Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1141  
Vechi 14.09.2011, 00:44:31
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Cine a decis care este cel mai important simbol din stema Romaniei? Tu? Dupa ce criteriu? In ce calitate faci astfel de judecati?
Istoria. Adevarul istoric. Eu doar te-am informat.

Si ca sa nu mai pierdem timp cu incercarile tale de a relativiza totul, incearca sa raspunzi la urmatoarele intrebari:

Ce semn din steama actuala a Romaniei isi facea taranul roman dimineata, cand se trezea?
Ce semn din steama actuala a Romaniei isi facea taranul roman inainte de a se apuca de lucru.
Ce semn din steama actuala a Romaniei isi facea inainte de a incheia ziua?
Ce semn din steama actuala a Romaniei facea pe paine inainte de a o taia si a incepe sa manance?
Ce semn din steama actuala a Romaniei isi facea inainte de a pleca la lupta?
Ce semn din steama actuala a Romaniei semn facea ca multumire cand se intorcea de la lupta?
Ce insemn din steama actuala a Romaniei era in orice casa pe peretele orientat spre rasarit?
Ce semn din steama actuala a Romaniei a insotit intotdeauna botezul unui copil?
Ce semn din steama actuala a Romaniei a insotit intotdeauna cununia la romani?
Ce semn din steama actuala a Romaniei a insotit intotdeauna inmormantarea la romani?
Unde se facea incoronarea la romani si ce semn insotea aceasta ceremonie.
Ce semn isi faceau romanii la biserica in fiecare duminica la Sfanta Liturghie?
Ce semn isi faceau domnitorii si regii romani inaintea momentelor importante pentru popor?

Ar mai fi multe intrebari din aceasta serie, dar ma gandesc ca ne putem opri aici. Deci, din toata heraldica din stema Romaniei, care simbol te ajuta sa raspunzi macar la intrebarile de mai sus?

A. acvila
B. pestele
c. leul
d. capul de bour
e. crucea
f. sabia
g. sceptrul
h. turnurile cu creneluri
i. luna
j. steaua cu cinci colturi
k. apa
l. soarele

Doamne-ajuta.
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #1142  
Vechi 14.09.2011, 00:53:27
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Istoria. Adevarul istoric. Eu doar te-am informat.

Si ca sa nu mai pierdem timp cu incercarile tale de a relativiza totul, incearca sa raspunzi la urmatoarele intrebari:

Ce semn din steama actuala a Romaniei isi facea taranul roman dimineata, cand se trezea?
Ce semn din steama actuala a Romaniei isi facea taranul roman inainte de a se apuca de lucru.
Ce semn din steama actuala a Romaniei isi facea inainte de a incheia ziua?
Ce semn din steama actuala a Romaniei facea pe paine inainte de a o taia si a incepe sa manance?
Ce semn din steama actuala a Romaniei isi facea inainte de a pleca la lupta?
Ce semn din steama actuala a Romaniei semn facea ca multumire cand se intorcea de la lupta?
Ce insemn din steama actuala a Romaniei era in orice casa pe peretele orientat spre rasarit?
Ce semn din steama actuala a Romaniei a insotit intotdeauna botezul unui copil?
Ce semn din steama actuala a Romaniei a insotit intotdeauna cununia la romani?
Ce semn din steama actuala a Romaniei a insotit intotdeauna inmormantarea la romani?
Unde se facea incoronarea la romani si ce semn insotea aceasta ceremonie.
Ce semn isi faceau romanii la biserica in fiecare duminica la Sfanta Liturghie?
Ce semn isi faceau domnitorii si regii romani inaintea momentelor importante pentru popor?

Ar mai fi multe intrebari din aceasta serie, dar ma gandesc ca ne putem opri aici. Deci, din toata heraldica din stema Romaniei, care simbol te ajuta sa raspunzi macar la intrebarile de mai sus?

A. acvila
B. pestele
c. leul
d. capul de bour
e. crucea
f. sabia
g. sceptrul
h. turnurile cu creneluri
i. luna
j. steaua cu cinci colturi
k. apa
l. soarele

Doamne-ajuta.
Intrebarile tale nu sens. Nu am contestat validitatea heraldica a stemei (inclusiv a crucii) si nici n-am contestat ca religia majoritara a poporului roman a fost de-a lungul istoriei crestinismul.
Doar ca eu consider ca statul roman de astazi nu trebuie sa afiseze simboluri religioase, indiferent cat sunt ele de valide din punct de vedere istoric. Ce faceau sau nu romanii in trecut n-are nici o importanta.
Reply With Quote
  #1143  
Vechi 14.09.2011, 01:02:21
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Intrebarile tale nu sens. Nu am contestat validitatea heraldica a stemei (inclusiv a crucii) si nici n-am contestat ca religia majoritara a poporului roman a fost de-a lungul istoriei crestinismul.
Doar ca eu consider ca statul roman de astazi nu trebuie sa afiseze simboluri religioase, indiferent cat sunt ele de valide din punct de vedere istoric. Ce faceau sau nu romanii in trecut n-are nici o importanta.
Gresit. Pai, daca heraldica este corecta, ce faceau romanii in trecut are importanta.

Asa ca acum putem reveni la intrebarea pe care ai evitat-o:

Cum se numeste un vorbitor de limba romana care nu isi respecta istoria si doreste sa stearga din stema Romaniei cel mai important simbol?

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #1144  
Vechi 14.09.2011, 01:07:55
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Gresit. Pai, daca heraldica este corecta, ce faceau romanii in trecut are importanta.

Asa ca acum putem reveni la intrebarea pe care ai evitat-o:

Cum se numeste un vorbitor de limba romana care nu isi respecta istoria si doreste sa stearga din stema Romaniei cel mai important simbol?

Doamne-ajuta!
Romanii faceau in trecut foarte multe lucruri, dar care nu mai sunt valabile azi. De exemplu, existau boieri si iobagi. Vrei sa ne intoarcem la asta?
Heraldica este valida si din punct de vedere istoric conteaza ce faceau romanii in trecut, dar asta nu inseamna ca trebuie sa folosim si azi aceleasi simboluri. Unde scrie ca stema unei tari nu se schimba niciodata?
Nu evit intrebarea, dar nu stiu raspunsul. Spune-mi tu care este, chiar sunt sincer curios.
Reply With Quote
  #1145  
Vechi 14.09.2011, 01:13:29
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Cum se numeste un vorbitor de limba romana care nu isi respecta istoria si doreste sa stearga din stema Romaniei cel mai important simbol?
Ultrasensibil la elementele de identitate nationala, pe care le considera elemente retrograde, semnele inapetentei noastre pentru secularism. In fine,nu inteleg de ce ii deranjeaza pe unii insemnele religioase, doar nimeni nu-i obliga sa le accepte, pana si la Tribunal poti refuza juramantul pe Biblie.
Reply With Quote
  #1146  
Vechi 14.09.2011, 01:30:25
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Romanii faceau in trecut foarte multe lucruri, dar care nu mai sunt valabile azi. De exemplu, existau boieri si iobagi. Vrei sa ne intoarcem la asta?
Heraldica este valida si din punct de vedere istoric conteaza ce faceau romanii in trecut, dar asta nu inseamna ca trebuie sa folosim si azi aceleasi simboluri. Unde scrie ca stema unei tari nu se schimba niciodata?
Nu evit intrebarea, dar nu stiu raspunsul. Spune-mi tu care este, chiar sunt sincer curios.
Nu le folosesti. Le pastrezi la loc de cinste. E altceva.

Pai, raspunsul era in intrebare.
Se numeste VORBITOR DE LIMBA ROMANA. Faptul ca vorbeste limba romana ne poate induce in eroare si putem face greseala sa il consideram roman. Dar nu e. Nu face parte fiintial din poporul roman. El face parte din populatia Romaniei. (textul ii apartine lui Dan Puric, ca sa nu ma mai acuzi de subiectivism).

Asta e greseala pe care o faci. Judeci totul in raport cu secventa AZI. Nu te intereseaza istoria, valorile care provin de aici. Sa stii (nici asta nu-mi apartine) ca un popor care nu are trecut, nu are nici viitor. Asa ca amputandu-i o parte din trecut, ii amputezi o parte din viitor. Tu chiar nu intelegi conceptul de identitate nationala. Nu este fotografia zilei de azi. Este un lung film care aduce in fotografia de azi tot trecutul, cu bine si cu rau si il coleaza in background-ul ei. Ce e frate asa de greu de inteles?

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #1147  
Vechi 14.09.2011, 01:45:43
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Nu le folosesti. Le pastrezi la loc de cinste. E altceva.

Pai, raspunsul era in intrebare.
Se numeste VORBITOR DE LIMBA ROMANA. Faptul ca vorbeste limba romana ne poate induce in eroare si putem face greseala sa il consideram roman. Dar nu e. Nu face parte fiintial din poporul roman. El face parte din populatia Romaniei. (textul ii apartine lui Dan Puric, ca sa nu ma mai acuzi de subiectivism).

Asta e greseala pe care o faci. Judeci totul in raport cu secventa AZI. Nu te intereseaza istoria, valorile care provin de aici. Sa stii (nici asta nu-mi apartine) ca un popor care nu are trecut, nu are nici viitor. Asa ca amputandu-i o parte din trecut, ii amputezi o parte din viitor. Tu chiar nu intelegi conceptul de identitate nationala. Nu este fotografia zilei de azi. Este un lung film care aduce in fotografia de azi tot trecutul, cu bine si cu rau si il coleaza in background-ul ei. Ce e frate asa de greu de inteles?

Doamne-ajuta!
De ce sa pastrez la loc de cinste niste obiceiuri din trecut care nu se mai potrivesc cu prezentul? Numai pentru ca sunt vechi? Vechimea nu este un criteriu de calitate. Da, din punct de vedere istoric merita cunoscute, dar atat.

