Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Vezi rezultatele sondajului: Va place la omul care se gandesc la vrajitorii sau monstri?
Da 1 7,14%
Nu 13 92,86%
Votători: 14. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.10.2010, 20:02:55
alex marian alex marian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.10.2010
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

@vidoveczandrei :imi pare rau, dar fii mai coerent in exprimari si foloseste cu incredere semnele de punctuatie, din simplul motiv ca mesajele scrise devin greu de inteles. Ca sa nu te superi pe mine iti dau exemplu:"da zici tu ceva,dar ce spui de oameni care fac sau deseneaza monstrii,desi nu mai sunt un copil mic,dar uitate si tu acele desene sau la filme ce spui?".

Adevarat, sunt multi care deseneaza chipuri incornorate, daca la asta te referi. Ei pretind ca transmit un mesaj prin aceste desene. Nu inteleg de ce sunt atat de apreciate astfel de desene in loc sa fie apreciat unul cu Maica Domnului, cu un inger..

Monalisa, nu inteleg de unde ai atat de multe informatii in legatura cu acest parinte.Ai vre-o camera in camera lui? Si in elgatura cu ce ai spus "Ma gandesc ca poate ca daca ar darui din golul sau sufletesc vorbind la spovedanie cu cineva"..asta inseamna sa se spovedeasca unui mirean? Eu cred ca problema ii apartine, si rezolvarea o gaseste prin spovedanie la duhovnicul sau, o data la 40zile.
Daca exista acest caz, sa ne rugam pentru el ca Dumnezeu sa-i lumineze mintea!

Dar eu cred ca ne cam abatem de la tematica topicului.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.10.2010, 20:09:01
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Monalisa Vezi mesajul
Dedublarea personalitatii e primul semn al unei forme de schizofrenii; de-a lungul timpului am invatat ca chestiile refulate in subconstient si nediscutate cu nimeni, necomunicate, ne spovedite ies la suprafata sigur mai tarziu intr-un moment in care te astepti cel mai putin, toate vor defula si trebuie sa fim constienti de asta, din propria experienta vorbesc; comunicarea este totul si discutand cu cineva iar o astfel de personalitate are tendinte de izolare, are motive sa nu spuna aceste lucruri dat fiind faptul ca i-ar putea afecta situatia, nici nu l-ar ajuta prea mult!

Eu ma rog pt. omul asta si vreau sa-l ajut ca nu suport sa vad oamenii distrugandu-se de voie si nesiliti de nimeni de buna seama! Nu am de gand sa mai accept anormalitatea ca normalitate si faptul ca stiu de acest caz ma face responsabila si partasa la toate aceste pacate, pentru ca stau si nu-l ajut pe omul asta cu nimic, nici cu o rugaciune macar, imi dau seama ca situatia e foarte grava si ca nu pot sa fiu indiferenta la autodistrugerea acestui om in vreme ce se chinuie sa dea impresia ca totul este normal, ca poate gestiona situatia, toate astea vor iesi la iveala cand se asteapta mai putin daca nu comunica cu cineva despre aceste pacate, mai ales eu sunt un atat de fin psiholog, ma gandesc ca numai ajutorul reciproc il poate repune in starea de normalitate pe acest om valoros, altfel.
asa e uite ca ai atins un punct ca daca omul nu se spovedeaza la timp pana la batranete poate sa aiba probleme.Dar sa se spovedeasca la timp asta e ce conteaza,nu crezi ca am dreptate,daca nu corecteaza-ma.
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.10.2010, 20:13:00
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex marian Vezi mesajul
@vidoveczandrei :imi pare rau, dar fii mai coerent in exprimari si foloseste cu incredere semnele de punctuatie, din simplul motiv ca mesajele scrise devin greu de inteles. Ca sa nu te superi pe mine iti dau exemplu:"da zici tu ceva,dar ce spui de oameni care fac sau deseneaza monstrii,desi nu mai sunt un copil mic,dar uitate si tu acele desene sau la filme ce spui?".

Adevarat, sunt multi care deseneaza chipuri incornorate, daca la asta te referi. Ei pretind ca transmit un mesaj prin aceste desene. Nu inteleg de ce sunt atat de apreciate astfel de desene in loc sa fie apreciat unul cu Maica Domnului, cu un inger..

Monalisa, nu inteleg de unde ai atat de multe informatii in legatura cu acest parinte.Ai vre-o camera in camera lui? Si in elgatura cu ce ai spus "Ma gandesc ca poate ca daca ar darui din golul sau sufletesc vorbind la spovedanie cu cineva"..asta inseamna sa se spovedeasca unui mirean? Eu cred ca problema ii apartine, si rezolvarea o gaseste prin spovedanie la duhovnicul sau, o data la 40zile.
Daca exista acest caz, sa ne rugam pentru el ca Dumnezeu sa-i lumineze mintea!

Dar eu cred ca ne cam abatem de la tematica topicului.

Eu presupun ca acesti oameni au luat in mitologii,eu asta cred.Tu ce crezi?dar tot nu dau seama cand au aparut in mintile oamenilor.
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #14  
Vechi 31.10.2010, 20:14:34
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
asa e uite ca ai atins un punct ca daca omul nu se spovedeaza la timp pana la batranete poate sa aiba probleme.Dar sa se spovedeasca la timp asta e ce conteaza,nu crezi ca am dreptate,daca nu corecteaza-ma.
vroiam sa zic ca pacatele o sal roada la nesfarsit.Dar sa se spovedeasca si sa primeasca Taina Impartasaniei,atat pot sa spun.
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.10.2010, 20:16:17
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

scuzati-ma ca am pus acest topic,acest lucru trebuie discutat sa vedem cum putem rezolva probleme de azi.
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.10.2010, 20:27:44
Monalisa Monalisa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
ideea este ca cei care conduc Biserica va hotara daca il va da afara sau nu,dar va rog sa nu judecati preoti ca nu toti sunt asa,ai grija ce faci.
Ii doresc acestui aproape al meu sa nu il dea afara pentru ca nu merita si este o persoana foarte buna, oricum ii dau pe preoti afara daca fac prostii mari de genul divort si chestiuni de genul asta, ca altfel toti teologii is cu net-ul si toti sunt pacatosi desi apar ca ingeri, asta inclusiv eu cea mai pacatoasa! Oricum, va spun ca odata m-au exasperat acesti oameni , ca-s mai multi care s eocupa cu asa ceva si toti preoti si fac misto de altii pe net la greu, asa ca odata dupa ce m-au exasperat la maximum cu misto-ul si batjocura lor pe net dupa ce eu merg la om si ma spovedesc la el, preotul respectiv vine pe net si-si bate joc de mine, asa ca odata am mers la un monah cu rang inalt si i-am zis ca nu e normal eu sa ma spovedesc la un preot si el sa faca ceea ce face pe internet, sa scrie numai chestii macabre si ce mi-ar dori el mie si ca-s nebuna, proasta, cat de mult rau imi vrea el mie, etc. si acel monah m-a intrebat ca cum ii cheama pe acesti "domni", sa-i spun exact numele lor, iar eu nefiind o paracioasa din fire, normal ca am zis, nu dau nume pentru ca nu vreau sa fac rau la nimeni si eu nu sunt o paracioasa ca sa pateasca altii rau din cauza mea, m-a intrebat daca sunt mai in varsta sau mai tineri am zis ca nici tineri nici batrani si ca eu vreau sa spun ca oamenii astia m-au smintit intr-un hal fara de hal de in viata mea nu mi-am facut atatea pacate de cand cu povestea asta! deci eu una nu sunt genul care merge cu fofarlica dar atunci au facut atat de tare misto si batjocura de mine mai ales cel la care m-am spovedit incat efectiv am mers cu gandul asta ca sa-i spun acelui om sa faca ceva dar efectiv nu imi place sa dau nume si nici nu o voi face si desi a insistat sa merg la spovedanie mai des nu m-am mai dus la el deloc si la spovedesc aiurea une apuc nu-i cunosc pe nici unul la care ma spovedesc si nici nu ma intereseaza numele lor pentru ca eu una cu chestia cu "duhovnicul" m-am lecuit ca duhovnicul dupa ce imi ranjeste in fata si ma indeamna sa nu mai fac, pe la spate isi bate joc in ultimul hal de mine pe net si scrie toate pacatele pe care i le-am spus la sovedanie si mai face si misto de mine spunanadu-mi ca-s nebuna si depresiva etc. bataie de joc in toata puterea cuvantului! asa ca cu "duhovnicii" m-am lecuit asa de tare ca suflu si-n iaurt pana ce sa mai am incredere intr-un alt duhovnic de genul asta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.10.2010, 20:34:25
Monalisa Monalisa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Mesaje: 37
Implicit

Si dupa povestea cu un astfel de "duhovnic" care dupa ce face ce face si ma spovedeste, apoi pe net isi bate joc de mine si spune la toata lumea de la Biserica lui ca saraca de mine sunt nebuna, proasta, etc. in toate felurile, le interzice oamenilor sa nu ma mai lase acolo, ma scoate afara din biserica, ma face nerusinata si nesimtita, ii spune la nevasta-sa sa nu ma mai lase pe acolo, ii explica cat is eu de proasta si de bolnava psihic incat femeia ma evita si face crize cand ma vede, ii zice sa ma scoata afara sa nu ma mai duc pe acolo, asa dar dupa toate astea, cand dau ochii cu el ma mai intreaba "cum ma cheama", saracul duhovnic e amnezic; data viitoare cand ma intreaba cum ma cheama o sa zic de fata cu toata lumea ca ce memorie scurta poate avea, cum a uitat el toate intamplate, asa ca sa stie lumea ce si cum! ca sa vedeti culmea ipocriziei umane!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.10.2010, 20:46:17
Monalisa Monalisa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex marian Vezi mesajul
@vidoveczandrei :imi pare rau, dar fii mai coerent in exprimari si foloseste cu incredere semnele de punctuatie, din simplul motiv ca mesajele scrise devin greu de inteles. Ca sa nu te superi pe mine iti dau exemplu:"da zici tu ceva,dar ce spui de oameni care fac sau deseneaza monstrii,desi nu mai sunt un copil mic,dar uitate si tu acele desene sau la filme ce spui?".

