsovi! Dar multi nu inteleg. Sunt prea ocupati cu moda, cu ultimele masini, cu posetuta de la Armani, hi5 si alte lucruri "lumesti"!

Last edited by Antoni0; 08.09.2009 at 18:40:34.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.09.2009, 10:52:00
Dalal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
ash fi deacord sa li se dea autonomie teritoriala secuilor din Romania cu conditzia ca shi ei sa recunoasca revolutzia de la 1848 shi pe Avram Iancu, razboiul de independentza din 1877, unirea tzarilor Romane de la 1918 sub Carol shi Ferdinand shi Romania Mare, infrangerea austro-ungariei din primul Razboi Mondial, aliantza lor cu furerul fascist shi luarea Transilvaniei de nord de catre hortishti shi apoi infrangerea in al doilea razboi mondial de catre trupele romane shi sovietice prin actul de intoarcere a armelor facut sub regele Mihai I shi eliberarea de sub hortishti, cand ei au luptat alaturi de austrieci respectiv alaturi de fascishti pana au ajuns la capitulare neconditzionata... deci daca ei recunosc ca pamantul este al tzarii Romaneshti, shi daca recunosc ca e pamantul Romanilor de drept atunci cu un tratat corect incheiat, ash fi deacord la cererile lor sa se discute despre autonomie:

-sa nu aiba armata propire sau politzie proprie
-sa nu aiba granitze cu Romania ci trecere libera
-sa nu aiba atitudini antiromaneshti shi sa nu aiba dreptul de a purta arme
-sa nu aiba atitudini antiortodoxe
-sa poata sa aiba administratzie shi legi proprii daca vor
-sa aiba autonomie culturala
-sa aiba autonomie teritoriala in sensul ca cetatzenii din tzinutul lor se supun legilor lor, administratziei lor... dar atunci nu mai voteaza shi ca cetatzeni romani
-sa fie un mic stat fidel tzarii Romane actzionand solidar la bine sau la greu shi nu cum au slujit mereu cauzele austriecilor sau fascishtilor sau ale Ungariei mari... infranta shi de turci in luptele de la Mohaci... pe cand erau sub austrieci... dar ei erau mari grofi prin Transilvania jupuind shi sclavizand shi batjocurind pe romani... scalvi fara drepturi in pamanturile lor milenare.


(sunt deacord cu dreptul la autonomizare, deacord oarecum cu ei, dar nu dupa mintea lor ca ei sunt inshelatzi, sunt deacord cu ei in parte ca shi eu sunt un sfert secui, nu de alta, dar 3 sferturi is roman shi pedeantregul sunt creshtin ortodox roman mirean ce tziu cu Horea shi cu Avram Iancu, cu Pintea shi cu Tudor Vladimirescu shi regii Romaniei shi cu Regele Carol al II-lea shi mai ales cu regele Mihai I, ca ei au fost dreptzi... )

daca n-ah fi deacord ce sa le fac? sa-i deportez in Ungaria? sa-i bag la temnitza?

cred ca un tratat corect ar impaca lucrurile, iar eu nu am nevoie de pamanturile lor... asha cum se lacomesc ei mereu la Transilvania romanilor...


ca altfel, nu pot sa cred decat ca este o provocare pentru ca ei fiind bagatzi la pushcarie pentru calcarea constitutziei sau provocand sentimentele natzionaliste sa poata striga la UE shi la Ungaria ca le sunt incalcate drepturile shi libertatzile shi sa vrea in timp sa ne rapeasca teritoriile... ce de drept apartzin romanilor... ca ei au fost infrantzi in razboaie cand mereu s-au aliat impotriva intereselor Romaneshti... shi doar pe vremea turcilor shi tatarilor au luptat alaturi de Shtefan cel Mare sau Mihai Viteazul in sensul ca turcii sau tatarii ajungeau pana la ei in tzinutul lor ca sa talhareasca... ca nu prea shtiu sa ne fi ajutat in lupta antiotomana decat putzin...

deci dupa 18 ani ce s-au aflat permanent alaturi la guvernare, ma mir ca cer drepturi shi spun tot ei ca li s-au incalcat drepturile... dar e dreptul oricarui om la parere...


