Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.04.2018, 16:59:08
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Alex, religie e creștinismul; ortodoxia, catolicismul, calvinismul și toate cele asemenea sunt confesiuni, înțelegi?
Ortodoxia este dreapta credinta, singura, celelalte sunt grupari din afara Bisericii care au mai multe erezii. Ceea ce spui tu este din credinta ecumenista, de sorginte protestanta, ortodocsii marturisesc in Crez "Una, Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca Biserica". Invatatura de credinta o putem gasi in catehisme, un ortodox trebuie sa-si cunoasca invatatura, mai ales in zilele noastre, cand sunt o multime de alte invataturi, ca sa poata discerne pe cea ortodoxa. Cartile ortodoxe (Pravila) spun ca apostazia este lepadarea de credinta, inclusiv pentru o credinta eretica, asa cum sunt cele mentionate. Este un pacat foarte mare pentru cineva care o face la maturitate si benevol https://www.crestinortodox.ro/carti-...lui-81876.html Doar in cazul celui care scrie, Alex, este ceva mai putin grav.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.04.2018, 17:06:25
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alex12 Vezi mesajul
Am fost trimis in tabara si tabara acea era de pocaiti...nu am stitu asta pana la final cand m-au pus sa repet dupa ei si m-au converitit la religia lor mentionez ca am primit sfantul botez intebarea esti cum ma intorc la religia ortodoxa daca mai pot ...
Te poti intoarce oricand la ortodoxie, orice ar face cineva se poate intoarce la ortodoxie. Botezul l-ai primit la ortodocsi sau in acea tabara? Te poti duce la o biserica si sa vorbesti cu preotul de acolo, probabil te va spovedi si cam atat.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.04.2018, 22:02:37
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alex12 Vezi mesajul
Intrebarea mai exacta este m-au pus sa repet niste fraze dupa iei vreau sa stiu daca prin repetarea acelor fraze m-am convertit sa nu
Te-au pus să repeți un cuvânt, precum ”slavă” ori ”glorie”, de mai multe ori?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.04.2018, 22:11:54
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

L-au pus sa repete de trei ori "Sfant, sfant, sfant" dupa cum striga serafimii in ceruri...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.04.2018, 00:00:45
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Serafimii nu zic nimic. Textul este vedenia lui Iisaia. Vedeniile nu sunt realități ci se tălmăcesc. Faptul că îngerii zic de 3 ori ”sfânt” înseamnă accentuarea ideii de sfințenie a lui Dumnezeu. Aceasta este semnificația.
Oricum, ce faceți voi acolo este cu totul altceva, dar nu vreau acum să stric topicul băiatului.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.04.2018, 11:02:53
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Totusi trebuie sa stie baiatul ca charles fox parham s-a convertit la 13 ani si a inceput deja la 17 ani sa studieze pentru a deveni predicator.Deci tu avand 16,si dupa cum vad esti deja marcat profund de acea experienta,Nu vad de ce vrei sa scapi sau fugi de ea.Lasand toate ironiile la o parte ,sau macar jumate din ele,daca inima ta gaseste pace,intelegere,bucurie si toata sfera asta a emotiilor constructive ,intr un grup,loc sau comunitate,este foarte bine.Sa Nu crezi ca dumnezeu este gelos ca tu fiind nascut in religia ortodoxa,te va judeca ca freventezi alte culte,sau chiar te convertesti la ele.Singurii care au astfel de judecati sun6 oamenii,slava domn8lui,Nu toti.Iar daca vei gasi tu niste ortodoxi mai inflacarati,care iti vor spune ca doar noi si doar aici si restul eretici si etc plus trimiteri la sfinti si s cripturi...Oricum ideea este ttebuie sa vedem dincolo de gard...Dumnezeu Nu a facut ziduri intre noi,iar daca totusi noi le am ridicat,si deja ele sunt istorie...Dar daca deschizi ochii Nu exista.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.04.2018, 16:51:07
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ortodoxia este dreapta credinta, singura, celelalte sunt grupari din afara Bisericii care au mai multe erezii. Ceea ce spui tu este din credinta ecumenista, de sorginte protestanta, ortodocsii marturisesc in Crez "Una, Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca Biserica". Invatatura de credinta o putem gasi in catehisme, un ortodox trebuie sa-si cunoasca invatatura, mai ales in zilele noastre, cand sunt o multime de alte invataturi, ca sa poata discerne pe cea ortodoxa. Cartile ortodoxe (Pravila) spun ca apostazia este lepadarea de credinta, inclusiv pentru o credinta eretica, asa cum sunt cele mentionate. Este un pacat foarte mare pentru cineva care o face la maturitate si benevol https://www.crestinortodox.ro/carti-...lui-81876.html Doar in cazul celui care scrie, Alex, este ceva mai putin grav.
Aha. Înseamnă că erezii se predau și la Facultatea de Teologie. Citește puțin în context, Cătălin, uită-te la istoria religiilor și-mi vei da dreptate. Și ortodoxia e considerată cult (chiar dacă în România e majoritară, iar noi - eu, tu și alții - o recunoaștem drept credința adevărată). N-are nici o treabă cu ecumenismul ce spun eu, nu vreau dizolvarea dogmei în ceva amorf, îți spun doar că orice grupare care are ca punct de plecare Biblia se poate numi pe sine creștină (inclusiv aberația iehoviștilor, da).
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.04.2018, 17:27:35
Andrei50 Andrei50 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.03.2018
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Smile

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Cred că e un copil rătăcit (în sensul că nu știe folosi internetul). Mai mult de 14 ani nu-i dau, poate are fix 12, ca în nickname. :) Luați-l ușor.

Alex, religie e creștinismul; ortodoxia, catolicismul, calvinismul și toate cele asemenea sunt confesiuni, înțelegi? Asta ca să ne lămurim în termeni. Întoarce-te la părinții tăi și te liniștește, n-ai pierdut credința ortodoxă din atâta lucru. Poți mărturisi la spovedanie, e o greșeală făcută din neștiință.
Si cine merge si propovaduieste Evanghelia astazi?. Care Evanghelie, cine stie cu adevarat ce trebuie sa faca.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.04.2018, 17:30:44
Andrei50 Andrei50 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.03.2018
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Smile

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Aha. Înseamnă că erezii se predau și la Facultatea de Teologie. Citește puțin în context, Cătălin, uită-te la istoria religiilor și-mi vei da dreptate. Și ortodoxia e considerată cult (chiar dacă în România e majoritară, iar noi - eu, tu și alții - o recunoaștem drept credința adevărată). N-are nici o treabă cu ecumenismul ce spun eu, nu vreau dizolvarea dogmei în ceva amorf, îți spun doar că orice grupare care are ca punct de plecare Biblia se poate numi pe sine creștină (inclusiv aberația iehoviștilor, da).
Si in Istoria Religiilor , sau la Istoria Religiilor , cand ajungi sa citesti despre iudaism , credinta din care s-a nascut crestinismul , fiind monoteista , conform textului din Deuteronom 6:4 Asculta Israele , Domnul Dumnezeu,,,,,etc , etc ce poate sa inteleaga omul crestin de aici?.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.04.2018, 18:05:26
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Andrei50, nu înțeleg întrebarea. Sunt trei religii monoteiste: iudaismul, creștinismul și islamul (le-am dat în ordinea apariției lor), fiecare cu ramificațiile pe care le-a suportat. Iudaismul există și azi în paralel cu creștinismul, cum adică ce să înțeleagă creștinul când citește Istoria Religiilor? Simplu, că evreii nu L-au recunoscut pe Hristos ca Fiul al lui Dumnezeu.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare