Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.02.2011, 12:43:04
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Umila, poti incerca sa citesti carti intr-o biblioteca publica, pentru care trebuie sa platesti o mica taxa anuala.
Da chiar, bine zis, sunt biblioteci.


Se mai dau și NT gratis, am primit unul la o mănăstire. La concursurile religioase se mai dau și cărți. Și totuși nu cred că nu se găsesc și cărți ieftine, deși nu eu le cumpăr, ca să știu bine, dar chiar și așa cred că există și cărți ieftine.

Chiar dacă editurile au un profil religios, totuși nu lucrează călugări și măicuțe, care să poată răbda de foame cu lunile. La o editură lucrează mulți angajați, care trebuie să-și primească lefurile, angajați care chiar dacă sunt bisericoși, nu pot avea atâta putere de sacrificiu, să lucreze pe gratis. Sunt femei de serviciu, șoferii care livrează cărțile la magazine, editorii, șefii și alții care nu-mi vine în minte. Oricum sunt foarte mulți angajați.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.02.2011, 12:54:14
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Trebuie sa mananca si gura la editura.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.02.2011, 12:56:39
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Sunt scumpe cartile , dar totusi se citeste.....
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.02.2011, 13:01:01
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Cine vrea,poate! sa si cumpere
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.02.2011, 13:04:56
umila123 umila123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Da chiar, bine zis, sunt biblioteci.


Se mai dau și NT gratis, am primit unul la o mănăstire. La concursurile religioase se mai dau și cărți. Și totuși nu cred că nu se găsesc și cărți ieftine, deși nu eu le cumpăr, ca să știu bine, dar chiar și așa cred că există și cărți ieftine.

Chiar dacă editurile au un profil religios, totuși nu lucrează călugări și măicuțe, care să poată răbda de foame cu lunile. La o editură lucrează mulți angajați, care trebuie să-și primească lefurile, angajați care chiar dacă sunt bisericoși, nu pot avea atâta putere de sacrificiu, să lucreze pe gratis. Sunt femei de serviciu, șoferii care livrează cărțile la magazine, editorii, șefii și alții care nu-mi vine în minte. Oricum sunt foarte mulți angajați.
incerc o parere vis a vis de al 2 lea paragraf..intr o manastire esti chemat la masa ,ti se da un loc sa iti odihnesti trupul dupa ce,participand la slujbe il rogi si ii multumesti Domnului! uneori o maicuta,indurerat sau miscat ,vazindu te,iti cere un nume pe care sa il pomeneasca la rugaciunea neincetata! si acolo se lucreaza cu oameni este drept neplatiti,dar care impart pt ca ...in dar au luat! SI ACUM ...CUVANTUL,NU NE O FI SI EL DE FOLOS..SUFLETULUI? ma refer la cazul unei Biblii,la care un o ai curat decat mine ajunge greu sau deloc,pt ca nu are bani! eu sunt intelectuala...am net ...am biblioteci..am de toate,doar credinta nu am! dar ei????
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.02.2011, 13:15:51
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Mie nu mi se par scumpe. Am cumparat foarte multe carti despre vietile sfintilor cu 8-9 lei. Ultima achizitie este o carte cu sfintii de peste ani, ptr luna martie cu 20 lei. Da este foarte cuprinzatoare.
Biblia am cumparat-o cu 50 de lei de la Biserica. Nu mi se pare extraordinar, mai ales daca tinem cont ca pe haine dam cu 100 de lei...
De exemplu, la pelerinaj la Sfanta Cuvioasa Paraschiva gasesti foarte multe carti si foarte ieftine.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.02.2011, 14:15:33
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de umila123 Vezi mesajul
incerc o parere vis a vis de al 2 lea paragraf..intr o manastire esti chemat la masa ,ti se da un loc sa iti odihnesti trupul dupa ce,participand la slujbe il rogi si ii multumesti Domnului! uneori o maicuta,indurerat sau miscat ,vazindu te,iti cere un nume pe care sa il pomeneasca la rugaciunea neincetata! si acolo se lucreaza cu oameni este drept neplatiti,dar care impart pt ca ...in dar au luat! SI ACUM ...CUVANTUL,NU NE O FI SI EL DE FOLOS..SUFLETULUI? ma refer la cazul unei Biblii,la care un o ai curat decat mine ajunge greu sau deloc,pt ca nu are bani! eu sunt intelectuala...am net ...am biblioteci..am de toate,doar credinta nu am! dar ei????
Una e să găzduiești un om, să-i dai mâncare și acoperiș, alta e să dai pe nimic câte o carte la toată țara. Pierderile sunt mult mai mari. Pentru cei care abia au ce să mănânce, s-ar putea organiza o colectă de cărți și bani pt. cărți.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.02.2011, 21:16:25
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Imi aduc aminte cand eram in clasa a cincea si profesoara de religie ne punea sa venim cu Biblia la curs, bunica mea s-a plans unui calugar de greutatile materiale si, printre altele, a mentionat si ca imi trebuie o Biblie la scoala, iar noi aveam una mai jerpelita, de la strabunica... Era un calugar tinerel. A stat putin pe ganduri si i-a spus ca imi da el Biblia dupa care citeste. Pe mine m-a impresionat foarte tare, de imi aduc aminte si astazi. Din fericire, nu a fost nevoie de acest sacrificiu.

In alta ordine de idei, ce bine ar fi daca am putea dobandi credinta din carti!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.02.2011, 21:38:54
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Am cumparat acum o luna o Biblie pe care am dat 70 de lei. Nu mi se pare mult, in special gandindu-ma ca o Biblie o poti folosi o viata intreaga, daca ai grija de ea si e bine legata.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.02.2011, 22:09:29
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

O carte pe care o ai in biblioteca, poate toata viata, costa 50-60 de lei,iar o revista saptamanala cu cateva retete de bucate si trei tunsori e minim 5 lei,un jurnal in care citesti si ceea ce gasesti pe internet e 2 lei.
E chiar asa scumpa o carte cu tematica religioasa,cand o Psaltire e 10 lei?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cartile sfinte! miti29 Morala Crestina 3 30.10.2011 17:37:10
Cartile penticostalilor Neonila Generalitati 183 29.10.2010 23:55:46
Martiriu ortodox in zilele noastre - cuvintele nu sunt necesare metanoia2 Reguli in Biserica 13 03.06.2010 19:18:46
CARTILE - Bucuria mea! geo.nektarios Stiri, actualitati, anunturi 23 24.02.2009 01:00:06
Un mesaj crestin ortodox catre ecumenisti! ortodox4life Generalitati 0 17.10.2008 09:02:44