Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Vezi rezultatele sondajului: Va place la omul care se gandesc la vrajitorii sau monstri?
Da 1 7,14%
Nu 13 92,86%
Votători: 14. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.10.2010, 21:12:36
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Monalisa Vezi mesajul
Dar, sa iertam si sa uitam, asa cum zice si-n rugaciunea noastra! Porbabil ca asa ne va ierta si Dumnezeu pacatele noastre dupa cum iertam si noi altora! Numai ca si Dumnezeu ne iarta daca ne cerem iertare de la El dar daca tot continuam cu aceleasi pacate si vrem iertarea, nu stiu cat si cum se poate ierta, tot asa si cu persoanele, daca vrem sa ni se ierte gresalele, normal ca nu ii mai facem rau persoanei ca sa poata sa ne ierte dar daca tot asa o tinem si in acelasi timp asteptam si iertare, nu stiu!

Oricum ar fi trebuie sa uitam si sa iertam - involuntar doar in asfel de situatii ne revine tot raul pricinuit de aproapele in minte; posibil si pt. ca nu ne da motive pentru a-l ierta, din contra ...

dar noi trebuie sa iertam, oricum ar sta lucrurile, asta e concluzia!
asa e,sa iertam atat,asa si tu pe preoti indiferent ce-au facut ,asa cum ai spus si tu sa ne iertam semenii,deci asculta de Domnul Iisus.
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur

Last edited by vidoveczandrei; 31.10.2010 at 21:19:12.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 31.10.2010, 21:21:44
Monalisa Monalisa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Mesaje: 37
Implicit

Normal, eu una iert foarte usor - tocmai ca-mi reprosez cat sunt de buna la suflet cu toata lumea, si daca imi faci rau eu te iert pe loc nici nu trebuie sa-ti ceri iertare; problema este cand exista momente de enervare in care imi reamintesc totul tocmai de aceea mi-am pus si o cenzura in minte, exact un exercitiu mental in care iau un burete si sterg totul si nu mai tin minte raul, sau un alt exercitiu mai poate fi un x peste care fiscalesti si arunci la cosul de gunoi toate amintirile neplacute si rele si efectiv ti le stergi din memorie, nu te mai gandesti deloc la ele; functioneaza si chiar e reala chestia asta; asa am reusit sa scap de foarte multe imagini urate din mintea mea, prin exercitii mentale si impunere sa nu ma mai gandesc, sa nu tin minte raul, asa fac si acum cu aceasta poveste urata, mai am putin si tot raul va fi sters din memorie, adica self brain wash, daca doriti, dureaza ceva vreme dar se merita, scapi de tinerea de minte a raului.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 31.10.2010, 22:49:18
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Vrajitorii monstrii

Cica vrajitorii erau inca din timpurile vechi
dar credinta oamenilor cu ajutorul lui dumnezeu ia biruit
si sf ciprian era vrajitor si inca unul mare slujea diavolului
dar dupa ce a falt despre crestinism si sf mucenita iustina sa schimbat in totalitate. Deci nu treb sa mergem la ghicit in palma in carti si cafea sau alte prostii
ca sa evitam aceste chestii si oameni care vb despre asta celmai bine umblam cu oameni care sunt cu biserica si au duhovnic le plac si traiesc dupa putere in credinta
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.11.2010, 08:17:47
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Monalisa Vezi mesajul
Normal, eu una iert foarte usor - tocmai ca-mi reprosez cat sunt de buna la suflet cu toata lumea, si daca imi faci rau eu te iert pe loc nici nu trebuie sa-ti ceri iertare; problema este cand exista momente de enervare in care imi reamintesc totul tocmai de aceea mi-am pus si o cenzura in minte, exact un exercitiu mental in care iau un burete si sterg totul si nu mai tin minte raul, sau un alt exercitiu mai poate fi un x peste care fiscalesti si arunci la cosul de gunoi toate amintirile neplacute si rele si efectiv ti le stergi din memorie, nu te mai gandesti deloc la ele; functioneaza si chiar e reala chestia asta; asa am reusit sa scap de foarte multe imagini urate din mintea mea, prin exercitii mentale si impunere sa nu ma mai gandesc, sa nu tin minte raul, asa fac si acum cu aceasta poveste urata, mai am putin si tot raul va fi sters din memorie, adica self brain wash, daca doriti, dureaza ceva vreme dar se merita, scapi de tinerea de minte a raului.
Am citit in linii mari ce ai scris aici si,totusi,daca este asa cum spui referitor la respectivul parinte,ar trebui sa te gandesti ca este ceva extrem de grav si nu de trecut cu vederea,deci ar fi bine daca s-ar vorbi cu superiorii sai pentru a cerceta cazul.
Nu e vorba de a merge "cu fofarlica",ci de a-l ajuta si pe el,care mai rau isi face comportandu-se astfel intr-o misiune in care este lucrul cu focul,dar si pe enoriasii care ar putea cadea victime unui astfel de comportament.
Cu toate acestea nu imi este clar daca doar cu tine se comporta asa sau si cu alti enoriasi?Cum de ai ajuns sa discuti cu dansul pe internet si unde mai precis vorbeste despre acele grozavii?
Straniu este ca tu spui despre el ca e posibil sa aiba o boala psihica,insa in acelasi timp spui ca parintele te alunga din biserica motivand acelasi lucru despre tine.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Deputatii rusi interzic publicitatea pentru vrajitori Eugen7 Generalitati 45 11.10.2010 12:04:52
"Taria noastra e subminata de vrajitori" vichy Vrajitoria 2 26.07.2008 22:26:11