Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.04.2013, 14:22:54
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit Legile UE vs traditiile crestin ortodoxe

Am cateva nelamuriri in cazul in care ai un deces in familie si as dori un raspuns din partea cunoscatorilor...adica a celor care au trecut recent prin problemele de acest gen sau a celor care desfasoara o activitate in domeniu: preoti parohi din orase mari, persoane care au afaceri in domeniul serviciilor funerare sau personae care au avut recent vreun deces in familie...deci cei care isi dau cu presupusul din auzite sau din propria imaginatie rog respectuos sa se abtina...nu ma intereseaza comentariile si parerile neavizate.
MULTUMESC anticipat pentru intelegere.

1. Tinand cont ca de cativa ani Romania face parte din UE, a trebuit sa se conformeze la tot felul de legi si reguli ale acestei Uniuni.
Astfel stie cineva daca exista la ora actuala vreo lege care sa oblige/ impuna crestinului orthodox sa isi duca defunctul la capela si sa nu il mai tina in casa 3 zile, asa cum spune Traditia si invatatura ortodoxa?

2. Stie cineva cat costa oficial si legal o inmormantare?...adica daca exista un pret standard al Patriarhiei...ca restul stiu si eu.

3. In cazul in care am un deces in familie si nu am spatiul necesar in casa pentru parastas si nici persoane care sa ma ajute sa pregatesc parastasul in acele momente, pot apela la vreo biserica/ manastire/ firma de pompe funebre/ restaurant...etc?
Mentionez ca zona care ma intereseaza este in Bucuresti, sectorul 1-Bucurestii Noi/Chibrit/ Chitila/ Pajura si as fi bucuroasa daca cineva imi poate da un indiciu ca in acea zona as putea apela si gasi ajutor in acest sens daca as avea nevoie pe viitor.

P.S De asemeni va rog sa nu ma sfatuiti prin a merge personal sau a da telefon...asta stiu deja insa sunt motive care ma impiedica deocamdata sa o fac si doresc sa fiu informata cat de cat din timp cam ce am de facut in cazul in care....deocamdata am cautat pe internet tot ce ma intereseaza insa raspuns la intrebarile de mai sus inca nu am gasit....de aceea am apelat la acest forum si sper sa existe printre forumisti persoane avizate care sa poata da un raspuns asa cum am solicitat.

Inca o data va multumesc anticipat si va doresc post usor si fara ispite in continuare.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.04.2013, 15:42:14
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Ma conformez dorintei tale si isti dau numai un mic sfat din experienta mea proprie.
Nu am informatii despre legislatia actuala si nici despre preturi.

Asadar:
1. Legat de parastas. Nu stiu exact la ce anume te referi, ca sunt multe obiceiuri.
Eu am fost invatata si asa am si facut, pentru ca tot asa, n-am avut spatiu si ajutor, numai la biserica si am impartit apoi.
Am facut coliva, am cumparat vin si suc. In rest am facut pachetele cu alimente, chifla, fruct, dulce. Le-am impartit dupa slujba.
In rest am mai impartit 2-3 farfurii cu mancare calda, la un parastas, pe la oameni saraci care locuiau pe strazile din vecinatate.

Am fost la o manastire de maici de pe langa Bucuresti, nu mai stiu cum se chema (Pasarea ?). Pe langa Cernica in orice caz. Si acolo am dus grau si zahar, faina (nu mai stiu, au trecut anii) si am platit pentru mai multe colive/pomeniri, cum fac ele.
Am dus si haine de la persoana decedata si le-am lasat. Aveau nevoie de ele pentru nevoiasii si bolnavii care veneau la ele.

Mai este ceva: la mine decesul persoanei a fost mai in vara si a trebuit sa aduc acasa pe cineva de la Medico-Legal sa faca imbalsamare.

Pomenirea si parastasele mai apoi se fac dupa puteri/posibilitati si e mai bine sa dai la oameni saraci. Unii am auzit ca organizeaza la restaurant. Dar cred ca ar costa destul de mult.

Sper sa-ti fie de folos.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.04.2013, 16:50:31
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Astfel stie cineva daca exista la ora actuala vreo lege care sa oblige/ impuna crestinului orthodox sa isi duca defunctul la capela si sa nu il mai tina in casa 3 zile, asa cum spune Traditia si invatatura ortodoxa?
Nu stiu sa existe vreo asemenea prevedere legala.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.04.2013, 17:47:18
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Multumesc Sophia...voi tine cont de sfatul si exemplul urmat de tine in acumularea de informatii pe acest subiect.

Mihai, eu daca am pus o astfel de intrebare, inseamna ca am pus-o pt ca am niste informatii referitoare la astfel de legislatii si de aceea solicitam raspuns DOAR din partea cunoscatorilor respectiv si ma repet "care au trecut recent prin problemele de acest gen sau a celor care desfasoara o activitate in domeniu: preoti parohi din orase mari, persoane care au afaceri in domeniul serviciilor funerare sau persoane care au avut recent vreun deces in familie"....
Asa cu "nu stiu" si "nu cred" eu stiu deja...de aceea am specificat ca nu doresc ca acest topic sa fie umplut de postari doar de dragul de a posta...credeti-ma ca am deschis acest topic cu FFFF MARE interes si nu ca sa ma aflu in treaba sa fac statistici daca forumistii de aici stiu sau nu stiu, gandesc sau nu gandesc, au sau nu imaginatie....etc

OK!!!
In cautarile mele pe internet pe acest subiect am gasit urmatoarea inregistrare...sunt sigura ca va fi de mare folos multor nestiutori, multor oameni disperati in acele momente grele, care nu prea stiu ce sa faca si incotro sa o ia cand sunt pusi in fata faptului implinit...desigur ca in afara de aceasta inregistrare mai au nevoie si de multe alte informatii atat administrative cat si spirituale legate de acest eveniment: INMORMANTAREA unui membru drag din familie.
http://www.youtube.com/watch?v=gaVZUHGAjOs
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.04.2013, 17:58:49
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul

Mihai, eu daca am pus o astfel de intrebare, inseamna ca am pus-o pt ca am niste informatii referitoare la astfel de legislatii si de aceea solicitam raspuns DOAR din partea cunoscatorilor respectiv si ma repet "care au trecut recent prin problemele de acest gen sau a celor care desfasoara o activitate in domeniu: preoti parohi din orase mari, persoane care au afaceri in domeniul serviciilor funerare sau persoane care au avut recent vreun deces in familie"....
Asa cu "nu stiu" si "nu cred" eu stiu deja...de aceea am specificat ca nu doresc ca acest topic sa fie umplut de postari doar de dragul de a posta...credeti-ma ca am deschis acest topic cu FFFF MARE interes si nu ca sa ma aflu in treaba sa fac statistici daca forumistii de aici stiu sau nu stiu, gandesc sau nu gandesc, au sau nu imaginatie....etc
Imi cer iertare daca am lasat impresia ca imi dau doar cu parerea; eu am raspuns la intrebarea privitoare la legislatie, tinand cont de faptul ca sunt avocat de profesie; am verificat legea aplicabila si v-am spus ce am gasit.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.04.2013, 18:05:16
Zeytin Zeytin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2011
Locație: United Kingdom
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Mihai, eu daca am pus o astfel de intrebare, inseamna ca am pus-o pt ca am niste informatii referitoare la astfel de legislatii si de aceea solicitam raspuns DOAR din partea http://www.youtube.com/watch?v=gaVZUHGAjOs

Mihai e avocat.
__________________
"Cand iti aduci aminte de Dumnezeu inmulteste rugaciunea, ca atunci cand Il vei uita, Domnul sa-si aduca aminte de tine." - Marcu Ascetul
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.04.2013, 18:27:59
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Prin directivele UE s-a uitat cineva?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.04.2013, 18:31:16
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit "Trebuie sa ascultam mai mult de Dumnezeu decit de oameni".

Stimata doamna, in primul rind, sincere condoleante.
Referitor la subiectul topicului, dupa cum a spus fratele Mihai (si puteti avea totala incredere in fratia sa), nu exista o astfel de lege. Si chiar daca ar fi, trebuie sa Il urmam pe Cel ce ne-a faurit, nu pe eurocratii fara de Dumnezeu si legile lor date in momentele cind sunt (mai) posedati (decit de obicei) de catre stapinul lor din Iad.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.04.2013, 18:36:33
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Prin directivele UE s-a uitat cineva?
Sa se aleaga praful de ele si de cine le concepe, voteaza si impune! Avem reflexul, inca, sa ne "uitam" in legile tarii, nu in colectia de balmajeli bruxelliane, scoase de exorcizabilii aia.

Last edited by Barsaumas; 13.04.2013 at 18:49:11.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.04.2013, 18:39:10
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Iubirea, daca decedatul este pensionar, somer sau asigurat, atunci beneficiezi de un ajutor de inmormantare din partea statului, acum vreo 2-3 ani era de vreo 18 milioane vechi. Mergi cu certificatul de deces la Casa de pensii / somaj / serviciul decedatului si faci o cerere.
In privinta pomenirilor, si eu sunt de acord cu Sophia.

Firmele de pompe funebre au serviciu all inclusive, vad ca de la unele iti poti cumpara chiar si batiste, prosoape sau tacamuri!

Dumnezeu sa te intareasca in aceste clipe grele! Vezi ca si preotul iti va spune cum sa procedezi.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare