Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.08.2009, 09:30:27
alexdu alexdu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2009
Mesaje: 119
Implicit sunt in mare dilema

De un an de zile i-mi doresc foarte mult sa devin psiholog pentru ca imi place sa ajut oamenii din aceasta perspectiva, dar din pacate am picat la admiterea la facultate. Acum sunt intr-o mare dilema, sa incerc din nou in toamna sau la anul sau sa ma inscriu la teologie. Se spune ca psihologul e in "lupta" cu preoul pentru a atrage oamenii, omul ar trebui sa mearga la preot si nu la psiholog. Intru-n articol am citit ca psihologul este un sarlatan.
Ce parere aveti?

Last edited by alexdu; 05.08.2009 at 09:33:43.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.08.2009, 09:38:58
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
De un an de zile i-mi doresc foarte mult sa devin psiholog pentru ca imi place sa ajut oamenii din aceasta perspectiva, dar din pacate am picat la admiterea la facultate.
"i-mi" si te miri ca ai picat?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.08.2009, 09:43:01
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Nu cred ca psihologul este in concurenta cu preotul. Ei se pot si copleta. Mai ales daca esti crestin, poti ajuta si intelege oamenii in alt fel decat un psiholog necredincios.
Psihologul poate ajuta si oameni care nu se duc la spovedanie, care nu sunt credinciosi, dar care cauta. Ii poate ajuta in cautarile lor, ii poate ajuta sa vada ce greseli fac, unde se blocheaza in dezvoltarea lor de ex.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.08.2009, 09:53:27
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Smile Poate Dumnezeu vrea sa iti spuna ceva

Nu uita ca la psihologie va trebui sa te indoctrinezi cu toate operele marilor psihologi si psihanalisti. Citeste-i acum. Vezi daca ii crezi mai mult pe Sfintii Parinti sau pe ei. Studiaza putin pe Freud. Vezi nu cumva teoriile lui se bat cap in cap cu crezurile noastre? Si la urma urmei chiar iti doresti sa le spui pacientilor tai ca sunt atrasi de mama sau de tatal lor din motive explicabile sau mai bine ii vindeci sufleteste de patima desfranarii spovedindu-i. Facultatea de teologie e si ea o provocare, deoarece risti sa te smintesti vazand acolo pe multi care isi cunosc credinta teoretic dar rugaciunea adevarata e departe de ei. Daca te duci la teologie ca o persoana pregatita duhovniceste(adica iubesti adevarul, rugaciunea, pe Dumnezeu) ai toate sansele sa devii un preot bun, daca te duci ca sa iti faci o cariera .... e cam nasol.Viata teologica inseamna a trai in adevar, nu e bine sa o privesti ca pe o cariera. Vezi si tu in ce crezi mai mult, ce iubesti mai mult. Daca ai pus inceput vietii tale duhovnicesti urmeaza calea aceasta si Dumnezeu iti va inmulti darurile.
Ca sa fii preot trebuie sa fii si un bun psiholog si sa stii sa asculti.
Dumnezeu sa iti binecuvanteze calea!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.08.2009, 12:35:38
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mai incearca la psihologie, daca este ceea ce-ti doresti si crezi ca ai fi bun.
Teologia este f.grea, cu multe renuntari, cu altfel de viata.
Cele doua pot conlucra si asta este solutia ideala.
Si psihologia este f.grea.
Inca un sfat: gandeste-te si ce categorii de oameni si in ce probleme ai vrea si ai putea sa ajuti.
Exista inca o varianta, nu stiu daca si in tara: ceva in domeniul social, inclusiv socio-pedagogie. Cu aceasta specializare poti ajuta oameni/copiitineri/batrani, cu probleme sociale (minoritati, imigranti, handicapati, cu dependente de droguri, orfani, adoptii etc.).
Asa ca vezi exact ce vrei.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.08.2009, 14:54:35
MarianaV MarianaV is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2009
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
De un an de zile imi doresc foarte mult sa devin psiholog pentru ca imi place sa ajut oamenii din aceasta perspectiva, dar din pacate am picat la admiterea la facultate. Acum sunt intr-o mare dilema, sa incerc din nou in toamna sau la anul sau sa ma inscriu la teologie. Se spune ca psihologul e in "lupta" cu preoul pentru a atrage oamenii, omul ar trebui sa mearga la preot si nu la psiholog. Intru-n articol am citit ca psihologul este un sarlatan.
Ce parere aveti?
Incearca sa te rogi pentru a afla cel mai bun raspuns...si sa postesti!
Danion Vasile spunea ca avem nevoie" de psihiologi crestini ortodocsi, de medici crestini, de asistente..." important este sa faci ceea ce ai fost chemat sa faci...roaga-te pentru a afla!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.08.2009, 17:14:19
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Si

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
"i-mi" si te miri ca ai picat?
"Intru-n " nu-i gresit?

Poate ma fac de ras ca eu scriu cu multe greseli dar am un bun motiv: nu am uzat limba romana peste 50 de ani sinu am zburat de la examen de intrare la psihologie...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.08.2009, 17:42:41
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
"Intru-n " nu-i gresit?
Ba fireste ca-i gresit. Corect e "intr-un".
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.08.2009, 17:58:35
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Talking

M-ai dar ce v-a m-ai place sa o face-ti pe profesori. Uhuu, corecta-ti si la mine
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.08.2009, 10:02:48
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

zoridezi, chiar nu e scuzabil.....sunt chestii elementare invatate in primii ani de scoala, dupa cate spune abia e iesit de un an de pe bancile liceului, ce Dumnezeu, chiar facem atatia ani de scoala degeaba????? treaba de mantuiala????
nu cred ca face nimeni morala sau se joaca de-a profesorul... dar uite-te si tu ce "viitori" psihologi, sau ce mai vor ei sa devina avem....si ca el sunt multiiiiiii... asta e viitorul pe care ni-l dorim??? reprezentat de niste oameni care nu-s capabili sa scrie corect in limba lor materna????
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dilema luciamanta Pocainta 7 09.04.2012 20:57:46
Sunt intr-o mare dilema va rog ajutati-ma cu un sfat dorinastoica14 Morala Crestina 34 21.10.2011 16:51:44
Am o mare dilema andrei23 Botezul 6 14.06.2011 07:24:19
dilema alina36 Botezul 3 27.10.2009 12:26:23
mare dilema help!! quasar Nunta 13 11.09.2008 15:29:00