Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 25.11.2009, 16:07:37
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit re

Multumesc tuturor pentru incurajari.Tocmai ce am venit de la spital, de la citostatice si am vazut mesajele d-voastra.
O sa va raspund la nelamuriri.La hirotonie nu i-am spus episcopului nimic despre situatia familiala.Cunosc ce spun canoanele,mai am in familie 2 teologi, fratele si cumnatull meu, deci sunt in cunostiinta de cauza, am indeplinit zic eu, fara vreo lauda conditiile, insa in zadar.
Maica Siluana m-a sfatuit sa ma despart pt ca "altfel nu ma voi insanatosi, si voi ramane plina de ura, iar viata vesnica imi va fi un chin."
v-as mai scrie dar ma simt cam rau.Sa fiti sanatosi si sa aveti parte de multe bucurii!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 25.11.2009, 16:14:50
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.b Vezi mesajul
Multumesc tuturor pentru incurajari.Tocmai ce am venit de la spital, de la citostatice si am vazut mesajele d-voastra.
O sa va raspund la nelamuriri.La hirotonie nu i-am spus episcopului nimic despre situatia familiala.Cunosc ce spun canoanele,mai am in familie 2 teologi, fratele si cumnatull meu, deci sunt in cunostiinta de cauza, am indeplinit zic eu, fara vreo lauda conditiile, insa in zadar.
Maica Siluana m-a sfatuit sa ma despart pt ca "altfel nu ma voi insanatosi, si voi ramane plina de ura, iar viata vesnica imi va fi un chin."
v-as mai scrie dar ma simt cam rau.Sa fiti sanatosi si sa aveti parte de multe bucurii!
Dzeu sa va daruiasca ceea ce stie El ca este mai bine pt.dvs., noi va dorim sanate, liniste sufleteasca, multa lumina in suflet si sa nu uitati ca Dzeu va iubeste f.f.mult...daca va incearca atat de mult....va iubeste pe masura incercarii! El va va da rasplata si usurarea pt.cele de ati indurat.
Am gand bun pt.dvs.va doresc din suflet sa va fie bine si as incerca sa va ajut dar nu stiu cu ce...daca imi spuneti...
nu spun lucr. acestea ca pe o oferta gratuita ci pt.ca si eu trec prin stari sufletesti f.grele...dar din alte motive.

Domnul sa va ocroteasca, sa va lumineze, sa va daruiasca pace sufleteasca si sa va binecuvinteze cu darurile Sale cele multe si bogate!
Daca puteti spuneti un Doamne miluieste si pt.mine...am nevoie.
Cu dragoste,
Marimira
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 25.11.2009, 16:15:24
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Da, adevarat este, poti sa-ti salvezi viata facind porunci lumesti (de mila, de compasiune, de intarire, de speranta,de renuntare ,etc,etc) dar tu esti preoteasa(cit vei trai) si esti supusa legilor dumnezeiesti .Aceste legi ai avut obligatia sa le cunosti, sa le afli de la episcopul locului atunci cind v-au chemat la ,,infatisarea" finala inaintea hirotoniei sotului . Daca nu ti le-a spus episcopul aveai obligatia sa cauti sa le afli (asa cum ai facut si cit ai fost eleva, studenta, angajata la un loc de munca, etc,etc)de la alte preotese, preoti ,de la episcopul mai sus numit mergind in audienta la el, de la alti ierarhi ,din manualele sotului(colectia sf. canoane, manuale de formare duhovniceasca, pastoratie, etc,etc)sau din orice sursa nou sau veche aflata. Alegerea de a fi preoteasa nu s-a facut in potriva vointei tale ci cu consimtamintul tau .Atunci ,daca de buna voie te-ai bagat sub lege ... trebuie sa rabzi toate cele ale legii !!
Sa nu intelegi ca te critic, nu, ci din contra mi-ai stirnit admiratia pt. consecventa si hotarirea ta . Dupa viata de aici de pe pamint, care este scurta (in comparatie cu cea viitoare)urmeaza viata vesnica , care asa cum ii spune numele este ,,vesnica". De aceea este f. important ce fel de viata vesnica ne pregatim : de chin sau de desfatare. Daca aici pe pamint cautam sa traim bine si sa ne fie usor, fara a respecta legile care ni se impun fie ca vrem sau nu , cautind mai intii sa ne implinim confortul si binele nostru ...este f. posibil sa scapam raiul . Nu vreau sa intelegi ca spun ca ar trebui aici pe pamint sa cautam cu luminarea chinurile si durerile pt. a mosteni raiul, nu, departe de mine o asemenea sminteala, ci ca nu trebuie sa ne eschivam cu nimic de la tot ce inseamna obligatii si porunci. Nu pe noi ne alegem mai inti, ci pe D.zeu si poruncile lui .
Exista un exemplu magistral de alegere a fericirii si binelui ceres in pofida celui efemer si inselator pamintesc : Sfintii Martiri Brincoveni . Un om matur, intelept, mare traitor de ortodoxie si drept marturisitor al lui Hristos a ales pt. el dar si pt. copiii mai mici (Matei= 12 ani; Radu= 15 ani)sa nu-l vinda pe Hristos (adica sa nu devina iude !!!) pt. nimic, nici cu pretul vietii. Si au ajuns sfinti !