Adevarat, sunt multi care deseneaza chipuri incornorate, daca la asta te referi. Ei pretind ca transmit un mesaj prin aceste desene. Nu inteleg de ce sunt atat de apreciate astfel de desene in loc sa fie apreciat unul cu Maica Domnului, cu un inger..

Monalisa, nu inteleg de unde ai atat de multe informatii in legatura cu acest parinte.Ai vre-o camera in camera lui? Si in elgatura cu ce ai spus "Ma gandesc ca poate ca daca ar darui din golul sau sufletesc vorbind la spovedanie cu cineva"..asta inseamna sa se spovedeasca unui mirean? Eu cred ca problema ii apartine, si rezolvarea o gaseste prin spovedanie la duhovnicul sau, o data la 40zile.
Daca exista acest caz, sa ne rugam pentru el ca Dumnezeu sa-i lumineze mintea!

Dar eu cred ca ne cam abatem de la tematica topicului.
Eu nu umplu cu camerele - chiar atat de perversa nu sunt- si nu vreau sa fac nimanui rau dar ei sunt in stare sa faca rau cu foarte mare usurinta! Sa se spovedeasca, normal, dar atunci de ce scrie povesti macabre ce ar face el altuia, cum i-ar omori pe altii, povesteste cu lux de amanunte cum cineva a omorat pe altcineva, mie nu mi se pare normal un astfeld e lucru! chiar eu cand sunt in cea mai nervoasa stare si imi vine sa urlu nu as putea sa scriu asa ceva atat de macabru, efectiv nu pot sa scriu asa ceva! tocmai de aceea zic ca astfeld e oameni sunt capabili de orice, inclusiv sa inregistreze, filmeze, sa faca tot ce le sta in putinta ca sa faca rau cui vor! nu as mai avea niciodata incredere intr-o asemenea persoana, m-am lecuit asa de tare incat am grave probleme cu increderea in oameni, asa de mult rau mi-a facut acel "duhovnic" asa zis care vroia sa ma ajute, de fapt a facut numai rau! tocmai ca acesti oameni nu stiu pastra secretul spovedaniei, le spui ceva, ii mananca limba vin si scriu aici totul! tot asa a facut un alt preot care o fata s-a dus la el si i-a zis un pacat groaznic ce l-a facut ei el la scoala le-a zis tuturor prin viu grai cum o fata a venit si ce i-a zis si normal ca acum toata lumea ste ce a facut fata aia numai ea nu stie ca toata lumea stie! cum este posibil asa ceva, sa zici cu atata usuratate sa spui ce ti-a zis altcineva, intr-un asemenea om se mai poate avea incredere? foarte greu, increderea se construieste dar data fiind limbutia acestor oameni ....
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.10.2010, 20:58:17
Monalisa Monalisa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Mesaje: 37
Implicit

Dar, sa iertam si sa uitam, asa cum zice si-n rugaciunea noastra! Porbabil ca asa ne va ierta si Dumnezeu pacatele noastre dupa cum iertam si noi altora! Numai ca si Dumnezeu ne iarta daca ne cerem iertare de la El dar daca tot continuam cu aceleasi pacate si vrem iertarea, nu stiu cat si cum se poate ierta, tot asa si cu persoanele, daca vrem sa ni se ierte gresalele, normal ca nu ii mai facem rau persoanei ca sa poata sa ne ierte dar daca tot asa o tinem si in acelasi timp asteptam si iertare, nu stiu!

Oricum ar fi trebuie sa uitam si sa iertam - involuntar doar in asfel de situatii ne revine tot raul pricinuit de aproapele in minte; posibil si pt. ca nu ne da motive pentru a-l ierta, din contra ...

dar noi trebuie sa iertam, oricum ar sta lucrurile, asta e concluzia!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.10.2010, 21:09:00
alex marian alex marian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.10.2010
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Sa privim partea buna a lucrurilor. Daca consideri ca acest duhovnic nu te ajuta, nu te inbunatateste sufleteste ci din contra te coboara..cauta o alta biserica, asista la slujbe si gaseste-ti alt preot care sa te indrume.
Exista posibilitati, astfel ca si tu, sa primesti Sfanta Impartasanie cu sufletul impacat si cu nici o urma de tristete.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Deputatii rusi interzic publicitatea pentru vrajitori Eugen7 Generalitati 45 11.10.2010 12:04:52
"Taria noastra e subminata de vrajitori" vichy Vrajitoria 2 26.07.2008 22:26:11