Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.01.2007, 20:42:09
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Acest topic este o reluare a ideii centrale din "..de ce a fost izgonit Adam din Rai".
Acolo nu am reusit sa ajung la dezbaterea acestei intrebari, din mai multe motive.

In acest topic ma astept la orice interpretare din partea dvs., orice este binevenit, pentru ca Bibilia nu ne lamureste in acest sens.

De data asta chiar va recomand sa dati frau liber imaginatiei.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.01.2007, 03:05:16
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parintele Cleopa spune despre imaginatie ca este "nebuna" trupului.
Vrei sa dam frau liber imaginatiei?!? Nu,Nu, nu, nu, nu!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.01.2007, 15:48:34
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Biblia nu ne lamureste dar Sfintii Parinti da.
Sfantul Grigorie de Nyssa talcuieste ca pomul cunostintei binelui si raului este orice cunostinta pe care omul o primeste amagit de ideea ca este buna, cand in realitate este rea. Prin consecinte cunoaste de fapt doar raul si numai prin comparatie cu ceea ce a pierdut realizeaza ceea ce este binele.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.01.2007, 16:48:07
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

"Parintele Cleopa spune despre imaginatie ca este "nebuna" trupului. "
Hmmm...daca ar fi spus ca aruncatul de pe blocuri turn in numele domnului e un lucru mantuitor te vedeam la stirile de la 5?
Imaginatia nu este neaparat "buna trupului" in schimb...imaginatia este mana pentru caracter. Un om lipsit de creativitate, lipsit de destula imaginatie cat sa fie original si unic nu poate sa se numeasca Individ, oricat de inteligent ar fi. Diferenta dintre masa si Indivizi in opinia mea e tocmai originalitatea celor din urma. Caci in fond asta e omul comun...o mica particica din masa, identica in mare parte cu toate celelalte.
Din punct de vedere a binelui si a raului...ele pot reprezenta altceva pentru fiecare. Raul din punctul meu de vedere este prostia. Si dincolo de aceasta nu pot decat sa fac prezumtii subiective. Izgonirea din rai o gasim in oricine. Se intampla o data cu pierderea inocentei.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.01.2007, 17:10:09
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Cat timp vom gandi dogmatic nu vom afla niciodata ce vrea sa spuna Biblia.
Mai cautati si prin alte carti si mai lasati cartile "Sf." si facetiva o parere proprie.
"Voi credeti ca Soarele se invarte in jurul Pamantului???????"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.01.2007, 17:40:17
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

......Just!,ARHANGHELUL.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.01.2007, 17:46:23
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

:))
Interesanta intrebare...si este incredibil de serioasa. E chiar o problema de perceptie...si un exemplu clasic in multe argumentari. Mult timp s-a crezut ca Soarele se invarte in jurul Pamantului pentru ca asa parea. In schimb in zilele noastre aceasta teorie nu mai e considerata valida, cu toate astea teoria ca Pamantul se roteste in jurul Soarelui e in mod ironic bazata tot pe perceptie. Perceptie care e supusa subiectivitatii, si nu e sigura. Si de aici ajungem la gandirea de tip "POATE". Din cauza problemelor perceptiei, certitudinea este imposibila, si deci exprimarea "Stim ca Pamantul se invarte in jurul Soarelui" nu este chiar corecta, dar de dragul exprimarii cat mai clare si concise, sunt de acord sa facem o presupunere exagerata pentru a ne concentra pe ideea mesajul.
Stiu ca nu prea avea legatura cu intentia Arhanghelului,dar voiam chiar sa subliniez ideea de perceptie vs realitate.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.01.2007, 18:44:11
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Cat timp vom gandi dogmatic nu vom afla niciodata ce vrea sa spuna Biblia.
Mai cautati si prin alte carti si mai lasati cartile "Sf." si facetiva o parere proprie.
"Voi credeti ca Soarele se invarte in jurul Pamantului???????"
Parerea mea proprie e ca soarele se invarte in jurul blocului meu. Dimineata e intr-un loc, iar seara, intr-alt loc.
Dar din carti am citit despre miscarea pamantului in jurul soarelui. Aceasta teorie m-a convins,si atunci am renuntat sa ma limitez la propria parere, nu numai in ceea ce priveste sistemul solar, dar si religia, caci una mi se pare mie si alta e realitatea. Dar fiecare face cum crede.

Am o rugaminte la ARHANGHELUL: te rog sa-mi spui cum imi pot face o parere proprie in privinta mantuirii, fara a gandi dogmatic, mantuirea fiind ceea ce ma preocupa in mod deosebit in momentul de fata.
Multumiri anticipate.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.01.2007, 21:18:04
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Crestinul se ghideaza dupa invatatura Bisericii ,a Sfintilor Parinti .
In acest sens n-are nici un rost sa ne imaginam ce vrem noi ci sa ne informam .
Va recomand adresa indicata de Parintele ierom _petru , la Resurse ortodoxe .
In " Biblioteca electronica - Carti si monografii " gasiti un material care merita multa atentie a Parintelui Staniloaie .
Sint mai multe cugetari ale Sfintilor Parinti despre "Pomul cunoasterii binelui si a raului" si alte explicatii interesante si necesare .
Va doresc mult spor la citit si inteles (daca n-ati facut-o inca )!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.01.2007, 18:01:25
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Cat timp vom gandi dogmatic nu vom afla niciodata ce vrea sa spuna Biblia.
Mai cautati si prin alte carti si mai lasati cartile "Sf." si facetiva o parere proprie.
"Voi credeti ca Soarele se invarte in jurul Pamantului???????"
Parerea mea proprie e ca soarele se invarte in jurul blocului meu. Dimineata e intr-un loc, iar seara, intr-alt loc.
Dar din carti am citit despre miscarea pamantului in jurul soarelui. Aceasta teorie m-a convins,si atunci am renuntat sa ma limitez la propria parere, nu numai in ceea ce priveste sistemul solar, dar si religia, caci una mi se pare mie si alta e realitatea. Dar fiecare face cum crede.

Am o rugaminte la ARHANGHELUL: te rog sa-mi spui cum imi pot face o parere proprie in privinta mantuirii, fara a gandi dogmatic, mantuirea fiind ceea ce ma preocupa in mod deosebit in momentul de fata.
Multumiri anticipate.
Stii e o teorie foarte interesanta :cu cat te gandesti mai putin la cum sa te mantuesti tu cu atat e posibil sa fii mantuita.
Cuvantul Mantuire cred ca e inteles gresit, eu vad in felul urmator lucrurile,cu cat noi devenim mai intelepti mai buni mai toleranti sufletul nostru se ridica la o vibratie mai inalta iar raul e la o vibratie mai joasa si astfel te mantuesti dar bineanteles ca avem nevoe de Domnul Nostru HRISTOS de a ne putea ridica la o vibratie mai inalta.
Ca sa nu mai gandesti dogmatic trebuie sa gandesti ca totul e posibil dar pana la o anumita limita, pare ciudat acest lucru dar asa este.
In Biblie e mai mult decat putem intelege noi de aceea trebuie sa cautam mai mult decat ne spune Biserica ca avem voe sa cautam, pentru ca altfel o sa ramanem in urma evolutiei spirituale a omenirii.
Stagnarea inseamna intrun fel dogma si asta fac toate Bisericile.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 21:21:42
COPACUL CUNOSTINTEI binelui si raului. gavriil Din Vechiul Testament 135 03.06.2010 14:23:58
cunoasterea binelui si al raului Anna Despre Sfanta Scriptura 14 27.05.2009 03:45:16