Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.10.2010, 04:05:05
User User is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2007
Locație: Paris
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru User
Implicit Bani si religie

Buna dimineata,

Am niste intrebari si acesta pare locul potrivit.

Sa iti faci propria afacere sau sa nu iti placa sa fii angajat la patron este un pacat?

Daca ai un job, si vrei sa iti dai demisia pentru a infiinta o firma care face un produs competitor firmei actuale... este acesta un pacat sau ... este acesta un mod de a "trisa"?
Cum se impaca rugaciunea cu munca 15-17 ore pe zi?


Multumesc,
Radu.

ps. cum imi schimb numele de "User"?
pps. asta e primul meu post pe acest forum, deoarece functionalitatea de search e prea complicata de folosit si nu am reusit sa caut daca acest subiect a mai fost dezbatut.
ppps. Nu ma trimiteti la un duhovnic. Daca aveam "access" la unul, il intrebam pe el.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.10.2010, 04:20:12
Monalisa Monalisa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Mesaje: 37
Implicit

Userule, parerea mea e ca sa-i dai nainte cu firma ca nu se stie niciodata, ca se anunta vremuri grele foarte. Daca ai mai multe joburi, mai lasa si tu la aia la care tii din ele, ca acuma totusi, sa ai vreme si de chestii esentiale, plus ca ajuti oamenii lasand o functie mare unuia mai micut/micute ca tine.

Bravo tie, daca poti atatea chestii!

congratiulations!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.10.2010, 09:34:40
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de User Vezi mesajul
Sa iti faci propria afacere sau sa nu iti placa sa fii angajat la patron este un pacat?
Nu.
De fapt, expresiile în plan politic ale învățăturii sociale a Bisericii, așa cum este creștin-democrația și distributismul, caută să promoveze și să încurajeze acest model.

Citat:
Daca ai un job, si vrei sa iti dai demisia pentru a infiinta o firma care face un produs competitor firmei actuale... este acesta un pacat sau ... este acesta un mod de a "trisa"?
Nu, dacă mai întâi vă dați demisia și pe urmă lucrați la produsul competitor, nu este un păcat.

Citat:
Cum se impaca rugaciunea cu munca 15-17 ore pe zi?
Munca 15-17 ore pe zi nu este un păcat, dar poate fi o eroare împotriva virtuții înțelepciunii. Așa cum există o robie a fumatului sau a jocurilor de noroc, poate să existe și o robie a muncii. "Workaddict" se zice la asta în engleză, am auzit și termenul mai sugestiv de "workaholic". Noi nu trebuie să uităm că nu trăim ca să muncim, ci muncim ca să trăim.

"Ora et labora" este rezumatul regulei ordinelor religioase de descendență benedictină. "Roagă-te și lucrează". Frații împart cele 24 de ore în trei după cum urmează: opt ore se roagă, opt ore lucrează și opt ore dorm. Acuma, nimeni nu cere laicului să se roage opt ore. Dar ar fi bine peste rugăciunea de seară să nu săriți, și, preferabil, nici peste rugăciunea dinaintea mesei. În sfârșit, există o serie de rugăciuni foarte scurte, care pot fi rostite în gând în timp ce facem altceva. Una dintre acestea, care îmi folosește mult și pe care o pot spune și la volan este "Blândule Isus, fă inima noastră asemenea inimii Tale!". Ura față de animalul care conduce în fața mea îmi dispare ca prin farmec.

De asemenea, nu uitați că, pentru noi, Duminica este ziua Domnului. O muncă de natura celei care ar fi făcută de sclavi dacă am trăi în sclavagism, făcută în zi ferială (Duminica sau în celelalte sărbători de poruncă), dacă nu corespunde unei necesități urgente, este păcat grav.


Citat:
ps. cum imi schimb numele de "User"?
Ieșind și înregistrându-vă sub alt nume de utilizator, dacă țineți neapărat.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 31.10.2010 at 09:37:11.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.10.2010, 17:13:00
User User is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2007
Locație: Paris
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru User
Implicit

In primul rand, multumesc pentru raspunsul elaborat Dragomir.

Nu stiam exact ce atitudine are biserica fata de oamenii carora nu le place sa lucreze pentru altii, si ma bucur ca biserica incurajeaza oarecum "antreprenoriatul". (de obicei nu suna bine ca biserica si antreprenoriatul sa fie in aceeasi fraza dar in cazul asta cred ca e ok.:) )

Cu munca prea multa nu stiu ce sa zic... intr-un startup cam asta e media zic eu. Poate totusi discutia asta cu orele de munca nu isi are locul aici (pe un forum).


Mersi pentru sfaturi,
Radu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.10.2010, 18:53:31
alex marian alex marian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.10.2010
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Foarte bine faci! Chiar poti face un bine si altor oameni daca poti oferi locuri de munca avand in vedere zilele de azi. Bravo!
"Mainile la munca, mintea si inima la Dumnezeu" asa ne povatuieste Sfantul Teofan Zavoratul. Nu e pacat sa muncesti, dar si munca asta are o limita zic eu. Dar daca va puteti face timp pentru toate..si munca,si rugaciune si somn [cum bine spunea si parintele Teofil ca omul are nevoie de 8 ore de somn pe zi sa se odihneasca,nu 5 nu 6 nu 7, ci 8].
Pace si liniste in suflet!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hirotonia si parohia pe bani? pacatosul Despre Biserica Ortodoxa in general 123 29.09.2012 19:36:34
cum se vindeca iubirea de bani? fallen Intrebari utilizatori 14 12.08.2011 09:24:28
Viața fără bani Florin-Ionut Generalitati 12 08.10.2010 18:28:10
Urgent...nu e vorba de bani pacatoasa Umanitare 3 29.11.2007 01:17:12