De aceea cred ca asa cum ai ales tu este potrivit, cu conditia ca motivele duhovnicesti sa fie cele care te-au determinat,iar comportamentul iti este meritoriu. Deja ti-ai luat crucea cu multa tarie, preoteaso, du-o pina la capat. ,,Luptate lupta cea buna si vei capata cununa" ii spune sf. ap. Pavel lui Tit. Numai lupta cea buna iti da cununa lui Hristos !

Dumnezeu sa te intareasca, sa-ti dea putere si sa te isbaveasca cu bine din ,,examenul" acesta, pe brate sa te poarte in clipele grele si aleasa bucurie sa-ti rinduiasca tie !


Nu am spus nimic episopului locului pt ca nu-l hirotonea, si veneam acasa si ma rupea de oase, eu fiind deja bolnava.Dar cand te gandesti ca ai zile putine, parca iti doresti sa traiesti si bine, eu decat o LUNA m-am inteles cu sotul de cand m-am casatorit.Dupa hirotonie mi-a cerut din suflet sa divortez de el, el spune ca nu sufera, ii e bine, are bani, eu traiesc pe spatele unui bunic de 80 ani, ma rog la Dumnezeu sa mai traiasca macar pana scap de drumurile le Bucuresti.Aveti dreptate, dar cand esti in situatie, e f greu
Dumnezeu sa va ajute in toate cele bune si de folos!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 25.11.2009, 16:20:55
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marimira Vezi mesajul
Dzeu sa va daruiasca ceea ce stie El ca este mai bine pt.dvs., noi va dorim sanate, liniste sufleteasca, multa lumina in suflet si sa nu uitati ca Dzeu va iubeste f.f.mult...daca va incearca atat de mult....va iubeste pe masura incercarii! El va va da rasplata si usurarea pt.cele de ati indurat.
Am gand bun pt.dvs.va doresc din suflet sa va fie bine si as incerca sa va ajut dar nu stiu cu ce...daca imi spuneti...
nu spun lucr. acestea ca pe o oferta gratuita ci pt.ca si eu trec prin stari sufletesti f.grele...dar din alte motive.

Domnul sa va ocroteasca, sa va lumineze, sa va daruiasca pace sufleteasca si sa va binecuvinteze cu darurile Sale cele multe si bogate!
Daca puteti spuneti un Doamne miluieste si pt.mine...am nevoie.
Cu dragoste,
Marimira
Va multumesc din suflet pt tot, rugati-va si pt mine (Elena Mirela), e cel mai mare ajutor.Am vazut ca aveti copii, sa va traiasca si sa va bucurati de ei, eu l-am pierdut tot din cauza sotului, dar .........!!!!!!!!
Sa va daruiasca dumnezeu ce stie El ca va este de folos.

Va imbratisez cu mult drag!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 26.11.2009, 10:21:01
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit pt mirela b.

fara cuvinte sa-ti ajute Dumnezeu sa poti ierta si sa te aibe in paza. multa sanatate si credinta.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 01.11.2010, 01:06:49
bluesite33 bluesite33 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2010
Mesaje: 20
Implicit depre divortul clericului

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
eu nu vreau sa analizez ci doar sa stiu. daca-i vorba de palarie prea mare pt noi, sunt multe subiecte care ne depasesc
in ceea ce te apasa si te priveste, -cu referire problematica divortului la clerici- simt doua noante:

- ori iti place tare de un preot pe care vrei sa-l convingi sa divorteze pt a ti-l lua de sot ramanand insa slujitor ca tu sa te bucuri de titulatura de preoteasa?
- ori esti chiar o ex sotie de preot si te ustura tare mult ca il vezi inca slujitor, desi tu ai vrut sa-l darami profesional... nebagand deseama cat ai stat cu el, ca este aghiotant al Atotputernicului Dumnezeu si administrator al unor energii divine

iarta-ma dar altfel trebuie sa fii Luciferica...
Reply With Quote
  #57  
Vechi 08.01.2011, 20:02:24
Ali_Ioana Ali_Ioana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Mesaje: 5
Implicit

Noi nu trebuie sa judecam preotii.
pe ei ii judeca Dzeu.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 08.01.2011, 23:43:29
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali_Ioana Vezi mesajul
Noi nu trebuie sa judecam preotii.
pe ei ii judeca Dzeu.
:) esti amuzanta...hmmm, depinde de gravitatea faptului savirsit, Ali!
Daca sunt doar neintelegeri fara nici o repercursiune in bunastarea fizica sau de alta natura... a vre-unui membru al comunitatii atunci evident ca-l "judeca Dumnezeu", INSA daca acuzatiile sunt serioase si cer interventie juridica, cel care NU JUDECA si NU IA MASURI PENTRU PROTECTIA comunitatii, savirseste un pacat!!!
Reply With Quote
  #59  
Vechi 09.01.2011, 12:30:36
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali_Ioana Vezi mesajul
Noi nu trebuie sa judecam preotii.
pe ei ii judeca Dzeu.
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...961#post320961
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rog sa imi raspunda un preot!! Andreea002 Morala Crestina 5 30.12.2012 12:46:02
Preot necasatorit bluester Preotul 3 05.01.2012 00:18:20
Vreau sa ma fac preot petrisor.nicu Intrebari utilizatori 24 17.05.2011 19:18:46
PREOT alexandra Preotul 24 20.01.2007 23:47:25
casatorit, divortat. pot sa ma cunun iar? ion_cu_vaca Nunta 18 26.11.2006 14:21:57