Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 11.05.2012, 16:29:19
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Origene face parte dintre Părinți, dar nu dintre Sfinții Părinți. Nu a fost niciodată considerat printre sfinți. Spre deosebire de Nestor, care nu face parte nici măcar dintre Părinți.
pai i-au facut sfinti in mod preferential.

eu ma raportez la cei certificati de Insusi Dumnezeu ca au fost sfintii Sai, si nu la personaje istorice despre care nu stiu nimic.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 11.05.2012, 16:42:08
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Aha, deci un Ioan Gură de Aur sau Ioan Damaschinul sunt personaje istorice despre care nu știți nimic.

În schimb, doriți ca într-o discuție pe subiecte teologice cu un ortodox sau un catolic să fiți luată în serios.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 11.05.2012, 16:46:11
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Aha, deci un Ioan Gură de Aur sau Ioan Damaschinul sunt personaje istorice despre care nu știți nimic.
nu, nici nu am auzit de ei

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
În schimb, doriți ca într-o discuție pe subiecte teologice cu un ortodox sau un catolic să fiți luată în serios.
nu eu trebuie sa fiu luata in serios ci Biblia.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 11.05.2012, 16:49:04
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
pai i-au facut sfinti in mod preferential.

eu ma raportez la cei certificati de Insusi Dumnezeu ca au fost sfintii Sai, si nu la personaje istorice despre care nu stiu nimic.
Pai adineauri spuneati ca va raportati NUMAI la Sfinta Scriptura. Acum va mai raportati pe ici, pe colo, la diverse personaje istorice care va convin?!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 11.05.2012, 16:51:07
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Pai adineauri spuneati ca va raportati NUMAI la Sfinta Scriptura. Acum va mai raportati pe ici, pe colo, la diverse personaje istorice care va convin?!
Și Martorii lui Iehova îl țin la mare cinste pe Arie, că, deh, a fost "martor" adevărat, ca ei.

De fapt, ce avem de învățat de aici este: Nicio eroare nu e nouă.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 11.05.2012, 16:53:51
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Pai adineauri spuneati ca va raportati NUMAI la Sfinta Scriptura.
da, la persoanele din Sfanta Scriptura, cu precadere Noul testament.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 11.05.2012, 16:54:52
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Și Martorii lui Iehova îl țin la mare cinste pe Arie, că, deh, a fost "martor" adevărat, ca ei.

din discutiile purtate cu acestia [martorii lui Jehova] nu am auzit pe niciunul sa-l pomeneasca pe Arie.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 11.05.2012, 17:01:35
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
da, la persoanele din Sfanta Scriptura, cu precadere Noul testament.
Pai si atunci de ce i-ati adus in discutie pe Nestor si Origene, si i-ati mai numit si sfinti ai Bisericii, ei nefiind declarati sfinti? Nu va dati seama ca va contraziceti, si in cel mai bun caz veti fi considerata ca obtuza, iar in cel mai rau caz ca mincinoasa si dornica de-a va sustine teoria cu argumente mincinoase?
Reply With Quote
  #39  
Vechi 11.05.2012, 17:06:09
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Pai si atunci de ce i-ati adus in discutie pe Nestor si Origene, si i-ati mai numit si sfinti ai Bisericii, ei nefiind declarati sfinti? Nu va dati seama ca va contraziceti, si in cel mai bun caz veti fi considerata ca obtuza, iar in cel mai rau caz ca mincinoasa si dornica de-a va sustine teoria cu argumente mincinoase?
Nestor, Origene si altii sunt niste personalitati ale lumii crestine, eu nu am de unde sa stiu cat de sfinti au fost sau daca altii (Ioan Gura de Aur sau Ioan Damaschin) au fost mai sfinti ca ei, sau altfel. Eu nu obisnuiesc sa numesc pe nimeni "sfant", deoarece nu am habar cum il considera Dumnezeu si atunci de ce sa judec? Doar cei acreditati de Dumnezeu in Biblie sunt sigur sfinti.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 11.05.2012, 17:10:24
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Pai si atunci de ce i-ati adus in discutie pe Nestor si Origene, si i-ati mai numit si sfinti ai Bisericii, ei nefiind declarati sfinti? Nu va dati seama ca va contraziceti, si in cel mai bun caz veti fi considerata ca obtuza, iar in cel mai rau caz ca mincinoasa si dornica de-a va sustine teoria cu argumente mincinoase?
Să vorbești despre "sfântul părinte Nestor", trei minute mai târziu să susții că n-ai auzit de Sfântul Ioan Gură de Aur........

Pe Sfântul și dumnezeiescul Ioan Hrisostomul vă codiți să-l numiți sfânt (bine, dacă n-ați auzit nimic de el...), dar pe numita E.W. nu vă sfiiți s-o apelați cu titlul de "profet", hmmm.. ?

Doamnă Joydivision, înțelegeți o dată că Revelația lui Dumnezeu nu se rezumă la Biblie !

Vă repet, sunteți ca un om care crede că motorul ține loc de automobil și că roțile sunt de prisos.

Cât o să-i folosească lui motorul ca să se deplaseze, atât o să vă folosească dumneavoatsră Biblia ca să vă mântuiți.

Last edited by MihaiG; 11.05.2012 at 17:12:44.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletele dupa moarte silverstar Generalitati 112 24.03.2012 10:47:27
Sufletul dupa moarte ...? Templier Knight Generalitati 3 30.11.2010 01:58:26
Moarte dupa 2 saptamani ? Robertworld Generalitati 6 03.08.2010 14:26:33
Ce se intampla cu sufletul dupa moarte heorhe Generalitati 85 02.08.2010 17:09:02