Daca Dan Puric emite o parere, atunci inseamna ca e cumva obiectiva? De ce? Si parerile lui Dan Puric sunt foarte subiective, nu este el detinatorul adevarului.
Cine decide care sunt criteriile dupa care cineva face parte "fiintial" din poporul roman?Chiar si conceptul in sine este subiectiv si pur speculativ.

Ba ma intereseaza foarte mult istoria, dar sigur ca judec totul in raport cu situatia de azi. Si sa vreau, nu pot sa judeca altfel, pentru ca asta e momentul in care traim. Daca ma nasteam in 1100, as fi judecat lumea dupa criteriile anului 1100. Identitatea nationala e in continua schimbare, nu este ceva static, asa cum si istoria este o continua schimbare. Ce intelegem noi azi prin identitate nationala e diferit de cum gandeau oamenii in 1850, de exemplu, iar in 1400, acest concept nici nu exista macar, oamenii gandeau in cu totul alti termeni.

Oricum, tu insinuezi ca eu nu sunt roman. Care sunt dupa tine criteriile pe care cineva trebuie sa le indeplineasca pentru a fi roman?
Reply With Quote
  #1148  
Vechi 14.09.2011, 01:47:49
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Stema unei tari se poate schimba. Vezi epoca "infloritoare" a comunismului. Au schimbat radical stema. Iti placea? Ar fi trebuit sa iti placa pentru ca acolo chiar au facut-o dupa fotografia zilei. Arata mai mult a fotografie inramata decat a stema. Si ei au renuntat la valorile din trecut. Ce a iesit?! Nu prea ai de unde stii. Esti prea tanar.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #1149  
Vechi 14.09.2011, 01:52:07
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Stema unei tari se poate schimba. Vezi epoca "infloritoare" a comunismului. Au schimbat radical stema. Iti placea? Ar fi trebuit sa iti placa pentru ca acolo chiar au facut-o dupa fotografia zilei. Arata mai mult a fotografie inramata decat a stema. Si ei au renuntat la valorile din trecut. Ce a iesit?! Nu prea ai de unde stii. Esti prea tanar.

Doamne-ajuta!
Estetic, nu era o stema prea frumoasa. Altfel, era foarte potrivita pentru un stat comunist.
Nu vad care e problema si nici legatura cu ce discutam noi, in afara de incercarea nu foarte eleganta de a lega opiniile mele de comunism.
Reply With Quote
  #1150  
Vechi 14.09.2011, 02:05:48
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
De ce sa pastrez la loc de cinste niste obiceiuri din trecut care nu se mai potrivesc cu prezentul? Numai pentru ca sunt vechi? Vechimea nu este un criteriu de calitate. Da, din punct de vedere istoric merita cunoscute, dar atat.

Daca Dan Puric emite o parere, atunci inseamna ca e cumva obiectiva? De ce? Si parerile lui Dan Puric sunt foarte subiective, nu este el detinatorul adevarului.
Cine decide care sunt criteriile dupa care cineva face parte "fiintial" din poporul roman?Chiar si conceptul in sine este subiectiv si pur speculativ.

Ba ma intereseaza foarte mult istoria, dar sigur ca judec totul in raport cu situatia de azi. Si sa vreau, nu pot sa judeca altfel, pentru ca asta e momentul in care traim. Daca ma nasteam in 1100, as fi judecat lumea dupa criteriile anului 1100. Identitatea nationala e in continua schimbare, nu este ceva static, asa cum si istoria este o continua schimbare. Ce intelegem noi azi prin identitate nationala e diferit de cum gandeau oamenii in 1850, de exemplu, iar in 1400, acest concept nici nu exista macar, oamenii gandeau in cu totul alti termeni.

Oricum, tu insinuezi ca eu nu sunt roman. Care sunt dupa tine criteriile pe care cineva trebuie sa le indeplineasca pentru a fi roman?
Nu. Eu spun ca discursul tau te plaseaza in zona descrisa de Dan Puric.

Dupa tine un vorbitor de limba romana este roman pentru ca are card de identitate care dovedeste asta. Dupa unul ca Dan Puric, pentru a fi roman ar mai trebui sa ai si respect pentru valorile acestui neam. Asta minimal vorbind. Nu trebuie obligatoriu sa aduci si tu valori in patrimoniul national. Dar macar sa le pastrezi, ai putea incerca.

Tie chiar iti convine ca te afli din punct de vedere al raportarii la valorile ortodoxe pe acelasi palier cu generalul Bukow, cu Stalin, cu Ceausescu?

Doamne-fereste!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoaterea Episclezei adelin Biserica Ortodoxa Romana 40 14.02.2011 13:50:25
Patriarhia Bulgariei -cere reintroducerea RELIGIEI in scoli cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.10.2010 20:56:58
Predarea religiei in scoli Mirean Biserica Ortodoxa Romana 229 05.10.2010 22:46:18
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 23.11.2009 00:26:44