Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.01.2007, 23:54:22
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

la ce se refera de fapt partea din apostolul care se citeste la cununie" femeia sa se teama de barbat"?
mie chiar nu-mi place cum suna si nu mi se pare corecta formularea.cum adica sa se teama? si de ce saraca femeie trebuie umilita peste tot?



dumnezeu sa ma ierte!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.01.2007, 11:39:59
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

chiar nu stie nimeni sa-mi raspunda?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.01.2007, 12:03:25
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

hmmm, nu stiu in privinta asta, dar poate ca e la fel ca si Frica de Dumnezeu.
Frica de Dumnezeu, care este un Dar al Sf Duh nu inseamna sa-ti fie teama de Dumnezeu ca de un tiran sau cine stie ce. Ci inseamna a-ti fi frica sa nu-L superi pentru ca Il iubesti si tie frica ca nu cumva sa Il ranesti prin pacatele tale. Intelegi? Nu stiu daca am fost clara. Mai cred ca se refera de asemenea la frica (uimirea, cutremurul) pe care o ai fata de ceva maret, minunat, pe care nu poti explica. Dar ultima parte am spus-o de la mine, nu stiu daca e bine.
De aceea si fraza aceea din cadrul nuntii cred ca se interpreateaza int-un alt mod decat cum intelege lumea asa fara explicatii. Nu stiu sa explic fraza, dar daca se face comparatia dintre relatia dintre Cristos si Biserica, poate este o legatura intre aceasta "teama" si frica de Dumnezeu.
Sper ca nu am spus prostii, daca da...sa ma corectati si sa ma iertati
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.01.2007, 14:56:10
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

ma cred ca inventati, eu la nunti nu am auzit in viata mea asemenea ineptie! nu are nici o logica. Iar faza cu maretia o poti simti fata de ingeri si figuri sfinte nicidecum fata de un muritor obisnuit!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.01.2007, 16:32:01
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de consuela
ma cred ca inventati, eu la nunti nu am auzit in viata mea asemenea ineptie! nu are nici o logica. Iar faza cu maretia o poti simti fata de ingeri si figuri sfinte nicidecum fata de un muritor obisnuit!
Nu e nici o inventie,asa e scris si sora Anamaria a interpretat-o corect.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.01.2007, 00:37:42
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Aceste cuvinte au fost spuse de Apostolul Pavel catre femeile crestine.Si nu este deloc vorba despre violenta, deoarece barbatii trebuie sa-si iubeasca femeile cum isi iubeste Hristos Biserica, ceea ce exclude orice urma de violenta. Familia crestina se bazeaze pe dragostea dintre cei doi soti, ceea ce ii face egali.
A fi cap femeii inseamna ca tot greul unei familii trebuie sa-l duca barbatul,chiar daca se consulta in toate problemele cu sotia lui.
Iar femeia trebuie sa se teama sa nu strice cu pretentiile (uneori exagerate) acest echilibru si buna intelegere.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.01.2007, 02:23:26
v.LIVIU.v v.LIVIU.v is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2007
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maniucu
la ce se refera de fapt partea din apostolul care se citeste la cununie" femeia sa se teama de barbat"?
mie chiar nu-mi place cum suna si nu mi se pare corecta formularea.cum adica sa se teama? si de ce saraca femeie trebuie umilita peste tot?



dumnezeu sa ma ierte!
e adevarat ca traducerea textului suna putin violent in urechile noastre, ale tinerilor moderni, iar verbul ,, a se teme,, folosit de traducatorul Bibliei Sinodale, am spune noi cei de astazi nu e cel mai potrivit, cu toate acestea el e scris negru pe alb [sa se teama de barbat]. acuma as vrea sa va spun cum vad eu situatia aceasta, si cum inteleg eu cuvantul teama. il inteleg in sensul de ascultare, de slujire, de dragoste dar spuse putin mai imperativ si nicidecum ca teama care vine in urma unei violente sau ceva asemanator ( ca o gluma daca imi e permisa, barbatii care isi manifesta barbatia batandu si femeile si mai au impresia ca au si un fundament biblic in ceea ce fac, GRESESC ). Un alt lucru care trebuie considerat este si contextul in care aceasta epistola e scrisa si cui ii este adresata. unei cetati unde virturea era aproape inexistenta si desfraul la rang de religie...restul il intelegeti dumneavoastra.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.01.2007, 11:00:00
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Se refera la aceasi "teama" pe care orice crestin trebuie s-o aiba fata de Dumnezeu, adica sa se rusineze sa faca pacate, sa nu-L trateze pe Dumnezeu si implicit sufletul sau cu nepasare, sa zaca in pacate. Doamne ajuta, Dumnezeu si un crestin nu trateaza niciodata femeia ca pe o fiinta inferioara.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.01.2007, 13:50:41
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maniucu
la ce se refera de fapt partea din apostolul care se citeste la cununie" femeia sa se teama de barbat"?
mie chiar nu-mi place cum suna si nu mi se pare corecta formularea.cum adica sa se teama? si de ce saraca femeie trebuie umilita peste tot?



dumnezeu sa ma ierte!
eu sunt femeie si nu ma simt deloc umilita, crede-ma cat despre ceea ce ai intrebat cred ca ar trebui sa intrebi duhovnicul nu crezi?? sunt sigura ca el iti va da cel mai bun raspuns Doamne ajuta
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.01.2007, 16:29:49
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maniucu
la ce se refera de fapt partea din apostolul care se citeste la cununie" femeia sa se teama de barbat"?
mie chiar nu-mi place cum suna si nu mi se pare corecta formularea. cum adica sa se teama? si de ce saraca femeie trebuie umilita peste tot?



dumnezeu sa ma ierte!
Sa citim tot ce se spune la Apostol si sa nu scoatem din context. Inainte de a zice "femeia sa se teama de barbat", Sf. Ap. Pavel spune "Barbatilor, iubiti-va femeile dupa cum si Hristos a iubit Biserica". Deci vedem legatura clara intre Hristos si Biserica, intre barbat si femeie. Iar daca ne dam seama ca barbatul e dator sa-si iubeasca femeia pana la a se jertfi pentru ea, precum Hristos a facut pentru Biserica, deja teama pe care trebuie sa o aiba femeia este vazuta intr-o alta lumina. Este asa cum explica cineva teama de Dumnezeu care conduce apoi la comuniunea cu Dumnezeu si la iubirea minunata fata de Creator.

Mie mi se pare mai greu ce i se cere barbatului decat femeii. Asa ca bine ca sunt femeie!!! :D

Elena

Reply With Quote
Răspunde