Ungurilor nu trebuie sa le dam nimic altceva decat alternativa fireasca de a pleca spre si ,la patria muma -Ungaria,drept pe care deja il au dar nu il pun in practica.
Multi au pohtit la pamant romanaesc si ,fie au murit hipersalivand ,fie au avut descendenti avortoni sau cu simtul orientarii in spatiu si in...geografia teritoriala a tarii mele -ROMANIA,deviat si confuz.. Asa se intampla cand "poftesti" ce nu este al tau si nu-ti apartine ..
Nu bat orbul ca nu vede ,dar il orientez !
Deci,spre Ungaria ! Indemn valabil pentru minoritarii care vor imbratisari materne si care nu sunt multumiti de ospitalitatea si toleranta ,oferita din belsug de poporul meu,prea indulgent uneori.


http://www.youtube.com/watch?v=-5itzWZ-q0c




Numai bine !

DOAMNE AJUTA !

Last edited by Dalal; 21.09.2009 at 10:54:56.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.09.2009, 11:25:29
catalin_ catalin_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 131
Implicit desteptarea!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

fratilor, astfel de discutii sunt inutile! ca si in ortodoxie. schimbi o cirta si se produce un dezastru. Din start nu trebuie tolerat si mai ales discutat ....pe aceasta tema. Ei sunt cetateni romani care locuiesc pe teritoriul Romaniei. Trebuie sa se supuna ca orice cetatean roman legilor romanesti. Etnia oricum nici ei nu si-o mai cunosc bine, ca de cand migreaza, colonizeaza, abuzeaza, vandalizeaza, abereaza, cotropesc , dusmanesc, rapesc..... nu mai sunt unguri (huni de fapt), ci un trib cu prea mult tupeu si lipsa de respect pentru o tara si un popor cum nu mai exista. De ce credeti ca s-au stabilit intr-o zona mirifica din inima Romaniei ???? Nu le place aici, sa-si faca autonomie si sa se manifeste ... pe spatiul selenar , eventual vreo gaura neagra . Ca in Hungaria nu mai au loc si se mananca intre ei . Nu stiu ce fa cautoritatile romane cu aceste grupari mafiote si instigatoare! Desteptarea !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.10.2009, 15:17:57
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin_ Vezi mesajul
fratilor, astfel de discutii sunt inutile! ca si in ortodoxie. schimbi o cirta si se produce un dezastru. Din start nu trebuie tolerat si mai ales discutat ....pe aceasta tema. Ei sunt cetateni romani care locuiesc pe teritoriul Romaniei. Trebuie sa se supuna ca orice cetatean roman legilor romanesti. Etnia oricum nici ei nu si-o mai cunosc bine, ca de cand migreaza, colonizeaza, abuzeaza, vandalizeaza, abereaza, cotropesc , dusmanesc, rapesc..... nu mai sunt unguri (huni de fapt), ci un trib cu prea mult tupeu si lipsa de respect pentru o tara si un popor cum nu mai exista. De ce credeti ca s-au stabilit intr-o zona mirifica din inima Romaniei ???? Nu le place aici, sa-si faca autonomie si sa se manifeste ... pe spatiul selenar , eventual vreo gaura neagra . Ca in Hungaria nu mai au loc si se mananca intre ei . Nu stiu ce fa cautoritatile romane cu aceste grupari mafiote si instigatoare! Desteptarea !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Wow,cata incisivitate...De unde se trage,din prea multa iubire crestineasca?
Eu am prieteni si multi cunoscuti in tinutul secuiesc si sunt niste oameni de nota 10.
Gospodari,muncitori,familisti,civilizati, ospitalieri.
Sunt mandri de etnia lor,insa niciodata nu s-a pus problema vreunor jigniri sau discriminari intre noi.Doamne pazeste!
Ca or fi si unii mai fanatici,probabil,insa padure fara uscaturi nu exista.
Voi ati fost vreodata in Ungaria sa vedeti la ce ani lumina dpdv al civilizatiei sunt oamenii aceia de noi?

Last edited by heaven; 16.10.2009 at 15:27:24.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.10.2009, 16:09:54
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Am prieteni unguri in Harghita si am stat destul de mult prin vacante pe acolo. Daca am invatat un lucru din sederile mele in Tinutul Secuiesc, este ca sovinismul si ura de rasa nu are etnie, la fel cum nici omenia si iubirea de semeni nu are culoare etnica.

Restul e gargara. Romania este deja un model in Europa pentru cum trateaza minoritatea maghiara. Cei care vor "autonomie" (a se citi "independenta" sau "stat federal") sunt la fel ca cei care vor sa-i forteze sa vorbeasca limba romana. Deja isi aleg primarii si consilierii locali pe care-i doresc, folosesc limba materna in administratie si justitie, au scoli de toate nivelele in limba maghiara - chiar daca mai trebuie construite unitati de invatamant superior. Singura problema cu care se mai confrunta minoritatea este obtuzitatea si intoleranta romaneasca. Dar si reciproca e valabila in anumite cazuri. Oricum tinutul a fost autonom mult timp in perioada comunista si la asta vor sa se intoarca cei care cer acum mai multa "autonomie".

Cat despre tendintele unioniste, poate ati uitat ca Ungaria a semnat un tratat cu Romania prin care renunta la orice pretentie teritoriala asupra Transilvaniei, preferand sa se concentreze pe promovarea democratiei, a bunei vecinatati, a sustinerii minoritatii maghiare. De asemenea, ungurii din Ardeal se mandresc cu faptul ca sunt unguri, romani si secui (sau ceangai, dupa caz) in acelasi timp. Poate ca-si doresc mai multa autonomie, dar putini vor sa devina exclava a Ungariei. Multi muncesc peste granita, dar aproape toti se intorc si cativa povestesc despre intoleranta de care s-au lovit in Ungaria.

Romania si Ungaria sunt state membre ale EU. Viitorul nu poate fi decat linistit in privinta tensiunilor etnice. Situatia in Ardeal evolueaza dinspre bine spre mai bine, ca daca era rau asa cum tin unii sa dea din plisc am fi ajuns precum Iugoslavia.

Nu ma surprinde sa vad atitudini atat de neinformate si de violente la adresa unei etnii pe un forum ortodox romanesc. Intotdeauna a existat o legatura stransa intre nationalismul patriotard si BOR. Exista si un nationalism adevarat, curat, al celor ce se mandresc cu tara lor si cu diversitatea existenta, al celor ce doresc pace si prietenie si o buna cooperare si convietuire intre toti cetatenii, nu epurare etnica si exod.

Ca asa-zisi crestini ar trebui sa va fie rusine de astfel de atitudini si sa va feriti de ele ca de dracu. Dar intotdeauna veti alege pe mustata exemple de sovinism ardelenesc, ca sa va alimentati propriul sovinism si ura launtrica. Cati dintre voi ati fost in Harghita si Covasna? Cati dintre voi ati cunoscut oamenii locului? Pe cati v-au omenit si primit in casele lor, chiar daca limba s-a dovedit a fi un obstacol? Cati dintre voi aveti prieteni acolo cu care sunteti in stare sa radeti cu gura pana la urechi in ciuda unei comunicari greoaie? Cred ca nici unul din cei care au emis ineptii pe acest topic, pentru ca asa ceva presupune sa-ti deschizi inima si sa fi dispus la prietenie, lucru de care, se vede treaba, nu sunteti in stare.

Am dat si eu peste oameni care se faceau ca nu inteleg romaneste, desi ceream la magazin un pachet de tigari. Dar asta nu m-a suparat, din contra, am realizat ca au si ei uscaturile lor. Sau poate ca persoana respectiva si-ar fi schimbat atitudinea daca m-ar fi cunoscut.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.10.2009, 16:24:18
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

voi n-atzi intzeles ca ei vor refacerea imperiului Austro-Ungar?, ca de aia vor revizionism mereu, ca avand autonomie sa se infratzeasca cu Ungaria shi impreuna cu Austria sa refaca istoria... viseaza despre trecutul lor frumos... cand stapaneau peste romani... shi aveau o tzara mare... dar uita ca erau la cheremul Imparatului shi la judecata imperialilor... asta uita ca shi ei erau un fel de cetatzeni de mana doua in imperiu ala...

poi bine-bine, indiferent ce vor shi ce viseaza ii intreb totushi, poi n-au patzit-o la Mohaci cu turcii?, apoi in 1918 sau in al doilea razboi mondial? oare nu i-am invins noi in lupta dreapta cand erau odata cu austriecii iar a doua oara cu nemtzii shi italienii venitzi sa ne ia tzara?... deci ce mai vor? sa nu ajunga oare mii de ani de exploatare a tzarii noastre caci Menumorut a fost primul care a intemeiat un stat dincoace de paduri, caci aia inseamna Transilvania, dincolo de paduri... dar secuimea este defapt o populatzie deportata cineshtie de unde ca sa apere imperiul de navalirile tatare... poi ei ar vrea mereu sa continue activitatea aia a lor razboinica? poi daca le place, de ce nu apara pe cei asupritzi? de ce apara mereu pe tirani? pe furer sau pe imparateasa Maria Tereza? ei nu pricep ca apara pe cei ce nu merita? de ce nu-i apara pe tzaranii romani ca aia au fost exploatatzi mii de ani shi au platit biruri grele la imperiu shi au slujit la nobilii jmecheri traind in case de pamant cu o camera... sau daca nu le place sa ne apere pe noi atunci dandu-shi seama ca a trecut razboiul, ca sunt lasatzi la vatra, poate se gandesc ca se pot intoarce de unde au venit...

deci ma intreb de ce nu se trezesc odata ca le-am zis ca shi eu sunt pe sfert secui, dar dreptatea e de partea lui Pintea shi Horia shi Closhca shi Crishan shi Tudor Vladimirescu shi a regilor Romaniei... deci daca ei nu cred asta atunci sa caute sa se convinga, sa cerceteze ca sa se lamureasca shi sa se linishteasca ei singuri... ca inca un razboi nu e de dorit nici pentru ei nici pentru noi, dar daca n-ai cu cine, atunci, bucuroshi le-om duce toate, de e pace, de-i razboi... sufletesc fireshte, shi cu bani, ca ala cu gloantze pare ca s-a depashit...

Last edited by vsovi; 16.10.2009 at 16:31:20.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.10.2009, 23:01:55
Danette's Avatar
Danette Danette is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit Tratatul de la Lisabona

Ati auzit nu-i asa de acesta? A intrat in vigoare din ianuarie 2009, desi cehii inca nu l-au ratificat pe deplin...

Ce spune acesta? In cateva cuvinte:

"Prin intrarea in vigoare a Tratatului de la Lisabona, Uniunea Europeana devine in mod oficial un stat federal, un imperiu ca sa-l citez pe presedintele Comisiei Europene, iar tarile membre sunt readuse la statutul de provincii, urmand a fi impartite in regiuni.

Un efect sigur al Tratatului de la Lisabona, despre care foarte putini au habar, este cel al reorganizarii administrative a tarii sub forma regiunilor. Romania urmeaza sa fie impartita administrativ in 9-12 regiuni, una dintre aceasta, fiind, desigur, Tinutul Secuiesc!

In timp, unele regiuni for fi reunite cu regiuni din tarile vecine, in ideea de a distruge identitatile nationale. Regiunile vor avea parlamente proprii si vor fi finantate direct de catre UE.

Statele nationale vor fi practic surpate din interior!"

Noi suntem deja prea insgnifianti pentru a mai decide...sau nu?
__________________
" Arde Doamne, Te rugam, cu lumina Ta tot raul din jurul nostru si lumineaza intunericul cu Dumnezeiasca-Ti Lumina, Iti multumim. Amin"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.10.2009, 00:34:46
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danette Vezi mesajul
Ati auzit nu-i asa de acesta? A intrat in vigoare din ianuarie 2009, desi cehii inca nu l-au ratificat pe deplin...

Ce spune acesta? In cateva cuvinte:

"Prin intrarea in vigoare a Tratatului de la Lisabona, Uniunea Europeana devine in mod oficial un stat federal, un imperiu ca sa-l citez pe presedintele Comisiei Europene, iar tarile membre sunt readuse la statutul de provincii, urmand a fi impartite in regiuni.

Un efect sigur al Tratatului de la Lisabona, despre care foarte putini au habar, este cel al reorganizarii administrative a tarii sub forma regiunilor. Romania urmeaza sa fie impartita administrativ in 9-12 regiuni, una dintre aceasta, fiind, desigur, Tinutul Secuiesc!

In timp, unele regiuni for fi reunite cu regiuni din tarile vecine, in ideea de a distruge identitatile nationale. Regiunile vor avea parlamente proprii si vor fi finantate direct de catre UE.

Statele nationale vor fi practic surpate din interior!"

Noi suntem deja prea insgnifianti pentru a mai decide...sau nu?
dA, este si o profetie ...Credibil..vad ca au existat niste raspunsuri pe acest topic, dar acuma nu mai sunt?????????? Mai, sa fie!
Reply With Quote
Răspunde